Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (11)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Баландіна Н$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Баландіна Н. Ф. 
У пошуках значення чеських прагматичних кліше (про референцію) / Н. Ф. Баландіна // Мовознавство. - 2001. - № 2. - С. 35-42. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.51-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60238 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Баландіна Н. Ф. 
Функції і значення чеських прагматичних кліше в комунікативному контексті / Н. Ф. Баландіна; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. - К. : АСМІ, 2002. - 331 c. - Бібліогр.: с. 306-328. - укp.

Проаналізовано чеські прагматичні кліше міжрівневих одиниць, функції та значення яких сформовано мовною та мовленнєвою системами. На теоретичних засадах семантики та прагматики, а також на підставі функціонально-семантичних критеріїв та актомовленнєвих (ілокутивних) функцій розглянуто референційну, емоційну та функціонально-смислову інформацію. З урахуванням інтердисциплінарних досліджень (соціо-, психо-, прагма-, паралінгвістики, а також культурології) визначено функціонально-смислові типи прагматичних кліше, зокрема, звернення, знайомства, вітання, прощання та системно описано в комунікативному контексті. Охарактеризовано лексичні, граматичні та лексико-граматичні індикатори функціональних смислів.

Проанализированы чешские прагматические клише межуровневых единиц, функции и значения которых сформированы языковой и речевой системами. На теоретических основах семантики и прагматики, а также с использованием функционально-семантических критериев и акторечевых (илокутивных) функций рассмотрены референционная, эмоциональная и функционально-смысловая информация. С учетом интердисциплинарных исследований (социо-, психо-, прагма-, паралингвистики и культурологии) определены функционально-смысловые типы прагматических клише, в частности, обращения, знакомства, приветствия, прощания, и системно описаны в комуникативном контексте. Охарактеризованы лексические, грамматические и лексико-грамматические индикаторы функциональных смыслов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.51-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА631035 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Баландіна Н. Ф. 
Функціонально-прагматичний і лінгвоментальний аналіз чеських прагматичних кліше : Автореф. дис... д-ра філол. наук : 10.02.03 / Н. Ф. Баландіна; НАН України. Ін-т укр. мови. - К., 2003. - 38 c. - укp.

Зроблено функціонально-прагматичний аналіз значення чеських прагматичних кліше (ПК) - міжрівневих одиниць, значення та призначення яких сформовано мовою та мовленнєвою системами. Запропоновано сприймати значення ПК як відносно стабільно організовану референційну, емоційну та функціонально-смислову інформацію, одержану на перетині семантики та прагматики, зумовлену контекстуальністю та призначенням впливати на емоції, інтелект і поведінку комунікантів. Відзначено, що комунікативно-прагматична типологія ПК грунтується на функціонально-семантичних критеріях, насамперед на актомовленнєвих (ілокутивних) функціях. На цій підставі виділено ПК звертання, знайомства, вітання, прощання, ритуального та неритуального запиту інформації, привертання уваги, метатекстові оператори, прохання, пропозиції, запрошення, поради, похвали, компліменту, подяки, вибачення, згоди, незгоди, у межах яких виявлено додаткові ілокутивні підтипи. На базі спорідненості функціональних ознак утворено метакомунікативні, спонукальні, оцінні, співпереживання та негопозитивні ПК. Зроблено висновок, що кожен смисловий різновид грунтується не тільки на притаманних йому типізованих семантичних елементах пресупозиції вживання та функціях, а й на мовних і немовних індикаторах функцій, а також синтагматичних і парадигматичних зв'язках з іншими ПК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.51-1/7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА324990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Феномен Олеся Гончара в духовному просторі українства : зб. наук. ст. / ред.: М. І. Степаненко, Н. Ф. Баландіна, О. М. Ніколенко; НАН України, Ін-т укр. мови, Полтав. нац. пед. ун-т ім. В.Г. Короленка, Нац. гірн. ун-т. - Полтава : ПНПУ ім. В.Г. Короленка, 2013. - 347 c. - укp.

Розглянуто пейзаж як чинник розгортання конфлікту в романі О. Гончара "Собор". Досліджено префіскально-прийменникову кореляцію як просторовий параметр у художньому світобаченні О. Гончара. Викладено особливості розкриття громадянської позиції письменника в публіцистиці та "Щоденниках" О. Гончара. Проаналізовано вплив комунікативної ситуації на мовленнєву поведінку українців і формування ситуативних комунікативних табу (на матеріалі роману О. Гончара "Собор"). Розкрито лінгвокультурні одиниці як засіб творення образності в романі О. Гончара "Тронка". Подано інформацію про функційно-семантичне поле порівняння в контексті художнього тексту автора.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Гончар О. Т. я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА764467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Проблеми граматики, лексикології, фоностилістики, соціолінгвістики та лінгводидактики української мови : зб. наук. пр. / С. П. Галаур, Н. В. Жигилій, Т. В. Зубко, Н. В. Котух, Н. М. Лукаш; ред.: М. І. Степаненко, Н. Ф. Баландіна, В. М. Ожоган; Полтав. нац. пед. ун-т ім. В.Г. Короленка. - Полтава : ПНПУ ім. В.Г. Короленка, 2014. - 174 c. - укp.

Досліджено історію та сьогодення кафедри української мови Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Розглянуто питання конотаційного потенціалу фонетичних одиниць. Висвітлено питання семантичної інтерпретації речень із префіксально-прийменниковою кореляцією транзитивного характеру. Викладено семантико-функціональні особливості символів у конфесійному тексті (на матеріалі українських православних проповідей).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА791558 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Баландіна Н. Ф. 
М. А. Жовтобрюх як дослідник мови української преси / Н. Ф. Баландіна // Слов'ян. зб. : зб. наук. пр. - 2013. - Вип. 17. - С. 94-111. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проаналізовано внесок М. А. Жовтобрюха в дослідження української преси з ХIХ ст. до початку ХХ ст. Зокрема, йдеться про висвітлення ученим дискусій навколо статусу української мови, мовної орієнтації видань, правопису, мовних особливостей друків та їх ролі в розвитку публіцистичного стилю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-715 + Ш1 г(4УКР)6 д

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69687 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Баландіна Н. Ф. 
Польсько-українська пісня "Hej, sokoly!": соціально-історичні контексти та смислові домінанти / Н. Ф. Баландіна // Слов'ян. зб. : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 23. - С. 90-104. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Об'єктом вивчення є популярна польсько-українська пісня "Hej, sokoly!" ("Гей, соколи!"), яка існує у двох варіантах - польському та українському - і вважається однією з найулюбленіших у Польщі та Україні. Розглянуто природу пісні як соціокультурний дискурсивний процес, є складною взаємодією позамовних і мовних чинників і розглядається в історичній ретроспективі, а також з погляду кореляцій індивідуального та соціального. Використання методів соціокультурної інтерпретації та декодування смислів репрезентує об'єкт як багатовимірне явище, пов'язане з контекстами створення, комунікативними інтенціями автора, прагматичною зумовленістю сказаного. Використані у творі мовні засоби актуалізують складну конфігурацію смислів, насамперед любові до рідної землі, її славетного минулого та туги за втраченим. Омовлення смислових домінант відбувається на основі стереотипних образів, які сприяють надзвичайній проникливості почуттів і зростанню популярності. У центр концептуального простору твору входять лексеми на позначення людини, природи, матеріальної культури та хронотопу. Водночас все це обарвлюється драматизмом прощання з рідною землею, коханою дівчиною та сумним передчуттям невідворотності подій. Показано широку палітру комунікативної поведінки героя, у якій представлено різні комунікативні акти, що виражають такі прикметні риси українського козацтва, як щирість почуттів, відвага, любов до батьківщини. Аналіз підтверджує гіпотезу про те, що пісня "Hej, sokoly!" - це культурний феномен, своєрідний документ доби, який виконує пізнавально-просвітницьку функцію в різних ракурсах прояву - історичному, світоглядному, етичному, художньо-естетичному.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4ПОЛ)-631 + Ш3(4УКР)-631 + Щ313(4УКР)0-414 + Щ313(4ПОЛ)0-414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69687 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Баландіна Н. Ф. 
Медіаобраз Томаша Падури як символ українсько-польського єднання / Н. Ф. Баландіна // Держава та регіони. Сер. Соц. комунікації. - 2020. - № 2. - С. 20-27. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Показано специфіку формування медіаобразу Томаша Падури, польсько-українського поета й композитора, представника польського романтичного українофільства першої половини XIX ст., і перетворення його на символ польсько-українського єднання. Будучи апологетом ідеї зближення польського й українського народів, Т. Падура гармонійно вписується в сучасні політичні та культурні контексти, його українофільський образ культивується в різних соціальних інституціях, проростає новими смислами, пізнання яких стало необхідною умовою цієї розвідки. Емпіричної базою аналізу слугували 24 публікації в українських Інтернет-виданнях у 2016 - 2019 рр. Основним методом інтерпретації постаті Т. Падури слугував контент-аналіз публікацій, прямо чи опосередковано пов'язаних із поетом, що надав змогу установити змістові акценти та тональність поданої інформації, а також компаративний метод, який посприяв експлікації основних тенденцій формування образу як символу. У результаті доведено, що в заголовках і змісті матеріалів прослідковується стратегія увиразнення позитивного боку історії польсько-українських відносин, зокрема українофільства польської шляхти, здобутків "української школи" в польській літературі і зв'язків з нею Т. Падури. Увагу українських Інтернет-видань зосереджено на найбільш вагомих і яскравих фактах життя й творчості поета, що представляють кілька інформаційних блоків: вузько біографічного порядку, ідейноподвижницького, творчого, меморіального й футуристичного. Змістовно кожен з інформаційних блоків спрямований на меліорацію образу Т. Падури як поляка-українофіла. Процес символізації образу виконує кілька соціальних функцій: історико-типологічну, яка надає змогу простежити основні етапи еволюції образу; методологічну, яка підкреслює його значущість для сучасників; комунікативну, що забезпечує безперервне утримання уваги на поетові, і маркетингову, що просуває ім'я Т. Падури як бренд з погляду комерційної успішності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/соц.комун. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

До глибин сутности мови = To the depths of the essence of language : зб. наук. пр. на пошану проф. Миколи Лесюка / Г. Аркушин, М. Астаф'єва, Н. Бабич, Н. Баландіна, Є. Баран, С. Бусіло, С. Вакуленко, С. Гірняк, Р. Голод, М. Голянич, Г. Гримашевич, П. Гриценко, В. Ґрещук, В. Ґрещук, Л. Даниленко, В. Дерев'янко, Н. Дорогович, М. Дружинець, В. Калашник, Ю. Калашник, Є. Ковалевський, В. Кононенко, О. Корпало, І. Кочан, З. Купчинська, О. Лазарович, В. Лєснова, Н. Лужецька, Я. Мельник, Д. Мицан, А. Нелюба, О. Пелехата, Л. Пена, А. Поповський, Ю. Попойлик, М. Скаб, М. Скаб, Е. Скорупська-Рачинська, М. Скрипник, Т. Тищенко, Г. Ухто, І. Фаріон, М. Федурко, С. Хороб, Н. Щербій, Я. Яремко; ред.: М. В. Бігусяк, Н. О. Дорогович, М. В. Скрипник, С. І. Хороб; Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника. - Івано-Франківськ : Місто НВ, 2020. - 361 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

Досліджено актуальні теми сучасної слов'янської філології та висвітлено питання сутності мови та слова. Представлено медіаобраз Томаша Падури як символа українсько-польського єднання. Висвітлено деякі історичні та типологічні паралелі в розвитку румунської та української літературних мов. Увагу приділено функціонально-прагматичним аспектам чеських трансформованих фразем. Охарактеризовано сучасний поетичний дискус прагматики асоціативного епітета.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС68187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Інформаційна освіта та професійно-комунікативні технологіі ХХІ століття : матеріали ХІI Міжнар. наук.-практ. конф., Одеса, 11-13 верес. 2019 р. / ред.: Г. О. Оборський, В. Г. Спрінсян, В. М. Шейко, О. В. Шевченко, Т. В. Розова, М. М. Чурсін, Н. Ф. Баландіна, В. Ю. Жарких, С. Х. Литвин, Т. В. Новальська, Нерея Мадарьяга, О. М. Анісімова, Ю. С. Амельченко, Ю. І. Палеха, Т. Л. Бірюкова, О. О. Татакі; Одеська обласна рада, Одеська обласна державна адміністрація, Одеська національна наукова бібліотека, Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М. Грушевського, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, Харківська державна академія культури, Університет Країни Басків, Одеський національний політехнічний університет. - Одеса : Астропринт, 2019. - 311 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ. - рус.

Досліджено актуальні проблеми документознавчої теорії та практики моделювання системи функціонування вітчизняних архівних установ. Розглянуто шляхи оптимізації конфіденційного діловодства в органах державної міграційної служби України. Висвітлено вплив соціальних мереж на цифровізацію сучасних міст. Увагу приділено факторам виникнення комунікативних бар'єрів та шляхи їх подолання. Досліджено вплив маніпулятивних технологій на суспільну думку за допомогою PR-інструментарію. Репрезентовано шляхи розробки комплексної професіограми сучасного інформаційного аналітика як учасника процесу прийняття управлінських рішень. Висвітлено теоретичні та практичні аспекти особистісно орієнтованого навчання при вивченні іноземних мов. Розглянуто медіакультуру як міждисциплінарний феномен.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я431(0) + С5*333.4 я431(0) + Ш1 я431(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА867432 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського