Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю3(0)6-664$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Повторева С.  
Епістемологічний статус поняття структури у структуралізмі та постструктуралізмі / С. Повторева // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 636. - С. 78-82. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Проаналізовано спільні та відмінні аспекти розуміння поняття "структура" у структуралізмі та постструктуралізмі. Доведено, що це основоположне для обох напрямів поняття тлумачиться як засіб пізнання, модель (епістемологічно), а не як онтологічна основа об'єктивного світу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-664 + Ю3(0)6-667

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Кузенко О. В. 
Структуралістська методологія та її роль в соціально-гуманітарних дослідженнях : Автореф. дис... канд. філос. наук / О. В. Кузенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 16 c. - укp.

Проаналізовано особливості становлення основних ідей та ролі контексту у формуванні структуралізму. Виявлено характер еволюції концепції структуралізму як провідного чинника формування структуралістської методології. Розглянуто структуралістський підхід у контексті сучасних гуманітарних методологій. Обгрунтовано методологічний потенціал ідей структуралізму у сфері соціально-гуманітарних досліджень за доби глобалізації, оскільки тенденція до структуризації пізнавального матеріалу є головною рисою структуралізму. Розглянуто структуралістську методологію у сукупності здійснених за допомогою підходу практик в історичному, еволюційно-концептуальному й соціокультурному аспектах, а також позитивний досвід застосування структуралістської методології в різних сферах гуманітарного знання, що дозволило обгрунтувати її евристично-пізнавальний потенціал. Виявлено, що методологічна спільність різноманітних напрямків структуралізму представлена подібністю принципів в уявленнях про поняття структури та способи її визначення. Спільною рисою методологічних підходів є єдність проблемного поля дослідження з базовими поняттями (структурою, епістемою, симулякром).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.526 + Ю3(0)6-664

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА343340 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Карпова С. Г. 
Археологія знання М. Фуко в контексті постструктуралістської філософії : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / С. Г. Карпова; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Д., 2011. - 20 c. - укp.

Досліджено археологію знання М. Фуко в контексті постструктуралістської філософії (Р. Барт, Ж. Бодрійяр, Ж. Дерріда, Ж. Дельоз). Проаналізовано дослідження фукольдіанської та "постфілософії" в працях вітчизняних і зарубіжних авторів. Показано специфіку методології М. Фуко, сформовану "на межі" структуралізму та постструктуралізму. Розкрито фукольдіанську археологію знання, археологічний метод і топологічно-картографічне осмислення простору в контексті постструктуралістських дискурсів Р. Барта та Ж. Дерріда (крізь концепти "гетеротопія", "годологія", "слід", "текст", "мова"), Ж. Дельоза та Ж. Бодрійяра ("зовнішнє", "згин-складка", "складка", "відмінність і повторення", "симулякр").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-664

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА382373 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Повторева С. М. 
Методологія структуралізму і постструктуралізму в дискурсі європейської філософії (генезис, засади, принципи) : автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.02 / С. М. Повторева; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О., 2011. - 31 c. - укp.

Оприлюднено новий напрям інтегративного філософського дослідження структурної методології, що синтезує принципи діалектичного методу, син- та діахронічні підходи, елементи синергетики. Встановлено, що методологія структуралізму та постструктуралізму, сформована на засадах структурної лінгвістики, є серцевиною радикального повороту від раціоналізму до ірраціоналізму в дискурсивному полі європейської культури. Проведено компаративний аналіз методології структуралізму та постструктуралізму в системі філософських принципів і категорій. Визначено перспективні напрями впровадження цієї методології в європейських, в тому числі українських дискурсивних практиках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-664

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА380285 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Сторіжко Л. В. 
Структуралістська інтерпретація людини та світу як тексту / Л. В. Сторіжко // Вісн. Нац. техн. ун-ту України "КПІ". Сер. Філософія. Психологія. Педагогіка. - 2015. - № 3. - С. 30-34. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Структуралістське тлумачення людини як тексту відображає новий принцип розуміння природи людини та складає новий структуралістський світогляд, який стверджує себе як ще один спосіб методологічної рефлексії вчення про людину. Ю. Кристєва сформулювала концепцію гено- і фено-тексту. Генотекстом вона називає систему змістів і значень, засвоєну індивідом на ранніх стадіях розвитку, фено-тексти - це реальні тексти, окремі фрази та висловлювання, різні типи дискурсів. Р. Барт розглядав текст як динамічний феномен, який знаходиться у постійному русі та розвитку і який належить дискурсу, що виходить за межі докси (побутової думки). У будь-якому тексті існує 5 кодів, які організують його семіотичний простір. Р. Барт називає кодами асоціативні поля, надтекстову організацію значень, які нав'язують уявлення про певну структуру. Творцем структурного психоаналізу є Ж. Лакан. Саме він сформулював нове розуміння особистості як споконвічно розщепленої, подвійної істоти, яка зазнає бажання внаслідок своєї символічної природи. Нову модель аналізу в межах постструктуралізму запропонував Ж. Дельоз. Він сформулював теорію шизоаналізу, яка полягає в запереченні ідеї зовнішнього впливу (вимушеної каузальності). Психотерапія тільки починає опановувати структуралістську парадигму. Але з часом психотерапевтичний дискурс усе ж таки посяде своє місце в низці мовних практик, які доповнять зміст постмодерністських ідей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-664 + Ш107.70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29126:Філос.Псих.Пед. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського