Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (15)Книжкові видання та компакт-диски (133)
Пошуковий запит: (<.>U=Х2(4УКР)46$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 125
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Биркович О. І. 
Роль і статус судочинства в системі органів державної влади за конституцією П. Орлика (1710 р.) / О. І. Биркович // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - № 4. - С. 6-10. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Акцентовано увагу на тому, що, забезпечуючи принцип незалежності трьох гілок влади: законодавчої, виконавчої та судової, автори Конституції 1710 р., системі судочинства приділили найменше уваги, обмежившись декларуванням її незалежності від інших гілок влади, зокрема впливу гетьмана. Здійснено пошук джерел та характеризуються політико-правові погляди П. Орлика і козацької старшини, які визначали зміст Конституції. Акцентовано увагу на тому, що для козацького права було характерним видання нормативних актів конституційного характеру, котрі визначали права і зобов'язання сторін, які укладали такий акт. Характеризуючи систему судочинства, здійснено припущення про збереження усталеного в середині XVII ст. підходу стосовно поділу кримінальних злочинів на три ступені тяжкості, а також дотримання принципів гуманізму й демократизму у процесі судових спорів. Цивільне судочинство проаналізовано в контексті поєднання звичаєвих і писаних норм, для реалізації яких існувало кілька типів судових інстанцій, що здійснювали судочинство, виходячи із соціального і майнового стану підсудних. З огляду на те, що розділ VII Конституції 1710 р. визначав тільки створення Генерального суду і позбавляв гетьмана судових повноважень, здійснено висновок про ймовірне збереження принципів судочинства за винятком так званого "третейського суду", який безпосередньо підпорядковувався та очолювався гетьманом. Незважаючи на те, що прийнятий у 1710 р. конституційний акт не одержав практичної реалізації, він був вагомим джерелом національного права, а також став першим у світовій історії документом, в якому здійснювалося розмежування та унезалежнення виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. Імплементація російського законодавства у сфері судочинства, починаючи з 1721 р., призвела до ліквідації традиційного для української правової думки та судової практики звичаєвого підходу вирішення судових спорів, у основі якого були морально-етичні та демократичні цінності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-629

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Пономаренко П. О. 
Нормативно-правове забезпечення страхування майна та майнових прав на українських землях у складі Російської імперії / П. О. Пономаренко // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - 4 (т. 2). - С. 17-21. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Проведено дослідження та комплексний аналіз нормативно-правового забезпечення страхування майна та майнових прав на українських землях у складі Російської імперії. З урахуванням доктринального дослідження встановлено, що страхування майна, особливо від вогню в період знаходження українських територій у складі Російської імперії в розглянутий період було лідируючим видом майнового страхування за обсягом застрахованого майна, оскільки пожежі здавна вважалися справжнім стихійним лихом, але ніяких точних статистичних даних про загальну кількість пожеж, які сталися у представлений період на територіях українських губерній немає. Аргументовано що майно, яке підлягає страхуванню, має бути спочатку оцінено, а підготовлений оцінювачами висновок про вартість застрахованого майна повинен бути переданий в місцеву думу, з якої згодом мав бути спрямований в банк. За даних обставин, доведено, що передача висновку про вартість оціненого майна слугувало свого роду додатковою гарантією достовірності і правильності проведеної оцінки, а також, несло в собі риси реєстраційного характеру. Сам факт оцінки застрахованого майна оцінювачами цілком очевидний і обгрунтований з позиції сучасності, оскільки будь-яке рухоме або нерухоме майно, за усталеною практикою багатьох сучасних страхових компаній, спочатку має пройти процедуру "оцінки страхового ризику". Доведено, що досить дієва система страхового законодавства в період знаходження українських територій у складі Російської імперії виникла лише наприкінці XVIII ст., що було викликано рядом причин, основними з яких є інтенсивне зростання торгового обороту з іноземними державами, необхідність захисту і розвитку морської торгівлі, а також необхідність в захисті майнових інтересів громадян.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-623.212.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244:пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Holovko O. M. 
The state credite on Ukrainian lands at the end of XVIII - at the beginning of XX centuries: the history and legal characteristics = Державний кредит на теренах України наприкінці XVIII - на початку XX століть: історико-правова характеристика / O. M. Holovko, V. A. Grechenko, O. V. Holovko // Фінанс.-кредит. діяльність: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 4. - С. 457-465. - Бібліогр.: 37 назв. - англ.

Здійснено історико-правовий аналіз становлення та розвитку системи державного кредиту на українських землях. Окреслено умови й обставини, за яких формувалися організаційно-правові засади кредитної діяльності банківських та інших установ держави. У період інкорпорації України Російською імперією, ліквідації української державності та наступу на саму культурно-національну ідентичність українців системи державного кредиту фактично не існувало. Спроби створити банківські установи були невдалими, оскільки у феодально-кріпосницькій імперії не існувало скільки-небудь сформованого ринку, у тому числі грошей і цінних паперів. Зміни настали лише у ході капіталістичної модернізації у другій половині XIX ст. Скасування кріпосного права вивільнило велику кількість робочих рук і перед законодавцем постало нагальне завдання створити правові основи розвитку кредитного ринку. Основною реформою стало створення 1860 р. Державного банку, який поряд із регулюванням грошового ринку, емісійною діяльністю надавав довготермінові кредити. Він керувався законодавчо затвердженим статутом, іншими нормативно-правовими актами. Для активізації кредиту у сфері сільського господарства, зокрема іпотечного, були започатковані Селянський поземельний банк і Державний дворянський земельний банк, що отримали переваги поряд із суб'єктами приватної форми власності. Безпосередня діяльність в українських губерніях здійснювалася конторами, відділеннями й агентствами Державного банку та відділеннями державних земельних банків. На їхню діяльність (і відповідно її правове регулювання) особливий вплив мала специфіка фінансового та економічного розвитку України, а саме - значно вищі у порівнянні з іншими регіонами Російської імперії темпи розвитку промисловості та сільського господарства. Негативно відображався на цьому розвитку недостатній розвиток довготермінового кредиту на українських землях.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.2 г + Х2(4УКР)46/51-622

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73250 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Волошин Ю. В. 
Козацька феміда: гродське судочинство в Гетьманщині / Ю. В. Волошин; Полтав. нац. пед. ун-т ім. В.Г. Короленка. - Київ : К.І.С., 2019. - 206 c. - Бібліогр.: с. 189-194 - укp. - англ.

На прикладі Полтавського гродського суду досліджено обставини появи гродських судів у Гетьманщині. Вивчено склад суду, обов'язки його членів, компетенцію суду, роль возних та адвокатів у здійсненні судочинства, час проведення засідань. Досліджено характер справ, які розглядав гродський суд, і соціальні групи, які до нього позивалися. З'ясовано, на основі яких законів відправлялося судочинство та як виглядав судовий процес.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-629

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА834031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Шпортун О. 
Казенні палати в системі контролю грошового обігу в Наддніпрянській Україні (1775 - 1914 рр.) / О. Шпортун // Соціум. Документ. Комунікація. Сер. Іст. науки. - 2019. - Вип. 7. - С. 232-246. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто повноваження фінансового характеру казенних палат Наддніпрянської України, зокрема організації збору, доставки та зберігання дохідної частини бюджету. Визначено роль, обов'язки, функції, основні засади діяльності у сфері обліку доходів і видатків держави на губернському рівні. Охарактеризовано особливості казенних палат у галузі контролю грошового обігу Наддніпрянської України. Також визначено нефінансові функції казенних палат, зокрема розгляд домобудівних та казенних справ губернії. Визначено, що казенні палати взаємодіяли з іншими структурними одиницями загальноімперської фінансової системи. Аналіз законодавства та архівних документів свідчить, що казенні палати вели контроль за доходами кожного повіту губернії, звітували про доходи та видатки державному казначею. Також казенні палати видавали конторам Асигнаційного банку статутний капітал, вели облік та обмін асигнацій. Зокрема, на основі дослідження законодавства Російської імперії встановлено, що казенні палати повинні були наглядати за своєчасним надходженням доходів до бюджету та витрачанням коштів у межах асигнувань, передбачених для губернії. Встановлено, що асигнації першої емісії можна було легко підробити, тому уряд Російської імперії був змушений випустити асигнації із новим зображенням. Поданий опис та ілюстрації асигнацій номіналом 100, 50, 25 руб. 1786 року випуску. Аналіз архівних документів свідчить, що казенні палати вели розмін асигнацій старого зразка на нові, складаючи відповідні постанови. Також асигнації виконували роль платіжних засобів так само, як і мідна монета. Асигнація функціонувала як допоміжний платіжний засіб, покриваючи дефіцит бюджету Російської імперії. Досліджуючи основи механізм збору та розподілу фінансів, виявлено, що непоодинокими випадками були привласнення коштів, зловживання службовим становищем, підробки фінансових засобів, що свідчать про недосконалість системи фінансового управління на губернському та повітових рівнях, які супроводжували діяльність казенних палат протягом всього періоду існування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)51/60-237 + У9(4УКР)261.1-212.121.2 + У9(4УКР)26 + Х2(4УКР)46/5-622

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74618:Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Holovko O. M. 
The state credite on Ukrainian lands at the end of XVIII - at the beginning of XX centuries: the history and legal characteristics = Державний кредит на теренах України наприкінці XVIII - на початку XX століть: історико-правова характеристика / O. M. Holovko, V. A. Grechenko, O. V. Holovko // Фінанс.-кредит. діяльність: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 4. - С. 457-465. - Бібліогр.: 37 назв. - англ.

Здійснено історико-правовий аналіз становлення та розвитку системи державного кредиту на українських землях. Окреслено умови й обставини, за яких формувалися організаційно-правові засади кредитної діяльності банківських та інших установ держави. У період інкорпорації України Російською імперією, ліквідації української державності та наступу на саму культурно-національну ідентичність українців системи державного кредиту фактично не існувало. Спроби створити банківські установи були невдалими, оскільки у феодально-кріпосницькій імперії не існувало скільки-небудь сформованого ринку, у тому числі грошей і цінних паперів. Зміни настали лише у ході капіталістичної модернізації у другій половині XIX ст. Скасування кріпосного права вивільнило велику кількість робочих рук і перед законодавцем постало нагальне завдання створити правові основи розвитку кредитного ринку. Основною реформою стало створення 1860 р. Державного банку, який поряд із регулюванням грошового ринку, емісійною діяльністю надавав довготермінові кредити. Він керувався законодавчо затвердженим статутом, іншими нормативно-правовими актами. Для активізації кредиту у сфері сільського господарства, зокрема іпотечного, були започатковані Селянський поземельний банк і Державний дворянський земельний банк, що отримали переваги поряд із суб'єктами приватної форми власності. Безпосередня діяльність в українських губерніях здійснювалася конторами, відділеннями й агентствами Державного банку та відділеннями державних земельних банків. На їхню діяльність (і відповідно її правове регулювання) особливий вплив мала специфіка фінансового та економічного розвитку України, а саме - значно вищі у порівнянні з іншими регіонами Російської імперії темпи розвитку промисловості та сільського господарства. Негативно відображався на цьому розвитку недостатній розвиток довготермінового кредиту на українських землях.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.2 г + Х2(4УКР)46/51-622

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73250 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Ковальчук В. 
Зародження і розвиток ідей українського конституціоналізму (XVIII - 30-ті р. ХХ ст.) / В. Ковальчук, С. Білостоцький // Іст.-прав. часоп. - 2018. - № 2. - С. 8-15. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

Досліджено конституційні ідеї, концепції та доктрини розвитку українського суспільства, що сформувалися і розвивалися у XVIII - 30-х р. ХХ ст. Встановлено, що конституційні концепції суспільного устрою українців творилися під впливом наукового аналізу історичного досвіду українців, політичних умов в яких вони перебували, європейських теорій розуміння сутності та вдосконалення людського соціуму, а саме: ідей слов'янофільства, теорій лібералізму, соціалізму, націоналізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Glamazda P. 
Development of the Jury in the Territory of Ukraine as a Part of the Russian Empire = Розвиток суду присяжних на території України у складі Російської імперії / P. Glamazda // Іст.-прав. часоп. - 2018. - № 1. - С. 30-34. - Бібліогр.: 13 назв. - англ.

Проблема реформування судової системи ще з часу проголошення Україною незалежності не втратила своєї актуальності, про що свідчить прийняття нових нормативно-правових актів, які мають на меті змінити норми в сфері судочинства в Україні. Однак такі акти не вирішували тих проблем судової.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46/47-629

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Черемісін О. В. 
Міське самоврядування Херсона, Миколаєва, Одеси в 1785 - 1870 рр. : монографія / О. В. Черемісін; МОН України. - Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. - 175 c. - укp.

Досліджено історію розвитку міського самоврядування трьох південноукраїнських міст (Херсона, Миколаєва, Одеси) кінця XVIII - першої половини XIX ст. Розглянуто особливості формування органів самоврядування, їх діяльність. Охарактеризовано законодавчу базу функціонування муніципалітетів, їх бюджетну політику, участь у соціальному житті міського населення та роль в інженерно-технічному забезпеченні інтересів місцевих громад. Увагу приділено особливостям відображення інтересів станових груп місцевого населення органами самоврядування, процесам реформування органів міського управління, участі міських управлінь в розвитку земельної власності та промисловості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46/47-621

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА832031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бурдін М. Ю. 
Регулювання земельних відносин в Україні (друга половина XVII - XX ст.): історико-правовий та інституційний виміри : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.01 / М. Ю. Бурдін; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. - Харків, 2017. - 40 c. - Бібліогр. : с. 34-37 - укp.

Системно проаналізовано генези змісту поняття "земельні відносини", його впливу на розвиток сучасних державотворчих процесів в Україні. Досліджено еволюцію галузевої належності норм, що регулювали земельні відносини, на підставі чого визначено особливості правового режиму землі як об'єкта публічно-правових і приватноправових (майнових) відносин. У контексті сучасних уявлень та надбань загальної концепції правового становища охарактеризовано статус суб'єктів владних повноважень, які упорядковували земельні відносини на теренах України з часів формування Української козацької держави до розпаду СPCP та відродження незалежної України. Показано в історико-правовій площині динаміку розвитку юридичного, соціального та іншого становища власників та користувачів земельної власності на теренах України протягом означеного в дослідженні періоду. Продемонстровано тенденції й особливості, а також виявлено відмінності у проведенні земельної політики та практики правового впливу на аграрні відносини в українських землях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46/47-625 + Х2(4УКР)5-625 + Х2(4УКР)6-625

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА429885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Glamazda P. 
General characteristics of the judicial system of Ukraine - Cossack Hetmanate (1722 - 1760) = Загальна характеристика судової системи України-Гетьманщини у 1722 - 1760 роках / P. Glamazda // Історико-прав. часоп.. - 2017. - № 1. - С. 51-55. - Бібліогр.: 13 назв. - англ.

На підставі історико-правового аналізу джерел права України-Гетьманщини, монографічної літератури та наукових праць здійснено загальну характеристику судової системи, яка діяла на території України в 1722 - 1760 рр. Визначено роль, місце та компетенцію органів, що здійснювали правосуддя у зазначений історичний період. Встановлено, що зусилля гетьманів та козацької старшини у сфері реформування судової системи були направлені на виправлення недоліків, зокрема, розгляду справ судами поза їх компетенцією, низької кваліфікації суддів сільських судів, нехтування принципом колегіальності судового розгляду тощо. Обгрунтовано, що за умов збереження такого темпу розвитку та автономії України-Гетьманщини загалом судова система могла б стати основою для створення потужної та дієвої європейської судової системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-629

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Сапронов А. 
Спільнота "мешканців" секвестрів Гетьманщини у світлі історико-демографічних характеристик / А. Сапронов // Краєзнавство. - 2017. - № 3/4. - С. 168-177. - Бібліогр.: 177 назв. - укp.

На основі історико-демографічних характеристик проаналізовано спільноту в'язнів секвестрів Гетьманщини середини ХVIII ст. Підраховано кількість ув'язнених, досліджено статеву та соціальну структури арештантів. Увагу приділено злочинам, скоєними жінками. Також охарактеризовано вікову структуру і стан здоров'я ув'язнених.


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)4-23 + Х2(4УКР)46-628.3 + Т3(4УКР)514-28/29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гутів Б. І. 
Становлення правових основ соціального захисту в Гетьманщині (друга половина XVII - XVIII ст.) / Б. І. Гутів. - Львів : Тріада плюс : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2016. - 79 c. - Бібліогр.: с. 71-79 - укp.

Досліджено становлення Гетьманської держави і її соціально-правових регуляторів суспільних відносин. Розглянуто поняття і ознаки соціального захисту як правового явища та проаналізовано його вияви в Гетьманській державі. Розкрито загальне поняття і структуру соціального захисту та простежено його адаптацію в Україні. Виявлено соціальні передумови і причини національно-визвольної війни та утворення Гетьманської держави. Увагу приділено поняттям та видам джерел (форм) права Гетьманщини в регулюванні суспільних відносин, у т. ч. морально-етичним, релігійним та звичаєвим джерелам соціальних відносин. Визначено поняття і види соціального захисту в Гетьманській державі та категорії людей, яким він надавався. Розкрито сутність меценатства як форми соціального захисту, з'ясовано значення церкви та церковних братств у соціальній функції Гетьманської держави. Висвітлено особливості муніципальної опіки, боротьби з жебрацтвом. Розглянуто соціальний захист у Гетьманщині під патронатом Московської держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА804085 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Бовгиря А. М. 
Образа честі гетьмана у XVIII ст. / А. М. Бовгиря // Укр. іст. журн.. - 2016. - № 2. - С. 87-96. - укp.

Досліджено прояви посягання на честь очільника держави в Гетьманщині XVIII ст. Норми щодо таких правопорушень спеціально не регламентувалися, тож кожен окремий випадок вирішувався із застосуванням положень Литовського статуту, імперських правових актів або враховуючи особисту позицію гетьмана. Образу гетьманської честі розглянуто в контексті саморепрезентації влади, що грунтується на уявленнях про статус правителя, а також з огляду на сприйняття влади й особи гетьмана в тогочасному суспільстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-5 + Х2(4УКР)46-628.111.916

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Губар К. А. 
Внесок Києво-Могилянської академії та Київської духовної академії у вітчизняну юридичну освіту, науку і практику (1615 - 1920 рр.) : монографія / К. А. Губар; НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. - Київ : Центр учб. літ., 2016. - 238 c. - Бібліогр.: с. 168-194 - укp.

Проаналізовано державницькі та правові погляди провідних викладачів і випускників. Охарактеризовано внесок викладачів і вихованців Києво-Могилянської академії у юридичну практику. Визначено місце юридичних знань у навчально-виховному процесі. Досліджено юридичні здобутки Київської духовної академії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46 л3 + Х3(4УКР)5 л3 + Х2(4УКР)611 л3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА809165 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Омельчук В. В. 
Києво-Печерська лавра в політико-правовій моделі Гетьманату за правління Кирила Розумовського : монографія / В. В. Омельчук. - Київ : Золоті ворота, 2016. - 437, [16] c. - (Світові традиції держ. упр.; [вип. 5]). - Бібліогр.: 421 назв. - укp.

Охарактеризовано взаємини козацької влади та монастиря у 1750 - 1764 рр. Насамперед, це участь Гетьмана в обранні архімандрита, судові процеси Лаври з козацькою старшиною та іншими монастирями. Розглянуто представництво монастиря у цих процесах, зокрема повноваження її повірених, особливості прийняття та оскарження судових рішень. Досліджено особливості розгляду справ, пов'язаних з Києво-Печерською лаврою в адміністративно-судових органах Гетьманату на центральному та місцевому рівнях на широкому тлі політико-правової модернізації тогочасної Української держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-647.2 + Т3(4УКР)44 + Т3(4УКР)46 + Х2(4УКР)44-52 + Х2(4УКР)46-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА805196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Левчук І. 
Пенітенціарна система Російської імперії у дореформений період (на прикладі українських губерній) / І. Левчук // Іст.-прав. часоп.. - 2015. - № 2. - С. 181-184. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Проаналізовано історично-правові аспекти функціонування пенітенціарної системи Російської імперії у дореформений період. Емпіричним підгрунтям слугували матеріали, що територіально обмежуються українськими губерніями. З'ясовано організаційні аспекти діяльності закладів пенітенціарії на українських землях, що входили до складу Російської імперії. Зроблено висновок щодо невідповідності дореформеного періоду системи виконання покарань тогочасним загальноєвропейським уявленням про злочин і покарання та її вплив на подальші реформи 1860-х років.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-628.4 + Х2(4УКР)47-628.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Санагурська Г. М. 
Становлення та розвиток шлюбно-сімейного законодавства на українських землях (кінець XVIII - початок XX ст.) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Г. М. Санагурська; Відкритий міжнар. ун-т розвитку людини "Україна". - Київ, 2015. - 19 c. - укp.

На основі аналізу нормативно-правових актів, архівних джерел і спеціальної літератури досліджено шлюбно-сімейне законодавство, що діяло на українських землях у складі Австрійської (Австро-Угорської) та Російської імперій кінця XVIII - початку XX ст. Детально охарактеризовано основні риси інститутів шлюбно-сімейного законодавства на українських землях окресленого періоду. Проаналізовано особливості порядку припинення, визнання недійсним і розірвання шлюбу. Розкрито сутність особистих немайнових і майнових прав та обов'язків подружжя, зміст прав та обов'язків батьків і дітей, які виникали на грунті шлюбної та позашлюбної спорідненості. З'ясовано особливості норм щодо усиновлення, опіки та піклування. Виявлено вплив норм церковного права на шлюбно-сімейне законодавство, що діяло на українських землях в досліджуваний період. Визначено роль шлюбно-сімейного законодавства на українських землях у складі Австрійської (Австро-Угорської) та Російської імперій в українських сімейних правовідносинах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46/47-624.3 + Х2(4УКР)5-624.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА412960 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кулішенко О. Ю. 
Правове регулювання земельних відносин в Гетьманській Україні у період другої половини XVII - кінця XVIII століття : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / О. Ю. Кулішенко; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2015. - 20 c. - укp.

Проаналізовано правове регулювання сфери земельних відносин в Гетьманській Україні. Досліджено процес еволюції земельних відносин протягом всієї історії Української Гетьманської держави. Надано визначення права власності та права володіння на землю, яке існувало в тогочасній юридичній практиці, а також проаналізовано основні зобов'язання, що випливали з права власності та володіння на землю. Розкрито соціально-економічні та політичні умови, які впливали на еволюцію правового регулювання земельних відносин в Гетьманській Україні. Досліджено процес формування власності на землю у різних соціальних групах Гетьманської України. Увагу приділено процесу формування "займанщини", як особливої форми власності на землю, яка регламентувалася козацьким звичаєвим правом. Охарактеризовано тогочасні правові джерела, які регулювали земельні відносини Гетьманської України досліджуваного періоду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-623.112.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА414510 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Колос М. І. 
Криміналізація зради держави і монарха у "Правах, за якими судиться малоросійський народ" / М. І. Колос // Юрид. вісн. Повітр. і косм. право : Наук. пр. Нац. авіац. ун-ту. - 2015. - № 1. - С. 30-35. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розкрито результати дослідження положень "Прав, за якими судиться малоросійський народ" 1743 р., розроблених Кодифікаційною комісією Гетьманщини та спрямованих на охорону маєстату російського імператора в українських землях. Кримінально-правовий аналіз відповідних правових норм здійснено крізь призму об'єктивних і суб'єктивних ознак протиправних діянь, а також видів покарань, у тому числі стягнень і обмежень матеріального характеру, котрі мали застосовуватися судом до зрадників та їх близьких родичів. Зроблено висновки про сутнісний зв'язок положень названої правової пам'ятки з положеннями Статуту Великого князівства Литовського.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-628.111.1 + Х2(4ЛИТ)46-628.111.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73401 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського