Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (30)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Е0*827.51*801.8$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 35
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Крайнюкова А. М. 
Впровадження біотестування в систему нормування якості води водних об'єктів та джерел їх забруднення / А. М. Крайнюкова, Т. В. Губар, Л. О. Котко // Захист довкілля від антропог. навантаження. - Х., 1999. - Вип. 1(3). - С. 14-20. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Зазначено, що доповнення системи моніторингу вод токсикологічною інформацією, отриманої на підставі біотестування, є ефективним заходом щодо запобігання надходженню у навколишнє середовище екологічно небезпечних речовин. Запропоновано норматив якості води водних об'єктів за токсикологічним показником (відсутність хронічної токсичної дії води на водні біоценози) та норматив гранично допустимого рівня токсичності зворотних вод на скидах у водні об'єкти (відсутність гострої летальної токсичної дії на тест-об'єкти). Наведено класифікацію природних та зворотних вод за токсикологічним показником. Згідно з класифікацією проаналізовано результати біотестування зворотних вод 60 підприємств різних галузей економіки України. Доведено, що зворотні води значної кількості підприємств не відповідають нормативним вимогам і негативно впливають на якість води.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8,025 + Р121.512

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Нестерова Р. А. 
Оценка качества воды и грунта бухты Ласпи (Черное море) после аварии сухогруза "Кристина" / Р. А. Нестерова // Экология моря. - Севастополь, 2000. - Вып. 50. - С. 88-90. - Библиогр.: 6 назв. - рус.

Методом биотестирования с использованием одноклеточных зеленых водорослей и по количеству гидроперекисей липидов была проведена оценка воды и грунта бухты Ласпи, где в сентябре 1999 г. потерпел аварию сухогруз "Кристина". Показано, что вода в районе аварии обладает высокой степенью токсичности. На момент эксперимента донные осадки по степени их токсичности находились в пределах допустимых норм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8(922.8),025

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж66348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Васильева Н. Ю. 
Применение корреляционного анализа для оценки данных биотестирования в тест-системе IBSalmonella typhimurium TA 100D / Н. Ю. Васильева, В. А. Иваница // Екол. безпека прибереж. та шельф. зон та комплекс. використ. ресурсів шельфу. - 2007. - Вип. 15. - С. 515-522. - Библиогр.: 22 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Е0*827.512.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71487 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Петросян А. Г. 
Біотестування морської води та донних відкладів північно-західної частини Чорного моря : Автореф. дис... канд. біол. наук : 03.00.17 / А. Г. Петросян; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. - Севастополь, 2000. - 20 c. - укp.

Дисертацію присвячено вирішенню методичних проблем та дослідженню питань практичного використання методів біотестування для оцінки якості морського середовища. Запропоновано комплекс методів оцінки токсичності морської води, донних відкладів та окремих забруднювальних речовин з використанням тест-об'єктів - водоростей, інфузорій та наупліальних стадій ракоподібних. Проведено апробацію методів біотестування, вивчено просторові та часові характеристики якості води в Одеській затоці та прилеглих акваторіях моря з метою виявлення великих джерел забруднення. Виявлено "гарячі точки", на яких біологічні ефекти забруднення фіксувались протягом ряду років. Проведено дослідження щодо визначення токсичності морських донних відкладів у акваторіях з різним ступенем антропогенного навантаження - в Одеському порту, на Новому Одеському звалищі грунтів. Оцінено токсичність мийного засобу нового покоління (аквамару), який використовується для очистки стічних вод, що містять нафту, а також сипучих вантажів (бокситів та глинозему), які перевозяться та перевантажуються у чорноморських портах, для оцінки можливих наслідків надходження їх в морське середовище. На підставі експериментальних спостережень запропоновано шкалу визначення токсичності тестованих середовищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8(922.8),022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Малахова Л. В. 
Вміст і розподіл хлорорганічних ксенобіотиків у компонентах екосистем Чорного моря : Автореф. дис... канд. біол. наук / Л. В. Малахова; НАН України. Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. - Севастополь, 2006. - 21 c. - укp.

Визначено закономірності вмісту та розподілу хлорорганічних ксенобіотиків у воді, гідробіонтах і донних відкладах Чорного моря. Виявлено критичні зони забруднення хлорорганічними сполуками (ХОС). Визначено залежність рівнів накопичення ХОЗ від фізико-хімічних параметрів донних відкладів. Встановлено, що райони впливу стоків Дунаю та дампінгу у північно-західній частині Чорного моря, а також прибережні райони портів Севастополя, Керчі, Феодосії за вмістом ХОС в компонентах їх екосистем є критичними зонами Чорного моря. З'ясовано, що локальні джерела надходження ПХБ в акваторію прибережних районів моря впливають на збільшення вмісту цих забруднювачів у водяних організмах. На підставі результатів моніторингу гексахлороциклогексану (ГХЦГ), дихлородифенілтрихлоретану (ДДТ) і поліхлорованих біфенілів (ПХБ) у воді, водоростях, молюсках та рибах встановлено тенденцію зниження їх концентрацій. Показано, що основним депо ХОС у Чорному морі є донні відклади, а серед чорноморських організмів найбільшими концентраторами ХОС є ссавці з високим вмістом ліпідів. Розраховано потік седиментаційного депонування ПХБ у донні відклади Севастопольської бухти та період седиментаційного очищення води бухти від ПХБ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8(922.8) + Е0*820*801.1-642:Г2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Суханов К. Ю. 
Методологія використання аерокосмічної інформації для оцінки екологічного стану водних рослинних ландшафтів : Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.12 / К. Ю. Суханов; НАН України. Ін-т геолог. наук. Центр аерокосм. дослідж. Землі. - К., 2000. - 18 c. - укp.

Встановлено відмінність у двовимірному розподілі густини фотона космічних знімків (КЗ) і коефіцієнта спектральної яскравості водних рослин. Розроблено методику з метою дешифрування КЗ водних рослинних ландшафтів (ВРЛ) на основі спектрів Фур'є, а також отримано їх значення для різних типів ВРЛ. Запропоновано засіб визначення за космічними знімками напрямку лінійних структур. Досліджено вплив шуму на відхилення фази просторового спектра. Обгрунтовано методику оцінки та вибору КЗ і програм їх обробки для дешифрування ВРЛ. З'ясовано, що найбільшу кореляцію з імовірністю розпізнавання та незадовільну негативну кореляцію з імовірністю хибних тривог має інтеграл логарифма відношення сигнал/шум у просторі спектра Фур'є. Наведено методику класифікації ВРЛ за типами, а також оцінено екологічний стан водного середовища з застосуванням теорії нечітких множин. Для всіх розроблених методик створено комп'ютерні програми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1в75,022 + Е0*827.51*801.8в75,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310636 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Кравчук Г. О. 
Сучасні зміни умов осадконакопичення та бентосні форамініфери як індикатори забруднення донних відкладів північно-західного шельфу Чорного моря : Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.10 / Г. О. Кравчук; Ін-т геол. наук НАН України. - К., 2004. - 20 c. - укp.

Розглянуто питання застосування бентосних форамініфер для оцінки геоекологічної ситуації на шельфі Чорного моря. Проаналізовано умови осадконакопичення, зростання стоку біогенних речовин і перехід від евтрофної до гіпертрофної фази розвитку басейну. Висвітлено геохімічні наслідки забруднення в літній активізації відновних умов, зниженні pH осадків, наявності місцевого сірководню. Розкрито роль організмів з карбонатною функцією в біологічному поглинанні токсичних сполук. Досліджено розподіл форамініфер у регіоні на політетичній основі для оцінки багатофакторного впливу середовища на бентосні угруповання. Визначено ознаки стресових ситуацій, зокрема, ступінь виживання видів, морфологічні зміни, порушення статевого диморфізму і сульфідизацію форамініфер. Виділено ареали токсичної стимуляції, сульфідизації та аномальної морфології організмів. Описано мінералотвірні функції форамініфер для біоіндикації середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д549(922.8)34 + Е621.111.173 + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Федорчук І. В. 
Фітомоніторинг основних річок Національного природного парку "Подільські Товтри" : Автореф. дис... канд. біол. наук / І. В. Федорчук; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2005. - 20 c. - укp.

Проведено комплексний аналіз екологічного стану основних річок Національного природного парку (НПП) "Подільські Товтри" з урахуванням фітомоніторингових досліджень, встановлено видовий склад індикаторної флори. На засадах еколого-флористичних класифікацій визначено макрофіти-індикатори НПП за біоморфологічною та екологічною структурою, з застосуванням шкал Г.Елленберга, Я.Дідуха і П.Плюти здійснено їх повний фітоіндикаційний аналіз. Виявлено залежність кількісних характеристик індикаторних видів від гідрофізичних та гідрохімічних показників, а також здійснено математичну інтерпретацію взаємозалежності між даними параметрами. Наведено класифікацію стану річкової мережі НПП за індексом фітоіндикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Д222,8

Шифр НБУВ: РА340356 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Мальцев В. І. 
Визначення якості води методами біоіндикації : наук.-метод. посіб. / В. І. Мальцев, Г. О. Карпова, Л. М. Зуб; НАН України, Наук. центр екомоніторингу та біорізноманіття мегаполісу НАН України, Нац. екол. центр України, Недерж. наук. установа Ін-т екол. (ІНЕКО). - К., 2011. - 112 c. - Бібліогр.: 23 назв - укp.

Розкрито понятя якості води та проаналізовано методи її оцінювання. Висвітлено особливості біоіндикації за макрофітами. Обгрунтовано процес визначення екологічного стану водойм та якості води за складом водних макробезхребетних. Подано характеристику окремих видів гідробіонтів та наведено їх індикаторні властивості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д222,8 я7 + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА742166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Вєялкіна Н. М. 
Використання клітинних біомаркерів рослинних і тваринних тест-організмів для оцінки токсичності води : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Н. М. Вєялкіна; НАН України, Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А.В. Думанського. - К., 2011. - 20 c. - укp.

Розроблено схему дослідження цитотоксичності водних проб за допомогою ядерцевого біомаркера на клітинах рослин і тварин. Модифіковано метод приготування та забарвлення цитологічних препаратів з клітин хвостового плавця риб для мікроядерного аналізу. Вперше досліджено вплив розчинів генотоксичних речовин на клітини хвостового плавця риб за допомогою мікроядерного тесту. На основі експериментальних даних обгрунтовано доцільність комплексного використання мікроядерного тесту та ядерцевого біомаркера для оцінювання цито- та генотоксичності водних зразків поряд зі стандартними методами визначення гострої та хронічної токсичності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Н761.101.06-1 с

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА381518 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Афанасьєв С. О. 
Структура біоти річкових систем як показник їх екологічного стану : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.17 / С. О. Афанасьєв; НАН України, Ін-т гідробіології. - К., 2011. - 36 c. - укp.

Встановлено особливості структурної організації біоти гірських і рівнинних річкових систем різних природних зон. Розроблено теоретичні основи оцінювання екологічного стану річкових басейнів, де базовими положеннями є встановлення референційних гідробіологічних, гідроморфологічних і гідрохімічних показників для кожного водного об'єкту та порівняння їх з актуальними даними. Запропоновано принципи та проведено типізацію річкових систем з залученням фізико-географічних критеріїв (екорегіон, розмір, висота над рівнем моря, геологічна будова ложа), даних про історико-географічні особливості формування річкової мережі та сучасного видового складу гідробіонтів. Досліджено вплив на біотичні угруповання річок таких антропогенних чинників, як різноманітне забруднення, лісорозробки, меліорація заплави. Визначено роль у формуванні структури біоти таких природних чинників, як руслові процеси, якість субстрату, коливання рівня та катастрофічні повені. З'ясовано реакцію біоти на залпові скиди забруднювальних речовин. Вивчено механізми підтримання та відновлення структури річкової біоти за умов дії природних та антропогенних чинників. Розроблено теоретичну базу, поняттєвий апарат і методологію оцінки екологічних ризиків, що виникають внаслідок дії точкових джерел забруднення на екосистеми річок. Проведено оцінювання екологічного стану модельних річкових басейнів Тиси та Прип'яті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.219(4УКР) + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Мунтяну Г. Г. 
Биомониторинг некоторых тяжелых металлов в Дубоссарском водохранилище / Г. Г. Мунтяну, В. И. Мунтяну // Гидробиол. журн.. - 2005. - 41, № 6. - С. 94-109. - Библиогр.: 25 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Е0*822.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Брагинский Л. П. 
Визуально фиксируемые реакции пресноводных гидробионтов как экспресс-индикаторы токсичности водной среды / Л. П. Брагинский, А. А. Игнатюк // Гидробиол. журн.. - 2005. - 41, № 4. - С. 89-103. - Библиогр.: 59 назв. - рус.

Отмечено, что простые (безаппаратурные) биологические тесты, основанные на оценке визуально воспринимаемых реакций рыб и водных беспозвоночных в токсической среде, а также изменений окраски их тела, отличаются доступностью, простотой исполнения, дешевизной, высокой экспрессностью, чувствительностью и воспроизводимостью. Они не нуждаются в инструментальном оформлении и их можно широко использовать в биомониторинге различных водных объектов, в контроле промышленных и бытовых сточных вод, непосредственно в цехах опасных производств, в целях рыбохозяйственно-токсикологической экспертизы при выявлении причин массовой гибели рыб и во всех других случаях, когда необходима оперативная ориентация в токсикологической обстановке.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Оксиюк О. П. 
Методические принципы оценки экологического состояния водных объектов по микрофитобентосу / О. П. Оксиюк, О. А. Давыдов // Гидробиол. журн.. - 2006. - 42, № 2. - С. 98-112. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Изложены методические подходы использования микрофитобентоса для оценки экологического состояния водных объектов (ВО), в частности характеристик таксономической и эколого-морфологической структуры и количественных показателей донных альгоценозов. Рассмотрены методы установления эталонных альгоценозов микрофитобентоса и их исходных параметров для оценочных расчетов нарушения экологического состояния ВО при антропогенном воздействии. Применение изложенных методических приемов проиллюстрировано на примере микрофитобентоса речного участка Каневского водохранилища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Е0*820*801.633:Е521.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Столяр О. Б. 
Система антиоксидантной защиты гепатопанкреаса рака узкопалого IAstacus leptodactylusD как биомаркер загрязнения воды ионами тяжелых металлов / О. Б. Столяр, А. Е. Мудрая, Г. И. Фальфушинская // Гидробиол. журн.. - 2005. - 41, № 5. - С. 84-91. - Библиогр.: 19 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8 + Е621.155*801.1-641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Щербак В. И. 
Использование фитомикроперифитона для оценки экологического состояния антропогенно измененных водных экосистем / В. И. Щербак, Н. Е. Семенюк // Гидробиол. журн.. - 2011. - 47, № 2. - С. 27-42. - Библиогр.: 34 назв. - рус.

Исследованы структурные и функциональные показатели фитомикроперифитона, чувствительные к антропогенной нагрузке, для оценки экологического состояния антропогенно измененных водоемов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.637 + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Євтушенко М. Ю. 
Порівняльна оцінка екологічного стану озер Шацького національного природного парку за показниками респіраторної системи риб / М. Ю. Євтушенко, І. А. Майструк, Н. І. Гончаренко // Гидробиол. журн.. - 2011. - 47, № 4. - С. 46-51. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

На основі аналізу показників зябрового епітелію респіраторної системи аборигенних видів риб - окуня та плітки здійснено порівняльну оцінку екологічного стану озер Світязь, Чорного Великого та Люцимер Шацького національного природного парку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.221 + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Перова С. Н. 
Применение некоторых биотических индексов для оценки санитарного состояния Рыбинского и Горьковского водохранилищ по организмам макрозообентоса / С. Н. Перова // Гидробиол. журн.. - 2011. - 47, № 5. - С. 46-57. - Библиогр.: 25 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Оксиюк О. П. 
Санитарно-гидробиологическая оценка состояния речной части Каневского водохранилища на основе структурных показателей альгоценозов микрофитобентоса / О. П. Оксиюк, О. А. Давыдов, Ю. И. Карпезо // Гидробиол. журн.. - 2012. - 48, № 3. - С. 57-72. - Библиогр.: 20 назв. - рус.

По сообществам микрофитобентоса дана оценка эколого-санитарного состояния речной части Каневского водохранилища, испытывающей антропогенный пресс г. Киев. Наихудшее состояние водной экосистемы зарегистрировано в средней части города и у выхода сбросного канала Бортнической станции аэрации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.222 + Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Ляшенко А. В. 
Биоиндикация качества вод Килийской дельты Дуная по организмам макрофауны водных беспозвоночных / А. В. Ляшенко, Е. Е. Зорина-Сахарова // Гидробиол. журн.. - 2012. - 48, № 4. - С. 45-66. - Библиогр.: 50 назв. - рус.

Проведены оценка загрязнения вод украинского участка Дуная по европейским индексам, сравнение полученных результатов между собой, а также с результатами экологической оценки качества поверхностных вод.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського