Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Автореферати дисертацій (14)Книжкові видання та компакт-диски (200)Журнали та продовжувані видання (149)
Пошуковий запит: (<.>U=Д131$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 563
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Куссуль Н. М. 
Моніторинг досягнення цілей сталого розвитку України за супутниковими даними : [монографія] / Н. М. Куссуль, О. П. Федоров, А. Ю. Шелестов; ред.: В. В. Вероцька; Національна академія наук України, Державне космічне агентство України, Інститут космічних досліджень. - Київ : Наукова думка, 2023. - 161, [17] c. - (Проєкт "Наукова книга"). - Бібліогр.: с. 147-160 - укp.

Розглянуто результати розроблення та впровадження українськими вченими інформаційних технологій та сервісів оцінювання індикаторів сталого розвитку на основі використання супутникових даних спостереження за Землею. Викладений матеріал спрямований на вирішення актуальних соціально-економічних проблем, зокрема, досягнення сформульованих ООН цілей сталого розвитку, моніторингу глобальних кліматичних змін, катастрофічних подій. Запропоновано методологію визначення індикаторів сталого розвитку, інформаційні технології їх обчислення на основі супутникових даних та продуктів їхнього оброблення з використанням сучасних хмарних технологій. Зокрема йдеться про впровадження в Україні ідеології створюваної міжнародної системи систем спостереження за Землею GEOSS та європейської програми Copernicus. Набутий досвід дає змогу запропонувати до реалізації ідеологію українського сегменту GEOSS — інформаційної системи UkrGEO, яка передбачає інтеграцію та експлуатацію багатьох нових наборів супутникових даних, а також істотну модернізацію національних статистичних і геопросторових систем у контексті цифровізації економіки та індустрії 4.0.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д881

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА864538 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Комп'ютерне моделювання природних і техногенних загроз та еколого-геофізичні ситуації = Computer Simulation of Natural and Technological Hazards and Environmental-Geophysical Situations : колект. монографія / Ю. П. Стародуб, Б. Є. Купльовський, Т. Б. Брич, А. П. Гаврись, С. О. Ємельяненко; ред.: Ю. П. Стародуб; Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності. - Львів : Растр- 7, 2023. - 211 c. - Бібліогр. в кінці розд. - укp.

Розглянуто питання вивчення і аналізу інформації про природні і техногенні загрози в еколого-геофізичних ситуаціях з використанням методів математичного комп’ютерного моделювання. Вивчено питання і проаналізовано інформацію про природні і техногенні загрози в еколого-геофізичних ситуаціях із використанням методів математичного комп'ютерного моделювання. Описано основні задачі і методи їх розв'язання, які прийнятні з точки зору їх застосування при вирішенні проблем цивільного захисту. Подано загальне формулювання фізико-математичних задач, які розв’язуються в кожному конкретному випадку при використанні вхідних даних задач рішення. Подано приклади розв'язання прикладних задач про поширення хвильових полів, моделювання напружено-деформованого стану об’єктів, пов'язаних з інфраструктурою навколишнього середовища. Представлено розроблену проблему аналізу та опрацювання супутникових даних, побудови карт областей і районів, зокрема, України. Оцінено інженерну обстановки та сейсмічний вплив на інженерні об’єкти з врахуванням впливу термічних ефектів на прикладі чорнобильської атомної електростанції, зроблено локалізацію пожежонебезпечних ділянок з використанням супутникових даних для сейсмоактивних зон оцінені аспекти освоєння енергетичних геотермальних ресурсів безпеки держави. Описано геоінформаційні технології оцінювання пожежних ризиків, які пов'язані з задачами моделювання природних і техногенних загроз та представлені розрахунки часу евакуації та пожежного ризику на прикладі об'єкту - дитячого дошкільного закладу. Підсумовано результати досліджень вивчення еколого-геофізичного стану навколишнього середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д88

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА862787 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Радіоелектронні засоби дистанційних аерокосмічних досліджень : навч. посіб. : [у 3 ч.]. Ч. 3. Використання випромінювання глобальних навігаційних супутникових ситем для моніторингу навколишнього середовища / М. Ф. Бабаков, В. І. Луценко, І. В. Луценко, О. В. Соболяк. - Харків, 2023. - 111 c. - Бібліогр.: с. 109 - укp.

Розглянуто результати експериментальних досліджень із використанням для моніторингу навколишнього середовища випромінювань глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС), які було створено для вирішення завдань радіонавігації. Запропоновано оригінальні методики, що дають змогу вивчати рефракційні властивості тропосфери, їх просторову неоднорідність, виявляти зони небезпечних метеорологічних явищ і визначати вплив Сонця на процеси в атмосфері.


Індекс рубрикатора НБУВ: О671-5 я73-1 + Д131.9 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В359484/3 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Робочий зошит з основ дистанційного зондування Землі : [комплекс. зб. практ. робіт]. Ч. 3. Обробка та аналіз супутникових знімків на платформі Google Earth Engine / С. М. Бабійчук, О. В. Гордієнко, О. В. Томченко, Н. С. Коблюк, В. І. Голод, Т. Л. Кучма, Л. Я. Юрків, С. Т. Пікуль. - Б.м., 2023. - 197 c. - Бібліогр.: с. 197 - укp.

Робочий зошит є третьою частиною комплексного збірника практичних робіт із курсу «Основи дистанційного зондування Землі», він присвячений формуванню компетентностей з обробки та аналізу супутникових знімків на платформі Google Earth Engine. Практичні роботи, що містяться в робочому зошиті, укладені з метою ознайомити читача з можливостями аналізу супутникових знімків за допомогою потужностей хмарного сервісу Google Earth Engine, який надає вільний доступ до більш ніж 40 петабайтів даних супутнико- вого моніторингу Землі


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: С11920/3 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Дистанційне зондування Землі: обробка та аналіз супутникових знімків на платформі GOOGLE Earth Engine : навч. посіб. / С. М. Бабійчук, О. В. Гордієнко, О. В. Томченко, Л. І. Давибіда, Н. С. Коблюк, С. Т. Пікуль; ред.: С. О. Довгий; Національна академія наук України, Національний центр "Мала академія наук України". - Київ : Нац. центр "Мала акад. наук України", 2023. - 115 c. - Бібліогр.: с. 110-111 - укp.

Посібник є теоретичним компонентом третього рівня методики «Основи дистанційного зондування Землі», яку розробляє лабораторія «ГІС та ДЗЗ» НЦ «МАНУ». Він присвячений формуванню компетентностей з обробки та аналізу супутникових знімків у хмарній платформі компанії «Google» - Google Earth Engine. Посібник знайомить читачів з основами мови програмування JavaScript і особливостями її використання на платформі Google Earth Engine. Також у ньому представлено інформацію про роботу з геоданими, зокрема: огляд колекцій даних у Google Earth Engine, їх фільтрування та візуалізацію, можливості використання функцій та створення вебзастосунків як форми представлення результатів дослідження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870015 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Яйлимов Б. Я. 
Використання супутникових продуктів для аналізу змін територій природно-заповідного фонду України / Б. Я. Яйлимов, Г. О. Яйлимова, А. Ю. Шелестов, А. М. Лавренюк // Проблеми керування та інформатики. - 2022. - № 3. - С. 135-150. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження тимчасових змін типів земного покриву в межах природно-заповідного фонду (ПЗФ) України; аналіз зміни лісового покриву (вирубка чи лісовідновлення) за відкритими даними Global Forest Change 2000 - 2020 із просторовою роздільною здатністю 30 м із визначенням найбільш проблемних типів заповідників, де відбувалась вирубка лісів у 2000 - 2020 рр. Іншим аспектом дослідження є моніторинг використання земель ПЗФ для сільського господарства, зміни площ сільськогосподарських полів у часі та їх порівняння. Це дослідження проведено на основі власних карт земного покриву з просторовою роздільною здатністю 10 м за 2016 - 2020 рр., а також у порівнянні з відкритим набором даних World Cover Map для України за 2020 р. Для створення власних карт земного покриву для всієї України використано оптичні супутникові (Sentinel-2) і радарні дані (Sentinel-1). Описано технологію побудови карт класифікації земного покриву для великих територій на основі супутникових даних. Розглянуто основні етапи попередньої обробки супутникових даних, методологію злиття даних різної та однорідної природи за різні часові дати. За допомогою наборів геопросторових продуктів досліджено динаміку змін площі лісу та посівних угідь за різними видами природно-заповідного фонду України за 2000 - 2020 рр. Найбільшу частку ліси займають у заповідних урочищах, парках-пам'ятках садово-паркового мистецтва та дендрологічних парках (більше 73 % лісів), з яких найбільші зміни відбулися в заповідних урочищах на 1,81 % площ (1,7 тис. га) та дендрологічних парках - на 1,02 % площ (17 га). Дослідження та результати показали, що в цілому на національному рівні зміни з часом не суттєві (до 3 % для лісів і до 2 % для сільськогосподарських площ), однак вони мають велике значення, оскільки природні ресурси обмежені, а якість життя людства залежить насамперед від природи, екології та якості навколишнього середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Е0*881(45УКР1)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Четверіков Б. В. 
Методика застосування даних дистанційного зондування Землі в оцінці наслідків надзвичайних ситуацій : монографія / Б. В. Четверіков, І. В. Калинич; Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет". - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2022. - 118 c. - Бібліогр.: с. 112-118 - укp.

Представлено результати досліджень наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених ураганами, землетрусами, пожежами та розливанням нафти, за космічними знімками. Розглянуто методики оцінювання руйнацій за різночасовими космічними знімками в програмному пакеті ErdasImagine за допомогою інструментарію модуля DeltaCue, класифікації та онлайн-сервісів, а також за допомогою бібліотеки компꞌютерного зору OpenCV.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА861841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Інформативність та потенціал інтегрування наземних та дистанційних методів досліджень ерозійнонебезпечних земель / А. О. Ачасова, О. В. Круглов, В. П. Коляда, П. Г. Назарок, А. Б. Ачасов, М. В. Шевченко, П. Б. Тарнопільський; Національна академія аграрних наук України, "Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського", національний науковий центр. - Харків : Бровін О. В., 2022. - 44 c. - Бібліогр.: с. 44 - укp.

В науковому виданні на основі аналізу сучасного світового досвіду та власних розробок авторів викладено деякі проблеми дослідження еродованих ґрунтів, зроблено огляд існуючих методів дослідження процесів водної та вітрової ерозії ґрунтів та можливостей використання деяких неконтактних (магнітометрія, геоінформаційний аналіз рельєфу) та дистанційних (супутникова зйомка, зйомка БПС) методів для дослідження ерозійнонебезпечних земель. Призначено для співробітників наукових, проектних та освітніх установ, спеціалістів в галузі охорони земель, задіяних у картографічній, ґрунтознавчій, технічній та землевпорядній сфері.


Індекс рубрикатора НБУВ: П064 + Д131.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р140315 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Proskura G. 
On classifier learning methodologies with application to compressed remote sensing images = Про методології навчання класифікаторів із застосуванням стиснених зображень дистанційного зондування / G. Proskura, O. Rubel, V. Lukin // Радіоелектрон. і комп'ютер. системи. - 2022. - № 3. - С. 174-189. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

В даний час зображення дистанційного зондування Землі знайшли безліч застосувань. Найчастіше кінцевим або проміжним результатом їх обробки є класифікаційна карта. Такі карти зазвичай отримують за допомогою попередньо навченого класифікатора, і однією з вимог, що пред'являються до них, є їх точність. Основним предметом статті є чинники, що визначають цю точність. Основними з них є якість даних ДЗЗ та тип класифікатора, параметри та підхід до навчання. Якість зображення може погіршитися через кілька факторів. Одним з них є спотворення, що вносяться стиском з втратами, який широко використовуються у зв'язку з величезним обсягом даних і необхідністю значно зменшити їх обсяг на етапах передачі, зберігання та/або розповсюдження. З цієї причини основною метою статті є спільний розгляд класифікації та стиснення із втратами. Зокрема, це означає, що навчання класифікатора може проводитися як для вихідних (нестиснених, стиснутих без втрат) зображень (за їх наявності), так і для наявних стислих даних (пропонованих користувачеві для класифікації та подальшого аналізу). Завдання цієї статті полягає в тому, щоб розглянути та порівняти ці два варіанти. Перший - це навчання класифікатора на вихідних зображеннях і подальше його застосування до стиснених даних, де зображення можуть бути стиснуті з різним ступенем стиснення. Другий варіант - використання навчання класифікатора для стиснених зображень, де параметри стиснення для навчальних даних можуть бути приблизно такими, як і для зображень, до яких застосовується класифікатор. Основний результат полягає у тому, що остання методологія здатна забезпечити певні переваги проти навчання класифікатора для вихідних даних, якщо необхідно класифікувати стислі дані дистанційного зондування Землі. Результати отримані для класифікатора на основі нейронної згорткової мережі. Як зображення для навчання та перевірки використовуються чотири реально існуючі триканальні (видимий діапазон) зображення Sentinel-2 Харкова та Харківської області, які характеризуються різною за складністю структурою та містять чотири основні класи об'єктів на місцевості. Надано практичні рекомендації. Як висновки можна констатувати, що варто навчати класифікатори для декількох ступенів стиснення і з особливою обережністю стискати зображення складної структури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Hlotov V. 
Spatial-temporal geodynamics monitoring of land use and land cover changes in Stebnyk, Ukraine based on Earth remote sensing data = Моніторинг просторово-часових геодинамічних змін складу категорій земель на прикладі регіону міста Стебник за даними дистанційного зондування Землі / V. Hlotov, M. Biala // Geodynamics. - 2022. - № 1. - С. 5-15. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Якимчук М. А. 
Результати рекогносцирувального обстеження великих зон водневої дегазації в різних регіонах земної кулі / М. А. Якимчук, І. М. Корчагін // Доп. НАН України. - 2022. - № 1. - С. 79-91. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено результати рекогносцирувальних досліджень на великих площах водневої дегазації в Якутії, Баварії, в районі Бермудського трикутника та на локальних ділянках в Україні. З застосуванням прямопошукової технології частотно-резонансної обробки та інтерпретації супутникових знімків і фотознімків досліджено особливості глибинної будови на ділянках водневої дегазації. Інструментальними вимірами підтверджено наявність великих площ водневої дегазації в Якутії. На шести площах обстеження виявлено базальтові вулканічні комплекси великих розмірів. Діаметр однієї з виявлених структур перевищує 100 км. На п'яти площах підтверджено факти міграції водню в атмосферу. Зверху базальтові породи перекриті вапняками, доломітами та мергелями, в яких можуть бути виявлені скупчення водню. Додаткові інструментальні вимірювання показали, що кременисті породи можуть бути досить ефективною покришкою для накопичення водню в розташованих під ними породах-колекторах. Відгуки від базальтів, водню та живої води зареєстровані також на декількох площах і ділянках обстеження у ФРН. Підтверджено наявність великих зон водневої дегазації в Баварії. Па одній з обстежених ділянок у Баварії зареєстровано відгуки від нафти, конденсату, газу, бурштину, вуглекислого газу, бактерій, фосфору (жовтого), горючого сланцю, газогідратів, антрациту та осадових порід 1 - 6-ї груп, а також встановлено факт міграції газу (метану) в атмосферу. В її межах доцільно провести детальні пошукові роботи на нафту та газ. У районі розташування Бермудського трикутника, а також Бермудських островів зареєстровано відгуки від фосфору (червоного і жовтого), водню, живої та мертвої води та базальтів. Верхня кромка базальтів у районі Бермудського трикутника зафіксована на глибині 74 м, а корінь базальтового вулкана визначено на глибині 723 км. На поверхнях 74 м і 0 м із верхньої частини розрізу отримано відгуки від водню, що свідчить про його міграцію у воду та атмосферу. Результати обстеження в районі Борисполя та Волинській області вкотре підтверджують наявність базальтових вулканів із воднем і живою водою на площах і ділянках у різних регіонах України. Також встановлено факт міграції водню в атмосферу. Наведені результати досліджень, а також опубліковані раніше матеріали експериментальних робіт у різних регіонах свідчать про доцільність застосування прямопошунових методів частотно-резонансної обробки супутникових знімків і фотознімків для виявлення зон скупчення водню в районах розташування базальтових вулканів і на ділянках водневої дегазації. Застосування мобільної та малозатратної технології надасть можливість істотно прискорити геологорозвідувальний процес на водень, а також знизити фінансові витрати на його проведення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д453.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412:а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
12.

Якимчук М. А. 
Особливості глибинної будови ділянок розташування всесвітньо відомих релігійних комплексів, курортного центру в м. Трускавець і давнього городища Аркаїм / М. А. Якимчук, І. М. Корчагін // Доп. НАН України. - 2022. - № 3. - С. 39-50. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Наведено результати рекогносцирувального обстеження площ розташування відомих релігійних (культових) комплексів, а також території курортного центру в м. Трускавець і ділянки з давнім поселенням Аркаїм. Із застосуванням прямопошукової технології частотно-резонансної обробки та інтерпретації супутникових знімків і фотознімків досліджено особливості глибинної будови на ділянках обстеження. Релігійні споруди обстежених ділянок Почаївської, Киево-Печерської та Свято-Троїцької Сергієвої лавр розташовані в контурах базальтових вулканічних комплексів, якими здійснюється міграція водню у верхні горизонти розрізу та далі в атмосферу. У верхній частині розрізу, у тому числі та на невеликій глибині, інструментальними вимірами встановлено наявність колекторів із живою (цілющою) водою та воднем. Підтверджено факти міграції водню в атмосферу. Курортний центр у м. Трускавець і ділянка зі стародавнім поселенням Аркаїм також розташовані в межах базальтових вулканів, на яких фіксуються сигнали на частотах водню, червоного фосфору, живої води та інструментальними вимірами підтверджено міграцію водню в атмосферу. У курортному центрі у верхній частині розрізу над базальтами можуть бути виявлені скупчення водню в колекторі потужністю 84 м, який перекрито метаморфічними породами групи гнейсів. Результати експериментальних досліджень є важливими аргументами на користь "вулканічної" моделі формування різних структурних елементів Землі, а також родовищ горючих і рудних корисних копалин (водню та води у тому числі). Отримано додаткові факти (свідчення) на користь глибинного (абіогенного) генезису нафти, конденсату, газу та води у процесі водневої дегазації Землі. Матеріали досліджень свідчать про доцільність застосування мобільної технології частотно-резонансної обробки та декодування супутникових знімків і фотознімків для вивчення глибинної будови об'єктів обстеження, виявлення та локалізації нафтогазоперспективних ділянок і зон скупчення водню в районах розташування базальтових вулканів, а також на ділянках водневої дегазації. Застосування супероперативної та малозатратної прямопошукової технології надає можливість істотно прискорити геологорозвідувальний процес на водень, нафту, конденсат і газ, а також знизити фінансові витрати на його проведення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н716-021(4УКР-4ЛЬВ) + Д131

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412:а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Miral J. Patel 
A novel approach for semantic segmentation of automatic road network extractions from remote sensing images by modified UNet = Новий підхід до семантичної сегментації автоматично вилучених дорожніх мереж з зображень дистанційного зондування за допомогою модифікованої UNet / Miral J. Patel, Ashish M. Kothari, Hasmukh P. Koringa // Радіоелектрон. і комп'ютер. системи. - 2022. - № 3. - С. 161-173. - Бібліогр.: 33 назв. - англ.

Точні й актуальні дорожні карти мають вирішальне значення для великої кількості застосувань, таких як міське планування, автоматична система навігації транспортних засобів і система моніторингу дорожнього руху. Однак навіть на зображеннях дистанційного зондування з високою роздільною здатністю фон і дороги виглядають схожими через оклюзію дерев і будівель, тому важко точно сегментувати дорожню мережу зі складних фонових зображень. У роботі запропоновано алгоритм, заснований на глибокому навчанні, для сегментації дорожньої мережі із зображень дистанційного зондування. Цей алгоритм семантичної сегментації було розроблено з модифікованою UNet. Через меншу доступність зображень дистанційного зондування для семантичної сегментації використовувався метод доповнення даних. Спочатку мережа семантичної сегментації була навчена більшою кількістю навчальних зразків з використанням традиційної архітектури UNet. Після цього кількість навчальних зразків поступово зменшується та вимірюється продуктивність традиційної моделі UNet. Ця базова модель UNet дає кращий результат у вигляді точності, IOU, оцінки DICE та візуалізації зображення для 362 навчальних зразків. Ідея полягає в тому, щоб просто отримати дані про дороги із зображень дистанційного зондування. Як наслідок, на відміну від традиційної UNet, немає потреби в глибшій структурі декодера нейронної мережі. Отже, кількість згорткових шарів у модифікованій UNet менша, ніж у стандартній UNet. Таким чином, було зменшено складність архітектури глибокого навчання та час навчання, необхідний для моделі дорожньої мережі. Продуктивність моделі, виміряна за допомогою об'єднання (IOU), становила 93,71 %, а середній час сегментації одного зображення становив 0,28 секунди. Результати показали, що модифікована UNet може ефективно сегментувати дорожню мережу на основі зображень дистанційного зондування з ідентичним фоном. Його можна використовувати в різних ситуаціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Онуфрієнко Д. М. 
Безпороговий метод дискретної вейвлет-фільтрації зображень / Д. М. Онуфрієнко, Ю. К. Тараненко // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 172-178. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто сучасні методи й алгоритми DWT-фільтрації зображень від Гаусових шумів високого рівня. Зазначено, що ці шуми можуть виникати під час аерофотознімання місцевості в умовах забрудненого повітря. Розглянуто використання єдиного універсального порога обмеження вейвлет-коефіцієнтів деталізації VisuShrink для всіх рівнів декомпозиції та адаптивного порога BayesShrink. Розроблено алгоритм обмеження кортежу вейвлет-коефіцієнтів зображення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
15.

Kalynych I. 
Monitoring of geodynamic processes in the Tysa river basin using AUTEL EVO II PRO RTK UAV = Моніторинг геодинамічних процесів у басейні річки Тиса за допомогою цифрового аерознімання із застосуванням БПЛА AUTEL EVO II PRO RTK / I. Kalynych, M. Nychvyd, I. Prodanets, N. Kablak, Y. Vash // Geodesy, Cartography and Aerial Photography : міжвід. наук.-техн. зб. - 2022. - Вип. 95. - С. 77-93. - Бібліогр.: 91 назв. - англ.

Мета роботи - дослідження геодинамічних процесів у басейні р. Тиса в межах Закарпатської області з аналізом геодезичних спостережень, отриманих за останнє десятиліття. Карстомоніторинг було розпочато з виявлення найнебезпечніших ділянок земної поверхні, які піддаються вертикальним зміщенням. Після виявлення найбільш небезпечних ділянок для попередження можливих аварій проведено локальний геодезичний моніторинг на об'єктах у межах смт. Солотвино, с. Ділове та с. Біла Церква. Для відпрацювання методики виявлення змін ландшафтів і форм рельєфу під впливом геодинамічних процесів використано також колекцію архівного аерофотознімання. Для знімання карстів використовувались БПЛА. На основі даних цифрового аерознімання створено: ортофотоплани та цифрові моделі рельєфу для прогнозування карстів і зміщень. Цифрове аерознімання виконувалось відповідно до вимог нормативних документів. Перевагою аерознімання є можливість отримати додаткову інформацію про положення річкових русел, зміни в рослинному покриві, активізацію ерозійних процесів. Для визначення динаміки зсувів, карсту цифрове аерознімання необхідно повторити кілька разів через певні інтервали. Аерознімальні роботи виконано у 2 етапи у 2020 і 2021 р. Для розпізнавальних знаків вибирались контурні точки, які розпізнаються на цифровому аерознімку та місцевості з точністю не менше 0,1 мм у масштабі створюваного плану. Математичну обробку геодезичних GPS-вимірювань виконано за допомогою програмного забезпечення Trimble Geomatics Office з приведеннямліній на рівень моря та редукуванням на площину проекції Гаусса - Крюгера. Після фотограмметричної обробки виконано контроль якості отриманих результатів і створено цифрові моделі рельєфу прийомами DEM і TIN. Ортофотоплани в масштабі 1 : 1000 виготовлено за растровими зображеннями аерознімків з урахуванням створеної цифрової моделі рельєфу. Для оновлення інформації про стан сучасних карстоутворень і ділянок з екзогенними процесами в Солотвино та Біла Церква Тячівського району та с. Ділове Рахівського району Закарпатської області виникла необхідність у проведенні моніторингових робіт. Розроблено та апробовано технологію топографо-геодезичних робіт із застосуванням БПЛА і GPS-вимірювань у гірських районах. Результати аерознімання використано з метою візуалізації об'єктів дослідження та донесенні інформації про деформаційні процеси до органів місцевого самоврядування. Для процесів природного чи техногенного характеру (зміщення, зсуви, карсти) потрібна розробка індивідуальних підходів при використанні БПЛА. Подібні моніторингові дослідження виводять на новий рівень вивчення природного середовища і з кожним роком підвищуватимуть наукову цінність отриманих матеріалів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.4 + Д131

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Бабаков М. В 
Радіоелектронні засоби дистанційних аерокосмічних досліджень : навч. посіб. Ч. 2. Нестаціонарні відбиття від навколишнього середовища та його зондування з аерокосмічних носіїв / М. В Бабаков, О. В. Кривенко, В. І. Луценко. - Б.м., 2022. - 95 c. - Бібліогр.: с. 94 - укp.

Розглянуто результати експериментальних досліджень нестаціонарних відбиттів від поверхні моря, суші та ясного неба, виконаних вітчизняними дослідниками у НВЧ- та ВВЧ-діапазонах хвиль з використанням багаточастотних і багатополяризаційних комплексів. Розглянуто особливості побудови аерокосмічних і наземних радіотехнічних комплексів і програми космічних досліджень провідних космічних держав.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В359484/2 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Биндич Т. Ю. 
Багатоспектральне космічне сканування ґрунтового покриву в моніторингових дослідженнях : монографія / Т. Ю. Биндич; Національна академія аграрних наук України, "Інститут грунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського", національний науковий центр. - Київ : Аграрна наука, 2022. - 142, [1] c. - Бібліогр.: с. 126-139 - укp.

Розглянуто основи грунтового дешифрування як міждисциплінарної наукової ді¬яльності, спрямованої на інтерпретацію результатів обробки даних багатоспектраль- ного космічного сканування для всебічного визначення показників та властивостей грунтів як складової створення сучасних систем інформаційного забезпечення мо¬ніторингу сільськогосподарських земель країни. Обґрунтовано та надано коротку характеристику даним космічного сканування високого просторового розрізнення як інформаційної основи локального моніторингу грунтів та Грунтового покриву. На¬дано характеристику сучасним геоінформаційним системам як технологічній основі проведення грунтового дешифрування космічних зображень для моделювання і мо¬ніторингу грунтів через створення та аналіз новітніх, цифрових фунтово-картогра¬фічних матеріалів. Розроблено методологічні основи коректного аналізу результатів грунтового дешифрування для отримання та налагодження системи обміну інфор¬мацією для зацікавлених користувачів і установ екологічного й природоохоронного профілів, які здійснюють оцінювання, аналіз та прогноз стану сільськогосподар¬ських земель для розробки і коригування агровиробничих заходів, оцінювання їх ефективності тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: П03 с + Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА865539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Sarinova A. 
Development of compression algorithms for hyperspectral aerospace images based on discrete orthogonal transformations = Розробка алгоритмів стиснення гіперспектральних аерокосмічних зображень на основі дискретних ортогональних перетворень / A. Sarinova, P. Dunayev, A. Bekbayeva, A. Mekhtiyev, Ye. Sarsikeyev // Eastern-Europ. J. of Enterprise Technologies. - 2022. - № 1/2. - С. 22-30. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

The work is devoted to the description of the development of compression algorithms for hyperspectral aerospace images based on discrete orthogonal transformations for the purpose of subsequent compression in Earth remote sensing systems. As compression algorithms necessary to reduce the amount of transmitted information, it is proposed to use the developed compression methods based on Walsh - Hadamard transformations and discrete-cosine transformation. The paper considers a methodology for developing lossy and high-quality compression algorithms during recovery of 85 % or more, taking into account which an adaptive algorithm for compressing hyperspectral AI and the generated quantization table have been developed. The existing solutions to the lossless compression problem for hyperspectral aerospace images are analyzed. Based on them, a compression algorithm is proposed taking into account inter-channel correlation and the Walsh - Hadamard transformation, characterized by data transformation with a decrease in the range of the initial values by forming a set of channel groups [10 - 15] with high intra-group correlation [0,9 - 1] of the corresponding pairs with the selection of optimal parameters. The results obtained in the course of the research allow us to determine the optimal parameters for compression: the results of the compression ratio indicators were improved by more than 30 % with an increase in the size of the parameter channels. This is due to the fact that the more values to be converted, the fewer bits are required to store them. The best values of the compression ratio [8 - 12] are achieved by choosing the number of channels in an ordered group with high correlation.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д881

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Якимчук Н. А. 
Особенности глубинного строения крупных зон водородной дегазации в различных регионах земного шара по результатам частотно-резонансной обработки спутниковых снимков и фотоснимков / Н. А. Якимчук, И. Н. Корчагин // Геоінформатика. - 2021. - № 1/2. - С. 3-42. - Библиогр.: 50 назв. - рус.

Приведены результаты применения мобильной прямопоисковой технологии частотно-резонансной обработки и интерпретации спутниковых снимков и фотоснимков на крупных площадях и локальных участках водородной дегазации в различных регионах земного шара. Экспериментальные исследования рекогносцировочного характера проведены с целью изучения особенностей глубинного строения участков водородной дегазации. Инструментальными измерениями подтверждено наличие крупных зон водородной дегазации на площадях расположения базальтовых вулканов в Якутии и Баварии. Сигналы на частотах водорода, базальтов и живой воды зарегистрированы на участках выполненных исследований за миграцией водорода во Франции, в Бразилии и Канаде, а также на обследованных площадях и локальных участках в Нидерландах, Гренландии, США (Техас), на острове долгожителей Окинава, в районах расположения кратера Росса (Антарктический регион) и Бермудских островов. Базальтовые вулканы с водородом и живой водой обнаружены на площадях расположения месторождений углеводородов в Республике Беларусь, Казахстане, турецком секторе Черного моря, Мали, на участке торфяников в Украине. Практически на всех обследованных площадях и участках измерениями зафиксированы факты миграции водорода в атмосферу. При сканировании разреза отклики от водорода фиксируются от верхних кромок базальтовых вулканов до их корней. Сигналы на частотах водорода зарегистрированы из перекрывающих базальты известняков, доломитов и мергелей (в том числе на небольших глубинах). Экспериментальные исследования показали, что кремнистые породы могут быть добротной покрышкой для коллекторов с водородом - над базальтами, перекрытыми кремнистыми породами, миграция водорода в атмосферу отсутствует. Сформированные на участках расположения базальтовых вулканов скопления водорода в коллекторах разного типа могут быть обнаружены и локализованы при проведении площадных поисковых работ с использованием мобильных методов. Прямопоисковая технология может найти применение при изучении коллекторов в кристаллических породах (в базальтах в том числе). Детальные исследования и бурение скважин на перспективных участках можно планировать и проводить на водород и живую воду одновременно. Результаты экспериментальных работ дополнительно свидетельствуют в пользу "вулканической" модели формирования различных структурных элементов и внешнего облика Земли, а также месторождений горючих и рудных полезных ископаемых (водорода и воды в том числе). Материалы статьи и опубликованные ранее результаты экспериментальных исследований в различных регионах подтверждают целесообразность применения малозатратных методов частотно-резонансной обработки спутниковых снимков и фотоснимков для обнаружения зон скопления водорода в районах расположения базальтовых вулканов и на участках водородной дегазации. Применение мобильной и малозатратной технологии позволит существенно ускорить геолого-разведочный процесс на водород, а также снизить финансовые затраты на его проведение.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д451/453-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24199 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Сокур К. С. 
Супутникові вимірювання інтенсивності опадів та їх верифікація / К. С. Сокур, Л. В. Паламарчук // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. - 2021. - № 3. - С. 42-55. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Головне завдання дослідження - встановлення доцільності роботи з даними дистанційного зондування атмосфери (супутникові дані GPM IMERG), а саме оцінювання визначеної дистанційно інтенсивності окремих подій дуже сильних опадів (50 мм і більше за 12 годин і менше), що спостерігаються над територією України. Для цього проводилася верифікації супутникових даних результатами спостережень наземних станцій (дані плювіографів). Дослідження полягало в опрацюванні даних та карт-продуктів IMERG, побудові на їх основі таблиць та графіків, розрахунку статистичних індексів та їх оцінюванні. Всього було використано 7 статистичних параметрів, а саме: систематична похибка, середня абсолютна помилка, середня квадратична похибка, коефіцієнт кореляції Пірсона, фактор 2-х (FA2), фактор 5-ти (FA5), індекс узгодженості (Index of Agreement, IOA). Розрахунок статистичних параметрів проводився як для окремих випадків дуже сильних опадів, так і для добових сум опадів. Встановлено, що зв'язки супутникового та наземного рядів даних статистично не значимі. Дані IMERG при оцінці окремих подій дуже сильних опадів над рівнинною Україною демонструють суттєві похибки, що може бути спричинено як невідповідністю дистанційних спостережень самих по собі для такого роду використання, так і зміщенням наземних точок вимірювання у координатній сітці супутникових даних, або часу визначення величин інтенсивності та сум опадів дистанційними та наземними спостереженням. Як основний висновок дослідження - необхідність пошуку нових та вдосконалення запропонованих методичних підходів щодо аналізу супутникової інформації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + Д241.6 с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70590 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського