Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (15)Автореферати дисертацій (13)Книжкові видання та компакт-диски (114)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю6*327.31$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 50
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Матвієнко В. Я. 
Прогностика. Прогнозування соціальних та економічних процесів: теорія, методика, практика : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. Я. Матвієнко. - К. : Укр. пропілеї, 2000. - 480 c. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Висвітлено загальні питання моделювання соціальних та економічних процесів. Значну увагу приділено штучному інтелекту, організації зовнішніх інформаційних потоків, прогнозуванню глобальних змін, стратегічному кількісному аналізу процесів соціально-економічного розвитку держави. Окремий розділ присвячено інформаційним технологіям і системі управління, а також глобальній стратегії бізнесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.643.03 + Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Розова Т.  
До проблеми освоєння майбутнього у соціальній філософії / Т. Розова // Філософ. думка. - 2001. - № 5. - С. 125-136. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Розанвалон П.  
Утопічний капіталізм. Історія ідеї ринку / П. Розанвалон. - К. : Вид. дім "Києво-Могилян. акад.", 2006. - 248 c. - Бібліогр.: с. 232-243. - укp.

Розкрито суть поняття ринку на великому часовому проміжку в його найширшому контексті, розглянуто генезис і розвиток ідеї ринку як принцип суспільного устрою. Доведено, що лібералізм не є ідеологією, яка легітимізує капіталізм зразка ХІХ ст., а постає як завершене філософське обгрунтування суспільної організації. Охарактеризовано постать Г.Гегеля як спадкоємця англійської політичної економії, висвітлено еволюцію концепції громадянського суспільства від Дж.Локка до А.Сміта.

Раскрыта сущность понятия рынка на большом временном промежутке в его наиболее широком контексте, рассмотрены генезис и расцвет идеи рынка как принцип общественного устройства. Доказано, что либерализм не является идеологией, легитимизующей капитализм образца ХІХ в., а представляет собой законченное философское обоснование общественной организации. Охарактеризована личность Г.Гегеля как продолжателя английской политической экономии, освещена эволюция концепции гражданского общества от Дж.Локка до А.Смита.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*215 + С5 г(4ФРА) + Ю6*327.311*31-725 + У010

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА674099 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Петрушенко О. П. 
Методологічні підходи до вивчення феномену утопії / О. П. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2005. - № 525. - С. 66-71. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Висвітлено можливі методологічні підходи щодо вивчення феномену утопії. Зокрема окреслено історичний, соціально-структурний, психологічний і феноменологічний підходи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Петрушенко О.  
Порівняльна характеристика ідеалу та утопії як утворень свідомості / О. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2006. - № 550. - С. 72-76. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Доведено, що ідеал і утопія, попри подібність їх змісту та функцій, постають різними утвореннями свідомості. Проведено їх порівняльний аналіз та окреслено їх провідні характеристики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю217.1 + Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Петрушенко О.  
Місто та його образ як фактори формування утопії / О. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 578. - С. 74-78. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Окреслено певні аспекти буття міста як особливого цивілізаційного утворення суспільного буття (будівництво за планом, управління; зосередження людей, пов'язаних із наукою, освітою, видавництвом, релігійною діяльністю), що вплинули на виникнення утопії як інтелектуального явища, а також на диференціацію утопій на політичну, сцієнтистську, релігійну; на позитивну та негативну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Петрушенко О.  
Утопія і наука: аспекти єдності та протистояння / О. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 636. - С. 44-48. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Окреслено взаємозв'язки та протиставлення утопії та науки як утворень суспільної свідомості. Простежено ставлення до науки у представників утопічної думки, починаючи від передісторії утопічного жанру (Платон), в подальшому - у Т. Мора, Ф. Бекона (XVII ст.), Л.-С. Мерсьє (XVIII ст.), Ш. Фур'є (XIX ст.), а також в антиутопіях О. Хакслі та Дж. Оруела (XX ст.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0) + Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Барабаш О. В. 
Есхатологія та утопія в розумінні історії : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О. В. Барабаш; Ун-т внутр. справ. - Х., 2000. - 19 c. - укp.

Здійснено філософський аналіз проблеми есхатології та утопії у розумінні історії. Оформлення уявлень про історичну перспективу розглянуто у контексті "осьового часу", коли у різних варіантах формуються уявлення щодо трансцендентного, що дозволяє визначити поле духовної напруги між метабуттям та іманентним його рівнем. Особливість вирішення "конфлікту" між двома планами буття пов'язано зі специфікою самовизначення людини у світі та позначенням стратегій розуміння історії, похідних від есхатологічних сподівань (християнська модель історії) та утопічних проектів (раціональна традиція визначення сенсу історії). Проаналізовано концепції християнської та секуляризованої есхатології, модифікації утопічної творчості. Позначено найбільш загальну умовну конфігурацію взаємодії есхатологічних та утопічних уявлень у ході історичного процесу, а також проаналізовано місце та роль утопії й есхатології у сучасній соціокультурній ситуації. Доведено, що у константованій "ситуації постісторії", утопія й есхатологія втрачають свої метаісторичні потенції, але зберігають свої позитивно перетворюючі соціальну та духовну дійсність можливості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311 + Т010.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309959 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Чурсов М. В. 
Концептуальна антиципація екстремальних ситуацій (соціально-філософський та методологічний аспекти) : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.03 / М. В. Чурсов; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. - О., 2000. - 19 c. - укp.

Досліджено проблеми концептуальної антиципації та готовності до екстремальних ситуацій. Доведено, що екстремальні ситуації є єдністю об'єктивного та суб'єктивного, природного та соціального, а небезпека перебуває у зворотній залежності від міри готовності до них. У структурі готовності до екстремальних ситуацій, поряд з психологічною, організаційно-управлінською і матеріально-технічною, виділено готовність концептуальну. На підставі історичного досвіду доведено її базисну і визначальну роль стосовно інших видів готовності й у забезпеченні готовності до екстремальних ситуацій в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31 + Ю6*328.934

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА308926 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Костенко М. В. 
Лінійна та культурно-цивілізаційна парадигми в обгрунтуванні сценаріїв майбутнього (соціально-філософський аналіз) : автореф. дис ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М. В. Костенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2009. - 16 c. - укp.

Досліджено проблему можливостей побудови теоретичних моделей майбутнього. Висвітлено генезу філософських теорій стосовно майбутнього та можливості прогнозування. У порівняльному аспекті проаналізовано можливості щодо раціонально обгрунтованого покладання майбутнього у межах некласичної лінійної та некласичної культурно-цивілізаційної моделей суспільного розвитку. Розглянуто можливості обгрунтування вірогідних сценаріїв майбутнього. З'ясовано теоретичні засади покладання майбутнього у межах двох концептуальних моделей. Висвітлено базові принципи концептуалізації майбутнього в сучасних філософсько-історичних концепціях. Виявлено оптимальність методу побудови сценаріїв майбутнього як такого, що передбачає врахування особливостей варіативності навних і можливих змін, які не обмежуються жорсткими схемами, та виявляють здатність щодо адекватного реальності існування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31 + Ю6*326.6 + Ю6*671.112

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА366555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Фоменко М. В. 
Світоглядні витоки сучасної есхатологічної свідомості : Автореф. дис... канд. філософ. наук / М. В. Фоменко; Донец. нац. техн. ун-т. - Донецьк, 2007. - 20 c. - укp.

Проведено світоглядний аналіз витоків формування сучасної есхатологічної свідомості як фатора, що впливає на визначення історичної перспективи людської цивілізації. Основну увагу приділено дослідженню проблеми співвідношення об'єктивних передумов кінця історії та суб'єктивних есхатологічних уявлень на сучасному етапі цивілізаційного розвитку людства. На підставі визначення світоглядних витоків есхатологічної свідомості простежено її еволюційний рух від періоду виникнення несвідомих архетипічних підвалин до фіксації есхатологічних ідей та установок у сучасній суспільній свідомості, а також визначено основні етапи її еволюції: міфологічний, релігійний, історіософський. Відзначено, що сучасні наукові прогнози тяжіють до підтвердження (спростування) своїми засобами конструкцій, сформованих на міфологічному, релігійному та філософському етапах еволюції есхатології. Доведено, що наука не є вільною від суб'єктивних побудов, хоча взагалі налаштована на опис об'єктивного стану речей. Виявлено, що есхатологічна свідомість мотивує до пошуку способів подальшого існування, формує особисте відношення до песимізму та катастрофічних наслідків розвитку техногенної цивілізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА351245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Савчук Н. С. 
Трансформації есхатологічного пізнавального підходу в освітньо-культурній сфері : Автореф. дис... канд. філософ. наук / Н. С. Савчук; Ін-т вищ. освіти АПН України. - К., 2006. - 20 c. - укp.

Актуалізовано проблему есхатології у контексті нових дискурсивних соціокультурних умов та визначено її культуротворчий потенціал. Здійснено теоретичне узагальнення філософських досліджень та запропоновано оригінальні підходи щодо вирішення проблеми побудови нових життєвих смислів особистості. Доведено, що разом зі змінами умов соціокультурного життя, формуванням нових загальнолюдських перспектив втрачається залежність сенсу освіти від попередніх детермінант світоглядної орієнтації та виникає потреба у її перспективному моделюванні на основі принципу створення необхідних умов для саморозвитку, самоактуалізації, самореалізації особистості. Показано суттєвий вплив результатів проведеного дослідження на зміну традиційних уявлень філософсько-освітянської думки про можливості освітньо-культурної сфери у трансформації есхатологічного пізнавального підходу, обгрунтовано їх значення як одного з варіантів перегляду її соціально-філософських положень і когнітивно-аксіологічних можливостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31 + Ю6*148:Ч30 + Ч34(4УКР)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342877 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Запорожець Т. В. 
Утопічна свідомість як атрибутивна характеристика перехідного періоду : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.03 / Т. В. Запорожець; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2000. - 18 c. - укp.

Дисертацію присвячено соціально-філософському аналізу феномену соціальної утопії та її функціонуванню у перехідні періоди розвитку суспільства. Визначено різні підходи до проблеми соціальної утопії, що існують у сучасній філософії. Досліджено пізнавальну сутність утопії як форми практично-духовного освоєння дійсності, зв'язок утопізму з соціальною міфологією. Утопію також подано як формоутворення суспільного ідеалу. Розкрито конструктивні моменти, що присутні в утопії як ідеали майбутнього досконалого суспільства й утопічні викривлення суспільного ідеалу, що призводять до негативних явищ у суспільному житті. Розглянуто деякі особливості перехідних суспільних процесів та чинники, що сприяють актуалізації соціальної утопії саме у подібні трансформаційні періоди розвитку суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311*31-725

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА307832 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Цапліна І. С. 
Еволюція образу майбутнього в сучасних ідеологіях : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / І. С. Цапліна; Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя, 2011. - 14 c. - укp.

Висвітлено етапи та традиції осмислення образу майбутнього у соціально-філософській думці. Проведено аналіз ключових понять і з'ясовано підходи до їх розгляду у соціальній філософії. Досліджено трансформацію образу майбутнього у міфологічному, релігійному, філософському світоглядах. Визначено структуру та функції образу майбутнього в ідеології, розроблено їх класифікацію. Визначено механізми еволюції ідеологій від класичних через некласичні до постнекласичних. Запропоновано детермінанти оптимізації образу майбутнього України у формуванні ідеології її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31 + Ю6*622.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Назаренко М. С. 
Есхатологія в соціально-філософському дискурсі XX століття : автореф. дис. ... канд. філософ\. наук : 09.00.03 / М. С. Назаренко; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 18 c. - укp.

Визначено основні передумови формування есхатологічних концептів, чинники актуалізації есхатологічної свідомості. Проведено компаративний аналіз основних положень філософських вчень представників постіндустріального утопізму, а також постмодернізму. Виявлено їх генетичний зв'язок із стародавніми формами есхатології, а також есхатологічними концепціями, представленими у класичній парадигмі, зокрема філософією Г.В.Ф. Гегеля, І. Канта. Ф. Ніцше. М. Гайдеггера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311 + Ю6*328.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384321 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Бондар Т. О. 
Категорія "благо" в процесі еволюції соціальних утопій : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Т. О. Бондар; Ін-т вищ. освіти НАПН України. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Проаналізовано соціальну утопію в аксіологічній площині: визначення ролі категорії "благо" в утопічній свідомості та з'ясування специфіки її інтерпретації на різних етапах еволюції соціальних утопій - класичному, некласичному, постнекласичному. Розглянуто соціальну утопію як "концепцію блага", в якій одночасно поєднуються всеохоплююча доктрина, основним завданням якої є пошук і створення утопістом власної теорії блага, що охоплює усі відомі цінності та чесноти в межах даної системи. Запропоновано цілісну реконструкцію "блага" як соціально-філософської категорії, визначено його роль, світоглядне та методологічне значення в утопічному мисленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311 + С5*122.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Галушко О. С. 
Прогнозування як засіб соціокультурних перетворень в Україні : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / О. С. Галушко; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 19 c. - укp.

Розроблено концепції праксеологічного та соціокультурного аспектів прогнозування. Доведено, що теоретико-методологічні підходи до прогнозування не є усталеними, вони еволюціонують під впливом соціокультурних і праксеологічних чинників. Визначено, що основні поняття футурології мають спільну онтологію, гносеологічні та феноменологічні принципи. Сучасна наука про майбутнє є праксеологічно спрямованою. Встановлено, що між інтуїтивним і формалізованим підходами до прогнозування існує відмінність на рівні довгострокового прогнозування, а на короткостроковому прогнозуванні вони взаємодоповнюють один одного. Розкрито основні методологічні принципи соціального проектування, які обумовлюються взаємодією соціуму, проекту та побіжними чинниками. Надано пропозиції щодо створення в Україні державної незалежної системи стратегічного прогнозування та планування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Тагірова Г. В. 
Соціальне прогнозування як засіб регулювання суспільних відносин : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Г. В. Тагірова; Ін-т вищ. освіти АПН України. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Визначено тенденції суспільних змін в Україні. Соціальна прогностика розробляє соціальні аспекти наукових проблем гносеології та логіки прогностичного дослідження, наукові принципи типології соціальних прогнозів, класифікацію методів соціального прогнозування. Встановлено, що кон'юнктурні прогнози є важливим інструментом регулювання стану об'єкта та виявлення закономірностей причинно-наслідкових зв'язків з метою прийняття адекватних політичних рішень. З'ясовано, що соціальний прогноз розглядається як механізм для аналізу політичних ризиків, запобігання конфліктам, обгрунтування державних рішень та їх наслідків, прийняття науково обгрунтованих тактичних рішень в системі соціального управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА372188 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Пустовойт В. І. 
Утопічний та антиутопічний досвід соціального проектування в контексті глобальних проблем сучасності : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / В. І. Пустовойт; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 20 c. - укp.

Обгрунтовано, що головною помилкою під час розробки та реалізації утопічних конструктів було неврахування ефекту емерджентності. Прогнозовано, що внаслідок нездатності сучасних міжнародних інституцій на чолі з ООН координувати діяльність світової спільноти для відвернення глобальних загроз може утворитися загальнопланетарне наддержавне соціальне утворення. Проведено соціально-філософський аналіз, за яких умов це утворення може перетворитися на світову тоталітарну державу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА379311 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Людвиченко М. В. 
Утопія і футурологія у контексті формування соціальних ідеалів : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М. В. Людвиченко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2010. - 15 c. - укp.

Завдяки аналізу утопії та футурології як феноменів з'ясовано, що вони є джерелом змістів і контекстів соціальних ідеалістів. Утопія та футурологія впливають на формування соціальних ідеалів різними шляхами: футурологія базується на методах пролонгації та проспекції, а утопія спирається на умоглядність, як основний принцип своїх побудов. Встановлено, що утопія та футорологія як феномени мають різні просторово-часові характеристики, утопія виступає образом альтернативи сучасному стану соціуму, а футурологія моделлю майбутнього. Зазначено, що утопія та футурологія деформуються в українських і глобалізаційних реаліях, підлаштовуючись під актуальні запити сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА377734 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського