Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (8)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=Барань Є$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
Категорія:    
1.

Барань Є.  
Дані до гунгаризмів у староукраїнських пам'ятках XIV - XVII століття / Є. Барань // Волинь-Житомирщина. - 2010. - Вип. 22. - С. 11-20. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Розглянуто гунгаризми в староукраїнських пам'ятках XIV - XVII ст., зафіксовані в словнику староукраїнської мови XIV - XV ст. та словнику української мови XVI - першої половини XVII ст. Указано на те, що частина гунгаризмів потрапила до української мови безпосередньо, а частина - посередництвом польської мови, а саме старопольських говорів. Загальновідомо, що територія сучасної Закарпатської області (колишньої Підкарпатської Русі) довгий час входила до складу Угорського Королівства, пізніше Австро-Угорської монархії. Тому лексика пам'ятки XVI ст. "Нягівські повчання на Євангелія", написаної на території сучасного Закарпаття, містить значну кількість слів-гунгаризмів. Невідомий автор "Нягівських повчань" узяв за основу тогочасну розмовну мову. Частина гунгаризмів не вийшла з ужитку і до сьогодні, вона належить до активного прошарку лексики мешканців регіону, які перебувають у безпосередніх контактах з представниками угорської національності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш166.52-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Українсько-угорські міжмовні контакти: минуле і сучасність : матеріали міжнар. наук. конф., 2012 р., Берегово / ред.: Є. Барань, С. Черничко; НАН України, Ін-т укр. мови, Закарпат. Угор. ін-т ім. Ференца Ракоці II. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2014. - 355, [4] c. - укp. - угор.

Висвітлено проблеми давніх українсько-угорських міжмовних і діалектних контактів. Розкрито теоретичні та практичні питання перекладознавства, дво- та багатомовності. Розглянуто методи викладання української та угорської мов як іноземних, висвітлено проблеми українсько-угорських літературних відносин. Досліджено динаміку вивчення українського мовознавства й угорсько-українських мовних контактів в Угорщині. Проаналізовано відображення впливу радянської епохи на лексичний склад угорської мови Закарпаття. Вивчено мотивації батьків під час вибору мови навчання в дошкільних закладах м. Берегово. Увагу приділено угорським запозиченням у весільній лексиці бойківських говірок. Розглянуто українсько-угорську інтерференцію в сфері карпатоукраїнського зоонімікону.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-05 я431 + Ш166.52-05 я431(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС58953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Барань Є. 
HUNGARO-UCRAINICA. Угорсько-українські зв'язки: мовна інтерференція і мовознавчі контакти : монографія / Є. Барань; Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ. - Берегове : ЗУІ ім. Ф. Ракоці II : РІК-У, 2021. - 308 c. - Бібліогр.: с. 265-297 - укp. - угор.

Висвітлено питання угорсько-українських зв’язків, а саме: мовної інтерференції і мовознавчих контактів, зокрема етимології гунгаризмів, поширених у західноукраїнських говорах, пам’ятках староукраїнської мови, лексикографічних працях, творах художньої літератури. Охарактеризовано історію українського мовознавства в Угорщині, подано бібліографію праць з українського мовознавства окремих авторів, проаналізовано українсько-угорські та угорсько-українські словники. Дослідження такого роду виконане в угорському та українському мовознавстві вперше. Монографія адресована для мовознавців - науковців, викладачів, студентів, а також для широкого кола філологів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш166.52-05 + Ш141.14-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70690 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського