Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (53)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю212.21$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Карівець І. 
Дивитися, щоб дивуватися: феноменологічно-етимологічний аналіз дива / І. Карівець // Humanitarian Vision. - 2019. - 5, № 1. - С. 64-70. - Бібліогр.: 69 назв. - укp.

В оглядовій статті про диво розглянуто історію філософії дива, в якій диво постає як прояв значення буття та істини в явленості даного світу. З'ясовано етимологію слова "диво" та зроблено висновок, що диво пов'язане з дієсловом дивитися, здатністю людини сприймати нове та небачене у старому та побаченому. Виділено такі тлумачення дива, як гносеологічно-епістемологічне, онтологічне та теологічне. Методи, які застосовано для дослідження дива (етимологічний, феноменологічний, компаративістський), надали можливість глибше усвідомити та зрозуміти феномен дива з огляду на грецьке значення поняття "phenomenon": те, що є самим собою; те, що є істиною буття; неприхованістю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Гальченко М. 
Від "Техно-" до "Інфо-": етапи еволюції наукового мислення / М. Гальченко, С. Курбатов // Пед. інновації: ідеї, реалії, перспективи : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 1. - С. 63-69. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Досліджено еволюцію креативного мислення в умовах техногенної цивілізації, що чинить вплив на соціальну, культурну, когнітивну й інтелектуальну сфери життя людини та суспільства. Здійснений аналіз виокремив технологічне мислення, актуальність якого зумовлена запитами життя, де культурна, гуманітарна, метафізична сфера поступається науковій, техніко-технологічній. Реалізація змісту технологічного мислення знаходить продовження в динаміці розвитку інформаційно-комп'ютерних технологій. Вони породжують мислення, яке можна назвати інформаційним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.131-2 + Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Козак Б. В. 
Розрізнення метафізики й онтології за типом мислення : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.01 / Б. В. Козак; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2014. - 17 c. - укp.

Уперше здійснено розмежування метафізики та онтології за типом мислення, на відміну від спроб розмежування метафізики та онтології за їхнім предметом. Уперше запроваджено ономатологічно-диференційний метод, що грунтується на ідеях російської релігійної філософії, зокрема на розумінні істини як етимон. Уперше проаналізовано такі структури феномену мислення, як наївність, анонімність та "посильність", через які виявлено таку фундаментальну структуру феномену мислення, як субстанційність, через яку й відбувається розмежування, а отже, і вивільнення одного типу мислення від іншого. Уточнено, що під типом мислення розуміється спосіб опанування дійсності, який визначається вихідною настановою або на світ речей, або на життя особистості. Визначено сутність онтологічного мислення як специфічної форми опанування світу, що з метою можливісного тлумачення рефлексує "світ речей" та "світ як річ". Розкрито сутність метафізичного мислення, у якому мислення досягає своєї повноти, тобто не редукується до певного його моменту, а потребує всю людину в цілому, тому воно сприймається як життя особистості. Набула подальшого розвитку в контексті російської релігійної філософії гіпотеза про кореляцію між типом мислення та релігійністю: онтологічне мислення релевантне язичницькому віруванню, яке за своєю суттю осмислює сакральне засобами природи, а метафізичне мислення релевантне християнству, яке на перший план висуває ідею особистості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА407226 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пурцхванідзе О. В. 
Онтологічний статус свідомості: філософсько-методологічний аналіз : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.02 / О. В. Пурцхванідзе; Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. - Одеса, 2013. - 20 c. - укp.

У дисертаційній роботі розгадається одна з найбільш актуальних проблем філософського знання - проблема філософсько-методологічного аналізу онтологічного статусу свідомості, що зумовлено необхідністю аналізу розмаїття стратегій її дослідження, які існують сьогодні (аналітична філософія свідомості, феноменологія, екзистенціалізм та ін.), актуальністю проблеми не тільки в аспекті філософського пізнання і філософської онтології, а й міждисциплінарних та загальнонаукових дослідженнях. Для вирішення поставленої задачі - виявлення сутності та специфіки онтологічного статусу свідомості здійснюється аналіз уявлень про сутність свідомості в філософській рефлексії, виявляються теоретико-методологічні засади онтологічного статусу свідомості, демонструються методологічні труднощі її дослідження. Автор доходить висновку, що свідомість являє собою складний та суперечливий феномен, і розглядає буття свідомості крізь призму таких її рис, як антиномічність та цілісність, що дає можливість мислити свідомість як розімкнене у зовнішній світ і не замкнене на суб’єкті. Автор дослідження пропонує розглядати свідомість як єдність актуальної чуттєвості та потенційних смислів, які відрізняються тим, що чуттєвості притаманні ознаки просторовості, часу, якісності, а смисли характеризуються як ідеальна форма буття - позачасова, позапросторова, позаякісна. При цьому чуттєвість та смисли розглядаються як онтологічні структури свідомості, яким притаманні такі ознаки, як видова, індивідуальна та конститутивна сутність. В результаті автор доходить висновку, що запропонована модель свідомості дозволяє подолати обмеженість натуралістичного підходу до свідомості. Тобто психофізична проблема (mind-body problem) як одна з центральних в розумінні свідомості, її природи і онтологічного статусу може бути розглянута крізь призму розуміння свідомості як єдності актуальної чуттєвості та потенційних смислів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА453686 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Журавлев В. И. 
Проблема мироздания и человека: стратегия квантового мышления / В. И. Журавлев // Ноосфера і цивілізація. - 2011. - Вип. 10/11. - С. 78-85. - Библиогр.: 10 назв. - рус.

Исследованы проблемы взаимоотношения мироздания и человека в контексте стратегии квантового мышления, которая начинает входить в общественное сознание. Отмечено, что квантовое мышление может выступать в роли концептуально-методологического ориентира объективности объяснения и описания квантово-физической реальности, а также позволяет раскрыть сущность взаимоподобных процессов, которые происходят в разных формах движения материи: социальной, биологической, химической, нейрофизиологической и т.д.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б. в51 + Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72436 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Шандор Ф. 
Поняття свідомості в сучасному філософському дискурсі / Ф. Шандор // Вища освіта України. - 2011. - № 2. - С. 73-79. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Проаналізовано пошуки теоретично досконалої моделі свідомості з огляду на сучасний філософський дискурс та відзначено актуальність нових напрямів та шляхів її пізнання, що сприяє сучасному осмисленню нових значень цього терміну. Визначено раціоналістичний, редукціоністський і діалектико-матеріалістичний підходи, кожний з яких сутність та структуру свідомості розкриває з конкретно-науковим, фізіологічним коннектом. На думку автора, активне, конструктивне ставлення до дійсності, культурний зміст оперування смислами, значеннями, символами та почуттєва наповненість є сутнісними ознаками свідомості.

Проанализированы поиски теоретически совершенной модели сознания с учётом современного философского дискурса и отмечена актуальность новых направлений и путей его познания, способствующих современному осмыслению новых значений этого слова. Определены рационалистический, редукционистский и диалектико-материалистический подходы, каждый из которых раскрывает сущность и структуру сознания с конкретно-научным, физиологическим коннектом. По мнению автора, активное, конструктивное отношение к действительности, культурное содержание оперирования смыслами, значениями, символами и чувственная наполненность являются сущностными атрибутами сознания.

The search for theoretically perfect models of consciousness are considered in view of contemporary philosophical discourse.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23569 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мікулак Н. М. 
Філософсько-освітні засади становлення модернової жіночої ментальності : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.10 / Н. М. Мікулак; ДЗ "Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського". - О., 2011. - 18 c. - укp.

Обгрунтовано філософсько-освітню методологію аналізу модернової жіночої ментальності як складової та механізму трансформації освітньої системи та всього суспільства. Визначено специфіку модернової жіночої ментальності у контексті освітньої методології її становлення як духовно-практичну форму жіночої самосвідомості, що акумулює в собі позитивний культурнобіосоціальний потенціал традиційних (фемінних) і модерних (феміністських) цінностей, і реалізує його на основі усвідомленого вибору за умов певного соціокультурно-освітнього простору. Дослідження дозволяє систематизувати методологічні та концептуальні засади становлення гендерно рівної освіти в Україні, а також проектування модернізаційних змін у вітчизняній системі освіти на основі врахування особливостей навчання жінок, адаптуючи освітню діяльність до існуючих європейських і світових стандартів гендерної рівності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 в2:Ю2 + Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА382937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Гнатищак Г. Т. 
Проблема комунікативного виміру буття людини у німецькій філософії XX століття : автореф. дис... канд. філософ. наук / Г. Т. Гнатищак; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2008. - 16 c. - укp.

Проаналізовано становлення проблеми людської комунікації та її подальший розвиток. Висвітлено основні положення комунікативної концепції К.Ясперса. Розглянуто філософські підходи до людської комунікації у Ю.Габермаса та К.-О.Апеля. Визначено структурні компоненти й особливості комунікативних концепцій цих мислителів. Наголошено на трансформації розуміння людської комунікації у німецькій філософії XX ст. (екзистенційний вимір комунікації у К.Ясперса та суспільних у Ю.Габермаса та К.-О.Апеля).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21 + Ю3(4НІМ)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА357942 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Петрушов В. М. 
Абсурд і парадокс як модуси адогматичного мислення / В. М. Петрушов // Наук. зап. Харк. ун-ту Повітр. сил. Соц. філос., психологія. - 2008. - Вип. 1. - С. 50-56. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

З позиції екзистенціалістського розуміння людини та її буття проаналізовано абсурд і парадокс, які виступають модусами адогматичного мислення. Таке мислення веде до принципового перегляду ролі розуму. І Кіркегор і Шестов у своїх концепціях проголошують абсурд і парадокс межею мислення. Абсурд стає тим "буревієм" розуму, який потребує від нього нових уявлень, виходячи за межі можливого та звичайного. Парадокс же полягає в тому, що розум має змінювати сам себе, виводячи мислення на трансцендентне, яке є шляхом пошуку парадоксів і намагання розуму подолати межі ірраціонального.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21 + Ю3(4ДАН)5-578 + Ю3(4РОС)6-695

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Петрушенко В.  
Атрибутивні риси свідомості / В. Петрушенко // Філософ. думка. - 2007. - № 2. - С. 3-18. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Грицай О. М. 
Теоретичне і практичне самовизначення розуму (філософсько-антропологічний аналіз) : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / О. М. Грицай; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006. - 20 c. - укp.

Досліджено актуальні та потенціальні репрезентації розуму та його самовизначення у полі культури. Проаналізовано рівні інтерпретації розуму, зумовлені соціокультурними контекстами. Розкрито постмодерністські стратегії критики розуму, які намагаються реабілітувати його шляхом заперечення метафізики та методами плюралізації й децентралізації раціональності. Розглянуто спроби самоствердження розуму за допомогою теорій раціонального обгрунтування. Виявлено, що базовим положенням постмодерністського гуманізму є критичне ставлення до сучасних стратегій і практик влади, актуалізація та реалізація конкретних гуманістичних проектів, заснованих на принципах демократії, прозорості та відкритості з урахуванням досвіду соціальних трансформацій. У контексті нового розуміння складових інтеркультурного дискурсу розкрито смислові інтенції розуму та його креативні контексти у різноманітних інформаційно-комунікативних програмах та інноваційних технологіях у культурі та освіті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21 + Ю216.21 + Ю225.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА347059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Варфоломеева О. В. 
Закономерности формирования психической устойчивости личности: экзистенциальные противоречия / О. В. Варфоломеева // Гуманіт. науки. - 2006. - № 2. - С. 92-100. - Библиогр.: 23 назв. - рус.

Зазначено, що зіткнення людини із сучасним світом породжує базові екзистенціальні проблеми, а також стрес, тривогу, пізнання себе та світу у деформованому вигляді. Справитися із цим може лише зріла особистість. Психотерапевтичний досвід максимально сприяє прийняттю на себе відповідальності за власне життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21 + Ю251.518.3 + Ю948.4-82

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23366 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гнатюк Л. В. 
Человек и его деятельность: опыт философии органицизма : Моногр. Ч. 1 / Л. В. Гнатюк. - Сумы : Унив. кн., 2006. - 399 c. - рус.

Освещена проблема мышления как органический процесс зарождения и развития мысли и как структуры языка соответственно природе её органики. Определены уровни бытия и существования, представленные в уровнях мышления и сознания, исходные логические конструкции как гены человеческого разума, аналогии и различия между принципами генотопической деятельности и деятельностью биологической клетки, архитектоника генотипа. Проанализированы условия существования человеческого генотипа и его виды, генотипические причинные отношения как источник самодвижения. Рассмотрена проблема соотношения языка и мышления как индивидуального и этнического.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.0 + Ю212.21 + Ю224

Рубрики:

Шифр НБУВ: В349910 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Станишевский О. Б. 
Атом знания, мышление, транс и экстаз / О. Б. Станишевский // Искусств. интеллект. - 2006. - № 4. - С. 16-26. - Библиогр.: 14 назв. - рус.

Отмечено, что подведение онтологических оснований под все уровни сознания позволяет осуществить их демифологизацию и деантропоморфологизацию. В результате они становятся онтологическими понятиями, отражающими соответствующие уровни детализации отношения "быть", а уровни человеческого сознания оказываются просто частным случаем этих онтологических форм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15477 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Вербіцька О. І. 
Поняття гештальту в онтології : Автореф. дис... канд. філософ. наук / О. І. Вербіцька; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 18 c. - укp.

Досліджено поняття гештальту в онтологічному ракурсі й обгрунтовано засади цього поняття у філософії. З'ясовано можливості його застосування у гуманітарних дослідженнях. Визначено домінантну тенденцію до динамічного вираження буттєвих інтенцій людської свідомості гештальтом свідомості, що відповідає назрілій потребі впровадження до поняттєвого апарату філософії більш транзитивних і цілісних понять. На підставі аналізу гегелівського підходу висвітлено основні аспекти та принципи поняття "гештальт", виявлено новітні тенденції щодо застосування цього поняття у сучасній феноменологічній думці, що дало змогу розглянути теорію обгрунтування цього концепту та виявити поняття як медологічний засіб для філософських (гуманітарних) наук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21 + Ю212.75 + Ю212.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Кутняк І. М. 
Феномен свідомості в інтеракціях "життєвого світу" людини : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.03 / І. М. Кутняк; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 21 c. - укp.

Досліджено проблему свідомості в апріорних структурах "життєвого світу", умови специфічно-унікального буття людини в реаліях духовно-культурних вимірів її існування. Розкрито суть свідомості у співвідношенні з поняттям "ментальність", де відбуваються активації суб'єктивного в об'єктивному, ірраціонального в раціональному, утворюючи феномен національної свідомості. Зазначено, що інтеракції духовного у національній свідомості визначають неповторний образ особистості й означення сенсу її власного соціального буття. Національну свідомість проаналізовано у виявленні екзистенційних вимірів буття шляхом аналізу національної ідеї, в якій формуються засади світоглядної орієнтації самовизначення особистості. Доведено, що національно свідома людина втілює національну ідею в перспеективу життя свого народу відповідно до загальнолюдських цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА337631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Писаренко Ю.  
До архаїчної філософії "бачення" (попередні думки) / Ю. Писаренко // Філософ. думка. - 2005. - № 4. - С. 59-75. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Ясперс К.  
Техніки мислення / К. Ясперс // Філософ. думка. - 2005. - № 2. - С. 95-103. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-663.11 + Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Буряк В.  
Жанровість як система людського мислення / В. Буряк // Зб. пр. Н.-д. центру періодики. - 2005. - Вип. 13. - С. 337-343. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.12 + Ю212.21 + Ю812.271.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69017 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Станишевский О. Б. 
Объекты Бытия, физические вещи и сознание / О. Б. Станишевский // Искусств. интеллект. - 2005. - № 4. - С. 39-47. - Библиогр.: 11 назв. - рус.

Дана взаимосвязь следующих трех сущностей друг с другом: объектов Бытия как онтологических сущностей, физических вещей как сущностей нашего мироздания и сознания человека как его развертывающегося отношения быть. Раскрыта сущность феномена Я и его осознания в мозгу человека.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15477 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського