Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (14)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-212.4$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
Категорія:    
1.

Матвійчук Т. П. 
Займенникова реалізація текстових категорій : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Т. П. Матвійчук; ред.: ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Досліджено особливості реалізації текстових категорій прономінативними засобами у сучасній українській літературній мові. Розкрито сутність поняття текстової категорії, визначено її основні типи. Систематизовано референційні та семантичні параметри займенників. Охарактеризовано явища дейксису й анафори у контесті функціонально-семантичних текстових ознак займенника. Визначено роль і місце займенника у реалізації текстових категорій. Проаналізовано текстові функції займенників різних семантичних розрядів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА369936 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Дудко І. В. 
Займенникове вираження категорії означеності-неозначеності в українській мові : монографія / І. В. Дудко. - К. : Довіра, 2011. - 230 c. - Бібліогр.: 361 назв. - укp.

Проаналізовано особливості семантики та функціонування ад'єктивних і субстантивних неозначених займенників (НЗ) різних афіксальних груп, безафіксних займенників, вжитих як неозначені, та НЗ у контексті прономіналізації інших лексико-граматичних класів слів у сучасній українській літературній мові. Розкрито природу і засоби вираження категорії означеності - неозначеності, визначено НЗ як маркери вираження її семантики, склад і їх класифікацію. Охарактеризовано семантико-граматичні та функціональні особливості, висвітлено основні принципи семантико-функціонального аналізу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА740207 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тесленко Н. О. 
Референційна семантика вказівних займенників: когнітивний аспект : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Н. О. Тесленко; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2010. - 20 c. - укp.

Досліджено семантику займенників "цей" і "такий" як опозицію щодо категорій означеності та неозначеності. Розглянуто вплив синтаксичного оточення на вибір досліджуваних форм і підкреслено залежність антецедента та форми самого займенника від структурно-семантичних особливостей контексту. Приділено значну увагу когнітивному аналізу, що надало поштовх до виділення текстових механізмів для вживання певного займенника, а також для аналізу співвідносних множинностей конструкта певного займенника. Проаналізовано займенники "цей" і "такий" щодо лінеарності та вертикальності їх семантики з огляду на характер семантико-синтаксичної реалізації. Розроблено методику виділення відношень, фреймів, з допомогою яких формується конструкт займенника. Простежено характер взаємозаміни займенників "цей" і "такий", розглянуто використання займенника "такий" у конструкціях з підрядними предикативними частинами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА375533 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Галій Л. Г. 
Сполучувальний потенціал займенників в англійській та українській мовах: генетичний і функціональний аспекти : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Л. Г. Галій; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - Київ, 2015. - 20 c. - укp.

Запропоновано новий підхід до вивчення генетичного та функціонального сполучувального потенціалу займенників в англійській та українській мовах. Розкрито механізми сполучувальних властивостей займенників з огляду на їх походження в зазначених мовах. Інвентаризовано прономінативні конструкції за характером сполучення займенникового компонента в обох мовах. Охарактеризовано референційне, емфатичне та стилістичне функціональне навантаження займенників на основі їх сполучувального потенціалу. Виявлено закономірності та відмінності у генетичній природі й функціональному навантаженні займенників та їх сполучувальному потенціалі в зіставлюваних мовах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4 + Ш143.21-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА412874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Teslenko N. 
Referential semantics of the demonstrative pronoun "цей" as a component of the nominal group / N. Teslenko // Лінгв. студії : зб. наук. пр. - 2014. - Вип. 29. - С. 37-44. - Бібліогр.: 43 назв. - англ.

Проаналізовано один із способів текстової реалізації займенника "цей" у складі іменної групи. Визначено характер формування текстової означеності, семантичні складники значення займенника "цей" за умови його вживання у складі іменної групи на базі синтагматичних і парадигматичних відношень. За виділеними мікротемами надано типи відношень за фреймом, що формують референційне значення займенника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Колесников А. О. 
Іменникові займенники в українських говірках межиріччя Дністра і Дунаю / А. О. Колесников // Мова: наук.-теорет. часоп. із мовознавства. - 2016. - № 25. - С. 155-163. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Мета роботи - описати генетичні і динамічні ознаки іменникових займенників в українських говірках межиріччя Дністра і Дунаю. Предмет аналізу - функціонування граматичних форм і значень іменникових займенників (особових, предметно-особових і питальних) в українських говірках межиріччя Дністра і Дунаю - специфічного полілінгвального ареалу, де новожитні українські говірки різних діалектних типів побутують подекуди понад двісті років у контакті з переважно новожитніми говірками діалектів румунської, російської, болгарської, албанської, гагаузької, циганської мов. Займенникові грамеми досліджено за допомогою методики аналізу фонозаписів діалектного мовлення - діалектних текстів та відповідей на спеціально укладений питальник, з увагою до їх суперечливих свідчень як джерела інформації про динаміку говірок. Результат дослідження - прономінативи, співвідносні з іменниками, засвідчили значний діагностичний потенціал як маркери генетичних і динамічних типів українських говірок межиріччя Дністра і Дунаю. Висновки: на основі здійснених спостережень над іменниковими займенниками найбільш виразно в ареалі виокремилися генетичні типи українських говірок з ознаками моногенності південно-західної діалектної основи (буковинсько-подільської, закарпатської, західнополіської), а також динамічні різновиди стійких і редуктивних говірок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Калашник О. 
Займенник як засіб творення стилістичних фігур / О. Калашник // Лінгв. студії : зб. наук. пр. - 2016. - Вип. 32. - С. 37-41. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Окреслено особливості стилістики займенника в текстах інтимної поезії як матеріалу, що яскраво презентує семантико-стилістичні спроможності прономінативів. Охарактеризовано здатність займенника бути активним засобом творення стилістичних фігур. Проаналізовано стилістичні фігури, утворені за участі займенників у текстах інтимної поезії. Розглянуто семантичну наповненість стилістичних фігур з огляду на семантику займенника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ясакова Н. 
Лексикографічний опис функційного багатства особових займенникових слів (на прикладі опозиції "ти - ви") / Н. Ясакова // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 37. - С. 33-38. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто проблеми лексикографічного опису особових займенникових іменників. З'ясовано стратегію та принципи адекватної презентації в словнику функційного багатства таких одиниць. Запропоновано зміни до тлумачення займенникових слів "ти" і"ви".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Sazonova Ya. 
Pragmatic potential of the exophoric use of personal pronouns in texts on political issues = Прагматичний потенціал екзофоричного вживання особових займенників у текстах на політичну тематику / Ya. Sazonova // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2021. - Вип. 41. - С. 235-245. - Бібліогр.: 241 назв. - англ.

Розглянуто прагматичний потенціал екзофоричної референції засобами особових займенників в українській мові на матеріалі текстів на соціально-політичну тематику. Узагальнено природу екзофоричної референції, встановлено особливості її використання в соціально-політичному дискурсі в проєкції на вживання українських особових займенників, запропоновано перспективи подальшого вивчення екзо-ланцюжків задля з'ясування специфіки різних дискурсів, мов, соціально-культурних чинників тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського