Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (98)Автореферати дисертацій (82)Книжкові видання та компакт-диски (265)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>K=ФІЛОСОФСЬКА$<.>+<.>K=СУПЕРЕЧК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 492
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Сирцова О. М. 
Апокрифічна апокаліптика: Філософська екзегеза і текстологія з виданням грецького тексту Апокаліпсиса Богородиці за рукописом ХІ століття Ottobonianus, gr. 1 / О. М. Сирцова; Ін-т філос. НАН України. - К. : Вид. дім "КМ Аcademia"; Унів. вид-во "Пульсари", 2000. - 324 c. - (Текстологія давніх і серед. віків. Дослідж. і тексти. Міжнар. сер. текстол. вид. пам'яток світ. словесності). - Бібліогр.: с. 307-321. - укp.

Зроблено філософське дослідження апокрифічної апокаліптики у контексті патристики. Проаналізовано проблему походження "вічності" зла в світі, ідею апокаліпсиса. Значну увагу приділено апокаліптичним темам у ранніх пам'ятках словесності Руси-України, особливостям рецепції у різних слов'янських традиціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-220.924 + Э37-103.3 + Ю3(0)414 + Ю3(4УКР)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Волинка Г. І. 
Вступ до філософії. Історико-філософська пропедевтика : Підруч. для студ. вищ. закл. освіти / Г. І. Волинка, В. І. Гусєв, І. В. Огородник, Ю. О. Федів. - К. : Вища шк., 1999. - 623 c. - укp.

Розглянуто онтологічні, аксіологічні та інші проблеми в історії світової філософської думки. Детально проаналізовано особливості філософії Стародавнього світу, середньовіччя, західноєвропейської філософії епохи Відродження, Нового часу, а також охарактеризовано німецьке просвітництво ХVIII ст., німецьку класичну філософію на прикладі поглядів Фіхте, Шеллінга, Гегеля, Канта, Фейєрбаха. Досліджено посткласичний розвиток світової філософії у другій половині ХІХ-ХХ ст., зокрема, філософські погляди П.Флоренського і С.Булгакова, філософську антропологію, неофрейдизм, антропологічні орієнтації герменевтики, прагматизму та неопозитивізму. Особливу увагу приділено висвітленню характерних напрямів розвитку філософської думки в культурі Київської Русі, в Україні у другій половині ХІІІ-ХVII ст., в епоху українського просвітництва у другій половині ХVII-XVIII ст., а також формуванню філософських та суспільно-політичних поглядів у ХІХ-ХХ ст. в Україні та в українській діаспорі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Демократичний вибір як філософська і соціально-політична проблема : Зб. наук. пр. / ред.: О. М. Соломаха; Черніг. обл. від-ня Ком. виборців України. - Чернігів, 1999. - 101 c. - укp.

Проаналізовано історичні, філософсько-методологічні, соціальні та політичні проблеми демократичного вибору влади, узагальнено окремі аспекти виборів народних депутатів Верховної Ради України, що відбулися 1998 р. Розглянуто архетипи вибору в європейських народів, універсалізм як метафілософію сучасної політичної ментальності, діяльність опозиційних партій у політичній боротьбі, а також проблему співпраці провідних українських партій під час перших демократичних виборів в Україні тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052(4УКР) + Х809(4УКР)526"1998" + Ю212.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Петрушенко В. Л. 
Епістемологія як філософська теорія знання / В. Л. Петрушенко; Держ. ун-т "Львів. політехніка". - Л., 2000. - 296 c. - Бібліогр.: 118 назв. - укp.

Розглянуто співвідношення гносеології та епістемології, особливості тлумачення знання, ієрархічну будову процесу його формування, форми вираження істини у знанні, функціонування знання у культурі, а також його онтологічні аспекти. Окреслено зміст основних дослідницьких та світоглядних позицій у гносеології та епістемології, що дає можливість краще зрозуміти багатоаспектність знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Мірчук І. Л. 
Конфесійна суперечка про Євхаристію в оцінці Гавриїла Костельника / І. Л. Мірчук // Пробл. гуманіт. наук. - 1999. - Вип. 3. - С. 67-80. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Протистояння Католицької та Православної Церков, що триває майже тисячоліття, вливається окрім ідеологічних та політичних мотивів також у догматичні суперечки. Таїнство Євхаристії - одне з найголовніших у Християнській Церкві, належить до таких догматичних відмінностей. Не втратила своєї актуальності суперечка про таїнство Євхаристії й у ХХ ст., що помітив Гавриїл Костельник. Детально виклавши суть суперечки, дослідник зауважує, що вона триває від часів Миколи Кавасили ( 1334 р.) і не може бути вирішена, оскільки має різні вихідні засади. У творі "Спір про епіклєзу між Сходом і Заходом" Гавриїл Костельник переконливо розкриває справжню суть довготривалої суперечки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-503

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Левінас Е.  
Між нами. Дослідження. Думки про іншого / Е. Левінас; ред.: М. Погребинський; Пер. з фр.: В. Куринський; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". - К. : Дух і Літера: Задруга, 1999. - 291 c. - (Б-ка XXI ст.). - укp.

Представлено праці одного з провідних філософів ХХ ст. Е.Левінаса (1906-1995), які присвячені найважливішим питанням сучасної етики, політики, філософії та права, серед яких: "Чи є онтологія фундаментальною?" (1951), "Нова раціональність", "Філософська детермінація ідеї культури" (1986), "Права людини і добра воля" (1985), "Про ідею нескінченного в нас" (1988) та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6 + Ю7г(4ФРА)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592748 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Крамской С. И. 
Пляжный гандбол - зарождение и перспективы развития игры / С. И. Крамской // Физ. воспитание студ. творч. спец. - Х., 2001. - № 6. - С. 7-12. - Библиогр.: 2 назв. - рус.

Наведено думки фахівців з біч-гандболу щодо системи та правил гри, які потребують удосконалення. Наголошено, що вирішення даного питання є прерогативою організаторів та засновників цієї гри. Ця проблема не обминула жодного, навіть консервативного виду спорту. Предмет суперечки щодо функцій і ролі воротаря та нарахування очків за кожний гол залишається не вирішеним.


Ключ. слова: пляжный гандбол, перспективы, становление, развитие, правила игры
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.767

Шифр НБУВ: Ж69873 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Вергун О. М. 
Соціально-філософські парадигми суб'єкту влади / О. М. Вергун. - К. : Знання, 1999. - 24 c. - Бібліогр.: 34 назв. - укp. - рус.

Робота є спробою створення концептуальної рамки для інтерпретації поняття "суб'єкту влади" в історико-філософській науці та сучасній соціальній і політичній філософії. Пропонується детально розроблена система орієнтирів для аналізу влади як суспільно-історичного феномену. Робиться історико-філософська розвідка витлумачення поняття влади основними представниками світової філософської думки. Подається концептуальна схема аналізу функціонування влади в сучасному українському суспільстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*667 + С5в621.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Чаплигін О. К. 
Творчий потенціал людини: від становлення до реалізації (соціально-філософський аналіз) / О. К. Чаплигін. - Х. : Основа, 1999. - 277 c. - Бібліогр.: 118 назв. - укp.

Розвивається філософська концепція системно-енергетичного бачення творчості у її людському вимірі. Розглянуто сутність і зміст категорії "творчий потенціал", яка репрезентує механізм здійснення активно-перетворюючого відношення людини до самої себе і до оточуючого світу. Творчий потенціал постає як цілісний феномен, системна єдність діяльно-есенціального, віртуального і трансцендентивного рівнів. Проаналізоване співвідношення вказаного поняття і таких соціально-філософських категорій, як "творчість", "пізнання", "діяльність", "культура", "духовність", "менталітет". Розкриті деякі закономірності творчої еволюції людини у ході здійснення індивідуального життєвого шляху і історичного розвитку людства (у онтогенезі і філогенезі). Вказані процеси розглядаються на фоні найсуттєвіших культурно-цивілізаційних змін кінця ХХ століття і трансформаційних зрушень у сучасному українському суспільстві. Визначені головні напрями реалізації потенційних творчих сил людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*311.2 + Ю216.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Соловей Е. С. 
Українська філософська лірика : Навч. посіб. із спецкурсу / Е. С. Соловей; ред.: О. Жупанський; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Юніверс, 1998. - 368 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - укp.

Висвітлюється цілий комплекс теоретичних та історико-літературних проблем, пов'язаних з явищем філософської лірики. Аналізуються ранні етапи розвитку філософської лірики у світовій літературі, джерела української філософської лірики. Пропонується систематичний розгляд української філософсько-поетичної традиції у найяскравіших проявах, що дає змогу з'ясувати як універсальні, так і національні її особливості. Найбільшу увагу приділено розгляду різних напрямків в українській філософській ліриці ХХ ст. (В.Свідзинський, Б.-І.Антонич, М.Зеров, М.Бажан, В.Мисик, В.Стус та ін.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.45 я73 + Ш400.04|Ю + Ш5(4УКР)-335

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Соловей Е. С. 
Українська філософська лірика : Навч. посіб. із спецкурсу / Е. С. Соловей; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Юніверс, 1999. - 367 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - укp.

Висвітлено цілий комплекс теоретичних та історико-літературних проблем, пов'язаних з явищем філософської лірики. Систематичний розгляд української філософсько-поетичної традиції у найяскравіших проявах дав змогу з'ясувати як універсальні, так і національні її особливості. Значну увагу приділено українській філософській ліриці XX ст., зокрема, творчості видатних українських поетів: В.Свідзинського, Б.-І.Антонича, М.Зерова, М.Бажана, В.Мисика, В.Стуса та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-335 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Ільїн В. В. 
Український гуманізм: тотожність раціонального та ірраціонального (три ступені сходження до істини) / В. В. Ільїн; Київ. держ. торг.-екон. ун-т. - К., 1999. - 412 c. - Бібліогр.: 125 назв. - укp.

Проаналізовано шляхи розвитку українського теоретичного гуманізму, розкрито його джерела, теоретичні ідеї та сутність. Простежено християнські витоки його моральності, своєрідність самовизначення. Розглянуто здобутки українського гуманізму з позицій слов'янського світогляду та української духовності на прикладі тріади персоналій: Б.Паскаль - Г.Сковорода - П.Юркевич. Доведено, що українська філософська думка співзвучна західноєвропейським філософським концепціям.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр) в9 + Ю3,230 + Ю216.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Философия и социология в контексте современной культуры : Сб. науч. тр. / ред.: П. І. Гнатенко; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д., 1998. - 196 c. - рус.

Розглядаються актуальні проблеми філософії і соціології у світлі розвитку сучасної культури. Аналізується роль філософської методології у формуванні системи історичних, природознавчих і культурологічних знань, а також деякі аспекти становлення національної культури. Висвітлюються методологічні основи початку філософії, індивідуалістичні мотиви в філософії Просвітництва, національні особливості російського космізму. Досліджується філософія "Я" у художній концепції М.Хвильового, соціальна утопія Лазаря Барановича, повідомляється про релігійність та атеїзм М.Ломоносова. Характеризується філософська антропологія в структурі культурологічного знання, суперечлива сутність національного характеру та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.156 я43 + Ю6*671 я43 + С5*18:Ч я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Шинкарук В. І. 
Філософська антропологія: екзистенціальні проблеми / В. І. Шинкарук, В. Г. Табачковський, Г. І. Шалашенко, Є. І. Андрос, Г. П. Ковадло; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. - К. : Пед. думка, 2000. - 286 c. - укp.

Викладено методологічні засади філософських учень про людину. Проаналізовано здобутки та втрати соціально-діяльнісної критики класичного антропологізму. Висвітлено принцип сублімативності людського світовідношення в сучасній антропологічній рефлексії. Досліджено проблему єдності буття. Особливу увагу приділено антропокультурним вимірам моральності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216 + Ю3(4УКР)6-663

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Сластенко Є. Ф. 
Логіка : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Є. Ф. Сластенко, С. М. Ягодзінський; Нац. авіац. ун-т. - К. : Книжк. вид-во НАУ, 2005. - 192 c. - (Кредит.-модул. система навчання ECTS). - укp.

Визначено предмет і значення логіки, наведено відомості про основні етапи її розвитку як філософської, юридичної та математичної дисципліни. Встановлено співвідношення формальної та діалектичної логіки, визначено сутність та функції міркування, охарактеризовано його структуру. Розглянуто логічні закони мислення (тотожності, протиріччя, достатньої підстави) та операційні прийоми, а також мовні засоби вираження понять та елементи теорії множин. Визначено сутність індукованого умовиводу, аналогії, гіпотези, доведення, суперечки, диспуту, дискусії, полеміки. Охарактеризовано їх види, структуру, засоби реалізації. Розглянуто варіанти перебігу й сформульовано основні принципи та правила ведення суперечки. Встановлено критерії оцінювання набутих знань і вмінь, розроблено плани проведення семінарських занять, тестові завдання, а також питання та вправи для самостійних і контрольних робіт, наведено приклади розв'язання типових задач.

Определены предмет и значение логики, представлены сведения об основных этапах ее развития как философской, юридической и математической дисциплины. Установлено соотношение формальной и диалектической логики, определена сущность и функции мышления, охрактеризована его структура. Рассмотрены основные логические законы (тождества, противоречия, достаточного основания) и операции, а также языковые средства выражения понятий и элементы теории множеств. Определена сущность индуцированного умозаключения, аналогии, гипотезы, доказательства, противоречия, диспута, дискусии, полемики. Охарактеризованы их виды, структура, средства реализации. Рассмотрены различные варианты споров и сформулированы основные принципы и правила их проведения. Установлены критерии оценивания теоретических знаний и практических умений, разработаны планы проведения семинарских занятий, учебные тесты, сформулированы вопросы и задания для самостоятельной и контрольной работ, приведены примеры решения типичных задач.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663850 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Будіянський М. Ф. 
Психологія судової діяльності : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. Ф. Будіянський; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. Ін-т інновац. та післядиплом. освіти. - О. : Фенікс, 2005. - 117 c. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто психологічні особливості судової діяльності. Проаналізовано методи дослідження матеріалів попереднього слідства та планування судового розгляду. Висвітлено психологічні аспекти справедливості та законності кримінального покарання. Розкрито суть деяких психічних процесів та явищ (зокрема, відчуття, сприймання, пам'яті, уваги, мислення, уяви, творчості) та визначено особистісні якості судді, необхідні для здійснення справедливого правосуддя. Наведено загальну психологічну характеристику судового процесу під час розгляду кримінальних справ. Запропоновано ефективні засоби здійснення психологічного впливу у судовій діяльності. Визначено основні психологічні передумови успішності проведення переговорів під час вирішення суперечки в господарському суді. Проаналізовано особливості судово-психологічної експертизи та психологічної консультації.

Рассмотрены психологические особенности судебной деятельности. Проанализированы методы исследования материалов предварительного следствия и планирования судебного разбирательства. Освещены психологические аспекты справедливости и законности криминального наказания. Раскрыта сущность некоторых психических процессов и явлений (в часности, ощущения, восприятия, памяти, внимания, мышления, воображения и творчества) и определены личностные качества судьи, необходимые для совершения справедливого правосудия. Приведена общая психологическая характеристика судебного процесса при рассмотрении уголовных дел. Предложены эффективные средства осуществления психологического влияния в судебной деятельности. Определены основные психологические предпосылки успешного проведения переговоров при решении споров в хозяйственном суде. Проанализированы особенности судебно-психологической экспертизы и психологической консультации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю947.2 я73 + Х891.1-7:Ю9 я73 + Х895.1 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА661747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Хоменко І. В. 
Еристика: мистецтво полеміки : Навч. посіб. / І. В. Хоменко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Юрінком Інтер, 2001. - 191 c. - Бібліогр.: с. 182-187. - укp.

Висвітлено історію розвитку мистецтва суперечки. Розкрито поняття суперечки, аргументації, критики, маніпулювання, визначено види та проаналізовано їх структуру. Наведено правила та помилки щодо тези, аргументів і форми. Висвітлено тактичні, психологічні та невербальні прийоми маніпулювання в суперечках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш70я73 + Ю424я73

Шифр НБУВ: ВА613846 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Троїцька Т. С. 
З історії формування філософії українського національного відродження : Навч.-метод. посіб. для студ. вищ. мист. закл. освіти України / Т. С. Троїцька, Т. В. Мартинюк; Ін-т змісту і методів навчання. - Запоріжжя, 2001. - 135 c. - укp.

Розглянуто та проаналізовано явища, що стали етапними на початку заснування філософії Відродження у галузях етнофілософії, політико-правових вчень (витоки української національної ідеї, діяльність Кирило-Мефодіївського товариства, філософська та політико-правова думка у Галичині) та музичної культури (етнічна спрямованість музичних творів першої половини ХІХ ст., ідеї народництва у творчості композиторів).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5/6я73 + Ф055.256(4УКР)я73 + Ф1(4УКР)502я73 + Щ313(4УКР)5 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА611972 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Мозговий І.  
Київське християнство і культурно-філософська традиція минулого / І. Мозговий // Наук. зап. Терноп. держ. пед. ун-ту ім. В.Гнатюка. Сер. Філос. - 2001. - Вип. 7. - С. 5-10. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто специфіку розвитку богословської думки доби Київської Русі, зумовлену впливом на християнство дохристиянських духовних традицій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-4-3 + Ю3(4Укр)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Васильєв Г. Ю. 
Конфліктологія : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. юрид. спец. / Г. Ю. Васильєв, Л. М. Герасіна, Н. П. Осіпова, М. І. Панов, Ю. М. Розенфельд; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х. : Право, 2002. - 256 c. - Бібліогр.: с. 249-254. - укp.

Визначено предмет і об'єкт конфліктології, розглянуто її закони та методи, а також розвиток проблем у парадигмах соціальної та правової наук. Проаналізовано динаміку конфлікту, визначено її витоки, причини виникнення, рушійні сили. Розглянуто сфери розгортання конфліктів, зокрема, економічну, політичну, етнонаціональну, юридичну, релігійну, а також сферу культур і духовних цінностей. Наведено засоби та механізми розв'язання конфліктів, а також соціально-правові технології запобігання суперечкам.


Індекс рубрикатора НБУВ: А4 я73 + Х002.7 я73 + Ф043.2 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА618395 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського