Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (17)Автореферати дисертацій (8)Книжкові видання та компакт-диски (16)
Пошуковий запит: (<.>K=РАДІАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 89
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Котеров А. Н. 
Молекулярные и клеточные механизмы адаптивного ответа у эукариот / А. Н. Котеров, А. В. Никольский // Укр. біохім. журн.. - 1999. - 71, № 3. - С. 13-25. - Библиогр.: 107 назв. - рус.

Розглянуто механізми адаптивної відповіді біологічних об'єктів на високі дози токсичних, у тому числі і генотоксичних, агентів після попередньої їхньої дії на цілісний організм і клітини у малих дозах. Наведено приклади таких факторів (радіація, радіоміметика, алкілуючі агенти, пероксид водню, гіпертермія), а також умови, за яких спостерігається стресова реакція (in vivo, in vitro, гостра та хронічна дія). Основними механізмами адаптації організму на молекулярному та клінічному рівнях є стимуляція систем захисту (синтез білків-протекторів, активація антиоксидантної системи), інтенсифікація репарації ДНК, вплив на вміст попередників нейрогуморального сигналу та зміна проліферативної активності. На рівні організму додаються компоненти неспецифічної стрес-реакції (синтез АКТТ і стероїдних гормонів), а також посилення імунних реакцій. Дійшли висновку, що не існує єдиного механізму адаптивної відповіді на дію різних пошкоджуючих агентів. Найімовірніше, що причини цього явища комплексні. Відносно вузькі межі прояву адаптивної відповіді (варіабельність для клітин різних індивідуумів, слабкий прояв реакції у дітей і повна відсутність його у клітин плода) вимагає обережності у разі використання її як показника стану організму під час професійної та побутової діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801,025

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Козак М. С. 
Клініко-діагностичне значення дослідження біоелектричної активності головного мозку при порушеннях функції звукосприйняття різного генезу (шум, іонізуюча радіація) : Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.19 / М. С. Козак; Київ. НДІ отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 1999. - 35 c. - укp.

Дисертацію присвячено комплексному підходу до розгляду функціонального стану периферійного та центрального відділів слухового аналізатора у взаємозв'язку з біоелектричною активністю головного мозку та даних психофізіологічних досліджень за умов дії екзогенних факторів (шум і радіація), що сприяло розширенню діагностики і лікувально-профілактичних можливостей у вирішенні проблеми нейросенсорної приглухуватості. Використано сучасні клініко-електрофізіологічні методи дослідження: аудіометрію в звичайному та розширеному діапазонах частот, імпедансометрію, реєстрацію слухових викликаних потенціалів (СВП), електроенцефалографію (ЕЕГ), за допомогою яких встановлено характерні особливості за нормальної та порушеної функцій звукосприйняття шумового і радіаційного генезу. Доповнено знання про нейрофізіологічні механізми дії шуму і радіації на орган слуху. На основі розгляду структурно-функціональної організації головного мозку і формуванні корково-підкоркових взаємозв'язків під час дії радіації і шуму показано значення показників, що характеризують біоелектричну активність головного мозку за даними ЕЕГ та СВП в плані розкриття механізмів розвитку нейросенсорної приглухуватості при дії екзогенних факторів. Досліджено диференційно-діагностичні топічні ознаки порушень слуху на ранніх стадіях розвитку нейросенсорної приглухуватості. Визначено кількісну характеристику найбільш інформативних показників електроакустичних і електрофізіологічних досліджень характерних для хворих на нейросенсорну приглухуватість шумового та радіаційного генезу. Показано, що індивідуально-типологічний підхід, який базується на


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.024.2-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА307312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Довганюк Л. І. 
Динаміка змін тканинного фібринолізу в нирках білих щурів за умов інкорпорації радіоізотопу sup131/supI / Л. І. Довганюк // Буков. мед. вісн.. - 1999. - 3, № 4. - С. 161-164. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Мирон І. В. 
Метеорологія та кліматологія : Навч. посіб. для студ.-заочників природн.- геогр. ф-тів / І. В. Мирон, В. В. Остапчук; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 1999. - 49 c. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглядаються склад і будова атмосфери, проблеми охорони повітря. Дається уявлення про пряму, розсіяну та сумарну сонячну радіацію, інсоляцію, визначено основні закономірності зміни сонячної радіації в атмосфері. Описується відбита та поглинута радіація, альбедо, ефективне випромінювання, висвітлені географічні закономірності розподілу радіаційного та теплового балансу. Виявлені особливості нагрівання підстилаючої поверхні та нижнього шару атмосфери, вміщено відомості про адіабатичні процеси, що відбуваються в атмосфері. Представлені характеристики вологості повітря, досліджені процеси конденсації та сублімації. Викладено інформацію про атмосферний тиск, баричне поле Землі, центри дії атмосфери, вивчено характеристики вітру. Досліджуються головні складові загальної циркуляції атмосфери, даються поняття про циклони та антициклони, повітряні маси та атмосферні фронти. Аналізуються особливості та закономірності формування погоди та клімату, розглядаються системи класифікації кліматів земної кулі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23/24я73-1

Шифр НБУВ: ВА589197 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Прокопенко Н. О. 
Основні системоутворюючі фактори адаптації літніх людей, евакуйованих з населених пунктів 30-кілометрової зони Чорнобильської АЕС : Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Н. О. Прокопенко; Укр. наук. гігієн. центр. - К., 2000. - 18 c. - укp.

Вивчено спільну дію радіаційного та соціально-гігієнічного факторів на адаптацію літніх людей, що зазнали радіаційного опромінення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС і примусового переселення, за допомогою системного аналізу. Встановлено, що соціально-економічна ситуація у країні різко сповільнила й ускладнила процес адаптації евакуйованих, особливо представників "міської" вибірки. Примусовість переселення негативно вплинула на стан фізичного здоров'я евакуйованих до Києва та психологічного - у села Київщини. Іонізуюча радіація більше вплинула на формування психологічного фактора у сільській вибірці та фізичного - у міській. Виявлено істотну роль соціально-психологічних факторів у дисадаптації постраждалого населення. Розроблено відповідні заходи реабілітації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)028 + Р361

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Чорній З. П. 
FVBAD-центри в кристалах BaJVB2D / З. П. Чорній, А. Д. Кульчицький, Г. О. Щур, Н. П. Бєлянінова, Х. К. Максимович; Укр. акад. друкарства // Наук. зап.. - 2000. - № 2. - С. 142-145. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.31 + В372.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70173 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Дашкевич В. Є. 
Стан тиреоїдного гомеостазу та репродуктивного здоров'я жінок, які були опромінені в препубертатний та пубертатний періоди / В. Є. Дашкевич, Ю. В. Давидова, Т. В. Коломійченко // Буков. мед. вісн.. - 2000. - 4, № 2/3. - С. 156-159. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Наведено результати вивчення стану репродуктивного здоров'я жінок, які були опромінені в препубертатний та пубертатний періоди й отримали значне радіаційне навантаження на щитовидну залозу. Виявлено тенденцію до підвищення частоти ускладнень перебігу вагітності та пологів у жінок основної групи, що дозволило віднести їх до групи ризику. Необхідно проводити комплекс профілактичних, преконцептуальних і лікувальних заходів щодо раннього виявлення дисфункції щитовидної залози, корекції її до і протягом вагітності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.415.120.11-43

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Іванюта Л. І. 
Генеративна система у жінок з вторинною неплідністю, які проживають на забруднених територіях після аварії на ЧАЕС / Л. І. Іванюта, А. Є. Дубчак // Буков. мед. вісн.. - 2000. - 4, № 4. - С. 45-48. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Вивчення генеративної функції у жінок із вторинною неплідністю, які постійно проживають на забруднених у результаті аварії на ЧАЕС територіях свідчить про значні порушення менструального циклу у них. Високий процент запальних процесів внутрішніх статевих органів узгоджується зі значною патологічною контамінацією піхви. У жінок із контрольованих територій спостережено недостатність жовтого тіла, яка може обумовлювати самовільні аборти. Це вказує на необхідність диференційованого підходу до вибору методу лікування у таких жінок до вагітності. Під час вторинної неплідності необхідно враховувати як ендогенні, так і екзогенні фактори ризику патологічних станів, які передують невиношуванню вагітності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р712.54-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Кочін І. В. 
Іонізуюча радіація і захист : Навч. посіб. / І. В. Кочін, Г. О. Черняков, М. І. Костенецький; ред.: І. В. Кочін; Укр. міжнар. акад. оригін. ідей. Схід. від-ня, Запоріз. держ. ін-т удоскон. лікарів. Каф. медицини катастроф, Запоріз. обл. сан.-епідеміол. станція. - Запоріжжя, 2000. - 80 c. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Викладено основні поняття про радіацію, способи її виявлення та одиниці виміру. Розглянуто проблеми аварії на АЕС та впливу на людину зовнішнього та внутрішнього опромінення. Проаналізовано основні способи та засоби захисту населення на забрудненій території. Наведено рекомендації щодо проведення йодної профілактики та організації радіозахисного харчування населення.

Изложены основные понятия о радиации, способы ее обнаружения и единицы измерения. Рассмотрены проблемы аварии на АЭС и влияния на человека внешнего и внутреннего облучения. Проанализированы основные способы и средства защиты населения на загрязненной территории. Представлены рекомендации по проведению йодной профилактики и организации радиозащитного питания населения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р126 я73 + Р36 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА661299 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Сорокман Т. В. 
Вплив іонізуючого опромінення на кровотворну систему у дітей / Т. В. Сорокман, С. В. Радукан // Буков. мед. вісн.. - 2000. - 4, № 1. - С. 245-247. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проведено ретроспективний аналіз впливу іонізуючого опромінення на кровотворну систему. Встановлено різноспрямований характер впливу малих доз радіації на показники периферичної крові у дітей, які постійно мешкають у зоні радіаційного контролю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Рокитянский И. И. 
Квазиспонтанные вариации физических параметров / И. И. Рокитянский // Геофиз. журн.. - 2000. - 22, № 3. - С. 50-56. - Библиогр.: 9 назв. - рус.

Квазіспонтанними варіаціями названо варіації, які на перший погляд здаються спонтанними, але фактично вони стимулюються деяким інформаційним впливом, умовно названим Z-радіацією. Інформаційними називають такий вплив і взаємовплив, матеріальний носій яких не ідентифікований. Отже, фізична суть явища залишається незрозумілою. Російський астрофізик М.О.Козирєв (1908 - 1983) показав: якщо в системі зростає ентропія й організація зменьшується (як це прийнято у термодинаміці і що дає підставу для висновку про "теплову смерть"), то остання не зникає, але випромінюється як потік Z-радіації. Останній поглинається іншими системами та стимулює в них процеси самоорганізації та розвитку. Джерелами Z-радіації (інформаційного впливу) є будь-які системи, в яких відбуваються незворотні процеси та збільшується ентропія. Це сонячна активність (Z-радіація в багатьох випадках попереджує появу відповідних активних утворень на поверхні Сонця), геодинамічні й атмосферні процеси, технічні та біосферні явища. Датчиками (приймачами) Z-радіації є будь-які достатньо самоорганізовані системи, які відчутно змінюють свої параметри у разі зміни ентропії. Це годинники (торсіонні, кварцеві, атомні), резистори, швидкості деяких квазіспонтанних процесів (ядерного розпаду, хімічних реакцій). Геофізичний моніторинг квазіспонтанних варіацій вважається перспективним для прогнозу природних і техногенних катастроф, інтервалів, сприятливих і несприятливих для здоров'я людей, біосферних і технологічних процесів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Іванюта Л. І. 
Функціональний стан гіпофізарно-гонадної системи у жінок з неплідністю після аварії на ЧАЕС / Л. І. Іванюта, А. Є. Дубчак, О. О. Яковлєв // Ендокринологія. - 2000. - 5, № 1. - С. 4-9. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Вивчено функцію гіпофізарно-гонадної системи у жінок з неплідністю, які зазнали різної радіаційної дії після аварії на ЧАЕС. Аналіз отриманих результатів свідчить про дисфункцію і, можливо, дезадаптацію центральної та периферичної систем ендокринної регуляції у жінок, що проживають в зоні радіоактивного впливу. Виявлено гіперпролактинемічну недостатність яєчників за відсутності даних про безпосередню пошкоджуючу дію несприятливих чинників зовнішнього середовища на яєчники (гіпергонадотропна аменорея). Значний відсоток гіперпластичних процесів у матці (органах-мішенях) на тлі відносної гіпоестрогенії свідчить про переважний регуляторний характер даних порушень у гіпофізарно-гонадній системі.


Ключ. слова: неплідність, радіація, гонадотропіни, стероїдні гормони
Індекс рубрикатора НБУВ: Р712.54-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15058 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Дмитренко С. М. 
Характеристика фізичного стану дітей 8 - 9 років в залежності від їх проживання в різних зонах радіоактивного забруднення / С. М. Дмитренко // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - Х., 2001. - № 18. - С. 15-21. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто показники фізичного розвитку та фізичної підготовки дітей віком 8 - 9 років залежно від їх проживання в різних зонах радіоактивного забруднення середовища.


Ключ. слова: фізичний розвиток, фізична підготовленість, радіація.
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.912.1 + Р128.94-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Сотник Ж. Г. 
Рівень фізичної підготовленості дітей 11 - 14 років, які зазнали радіаційного опромінення / Ж. Г. Сотник // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - Х., 2001. - № 23. - С. 3-7. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Оцінено рівень фізичної підготовки дітей середнього шкільного віку, які мешкають у зоні радіаційного контролю. Зроблено висновок, що він значно нижчий, ніж у їх ровесників з відносно чистого регіону.


Ключ. слова: фізична підготовленість, кореляційні взаємозв'язки, радіація
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.912.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Романенко Н. В. 
Стан нервової системи у підлітків з вегетосудинною дистонією, які проживають на радіоактивно забруднених територіях / Н. В. Романенко // Буков. мед. вісн.. - 2001. - 5, № 3. - С. 196-198. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.

З метою оцінки морфофункціональних особливостей нервової системи у підлітків з вегетосудинною дистонією (ВСД), які проживають на радіоактивно забрудненій території, обстежено 183 підлітка віком від 12-ти до 14-ти років і 108 підлітків, які проживають у неконтрольованих районах. Для підлітків, які постійно проживають за умов "екологічного стресу", характерне переважання частоти гіпертонічного типу регуляції тонусу судин головного мозку та висока частота пароксизмальної активності іритативного характеру та кірково-підкіркових дисфункцій, які свідчать про залучення більш глибоких відділів головного мозку, можливо внаслідок його дифузного пошкодження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.628.063-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Войцехович О. В. 
Управление качеством поверхностных вод в зоне влияния аварии на Чернобыльской АЭС / О. В. Войцехович. - К. : Укр. науч.-исследоват. гидрометеорол. ин-т, 2001. - 135 c. - (Сер. "Радіація і вода"). - Библиогр.: 54 назв. - рус.

Изложен анализ современных взглядов на формирование стратегиии и развитие технологий уменьшения радиационных рисков водопользования из радиоактивно загрязненных водных объектов зоны влияния аварии на Чернобыльской АЭС. Представлена оценка эффективности водоохранных контрмер, выполненных в послеаварийный период. Рассмотрены основные технологические приемы водоохранной практики в зонах радиационных аварий.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д222.13 + Д222,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА613420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Гудкова Н. В. 
Реакція етіольованих проростків озимої пшениці на дію гамма-радіації та високої температури : Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Н. В. Гудкова; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. - К., 2002. - 20 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-271.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА323174 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Цеглинська В. М. 
Вплив малих доз іонізуючого випромінювання на ультраструктурну організацію печінки щурів / В. М. Цеглинська // Галиц. лікар. вісн.. - 2002. - 9, № 2. - С. 90-92. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

У дослідах на 80-и білих щурах-самцях, які 2, 6 і 12 міс знаходилися на забрудненій радіонуклідами території, за допомогою методів електронної мікроскопії виявлено значні морфологічні розлади всіх органел гепатоцитів. Зміни паренхіматозних клітин печінки залежали від тривалості дії радіації і прогресували зі збільшенням терміну досліду. Найбільш суттєвими проявами впливу малих доз іонізуючого випромінювання на гепатоцити визначено жирову та вакуольно-гідропічну дистрофію, коагуляційний некроз частини гепатоцитів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69358 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Мотуляк А. П. 
Структурні зміни судин гемомікроциркуляторного русла брижових лімфатичних вузлів мишей після дії низьких доз гамма-випромінювання / А. П. Мотуляк // Буков. мед. вісн.. - 2002. - 6, № 2. - С. 123-125. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

За допомогою методу трансмісивної електронної мікроскопії досліджено брижові лімфатичні вузли 39-ти ювенільних мишей-самців радіочутливої лінії BALB/c у нормі та після дії загального, зовнішнього гамма-випромінювання в дозах 0,05 Гр і 0,2 Гр. Виявлено структурно-функціональні та апоптозні зміни судинного ендотелію, зокрема ендотелію посткапілярних венул, без ознак порушення цілісності судинної стінки. Цей процес супроводжується істотними змінами ендотеліального пласту в цілому - локальним стоншенням і ендотеліальними трансформаціями високого ендотелію у фенестрований.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.33*716-638.233

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Сотник Ж. Г. 
Вплив корекційної програми з фізичного виховання на функціональний стан школярів, що проживають на території радіаційного забруднення / Ж. Г. Сотник // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2002. - № 12. - С. 3-8. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Доведено ефективність впровадження корекційной програми з фізичного виховання для школярів віком 11 - 12 років, які проживають на території радіаційного забруднення, у навчально-виховний процес загальноосвітніх шкіл.

Доказана эффективность коррекционной программы по физическому воспитанию детей в возрасте 11 - 12 лет.

The research has shown efficiency of introducing the correctional program of physical education, aimed to improve functional condition into pedagogical-educational process of children of age 11-12 years.


Ключ. слова: корекційна програма, функціональний стан, радіація
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354 + Ч510.41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського