Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=Київ. старовина<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 628
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Пасемко І.  
Літературознавча нива доктора Володимира Кузьменка / І. Пасемко // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 139-143. - укp.

Висвітлено життєвий і творчий шлях В. Кузьменка, розкрито його внесок у літературознавство, публіцистику, українську художню словесність та науку про неї. Охарактеризовано його наукові праці.

Освещен жизненный и творческий путь В. Кузьменка, раскрыт его вклад в литературоведение, публицистику, украинскую художественную словесность и науку о ней. Охарактеризованы его научные работы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4г(4УКР)6д

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Зелік О.  
Літературна родина Могилянських / О. Зелік // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 74-89. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Наведено історичні відомості про відому в наукових і літературних колах України на початку ХХ ст. родину - М. Могилянського і його дітей Лідію, Дмитра і Олену, які зазнали переслідувань і репресій з боку радянської тоталітарної системи і вже в 1930-х рр. були усунені з культурного обігу і на довгі роки викреслені з історії українського письменства. Охарактеризовано їх творчу діяльність.

Приведены исторические сведения об известном в научных и литературных кругах Украины в начале ХХ ст. семействе - М. Могилянском и его детях Лидии, Дмитрие и Елене, которые подверглись преследованиям и репрессиям со стороны советской тоталитарной системы и уже в 1930-х гг. были устранены из культурного оборота и на долгие годы вычеркнуты из истории украинского писательства. Охарактеризована их творческая деятельность.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-49 + Ш5(4УКР)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Гай-Нижник П.  
Листопад - грудень 1918 р.: повстання Директорії чи успішна спроба державного військового перевороту? / П. Гай-Нижник // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 62-71. - Бібліогр.: с. 70-71. - укp.

Охарактеризовано два організованих державних військових перевороти протягом 1918 р.: буржуазно-консервативний 29 квітня та соціалістичний 14 листопада - 14 грудня. Висвітлено факти перебігу змін влади, їх розвиток, характер, чинність і наслідки в юридичному та історико-правовому контексті. Зазначено, що обидва перевороти поставили країну на межу соціального розколу та громадянської війни і не призвели до зміцнення української державності, яку невдовзі було знищено зовнішньою військовою агресією.

Охарактеризованы два организованных государственных военных переворота на протяжении 1918 г.: буржуазно-консервативный 29 апреля и социалистический 14 ноября - 14 декабря. Освещены факты течения смены власти, их развитие, характер, действия и последствия в юридическом и историко-правовом контексте. Указано, что через эти перевороты страна была на грани социального раскола и гражданской войны, и они не привели к укреплению украинской государственности, которая вскоре была уничтожена внешней военной агрессией.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Таирова-Яковлева Т.  
Мазепа - великороссийский помещик, или Снова о Батуринском архиве / Т. Таирова-Яковлева // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 90-104. - Библиогр.: с. 104 - рус.

Освещена хозяйственная деятельность И. Мазепы в роли "великороссийского помещика", расчетливого и успешного предпринимателя. Рассмотрен вопрос об истории "Батуринского архива", то есть части архива И. Мазепы, хранившегося в его резиденции - Батурине. Приведен текст грамоты, подтверждающей владение И. Мазепой всеми приобретенными имениями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ковальчук М.  
Перша світова війна і Українська держава гетьмана Павла Скоропадського 1918 р. / М. Ковальчук // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 30-61. - Бібліогр.: с. 55-61. - укp.

Визначено місце та роль Української держави у подіях Першої світової війни, охарактеризовано її відносини з Центральними державами у контексті загальноєвропейських процесів 1918 р. та головні завдання, що полягали у забезпеченні надходження з України продовольства й сировини до країн-союзників. Зазначено, що розміщення на українських землях значної військової сили союзників стало основною гарантією існування в Україні гетьманського режиму та забезпечувало в країні відносний спокій. Розглянуто питання становлення гетьманського режиму, відновлення влади Української народної республіки.

Определены место и роль Украинского государства в событиях Первой мировой войны, охарактеризованы ее отношения с Центральными государствами в контексте общеевропейских процессов 1918 г. и главные задания, направленные на обеспечение поступления из Украины продовольствия и сырья до стран-союзников. Указано, что размещение на украинских землях значительных военных сил союзников стало основной гарантией существования в Украине гетьманского режима и обеспечивало в стране относительное спокойствие. Рассмотрены вопросы становления гетьманского режима, возобновления власти Украинской народной республики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)524 + Т3(4УКР)611-34 + Х2(4УКР)611-523.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тимошенко В.  
П. Д. Селецький - відомий державний і громадський діяч / В. Тимошенко // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 168-171. - Бібліогр.: с. 171. - укp.

Наведено відомості про життя і діяльність П. Селецького - композитора, історика, педагога, громадського і державного діяча, який займав високі посади на службі у Київському генерал-губернаторстві. Розкрито його вклад у розвиток освіти, культури та мистецтва Правобережної України.

Даны сведения о жизни и деятельности П. Селецкого - композитора, историка, педагога, общественного и государственного деятеля, который занимал высокие должности на службе в Киевском генерал-губернаторстве. Раскрыт его вклад в развитие образования, культуры и искусства Правобережной Украины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)5-81

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Гай-Нижник П.  
Маловідомий документ про "Сірожупанну" дивізію / П. Гай-Нижник // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 105-110. - Бібліогр.: с. 110. - укp.

Наведено повідомлення пресового відділу Групи Армій Айхгорна (Групи Армій "Київ") в Україні до Українського Пресового Бюро від 1 вересня 1918 р. про огляд гетьманом того ж дня одного з підрозділів (зведеного полку) новоствореної, з числа українських військовополонених, колишньої царської армії в Австро-Угорщині - дивізії, яку нещодавно було передано австро-угорським командуванням у розпорядження Військового міністерства Української Держави. Висвітлено передісторію існування цього збройного підрозділу.

Приведено сообщение прессового отдела Группы Армий Айхгорна (Группы Армий "Киев") в Украине к Украинскому Прессовому Бюро от 1 сентября 1918 г. об осмотре гетманом того же дня одного из подразделений (сводного полка) новосозданной, из числа украинских военнопленных, бывшей царской армии в Австро-Венгрии - дивизии, которую недавно было передано австро-венгерским командованием в распоряжение Военного министерства Украинского Государства. Освещена предыстория существования этого вооруженного подразделения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Ц4,8(4УКР)1:612

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ковбаса В.  
Князь Дмитро Вишневецький (Байда) в українському епосі : [Закінч.] / В. Ковбаса // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 150-167. - Бібліогр.: с. 165-167. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)44-8 + Ш3(4УКР)-694

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Яцина О.  
"Вестник Европы" і українське питання (1907 - 1914 рр.) / О. Яцина // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 29-37. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

З'ясовано позицію та значення роботи колективу журналу "Вестник Европы" щодо української проблеми у період після Першої революції у Російській імперії й до початку Першої світової війни. Зазначено, що українське питання знаходило своє відображення на сторінках журналу в незначній кількості та масштабі, а розуміння його сутності та значення було різним: від цілком об'єктивного до заангажованого та формального.

Выяснены позиция и значение работы коллектива журнала "Вестник Европы" относительно украинской проблемы в период после Первой революции в Российской империи и до начала Первой мировой войны. Указано, что украинский вопрос находил свое отражение на страницах журнала в незначительном количестве и масштабе, а понимание его сущности и значения было разным: от полностью объективного до заангажированного и формального.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-07 + Ч612.3(4РОС)-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Писаренко Ю.  
"Багатство - мертві душі". Походження архетипу : [Закінч.] / Ю. Писаренко // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 112-130. - Бібліогр.: с. 122-130. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 + Ш401.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Писаренко Ю.  
"Багатство - мертві душі". Походження архетипу / Ю. Писаренко // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 62-73. - укp.

Охарактеризовано поєднання образів "багатства" і "смерті" в поемі М. Гоголя "Мертві душі", що в контексті історії світогляду не є випадковим. Висвітлено малопомітні нюанси архаїчного зв'язку між даними образами-символами.

Охарактеризовано сочетание образов "богатства" и "смерти" в поэме Н. Гоголя "Мертвые души", что в контексте истории мировоззрения не является случайным. Освещены малозаметные нюансы архаической связи между данными образами-символами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Полюшко Г.  
До історії видання збірника "Український музей", 1927 р. / Г. Полюшко // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 84-97. - Бібліогр.: с. 96-97. - укp.

Визначено роль Всеукраїнського музейного містечка у підготовці першого тому всеукраїнського музейного збірника "Український музей", з'ясовано обставини, які стали на перешкоді випуску його наступних номерів. Охарактеризовано науково-видавничу діяльність державного історико-культурного заповідника Києво-Печерська лавра, який наприкінці 2007 р. перевидав цей том у репринтному вигляді.

Определена роль Всеукраинского музейного городка в подготовке первого тома всеукраинского музейного сборника "Украинский музей", выяснены обстоятельства, ставшие на препятствии выпуска его следующих номеров. Охарактеризована научно-издательская деятельность государственного историко-культурного заповедника Киево-Печерская лавра, который в конце 2007 г. переиздал этот том в репринтном виде.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч774(4УКР)я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Ковбаса В.  
Князь Дмитро Вишневецький (Байда) в українському епосі / В. Ковбаса // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 111-145. - Бібліогр.: с. 141-145. - укp.

Уточнено походження князів Вишневецьких, висвітлено їх зв'язки з правлячими династіями різних країн та іншими знатними родами, розглянуто й виправлено помилки, які супроводжували ці питання в більшості досліджень про Вишневецького. Встановлено причини загибелі Вишневецького в Константинополі у 1563 р., вияснено, чи пов'язана пісня про козака Байду саме з цим фактом і чи можна ототожнювати князя Д.Вишневецького і пісенного Байду. Розглянуто особливості формування епічної народної традициї про Вишневецького.

Уточнено происхождение князей Вишневецких, освещены их связи с правлящими династиями разных стран и другими знатными родами, рассмотрены и исправлены ошибки, сопровождающие эти вопросы в большинстве исследований о Вишневецком. Установлены причины гибели Вишневецкого в Константинополе в 1563 г., выяснено, связана ли песня о козаке Байде именно с этим фактом и можно ли отождествлять князя Д.Вишневецкого и песенного Байду. Рассмотрены особенности формирования эпической народной традиции о Вишневецком.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)44-8 + Ш3(4УКР)-694

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Мунтян А.  
Из истории наименований тифа в восточнославянских письменных памятниках XVII - XVIII вв. / А. Мунтян // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 22-28. - рус.

Рассмотрены вопросы применения понятий "тиф", "горячка" в восточнославянских языках XVI - XVIII вв., которые передавались словами огонь (огнь), огница, огневица, огневая, огневая болезнь, огневая немочь. Указано, что в настоящее время слова огневица, огневая и словосочетание огневая болезнь в русском языке наблюдаются лишь в диалектах, что касается украинского яыка, то здесь отмечается слово "вогниця", которое бытует в говорах и в литературном языке в качестве устарелого названия горячки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12/14-34:Р

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Смирнов В.  
И. Аксаков об особенности реформирования судебно-правовой системы во второй половине ХІХ века / В. Смирнов // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 17-29. - Бібліогр.: с. 28-29. - укp.

Охарактеризовано интеллектуальное наследие И. Аксакова - выдающегося ученого и общественного деятеля, одного из лидеров славянофильского движения. Указано, что в своих работах И. Аксаков отобразил многие актуальные проблемы, которые возникли перед Российским государством и обществом в ходе радикальных реформ 1860 - 1870 гг., а основополагающей идеей среди них было осознание необходимости воплощения в жизнь духовных, моральных ценностей и нравственных норм, которые вытекали из вековых традиций и мировоззренческих основ российского народа. А их историческое значение и действенность подтвердил богатый опыт исторического пути многих государств бывшего СССР.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4РОС)51-629.10

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Тріпутіна Н.  
По сторінках історії Українського республіканського стадіону в Києві (1937 - 1941 рр.) / Н. Тріпутіна // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 172-175. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Наведено відомості про історію будівництва та подальші реконструкції Українського республіканського стадіону. Висвітлено участь видатного українського вченого в галузі лісівництва та дендрології О. Колеснікова у складанні проекту стадіону, а саме у оформлення ландшафтної архітектури.

Даны сведения об истории строительства и дальнейших реконструкциях Украинского республиканского стадиона. Освещено участие выдающегося украинского ученого в области лесничества и дендрологии А. Колесникова в составлении проекта стадиона, а именно в оформлении ландшафтной архитектуры.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Батрак О.  
Символ віри Володимира Святославича / О. Батрак // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 3-16. - Бібліогр.: с. 15-16. - укp.

З'ясовано теологічні особливості символу віри в "Ізборнику Святослава 1073 р." та "Повісті временних літ". Розглянуто співвідношення понять "подобосоущьнъ" та "єдиносоущьнъ" у понятійному лексиконі ранньохристиянської богословської традиції. Наведено оцінку текстів із застосуванням методу теологічної герменевтики. Проаналізовано християнське віровчення М. Сінкелла в "Ізборнику Святослава 1073 р." та "Повісті временних літ".

Выяснены теологические особенности символа веры в "Изборнике Святослава 1073 г." и "Повести временных лет". Рассмотрено соотношение понятий "подобосоущьнъ" и "единосоущьнъ" в понятийном лексиконе раннехристианской богословской традиции. Дана оценка текстов с применением метода теологической герменевтики. Проанализировано христианское вероучение М. Синкелла в "Изборнике Святослава 1073 г." и "Повести временных лет".


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-420 + Т3(4УКР)414-7 + Ш5(4УКР)3-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Лозовий В.  
Селянські органи влади після проголошення Української Народної Республіки / В. Лозовий // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 72-83. - Бібліогр.: с. 82-83. - укp.

Розглянуто соціально-політичні та організаційно-правові засади створення селянських владних структур, процес формування та функціонування сільського адміністративного апарату. У контексті світоглядних настанов українського народу показано ставлення селянства до місцевих владних інституцій Української народної республіки. Зазначено, що селянські владні інституції перебували в стані кризи, яка характеризувалась відчуженням народних мас від адміністративних органів, поширенням анархії та занепадом влади і держави.

Рассмотрены социально-политические и организационно-правовые основы создания крестьянских властных структур, процесс формирования и функционирования сельского административного аппарата, в контексте мировоззренческих настановлений украинского народа показано отношение крестьянства к местным властным институциям Украинской народной республики. Указано, что крестьянские властные институции пребывали в состоянии кризиса, который характеризовался отчуждением народных масс от административных органов, распространением анархии и упадком власти и государства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-283

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кожушний О.  
Скарби візантійської гімнографії і проблема їх рецепції в Україні / О. Кожушний // Київ. старовина. - 2008. - № 2. - С. 144-149. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто проблеми становлення і розвитку східнохристиянської гімнографії, охарактеризовано творчість східнохристиянських (візантійських) гімнографів. Проаналізовано формоутворювальну, літературну і богословську традиції візантійського піснетворення на основі поетико-богословської єдності, створеної Р. Мелодом - жанру кондака в декількох із його реалізацій.

Рассмотрены проблемы становления и развития восточнохристианской гимнографии, охарактеризовано творчество восточнохристианских (византийских) гимнографов. Проанализированы формообразующая, литературная и богословская традиции византийского песнеобразования на основании поэтико-богословского единства, созданного Р. Мелодом - жанра кондака в нескольких из его реализаций.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)421-335

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Котляр М.  
Слово про ювіляра (Петру Петровичу Толочку - 70) / М. Котляр // Київ. старовина. - 2008. - № 1. - С. 3-8. - укp.

Наведено відомості про діяльність П. Толочка - відомого вченого і культурного діяча, який багато років очолює Інститут археології НАН України. Охарактеризовано його наукові роботи, значна частина яких присвячена вивченню матеріальних пам'яток Києва, його історії та культури.

Даны сведения о деятельности П. Толочко - известного ученого и культурного деятеля, который много лет возглавляет Институт археологии НАН Украины. Охарактеризованы его научные работы, значительная часть которых посвящена изучению материальных памяток Киева, его истории и культуре.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4г(45УКР)д

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського