Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>U=Ш103.152$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

      
Категорія:    
1.

Овчаренко Н. І. 
Термінотвірний потенціал омонімії та паронімії / Н. І. Овчаренко // Теорет. й приклад. проблеми сучас. філології : зб. наук. пр. - 2020. - Вип. 11. - С. 72-79. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Робота продовжує цикл публікацій автора, присвячених дослідженню семантико-функціонального простору фахового терміна. Явища омонімії та паронімії на грунті термінології розглянуто в контексті семантичного словотворення. Окреслено джерела, специфіку формування і розмежування омонімії та паронімії як семантичних чинників термінологічних найменувань, їхню співвіднесеність із багатозначністю. Сформульовано мотивовану позицію щодо нормативних вимог до термінів. Спираючись на традиційне визначення омонімів та паронімів і дослідження попередників, авторка формує власне бачення цих явищ у сучасній термінології, кваліфікуючи їх як об'єктивну властивість мови, джерело та засіб упорядкування інформації у її лексичному складі. Наголошується на подібності омонімії і паронімії в галузевих термінологічних системах та загальновживаній мові і водночас акцентується увага на особливостях аналізованих явищ у фаховому мовленні. Окреслено причини сплутування омонімів, паронімів та багатозначних слів, які призводять до виникнення труднощів у фаховому спілкуванні. Зазначається, що омонімія та паронімія як чинники формування термінів пов'язані між собою відношеннями семантичного творення. Зміна семантичної структури термінів унаслідок їхнього переходу з лексико-семантичної парадигми в термінологічну пов'язана з набуттям диференційної семи, спільної з парадигмою терміна. Термінотворення засобами омонімії, паронімії та полісемії розглядаються як подібні. Зроблено висновок, що той самий мовний об'єкт слід розглядати з двох позицій: як сук упність взаємопов'язаних та взаємообумовлених семантичних одиниць, значення багатозначного слова; як набір смислів, позначений однією і тією самою звуковою оболонкою. Причини використання відомої зовнішньої форми з метою позначення іншого поняття пояснюються прагматичними чинниками. Зроблено висновок про те, що омонімія і паронімія термінів відзначаються специфічним функціонуванням у них семантичних ознак та відрізняються ступенем особливостей значення, структури і функціональності. Сформульовано мотивовану позицію щодо нормативних вимог до термінів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.151 в3 + Ш103.152 в3 + Ш103.4:Ш103.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74512 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського