Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (33)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Ф3(44/45)1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія:    
1.

Зеленько Г. І. 
Індивідуалізація політики як ознака кризи політичних інститутів: на досвіді країн Центрально-Східної Європи / Г. І. Зеленько // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. - 2007. - Вип. 35. - С. 129-143. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Лендьел М. О. 
Місцева демократія у країнах Центральної і Східної Європи : монографія / М. О. Лендьел; ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т". - Ужгород : Мистец. лінія, 2011. - 687 c. - Бібліогр.: с. 539-636. - укp.

Проаналізовано локальні політичні інститути та процеси у Центральній і Східній Європі в період постсоціалістичних трансформацій. Досліджено теоретико-методологічні засади вивчення місцевої політики, передумови та зміст децентралізаційних форм, що відбулися у країнах регіону впродовж останніх двох десятиліть, правові норми, які визначили механізми представницької та безпосередньої демократії. Систематизовано джерела формування та особливості оновлення локальних політичних еліт, механізми впливу партій на політичне життя у територіальних громадах постсоціалістичних країн. Визначено основні тенденції політичної участі у локальних спільнотах, вплив політико-культурних орієнтацій населення й організацій громадянського суспільства на становлення місцевої демократії у суспільствах Центральної та Східної Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА739918 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лендьел М. О. 
Функціонування місцевої демократії у постсоціалістичних суспільствах Центральної і Східної Європи : автореф. дис. ... д-ра політ. наук : 23.00.02 / М. О. Лендьел; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Л., 2011. - 36 c. - укp.

Вперше розроблено методологію аналізу місцевих політичних інститутів, процесів і культурних орієнтацій громадян у країнах, які проходять етап системної трансформації, що поєднує теорії демократії, транзитології, концепції, сформульовані в межах локальних політичних студій, принципи неоінституалізму, системного та порівняльного підходів, методику оцінювання місцевих політичних режимів. Побудовано цілісний концепт місцевої демократії як режиму розпорядження владою у територіальних громадах і визначено, що її основними параметрами є автономія інститутів місцевого самоврядування від інших центрів публічної влади, використання форм представницької та безпосередньої демократії, конкуренція місцевих політичних еліт і лідерів, участь громадян у політиці, зумовлена демократичними культурними орієнтаціями. На основі регіонального та крос-національного аналізу з'ясовано об'єднуючі та роз'єднуючі трансформації місцевих політичних інститутів у Центральній і Східній Європі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384840 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Яковлєв М. В. 
Явище інституційного ізоморфізму у процесах демократичної трансформації постсоціалістичних держав (теорія питання) : автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.01 / М. В. Яковлєв; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф. Кураса. - К., 2010. - 16 c. - укp.

Розкрито зміст поняття "інституційний ізоморфізм" і подібних до нього явищ. Конкретизовано теоретичні підходи та методологічні засади дослідження процесів інституційної ізоморфізації. Охарактеризовано специфіку політичних процесів за умов даного явища. Визначено його роль у суспільно-політичних перетвореннях в Україні на рівні процесів демократичної консолідації. З'ясовано сутність проявів інституційного ізоморфізму на прикладах політичної культури та формування та реалізації політики охорони здоров'я в Україні. Доведено, що інституційний ізоморфізм ускладнює процеси демократизації, однак сприяє збереженню функціональної спроможності інституцій та органів влади під час стрімких суспільно-політичних перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022 + Ф3(44/45)12

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА375539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Гайданка Є. І. 
Порівняльний аналіз моделей переходу до демократії країн Центрально-Східної Європи (на прикладі Польщі, Угорщини та Словаччини) : автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Є. І. Гайданка; МОНМС України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Л., 2011. - 20 c. - укp.

Проаналізовано системні та процедурні зміни в Польщі, Угорщині та Словаччині у процесі демократичної трансформації. Методологічною основою роботи є теоретичні моделі переходу до демократ, які склалися у порівняльній політичній науці. Емпіричну частину складають показники виміру рівня демократичності у перехідних країнах міжнародних дослідницьких центрів. Досліджено напрями конституційного реформування, еволюцію виборчого законодавства, генезу інституту парламентаризму та багатопартійності, розвиток інституту президентства, формування демократичної моделі місцевого самоврядування у Польщі, Угорщині та Словаччині. Визначено тенденції зародження та функціонування громадянського суспільства та трансформацію економічних відносин у поставторитарних країнах. Зроблено висновок щодо єдиної теоретико-прикладної моделі переходу до демократії Польщі, Угорщини та Словаччини на основі спільності передумов до демократичної трансформації, ефективності проведення системних суспільно-політичних реформ і досягнення режиму консолідованої демократії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА387279 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Зеленько Г. І. 
Роль екзогенних факторів у процесах оновлення політичного класу в країнах центрально-східної Європи / Г. І. Зеленько // Сучас. укр. політика. Політики і політологи про неї. - 2009. - Вип. 17. - С. 117-127. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Розглянуто вплив процесів євроінтеграції та набуття членства в НАТО на процеси оновлення та рекрутації представників політичного класу в країнах ЦСЄ, а також створення інституційних структур для проведення євроінтеграційної стратегії країнами ЦСЄ та власне ЄС, процедурні складові цього процесу, прямі та опосередковані форми впливу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)11 + Ф042.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72461 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мельниченко Б. Б. 
Політико-правові перетворення в Центрально-Східній Європі наприкінці ХХ ст. (на матеріалах Польщі, Чехії та Словаччини) : монографія / Б. Б. Мельниченко; Львів. держ. ун-т внутр. справ. - Л. : ЛьвДУВС, 2012. - 203 c. - Бібліогр.: с. 178-203. - укp.

Розглянуто міжнародно-правові передумови процесів демократизації в країнах світової системи соціалізму. Узагальнено основні зміни в інститутах права соціалістичних країн, що уможливили подальшу еволюцію правових систем країн колишнього соціалістичного табору. Проаналізовано зміни у зовнішній політиці країн Центрально-Східної Європи за нових геополітичних умов і правове забезпечення цього процесу. Проведено комплексний аналіз правового супроводу процесів інтеграції країн Центрально-Східної Європи до ЄС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(44/45)64 + Ф3(44/45)1 + Ф4(44/45),60

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА754139 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Мельниченко Б. Б. 
"Оксамитові революції" наприкінці XX ст. в країнах Центрально-Східної Європи: історико-правове дослідження : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Б. Б. Мельниченко; Львів. держ. ун-т внутр. справ. - Л., 2011. - 20 c. - укp.

Розглянуто політико-правові перетворення в країнах Центрально-Східної Європи. Зокрема, охарактеризовано основні концептуально-теоретичні підходи до дослідження процесів демократизації у країнах Центрально-Східної Європи. Проаналізовано зміни в конституційному, цивільному та господарському, кримінальному праві Польщі та Чехословаччини, спрямовані на демократизацію правових систем держав колишнього соціалістичного табору. Проведено комплексний аналіз правових аспектів повної інтеграції країн Центрально-Східної Європи до Європейського Союзу, проаналізовано зміну зовнішньополітичного курсу країнами Центрально-Східної Європи за нових геополітичних умов і правове закріплення цього процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(44/45)64 + Ф3(44/45)1 + Ф4(44/45),60

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА392234 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Віннічук О. 
Політичні ризики трансформаційних процесів у країнах "нової демократії" (ЦСЄ) / О. Віннічук // Укр. нац. ідея: реалії та перспективи розв. - 2013. - Вип. 25. - С. 71-75. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Досліджено політичні ризики за умов трансформації суспільства. Розкрито сутність трансформаційних процесів у країнах ЦСЄ. Проаналізовано основні аспекти прояву ризиків у процесі трансформації країн "нової демократії".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71870 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Кудряченко А. І. 
Формування взаємовідносин "особа - суспільство - держава" в країнах Центрально-Східної Європи: досвід для України : аналіт. доп. / А. І. Кудряченко, Г. І. Калінічева, Т. О. Метельова, І. М. Миклащук, І. С. Піляєв; НАН України, Ін-т всесвіт. історії. - Київ : Ін-т всесвіт. історії НАН України, 2014. - 55 c. - Бібліогр.: с. 50-54 - укp.

Проаналізовано особливості, напрями та механізми формування взаємовідносин особа - суспільство - держава в країнах Центрально-Східної Європи. Вказано на дієві складові законодавчого регулювання діяльності організацій громадянського суспільства в окремих країнах регіону. Доведено, що обраний зазначеними країнами курс на модернізацію економіки та суспільного життя, а також європейську інтеграцію як головний зовнішньополітичний орієнтир, позитивно позначились на розвитку та діяльності інституцій громадянського суспільства в Польщі, Чехії, Угорщині, країнах Балтії. З урахуванням позитивного досвіду країн регіону визначено стратегічні напрями оптимізації взаємовідносин особа - суспільство - держава в Україні та запропоновано узагальнені рекомендації органам державної влади України щодо активізації взаємодії із суспільством.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)1 + Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА779732 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Галигіна Ж. В. 
Передумови та особливості конституційного переходу політичних систем країн Центральної та Східної Європи (1989 - 2000 рр.) / Ж. В. Галигіна // Держава і право. Юрид. і політ. науки : зб. наук. пр. - 2009. - Вип. 43. - С. 198-204. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)12 + Х809(4УКР)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69395 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Пальшков К. Є. 
Політична система України: національний фрагмент реформування в контексті трансформаційних процесів Центрально-Східної Європи та СНД : автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / К. Є. Пальшков; ДЗ "Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського". - О., 2013. - 16 c. - укp.

Проаналізовано полярні за змістом процеси трансформації політичних систем країн Центрально-Східної Європи (ЦСЄ) та СНД. Зазначено, що роль головних акторів під час суспільно-політичних змін у ЦСЄ перейняли політичні партії, ефективна конкуренція яких зробила можливим затвердження парламентаризму як ідеологеми владарювання. У протиріч цьому, ключовими фігурами у політиці колишніх радянських республік залишаються авторитарно орієнтовані глави держав, що істотно перешкоджає укоріненню демократичних традицій, зокрема, становленню дієвої багатопартійності. Наведено результати дослідження реформування політичної системи України в контексті трансформаційних процесів ЦСЄ та СНД. Доведено, що модель реформування політичної системи українського суспільства в цілому відповідає прорадянському варіанту трансформації. Зазначено, що в той же час характерні особливості державного-політичного розвитку сприяють здатності українського народу утвердитися як частини демократичної європейської спільноти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)1 + Ф3(44/45)1 + Ф3(051)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА402420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Maslov Yu. 
Formation of a new configuration of power in Central and Eastern Europe causes of changes and trends / Yu. Maslov // Наук. вісн.. - 2014. - № 4. - С. 173-183. - Бібліогр.: 3 назв. - англ.

Power as a central category of political analysis at all stages of the development of society has undergone its change under the influence of a number of factors influencing its content and institutional conditions for the implementation in practice. Today, political analysts say the system (configuration of power), which is institutionally represented by different institutions, different from each other form of existence, objectives, methods of work, etc. Advanced countries of Central and Eastern Europe are their way of forming an effective system of public power, so it is important now to clearly identify the reasons for the transformation of government and to identify the main trends in the further development of relations between the institutions of power in the near future. Such factors influence is the configuration of power in the countries of Central and Eastern Europe called globalization, democratization, the fall of the communist ideology and the main trend of further development is recognized a gain public control of power.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф02 + Ф3(44/45)12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72117 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Fedorchak T. 
Democratization and consolidation of political regimes in new CEE countries / T. Fedorchak // Наук. вісн.. - 2014. - № 4. - С. 194-206. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

The author of the paper studies consolidation of democracy in the CEE countries in the context of analysis of the transitional post-communist societies and focuses on the very phase of democratization. Three institutional aspects, which played an important role in transitional societies, have been described. These are strengthening of the national borders, choosing the form of the government and electoral system. The author presupposes that as a whole these institutional changes became the crucial factors in the development of democratization in the post-communist societies.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72117 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Маслов Ю. 
Роль громадянського суспільства у формуванні нової системи влади в країнах Центральної та Східної Європи / Ю. Маслов // Наук. вісн.. - 2014. - № 7. - С. 161-173. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено сутність феномену громадянського суспільства в сучасній політичній науці, виявляються особливості його формування в умовах країнах Центральної та Східної Європи в часи демократичного транзиту, серед яких найвагомішими визнаються протестні суспільні рухи проти тоталітаризму, комунізму й насильству.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф036 + Ф3(44/45)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72117 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Романюк А. С. 
Політичні інститути країн Центрально-Східної Європи: порівняльний аналіз : навч. посіб. / А. С. Романюк, В. С. Литвин, Н. В. Панчак-Бялоблоцка; ред.: А. С. Романюк; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2014. - 461 c. - Бібліогр.: с. 435-461 - укp.

Проаналізовано особливості та тенденції розвитку політичних інститутів у країнах Центрально-Східної Європи після падіння Берлінського муру. Напрацьовано механізми адекватної оцінки національних політичних інститутів (глави держави, парламенту, уряду, виборів, партій тощо) у форматі порівняльного аналізу. Розглянуто особливості переходу країн Центрально-Східної Європи від авторитаризму до демократії. Проаналізовано еволюцію основних соціополітичних поділів у країнах Центрально-Східної Європи. Виявлено головні особливості інтеграції країн регіону до Європейського Союзу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1 я73 + Х999.80 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС59035 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Маслов Ю. К. 
Центральна та Східна Європа в пошуках сучасної системи влади : монографія / Ю. К. Маслов; Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. - Одеса : Гельветика, 2015. - 387 c. - Бібліогр.: с. 342-382 - укp.

Формування національних систем влади в країнах Центральної (Чехія, Словакія, Угорщина, Польща) та Східної (Словенія, Хорватія, Румунія, Болгарія та ін.) Європи проаналізовано на предмет виявлення спільних принципів, механізмів, рівнів і чинників впливу на цей процес. Зазначено, що досвід цих країн є найбільш цікавим для України, адже країни Центральної Європи, які в межах регіону ЦСЄ утворили власну субрегіональну геополітичну єдність - Вишеградську групу (V4) вважається одним із найбільш вдалих на шляху розбудови національних систем влади, а досвід Румунії та Болгарії є ментально досить близьким до українського суспільства, до того ж політичні процеси, які відбувалися в цих країнах на шляху реформ мають багато спільного з українськими реаліями. Словенія має досвід успішних реформ у галузі адміністративно-територіального управління, люстрації та боротьби з корупцією, які визнаються найефективнішими в групі країн ЦСЄ, а досвід Хорватії є корисним для України з огляду на те, що ця країна останньою набула статусу країни ЄС 2013 р. Дослідження грунтується на сучасній методології міждисциплінарних досліджень з урахуванням інструментарію системного, інституційного, мережевого, порівняльного підходів та сконцентроване на аналізі теоретичних і практичних прикладів формування національних систем влади та їх структурних елементів: парламентаризму, президентства, місцевого самоврядування та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)123

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА794714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Наумкіна С. І. 
Реформи як сучасний засіб трансформації діючої системи влади (на прикладі країн Центральної та Східної Європи) / С. І. Наумкіна, Ю. К. Маслов // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Думка. - 2015. - № 3. - С. 138-146. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Досліджено реформу як сучасний спосіб трансформації діючої системи влади на шляху до побудови ефективної демократичної держави на прикладі проведених адміністративно-територіальних і державно-управлінських реформ у країнах Центральної та Східної Європи. Визнано ефективність реформи в даному процесі, а також виявлено необхідні умови для її ефективного застосування на практиці, а саме: наявність політичної волі до трансформації, згоди в суспільстві і чіткого плану дій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)123

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Демократичний транзит у країнах Вишеградської групи й Україні: вибрані аспекти : навч. посіб. / Б. Юзьвік, В. Лебедюк, Д. Шевчук, М. Брунцлік, М. Кубат; ред.: Д. Шевчук, В. Лебедюк; Нац. ун-т "Остроз. акад.". - Острог : Остроз. акад., 2018. - 223 c. - Бібліогр.: 190 назв. - укp. - англ.

Висвітлено основні етапи розвитку та засади створення Вишеградської групи, загальні аспекти розвитку теорій модернізації та демократичного транзиту, теоретичні принципи вивчення політичних змін в Україні. Проаналізовано еволюцію чеського парламентаризму після 1989 р., основні аспекти розвитку Словаччини та її шлях до економічного процвітання й емансипації в міжнародних відносинах. Розкрито вплив популізму в Польщі, Угорщині й Україні. Висвітлено проблеми трансформації партійних систем у посткомуністичних країнах. Досліджено вплив української кризи на процеси трансформації в країнах Центрально-Східної Європи. Розглянуто еволюцію та безпекові виміри стосунків між Вишеградською четвіркою й Україною.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)1 я43 + Ф3(4УКР)1 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА826941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Маслов Ю. К. 
Формування сучасної системи влади в країнах Центральної та Східної Європи: принципи, механізми та перспективи розвитку : автореф. дис. ... д-ра політ. наук : 23.00.02 / Ю. К. Маслов; Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського. - Одеса, 2015. - 32 c. - укp.

Досліджено основні принципи, механізми, тенденції та перспективи розвитку національних систем влади в країнах Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), які після краху комуністичної ідеології отримали незалежність та пройшли шлях демократизації власних систем влади на шляху до євроінтеграції. Основними принципами формування та функціонування сучасних систем влади визнаються принципи розподілу влади, система стримувань та противаг, децентралізації влади та управління, субсидіарності та солідарності. Механізмами формування нових систем влади в країнах ЦСЄ визнаються державно-управлінські реформи, зокрема конституційна, адміністративно-територіальна, муніципальна тощо. Для очищення влади від рудиментів комуністичної доби запроваджувалися процедури люстрації та боротьби з корупцією. Досвід країн ЦСЄ є корисним для України з огляду на варіативність моделей реформ, однак запроваджувати його в українську практику без урахування історичних традицій та менталітету громадян недоцільно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(44/45)123

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА438492 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського