Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (9)Книжкові видання та компакт-диски (45)
Пошуковий запит: (<.>U=П127.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 71
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кірізій Д. А. 
Вплив посухи і високої температури на фізіолого-біохімічні процеси та продуктивність рослин : (огляд) / Д. А. Кірізій, О. О. Стасик // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - 54, № 2. - С. 95-122. - Бібліогр.: 146 назв. - укp.

Огляд присвячено аналізу і систематизації літературних даних, а також результатів власних робіт авторів щодо впливу комбінованої дії стресових чинників на фізіолого-біохімічні процеси та продуктивність рослин. Актуальність цих досліджень зумовлена тим, що у польових умовах посіви зазвичай піддаються одночасному впливу низки різних абіотичних стресових чинників, серед яких посуха і висока температура є найбільш значущими у зв'язку з глобальними змінами клімату. Дослідження останніх років показали, що реакція рослин на комбінацію різних абіотичних стресорів є унікальною і не може бути безпосередньо екстрапольована з простого вивчення кожного зі стресів, що діють окремо. Виявлено специфічні фізіологічні реакції, комбінації метаболітів і білків, а також транскрипти, які є унікальними для конкретних комбінацій стресорів. Наголошено на важливості дослідження особливостей функціонування фотосинтетичного апарату, метаболізму активних форм кисню і реакції продихів при адаптації рослин до комбінації посухи та теплового стресу, розробки методик широкомасштабного фенотипування фізіолого-біохімічних відповідей рослин під час стресу і наступних фаз відновлення для виявлення фізіологічних маркерів стресостійкості та скринінгу перспективних для селекції форм агрономічно значущих культур з підвищеною толерантністю до комбінації посухи та теплового стресу, щоб пом'якшити негативний вплив прогнозованих глобальних кліматичних змін на сільськогосподарське виробництво.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.124 + П127.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Господаренко Г. М. 
Винесення основних елементів живлення з грунту культурами польової сівозміни за різного удобрення / Г. М. Господаренко, О. Д. Черно, А. Т. Мартинюк, В. П. Бойко // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2021. - Вип. 91. - С. 31-40. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3-6 + П034.17 + П127.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Біологічні принципи оптимізації живлення сільськогосподарських культур : наук.-метод. рек. / А. С. Заришняк, В. Ф. Камінський, В. В. Волкогон, А. М. Москаленко, Л. А. Янсе, О. В. Надкернична, Є. П. Копилов, С. Ф. Козар, С. Б. Дімова, Ю. М. Халеп, В. П. Горбань, М. В. Шаповалюк, Л. В. Центило, К. І. Волкогон, Л. В. Потапенко; Національна академія аграрних наук України, Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва. - Чернігів : Брагинець О. В., 2020. - 107 c. - Бібліогр.: с. 100-107 - укp.

Висвітлено шляхи оптимізації живлення сільськогосподарських культур, що передбачають корекцію стану угруповань мікроорганізмів у грунтах агроценозів за використання мікробних препаратів та збагачених компостів, біологічний захист рослин від патогенних мікроміцетів. Обгрунтовано методологічні та методичні аспекти визначення екологічно допустимих норм мінеральних добрив та визначення спрямованості процесів мінералізації ↔ синтезу органічної речовини в грунті за використання біологічних показників, здійснення біологічної меліорації грунтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.31 + П040

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА849351 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Наукові основи формування ефективних потрійних симбіозів азотфіксувальні бактерії - сапрофітний гриб - рослина : наук.-метод. рек. / О. В. Надкернична, Є. П. Копилов, А. С. Кислинська, О. О. Шаховніна, М. А. Ушакова; Національна академія аграрних наук України, Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва. - Чернігів : Брагинець О. В., 2020. - 51 c. - Бібліогр.: с. 49-51 - укp.

Охарактеризовано етапи створення ефективних потрійних симбіозів азотфіксувальні бактерії - сапрофітний гриб - рослина та критерії відбору діазотрофів і ґрунтових сапрофітних грибів, спроможних утворити асоціативні симбіози з рослинами. Показано функціональні зв'язки мікро- та макросимбіонтів у потрійних симбіозах. Наведено дані щодо підвищення урожайності культур і покращення якості одержаної продукції на підставі створення штучних потрійних симбіозів зі злаковими та круп'яними культурами.


Індекс рубрикатора НБУВ: П058.1 + П127.316.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА861611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лєві Л. І. 
Синтез автоматизованої системи керування вологозабезпеченістю / Л. І. Лєві // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2019. - № 1. - С. 227-231. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета статті - обгрунтувати ефективний підхід до синтезу структурної схеми каскаднокомбінованої автоматизованої системи керування вологозабезпеченістю модульної ділянки грунту за допомогою зміни рівня грунтових вод. Включає моделі та методи системно-структурного аналізу та принципи адаптивного керування складними технічними системами в умовах невизначеності. Розроблено каскадно-комбіновану структурну схему автоматизованої системи керування вологозабезпеченістю сільськогосподарських культур при підгрунтовому зволоженні за допомогою зміни рівня грунтових вод. Показано, що така система має два контури регулювання: внутрішній контур регулювання рівня води у керуючому колодязі каскадно-комбінованої автоматизованої системи керування вологозабезпеченістю модульної ділянки грунту та зовнішній задаючий контур регулювання всмоктуючого тиску грунту, який характеризує вологість. Елементи наукової новизни. Розроблено двоконтурну структурну схему автоматизованої системи керування вологозабезпеченістю сільськогосподарських культур при підгрунтовому зволоженні з урахуванням збурень. Дану розробку проведено для підвищення ефективності функціонування автоматизованих систем керування вологозабезпеченістю сільськогосподарських культур при підурунтовому зволоженні та забезпечення отримання гарантованих врожаїв сільськогосподарських культур з одночасною економією водних та енергетичних ресурсів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.241с + П127.3

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Моргун В. В. 
Роль біологічного азоту в азотному живленні рослин / В. В. Моргун, С. Я. Коць // Вісн. НАН України. - 2018. - № 1. - С. 62-74. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Розглянуто значення біологічного азоту в підвищенні продуктивності сільськогосподарських рослин і родючості грунтів. Охарактеризовано стан та перспективи розвитку фундаментальних досліджень у галузі біологічної фіксації атмосферного азоту, показано переваги мікробних азотфіксувальних препаратів порівняно з азотними добривами.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.31 + П127.316

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Марткоплішвілі М. М. 
Ідентифікація потоків азоту у сільському господарстві / М. М. Марткоплішвілі // Агроекол. журн.. - 2018. - № 4. - С. 99-103. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Визначено потоки реакційно здатних сполук азоту, що утворюються у процесі виробництва сільськогосподарської продукції. Розглянуто потоки азоту між пулом "сільське господарство" та іншими джерелами викидів (басейнами). Проаналізовано викиди азоту з таких басейнів: сільське господарство; енергетика і паливо; матеріали і продукти промисловості; люди і населені пункти; відходи; атмосфера і гідросфера. Встановлено основні джерела викидів хімічно активного азоту з басейну "сільське господарство". Встановлено вплив азоту на навколишнє природне середовище та здоров'я людини. Розроблено алгоритм визначення балансів азоту для сільського господарства. Алгоритм враховує як реакційно здатний азот, що утворився в басейні, так і одержаний унаслідок обміну з іншими басейнами. Проаналізовано застосування показника ефективності використання поживних речовин, що є узагальненням під час порівняльної оцінки басейнів азоту і потоків азоту. Встановлено доцільність використання показника ефективності використання азоту (ЕВА). Визначено, що рівень ЕВА в тваринництві залежить від комплексу показників: спеціалізації сільськогосподарського підприємства, видів сільськогосподарських культур і категорій тварин. Баланс азоту для певного господарства і ЕВА є показниками для розрахунку навантаження азоту на навколишнє природне середовище і ефективності використання азотних ресурсів відповідно. Динаміка зміни ЕВА в комплексі з іншими агроекологічними показниками може використовуватися для оцінки результативності впровадження на підприємстві заходів із вдосконалення технології для зниження екологічного навантаження.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316.25 + П032.341.1 + Е0*807*803.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лєві Л. І. 
Застосування нейронних мереж для автоматизованого керування вологозабезпеченістю сільськогосподарських культур / Л. І. Лєві // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2018. - № 4. - С. 201-204. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто нейромережевий підхід до автоматизованого керування вологозабезпеченістю сільськогосподарських культур. Сучасний стан теорії і практики створення штучних нейронних мереж і нейрокомп'ютерів надав можливість розробки принципово нових алгоритмів і методів керування складними нелінійними динамічними об'єктами. Це дозволяє підвищити точність керування вологістю грунту, забезпечити одержання планових врожаїв сільськогосподарських культур, економити водні та енергетичні ресурси за рахунок їх раціонального використання.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.32с51

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Моргун В. В. 
Фізіологія рослин: досягнення та нові напрямки розвитку (за матеріалами V з'їзду Українського товариства фізіологів рослин) / В. В. Моргун, С. Я. Коць // Физиология растений и генетика. - 2017. - 49, № 5. - С. 452-459. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*73я431(4УКР) + П127.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Гадзало Я. М. 
Агроекологічна інженерія в біоконтролі ризосфери рослин та формуванні здоров'я грунту : (огляд літ.) / Я. М. Гадзало, М. В. Патика, А. С. Заришняк, Т. І. Патика // Мікробіол. журн.. - 2017. - 79, № 4. - С. 88-109. - Бібліогр.: 50 назв. - укp.

Розглянуто сучасні підходи щодо вивчення рослинно-мікробних взаємодій ризосфери, їх вагомість для формування здорового врожаю. Показано, як знання механізмів і використання екологічних функцій кореневих систем допомагає подолати обмеження середовища грунту, надає можливість управління фітопатогенними організмами в агроекосистемах. Розвиток наукоємних біотехнологій, що розглядають біологічні системи на всіх рівнях і враховують стадії онтогенезу, надають змогу розкрити механізми та забезпечити новими безпрецедентними знаннями про формування ризосферних взаємодій і систем, а також спрогнозувати наслідки впливу на здоров'я рослин. Агроекологічні біоінженерні підходи, в свою чергу, надають змогу подолати обмеження традиційних стратегій контролю посівів шляхом використання та розкриття ризосферних функцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.3 + П032.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Аристархова Е. О. 
Оптимізація Allium-тесту для експрес-оцінки токсичності вод поверхневих джерел водопостачання / Е. О. Аристархова // Агроекол. журн.. - 2017. - № 3. - С. 50-54. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.32 + Н761.101.06-1с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Козеко Л. Є. 
Синтез білка теплового шоку HSP70 і алкогольдегідрогенази у листках Arabidopsis thaliana і Sium sisaroideum у відповідь на затоплення грунту / Л. Є. Козеко // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2017. - Вип. 3. - С. 46-51. - Бібліогр.: 50 назв. - укp.

Досліджено реакцію на затоплення грунту нестійкого до гіпоксії Arabidopsis thaliana і здатного адаптуватися Sium sisaroideum. Виявлено особливості динаміки синтезу білка теплового шоку HSP70 (компонент неспецифічної стресової реакції) і алкогольдегідрогенази (АДГ, фермент анаеробного метаболізму) у листках. У обох видів затоплення грунту призводило до швидкої послідовної активації синтезу HSP70 і АДГ. У A. thaliana вміст цих білків досягав максимуму на 6-ту год, після чого знижувався. У подальшому затоплення призводило до пригнічення розвитку, погіршення стану і загибелі рослин. У S. sisaroideum активний синтез обох білків підтримувався протягом 10-ти діб структурної адаптації, що сприяло нормальному росту. Активація неспецифічної стресової реакції та анаеробного метаболізму в листках при затопленні коренів показує системність відповіді рослин на кореневу гіпоксію.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Глянько А. К. 
Бобово-ризобиальный симбиоз: некоторые современные знания : (обзор) / А. К. Глянько, А. А. Ищенко, Н. В. Филинова // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2017. - Вип. 3. - С. 6-22. - Библиогр.: 17 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Коць С. Я. 
Дослідження біологічної фіксації азоту в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України / С. Я. Коць // Физиология растений и генетика. - 2016. - 48, № 3. - С. 215-231. - Бібліогр.: 107 назв. - укp.

Наведено найважливіші результати досліджень біологічної фіксації атмосферного азоту, виконаних у відділі симбіотичної азотфіксації Інституту фізіології рослин і генетики НАН України протягом 1976 - 2016 рр. Увагу приділено результатам досліджень, одержаним протягом останніх 20-ти років.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*803.234 + П127.316.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Ганаба Д. В. 
Інтенсивність транспірації деревних рослин у період посухи у різних екологічних зонах міста Хмельницького / Д. В. Ганаба // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2016. - № 1/2. - С. 113-117. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Зауважено, що одним із важливих чинників впливу на функціонування фізіологічних процесів і оптимізації продуктивності дерев є водний режим. Проаналізовано інтенсивність транспірації деревних рослин за умов впливу несприятливих чинників природного та антропогенного походження. Результати засвідчили різницю між рівнями випаровування води у листках деревних рослин, що ростуть у парковій зоні та вулицях м. Хмельницький. Найбільш вразливими до посухи та впливу несприятливих чинників природного та антропогенного навантажень є гіркокаштан кінський і клен гостролистий. Найбільш стійкими виявилися рослини ялини європейської, тополі пірамідальної, липи серцевидної.


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.0 + П127.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Пінчук В. О. 
Розрахунок ефективності використання азоту у процесі виробництва продукції рослинництва / В. О. Пінчук // Агроекол. журн.. - 2013. - № 4. - С. 51-55. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Досліджено динаміку ефективності використання азоту у процесі виробництва сільськогосподарської продукції рослинництва у різних країнах світу. Показано відносну вагу складових кругообігу азоту у рослинництві на прикладі семи країн світу з різних географічних континентів. Розраховано загальний баланс азоту, азотний баланс щодо площі сільськогосподарських угідь та ефективність використання азоту на рівні країн. Показано доцільність застосування показника ефективності використання азоту для узагальнення оцінки результативності технологій у рослинництві та впровадження заходів щодо зниження антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316 + П040.31-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Воропай Г. В. 
Ресурсоощадливі режими зволоження меліорованих грунтів гумідної зони (на прикладі вирощування багаторічних трав) : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 06.01.02 / Г. В. Воропай; НААН України, Ін-т вод. пробл. і меліорації. - К., 2013. - 20 c. - укp.

Показано необхідність вдосконалення технологій управління водним режимом осушуваних грунтів, наукової розробки та впровадження таких ресурсоощадних режимів зволоження, які забезпечують водоспоживання вирощуваних сільськогосподарських культур протягом вегетаційного періоду з мінімальними затратами водних та енергетичних ресурсів. Запропоновано метод розрахунку ресурсоощадних режимів зволоження, які враховують особливості водоспоживання вирощуваних культур. Реалізовано математичну модель динаміки рівня грунтових вод (РГВ) у різних режимах (пасивного зниження та зволоження) з урахуванням природних умов, зокрема кількості опадів. Одержано необхідні параметри, які характеризують водний режим в зоні аерації, на ділянці між дренами за умов тришарової будови грунту. Запропоновано ефективні ресурсоощадні режими зволоження за умови достатнього забезпечення вологою кореневого шару. Проведено апробацію розроблених ресурсоощадних режимів зволоження, яка показала, що створення акумулюючих ємкостей у верхніх горизонтах кореневого шару шляхом пониження РГВ сприяє підвищенню вологозабезпеченості вирощуваних сільськогосподарських культур та дозволяє суттєво знизити промивний режим, за якого інфільтрація опадів до РГВ в режимах осушення та зволоження є мінімальною. Наведено результати аналізу водообмінних процесів у зоні аерації, які відбуваються за рахунок зміни РГВ, і є основними критеріями ефективності за умов реалізації розроблених режимів. Впровадження ресурсоощадних режимів зволоження виключило необхідність проведення більш затратного режиму циклічного зволоження.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.32 + П062

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА397305 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Тітков О. О. 
Технології раціонального водокористування в сільськогосподарському виробництві півдня України : навч.-вироб. посіб. / О. О. Тітков, Б. М. Борисов, М. П. Полюшкін, В. М. Хоменко, М. О. Баширов; Об-ня "Укрсільськкомунгосп", Ін-т гідротехніки і меліорації, НААН України, Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. - Сімф. : Аріал, 2012. - 467 c. - Бібліогр.: с. 458-466 - укp.

Розглянуто водні ресурси як об'єкт меліоративного управління. Досліджено фізико-хімічні та бактеріологічні властивості природних вод, наведено вимоги до яксоті води. Досліджено природні умови південних регіонів України. Увагу приділено оптимітизації водного та поживного режимів рослин. Викладено біологічні основи керування системним зрошенням. Розглянуто коагуляцію природних вод, особливості реагентного господарства. Висвітлено основні правила водокористування. Акцентовано увагу на обробці води в освітлювачах зі зваженим осадом, в гідроциклонах. Наведено окиснювальний, сорбціонний, біосорбціонний методи очищення, визначено інтенсифікацію процесів водоочистки.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.3 я7 + П032.2 я7 + П062 я7 + Н761.1 я7 + Н761.15 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА761394 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Шевченко А. М. 
Просторове оцінювання вологозабезпеченості агроландшафтів степової зони України / А. М. Шевченко, О. В. Власова // Агроекол. журн.. - 2012. - № 4. - С. 35-38. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Наведено результати моніторингу вологозабезпеченості агроландшафтів степової зони України. Встановлено, що найбільш надійними й інформативними показниками для просторового оцінювання водоресурсного потенціалу є накопичення біомаси та температура поверхні, а не волога, оскільки останній показник є короткостроковим упродовж вегетації культур.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Коць С. Я. 
Сучасний стан досліджень біологічної фіксації азоту / С. Я. Коць // Физиология и биохимия культур. растений. - 2011. - 43, № 3. - С. 212-225. - Бібліогр.: 82 назв. - укp.

Наведено найважливіші результати досліджень біологічної фіксації атмосферного азоту, виконаних в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України протягом останніх 15 років. Розглянуто питання впливу ексудатів проростаючого насіння й коренів бобових рослин на фізіологічну активність бульбочкових бактерій, ролі лектинів у процесі утворення симбіозу і на пізніших етапах його розвитку, гормональної регуляції симбіотичної азотфіксації, впливу екзогенних регуляторів росту рослин на симбіоз, білкового складу бульбочок сої, утворених ризобіями різної ефективності. Увагу приділено селекції активних штамів азотфіксувальних мікроорганізмів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*803.23 + П127.316.25 + П058.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського