Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (18)
Пошуковий запит: (<.>U=Ц013.21$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія:    
1.

Телелим В. М. 
Досвід створення та застосування угруповань військ (сил) у локальних війнах і збройних конфліктах другої половини XX та на початку XXI століття : монографія / В. М. Телелим, О. М. Загорка, В. В. Стрижевський; Нац. ун-т оборони України. - К. : НУОУ, 2012. - 336 c. - Бібліогр.: с. 334-336. - укp.

Проаналізовано досвід створення та застосування угруповань військ (сил) у локальних війнах і збройних конфліктах після закінчення Другої світової війни, які велися як між регулярними арміями, так і регулярними арміями проти іррегулярних збройних формувань. Уточнено класифікацію та харктер воєнних конфліктів сучасності. Виявлено основні фактори, що впливають на створення угруповання військ (сил) та їх застосування у воєнному конфлікті. Проаналізовано завдання, які повинні вирішуватися угрупованням військ (сил) у воєнному конфлікті, та вимоги до цих угруповань. Сформульовано проблеми визначення складу та способів бойових дій угруповань військ (сил). Матеріал дослідження на основі проведеного історичного аналізу розвитку оперативного мистецтва і тактики у другій половині XX - на початку XXI ст. сприяє вивченню питань створення та застосування угруповань військ (сил) у сучасних операціях і загальновійськовому бою з урахуванням напрямів розвитку загальновійськового оперативного мистецтва й загальної тактики в операціях та бою майбутнього.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21 + Ц013.226 + Ц35(0)64

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА758576 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Сутюшев Т. А. 
Пріоритетні завдання, проблемні питання застосування авіації у внутрішньому збройному конфлікті / Т. А. Сутюшев // Системи озброєння і військ. техніка. - 2012. - № 3. - С. 238-240. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Наведено пріоритетні завдання та проблемні питання застосування авіації у внутрішньому збройному конфлікті, на тлі якого може здійснитись силове втручання ззовні. Вказано на необхідність максимальної концентрації авіаційного потенціалу держави щодо вирішення внутрішнього збройного конфлікту на його початковому етапі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21:Ц65

Шифр НБУВ: Ж25328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Богданович В. Ю. 
Методика обгрунтування рішення щодо асиметричного реагування Збройних сил України на загрози у воєнній сфері / В. Ю. Богданович, О. В. Дублян, О. В. Дейнега, А. М. Прима // Наука і техніка Повітр. сил Збройн. сил України. - 2019. - № 3. - С. 19-26. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто методику обгрунтування рішення на асиметричне реагування Збройних сил України на загрози у воєнній сфері. Методика передбачає отримання необхідної інформації про загрози воєнного або гібридного характеру, їх характеристики, ресурси, що виділяються, потрібний рівень деескалації загрози і забезпечує формування потенціалу асиметричної протидії загрозам, вибір групи суб'єктів з потрібними спроможностями, обгрунтування завдань кожному суб'єкту та оцінювання очікуваної ефективності їх виконання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21 + Ц4(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Хільчевський В. К. 
Водні та збройні конфлікти - класифікаційні ознаки: у світі та в Україні / В. К. Хільчевський // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. - 2022. - № 1. - С. 6-19. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Мета дослідження - висвітлення поняття водні конфлікти, які можуть бути беззбройними та воєнними (із застосуванням зброї), їхніх класифікаційних ознак, ілюстрації на практиці проявів водних конфліктів у світі та в Україні. База даних Тихоокеанського інституту (США), який займається моніторингом водних конфліктів, показує, що насильство, пов'язане з водою, почалося кілька тисяч років тому. Лише за період 2000 - 2022 рр. у цій базі зафіксовано близько 900 випадків різних водних конфліктів, із них в Україні - близько 15. Водні конфлікти поділяються на типи залежно від використання води, впливу на воду або ролі води під час конфлікту. Вода є тригером або корінною причиною конфлікту, коли виникає суперечка з приводу контролю над водним об'єктом що призводить до насильства. Вода є зброєю в конфлікті, коли водний об'єкт (водні ресурси) використовуються як інструмент або зброя у насильницькому конфлікті. Вода є жертвою коли вона стає об'єктом навмисного або випадкового насильства. Під час бойових дій вода (водна інфраструктура) часто стає жертвою. По зафіксованих в міжнародній базі даних водних конфліктах в Україні (в основному, на Донбасі) протягом 2014 - 2022 р. класифікація за типами має наступний вигляд: 80 % - вода як жертва, 13 % - вода як зброя, 7 % - вода як тригер. Повну оцінку кількості та наслідків водних конфліктів на території України, пов'язану з російсько-українською війною, можна буде здійснити після її завершення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21 + Д220

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бєлікова Н. 
Якість життя населення, яке постраждало від військових дій / Н. Бєлікова, C. Індика, А. Цьось, Л. Ващук // Фіз. виховання, спорт і культура здоров'я у сучас. сусп-ві. - 2022. - № 1. - С. 3-10. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

В умовах військового втручання постає завдання краще зрозуміти людські наслідки збройного конфлікту. Вплив травмуючих подій війни може призвести до зниження якості життя населенняна багато роківнавіть після закінчення реальних бойових подій. Розуміння механізмів впливу факторів ризику може сприяти розробці більш ефективних стратегій втручання в післявоєнних умовах. Мета роботи - здійснити аналіз впливу іноземних військових інтервенцій, що відбувалися у минулому, на коротко- та довготривалу якість життя населення, якого безпосередньо торкнулася війна. У дослідженні використано метод теоретичного аналізу й узагальнення інформації електронних баз даних. Війна впливає на самооцінку здоров'я, фізичні здібності, емоційне та психічне здоров'я всього населення, втягнутого у військовий конфлікт. Серед предикторів зниження якості життя: молодий вік та вік понад 55 років, низький рівень освіти та доходу, втрата сімейних стосунків, наявність психічних розладів, тривалість військового конфлікту. Серед людей, які пережили війну або інший конфлікт у попередні 10 років, кожна п'ята людина (22 %) страждатиме на депресію, тривожність, посттравматичний стресовий розлад, біполярний розлад або шизофренію. Низькаякість життя у людей із посттравматичним стресовим розладом пов'язана з симптомами гіперзбудження. Вимушене переселення впливає на зниженням якості життя у більш пізньому віці та у віддаленому часі. Найнижчу якість життя зафіксовано у внутрішньо переміщених осіб. Як у демократичних, так і в недемократичних країнах іноземне військове втручання знижує фізичну якість життя до 20 % від того показника, який був до втручання. Отримані результати вказують на необхідність постійної уваги суспільства не лише до потреб у сфері здоров'язбереження, а й до добробуту, житла, зайнятості та загальної якості життя для підтримки фізичного, психічного та соціального здоров'я як біженців, так і не біженців в коротко- та довгостроковому вимірах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Соціологія   
6.

Носач Б. 
Мілітарний аспект організації соціально-економічних структур в умовах мережевої комунікації / Б. Носач // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2022. - № 1. - С. 96-101. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Здійснено спробу проаналізувати мілітарний аспект соціально-економічних умов колективної взаємодії як чинника запобігання ескалації збройних конфліктів сучасності. Доводиться, що воєнна сфера діяльності безпосередньо використовує інтелектуальні здобутки всіх цивільних науково-технологічних розробок, тому і формування військового кадрового забезпечення "Інтелектуальним воїном" набуває сьогодні характер невідкладного завдання. Стверджується, що глобальний світ має соціально-системний характер мережевої комунікації, тому зафіксованим положенням є обмежений характер матеріальних і природних ресурсів за які можна воювати, але не бажано знищувати. Зазначену кардинальну суперечність можна вирішувати виключно у таких соціокультурних контекстах, як наука, освіта, мистецтво тощо, які допоможуть змінити світову трагедію знищення життєвого простору кожної конкретної людини та суспільства загалом.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.418 + С5*333.735 + Ц013.21 + Ц014

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Кравченко Н. Б. 
Гібридна війна Росії проти України (1991-2021 рр.) : монографія / Н. Б. Кравченко. - Київ : НУБіП України, 2022. - 157 c. - Бібліогр.: с. 119-131 - укp.

Здійснено дослідження гібридної війни як новітнього конфлікту. На підставі сучасних зарубіжних та вітчизняних наукових досліджень уточнено дефініцію поняття «гібридна війна». З’ясовано основні ознаки гібридної війни в контексті російсько-українського протистояння та зазначено, що вона стала викликом для всієї міжнародної спільноти і становить загрозу існуючому світовому порядку, Україна опинилась в буферній зоні глобального протистояння між Заходом та Росією. Охарактеризовано економічну, інформаційну, військово-політичну складові російсько-українського гібридного протистояння. Акцентовано увагу на інформаційній складовій як базовій сфері гібридної війни. В науковий обіг вперше введено матеріали поточних архівів неурядової організації Центр громадських ініціатив «Ідеї змін», де зібрано інформацію про акторів конфлікту, що дало можливість визначити їх позиції, інтереси, дії та на цій підставі запропонувати власну класифікацію акторів конфлікту. Закцентовано увагу на роль всеукраїнських та міжнародних НУО у сфері діалогу та розбудови миру в Україні. Встановлено причини тимчасової втрати Україною Криму і частини Луганської та Донецької областей. Окреслено основні стратегічні підходи щодо воєнної безпеки України в умовах російської гібридної агресії. З’ясовано загрози РФ воєнній безпеці України на Півдні та Сході України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.22 + Ц013.21(4РОС+4УКР)"1991/2021"

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА861382 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Топольницька М. І. 
Зміна правових систем в умовах збройного конфлікту: досвід країн колишньої Югославії та України (2014 - перша половина 2021 рр.) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / М. І. Топольницька; "Ужгородський національний університет", державний вищий навчальний заклад. - Ужгород, 2023. - 18 c. - укp.

Дисертаційна робота є ґрунтовним, комплексним завершеним науковим дослідженням проблематики впливу збройного конфлікту на правову систему. Сформульовано ряд наукових положень і висновків запропонованих особисто здобувачем, що характеризуються науковою новизною, мають важливе теоретичне та прикладне значення. Авторкою сформульоване розуміння природи збройного конфлікту як досягнення такого ступеня протистояння між противниками (організованими недержавними збройними групами, державами, їх збройними коаліціями), яке супроводжується використанням збройних ресурсів, що спирається на політичні, економічні та культурні спроможності сторін-противників, з метою досягнення певних політичних цілей, зокрема нав’язування противнику власних інтересів, отримання контролю над частиною території противника або завоювання суверенної держави, а також людськими жертвами та заподіянням шкоди критичній інфраструктурі. Розроблено алгоритм системного аналізу впливу збройного конфлікту на правову систему (а також аргументовано доцільність його використання): за допомогою якого вдалося виявити вплив збройного конфлікту на правові системи Югославії та України. Відтак, здійснено правову характеристику югославського федералізму до збройного конфлікту в Югославії на основі розробленого алгоритму, в тому числі звернено увагу на співвідношення джерел права та його принципи, зміст прав та обов'язків югославського громадянина, при цьому використано порівняльно-правовий метод дослідження. У процесі дослідження виявлено порушення ідеологічної та інституційної рівноваги між суб’єктами федерації; модель югославського федералізму як спроби реалізації принципів радянської моделі федералізму, що призвело до переходу від федерації до конфедеративного союзу держав; джерело права СФРЮ, яким вважався робітничий клас та формальність управлінських інститутів; недостатню чіткість вертикальних зв'язків між союзними органами влади і органами влади суб'єктів федерації та зростання економічної самостійності республік. З’ясовано, що процес розпаду Югославії скоріше є природним, адже відбулася реальна трансформація югославської політико-правової системи в сторону демократизації та впливу ліберальних концепцій. Крім цього, зауважено що процедура утворення нових суб’єктів внаслідок збройного конфлікту в Югославії та в ході російсько-української війни має суттєві відмінності. Авторкою досліджено особливості правового регулювання в Україні під час російсько-української війни, а саме з’ясовано, що готовність України до зовнішньої агресії була не достатньо сформованою в частині застосування відповідних юридичних засобів під час вторгнення РФ. Проаналізовано нормативно-правові акти, які визначають статус окупованих територій та учасників збройного конфлікту та встановлюють особливий правовий режим. Крім цього, виявлено, що вплив збройного конфлікту також залежить від обраних державою методів для його протистояння та припинення, а також ступеня участі міжнародної спільноти в конфлікті та активність з метою його вирішення. У подальшому було визначено юридичні наслідки збройних конфліктів на території колишньої Югославії та російської-української війни. З’ясовано, що питання вибору та зміни правової системи, особливо в період збройних конфліктів, має очевидний внутрішньополітичний характер і пов’язане з фундаментальними умовами існування суспільства й держави. Відтак, встановлено, що у ході військового конфлікту відбувається трансформація національної правової системи, стрижнем чого виступають життєво важливі компоненти національних інтересів, зокрема забезпечення прав і свобод людини, державного суверенітету і непорушності державних кордонів. Крім цього, внаслідок незаконної анексії Криму, підтримки сепаратистів в окремих районах Донецької та Луганської областей, що переросло у повномасштабне вторгнення РФ в Україну відбувається трансформація механізмів розв’язання військових конфліктів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21(4СЕР) + Ц013.21(4УКР) + Х002.6(4УКР) + Х002.6(4СЕР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА453722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Нузов И. 
Украина: работа с прошлым для мирного будущего : [исследование] / И. Нузов, О. Мартыненко. - Харьков : Права людини, 2021. - 71 c. - Бібліогр. в знесках - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21 + Х809(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО38865 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Нузов І. 
Україна: робота з минулим задля мирного майбутнього : [дослідження] / І. Нузов, О. Мартиненко. - Харків : Права людини, 2021. - 63, [1] c. - Бібліогр. в знесках - укp.

Роботу присвячено світовому досвіду роботи понад 50 комісій із встановлення істини на різних континентах та можливостях використання цього досвіду для України. Для країн, що виходять зі стану збройного конфлікту або звільняються від авторитарних режимів, створення таких комісій, які є офіційно затвердженими тимчасовими позасудовими слідчими органами та діють безпосередньо у перехідний період, дається відносно невеликий термін на збір показань, проведення розслідувань порушень прав людини, вивчення матеріалів та публічні слухання справ, перш ніж вони завершать свою роботу та опублікують остаточну доповідь із рекомендаціями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.21 + Х809(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70528 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Долженко О. О. 
Гібридна війна як інноваційний феномен сучасної політики: український вимір : автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / О. О. Долженко; Волинський національний університет імені Лесі Українки. - Луцьк, 2023. - 21 c. - укp.

Досліджено теоретичні та практичні проблеми гібридної війни. Сформульовано нові теоретичні положення, уточнено зміст окремих понять і термінів, що мають значення для науково-дослідної діяльності, навчального процесу, а також удосконалено форми і методи ведення гібридної війни, протидії військовій агресії Російської Федерації. Досліджено науковий міжнародний дискурс щодо дефініції гібридної війни та запропоновано авторське її розуміння і тлумачення цього терміну з урахуванням політико-правових аспектів його генезису. Розкрито суть поняття "гібридна війна", яке розуміють як різновид збройного конфлікту, який включає у себе політичну, ідеологічну, економічну, інформаційну та військову складові, необхідні для досягнення поставленої мети шляхом встановлення контролю над певною територією або соціальною групою. На основі проведеного аналізу історичних етапів розвитку феномена гібридної війни встановлено причини його актуалізації та зроблено висновок, що цей феномен проявляє себе як одна із закономірностей розвитку людської цивілізації. Визначено заходи запобігання виникненню гібридної війни на території України та запропоновано методи антитерористичної політики. Антитерористична політика як засіб врегулювання конфлікту в умовах ведення гібридної війни в сучасних умовах повинна передбачати декілька варіантів цілеспрямованих дій для їхнього врегулювання. Основні положення, які узагальнюють емпіричні дані сучасного стану суспільно-політичних процесів в нашій державі, розширюють межі політологічного дискурсу про особливості та процеси гібридної війни та визначають основні політичні та правові фактори, що впливають на неї. Практична значимість зумовлена потребами пошуку шляхів захисту українського суспільства від агресивних дій з боку Росії, звільнення захоплених територій нашої держави та встановлення миру в країні. Висновки можуть бути використані органами державної влади, політичними лідерами, політтехнологами, громадськими організаціями, мас-медіа в їх практичній діяльності, зокрема з метою активної протидії негативним ідеологічним, економічним та інформаційним впливам.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц013.22 + Ц013.21(4УКР) + Ф4(4РОС),9(4УКР),301

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА454069 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Війна: держава, суспільство, особа : [зб. наук. ст.] / ред.: В. Смолій, О. Реєнт, О. Лисенко; Національна академія наук України, Інститут історії України. - Київ : Ін-т історії України НАН України, 2023. - 803 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

У збірнику наукових статей висвітлюється комплекс проблем воєнної історії ХХ-ХХІ століть. Автори розглядають політичні, ідеологічні, дипломатичні, еко¬номічні, соціокультурні, етноконфесійні аспекти війн та збройних конфліктів ХХ-ХХІ століть. Аналізується зовнішня і внутрішня політика різних держав, перебіг воєнних дій, особливості окупаційних режимів, державний терор і гено- цидальні практики, стратегії виживання цивільного населення, форми соціальної самодіяльності, тендерні ролі, соціальні акції, міграційні процеси, функціону¬вання громадського сектора та релігійних об’єднань у період воєнних екстрем, політичні, соціально-економічні та психологічні наслідки війн та збройних конфліктів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)6-68 я43 + Ц013.21 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71888 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Носач Б. О. 
Цивилізаційний вимір збройних конфліктів у глобалізованому суспільстві: соціально-філософський аналіз : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.03 / Б. О. Носач; Університет Григорія Сковороди в Переяславі. - Переяслав, 2021. - 21 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ц01 + Ю6*1:Ц01 + Ц013.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА450573 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського