Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>U=П034.18$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Булигін О. І. 
Формування оптимального водно-сольового режиму темно-каштанових |рунтів на фоні вертикального дренажу в умовах Краснознам'янської зрошувальної системи : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.02 / О. І. Булигін; ДВНЗ "Херсон. держ. аграр. ун-т". - Херсон, 2011. - 20 c. - укp.

Вперше для умов південно-західної частини Краснознам'янської зрошувальної системи розроблено динамічну схему регулювання водно-сольового режиму для всієї активної зони волого - солеобміну за допомогою зрошення та вертикального дренажу. Вдосконалено режим зрошення пшениці озимої з урахуванням слабо- та середньомінералізованих близькозалягаючих підгрунтових вод і додатковою проточністю, яку створює вертикальний дренаж. Вперше проведено оцінювання зміни водно-сольового режиму тривало зрошуваних темно-каштанових фунтів за різних умов функціонування системи зрошення - вертикальний дренаж. Обгрунтовано оптимальний меліоративний режим з урахуванням особливостей зміни фунтово-гідрогеологічного процесу в зоні досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18 + П062.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА380203 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Моргунова О. І. 
Гумусовий стан та азотний потенціал чорноземів і темно-каштанових грунтів України : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.03 / О. І. Моргунова; Харків. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. - Харків, 2014. - 24 c. - укp.

Досліджено вплив антропогенної діяльності на вміст загального гумусу, його колоїдних форм та рухомих органічних речовин. Визначено зміни загального та лужногідролізованого азоту в чорноземах і темно-каштанових грунтах за різного їх господарського використання. Уперше вивчено азотний потенціал колоїдних форм гумусу. Установлено, що вміст зазначеного азоту в колоїдних формах гумусу змінюється залежно від зональних особливостей кожного підтипу грунту. Уперше показано, що в темно-каштанових грунтах уміст загального азоту переважає в пасивній формі колоїдного гумусу, у чорноземах звичайних колоїдні форми гумусу мають приблизно однаковий уміст загального азоту, а у чорноземах типових вищий уміст загального азоту в активній формі колоїдного гумусу. Виявлено, що розорювання темно-каштанових грунтів та чорноземів звичайних призводить до зменшення частки загального азоту в активній формі колоїдного гумусу, тоді у чорноземах типових ріллі його частка в активній формі колоїдного гумусу зростає порівняно з грунтом абсолютної цілини. Проведено розрахунок зведеного показника якості грунтів і встановлено, що серед об'єктів досліджень найвищий показник якості мають чорноземи типові, а розорювання викликає зниження ефективної родючості як чорноземів, так і темно-каштанових грунтів. Розроблено рекомендації виробництву щодо охорони грунтів та їх раціонального використання, проведення агротехнічних заходів, які сприятимуть покращанню гумусового стану та азотного потенціалу грунтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17-23 + П034.18-23 + П032.341.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА408158 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Біднина І. О. 
Ефективність застосування мінеральних добрив під льон олійний на темно-каштановому грунті Південного Степу України : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.04 / І. О. Біднина; ННЦ "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського". - Х., 2012. - 23 c. - укp.

Встановлено, що під впливом мінеральних добрив покращувався поживний режим грунту, підсилювалось наростання надземної маси рослин, площі листкової поверхні, зростала фотосинтетична діяльність рослин і продуктивність культури в цілому. Між наведеними показниками й урожаєм виявлено тісну кореляційну залежність. Досліджено вплив удобрення на вміст у рослинах і насінні елементів живлення, а також визначено їх винос урожаєм льону олійного. Визначено кількість у насінні олії, сирого протеїну, їх збір з одиниці площі, представлено жирнокислотний склад лляної олії й її якість залежно від фону живлення. Проведені дослідження дозволили сформувати висновок, що за вирощування льону олійного в Південному Степу України на темно-каштановому грунті найефективнішою виявилась розрахункова доза добрив на запланований рівень урожайності 2,0 т/га, яка враховує фактичний вміст елементів живлення в грунті. За цього забезпечується одержання сталого врожаю насіння, максимальна окупність одиниці діючої речовини мінеральних добрив його приростом та одержання найбільшого чистого прибутку за високого рівня рентабельності.


Індекс рубрикатора НБУВ: П216.1-434 + П034.18

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА393212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Булигін С. Ю. 
Особливості сучасної еволюції темно-каштанових грунтів у системі полезахисних лісосмуг / С. Ю. Булигін, Д. О. Тімченко // Вісн. аграр. науки. - 2005. - № 1. - С. 5-10. - укp.

На підставі результатів досліджень орних темно-каштанових грунтів Сухого Степу встановлено, що їх якість та продуктивність залежать від характеру розподілу снігу та дрібнозему взимку й навесні та кількості вологи, яка нагромаджується в цей період. Виявлено, що ці процеси залежать від механізму й особливостей повітряного потоку. З'ясовано вплив мікрокліматичних показників: температури грунту та пригрунтового шару повітря, температурних градієнтів грунту на інтенсивність та напрям руху грунтової вологи та розчинених у ньому органічних і мінеральних сполук, посилення чи послаблення фізичного випаровування вологи.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Дрозд О. М. 
Вплив меліоративного обробітку на властивості темно-каштанового солонцюватого грунту Сухого Степу / О. М. Дрозд // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2015. - Вип. 84. - С. 101-105. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

У польовому дрібноділянковому досліді на темно-каштановому слабосолонцюватому грунті досліджено зміни сольового складу та вмісту гумусу у грунті під впливом хімічної меліорації, та двох способів меліоративного обробітку грунту - плантажної та фрезерної оранки. Виявлено, що меліоративний обробіток грунту обумовлює інтенсивні зміни у складі солей і вмісті гумусу в межах меліорованого шару. Прибавки врожаїв сільськогосподарських культур (СГК) на варіантах з меліоративним обробітком становили 50 - 55 %, залежно від способу, а на варіанті з хімічною меліорацією - 25 - 30 %, у порівнянні зі стандартною оранкою плугом на глибину 25 см. Різниця врожаїв СКГ за різних способів меліоративного обробітку грунту не була істотною.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Воротинцева Л. І. 
Агрогенні зміни властивостей темно-каштанового цілинного та орного грунту за різного використання та зрошення / Л. І. Воротинцева, В. І. Ніколюк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2021. - Вип. 91. - С. 12-21. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Здійснено компаративний аналіз екосистемної значущості характеристик грунту, трансформованих в результаті зміни умов використання. На трьох моніторингових стаціонарних майданчиках у Чаплинському районі Херсонської області досліджено властивості темно-каштанового грунту (Haplic Kastanozem) на цілині (заповідник "Асканія-Нова") та за більше ста років використання у сільськогосподарському виробництві без зрошення і за 50-річного зрошення водою із Каховського магістрального каналу. Констатовано зміни сольового режиму грунту та складу обмінних катіонів. За зрошення відбулося підвищення загального вмісту водорозчинних солей до 0,14 - 0,21 % (токсичних солей - до 0,06 - 0,15 %), зміна складу солей, їх міграція та акумуляція у нижніх шарах грунту. Під дією зрошення прісною водою у темно-каштановому грунті відбувався процес розсолонцювання. Залучення цілинного грунту до сільськогосподарського використання призвело до зменшення загального вмісту гумусу та трансформації його групового складу - зниження вмісту гумінових кислот (ГК) і підвищення вмісту фульвокислот (ФК), а відношення Сгк/Сфк у шарі 0 - 10 см змінилося від 2,6 (у цілинному грунті) до 1,6 - у зрошуваному. Розорювання та сільськогосподарське використання темно-каштанового грунту призвело до зміни стану мікробного ценозу: зросла чисельність мікроорганізмів, що засвоюють мінеральний та органічний азот, актиноміцетів, оліготрофів та евтрофів. За зрошення ступінь трансформації мікробного ценозу посилюється. Показник біологічної деградації зрошуваного темно-каштанового грунту становив 4 %, що відповідає слабкому рівню деградації. Запропоновано набір із 10 показників якості досліджуваного грунту для розрахунку рівня надання ним екосистемних послуг (постачальної та підтримувальної). Представлено алгоритм і результати розрахунків. Грунт на всіх контрольованих майданчиках Маркеєвського стаціонару характеризується високим рівнем надання екосистемних послуг: 8,3 бала на цілині; 7,2 - на ріллі без зрошення і 7,5 - за зрошення.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18 + П062

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Малярчук М. П. 
Баланс гумусу і поживний режим зрошуваного грунту за різних систем основного обробітку та удобрення / М. П. Малярчук, А. С. Малярчук, А. В. Томницький // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2022. - Вип. 93. - С. 64-71. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Представлено аналіз результатів експериментальних досліджень у стаціонарному польовому досліді щодо встановлення особливостей формування запасів гумусу і поживного режиму в орному шарі темно-каштанового грунту (Haplic Kastanozem) під впливом різних систем удобрення й основного обробітку. Мета досліджень - встановити закономірності перетворення побічної продукції сільськогосподарських культур сівозміни в гумус і основні елементи мінерального живлення рослин за органічної і двох органо-мінеральних систем удобрення на фоні п'яти систем основного обробітку у 4-пільній просапній сівозміні на зрошуваних землях в зоні дії інгулецької зрошувальної системи. Дослідження проводили в стаціонарному досліді інституту зрошуваного землеробства НААН у Херсонській області України протягом 2016 - 2020 років. Для аналізування ефективності сукупного застосування систем удобрення і основного обробітку грунту використано такі показники: маса післяжнивних решток для кожної з культур сівозміни; запаси гумусу в орному шарі; баланс гумусу; маса азоту, фосфору і калію, що надійшла до грунту з рослинними залишками; еколого-економічний ефект (грн/га); приріст енергії (ГДж/га). В результаті експериментальних досліджень виявлено, що формування запасів гумусу в грунті відбувається залежно від маси післяжнивних решток культур сівозміни та способів і глибини їх загортання. Найбільш сприятливі умови для накопичення листо-стеблової маси сільськогосподарських культур сівозміни і формування додатного балансу гумусу з середнім річним приростом 2,02 т/га забезпечила органо-мінеральна система удобрення з використанням побічної продукції культур сівозміни та дози мінеральних добрив N120P60 на фоні диференційованого основного обробітку з одним щілюванням на глибину 38 - 40 см за ротацію.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18-2 + П040.17

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського