Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Бирта Г$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
Категорія:    
1.

Бирта Г. А. 
Влияние показателей микроклимата на продуктивность свиней при откорме / Г. А. Бирта, В. П. Рыбалко // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2008. - № 1. - С. 88-91. - Библиогр.: 5 назв. - рус.

С температурой воздуха тесно связана его влажность, которая изменяет теплоотдачу организма в сторону увеличения или уменьшения. Большая влажность воздуха (холодного или теплого) вредна для животного. Она нарушает отдачу тепла, содействует процессам гниения и размножению микроорганизмов.


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-455.47

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бирта Г. А. 
Мясные качества свиней разных генотипов в зависимости от влияния на них паратипических факторов / Г. А. Бирта, Ю. Г. Бургу, Ю. В. Моторный // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2008. - № 4. - С. 106-110. - Библиогр.: 10 назв. - рус.

Гістологічні дослідження дали можливість встановити ступінь спадковості господарсько корисних ознак, а також їх взаємозв'язок (кореляцію) за визначених умов годівлі та утримання свиней. Знання цих показників і використання їх у селекційно-племенній роботі дозволяє удосконалювати породи в бажаному напрямку продуктивності. Відокремити ознаки, що залежать тількі від внутрішніх факторів або від зовнішніх умов, практично неможливо. Можна визначити ступінь впливу тих та інших на формування визначених властивостей тварин у процесі їх розвитку. Це особливо важливо по відношенню до ознак, обумовлених продуктивними якостями тварин. Дані проведених досліджень підтверджують, що за однакових умов годівлі та утримання полтавська м'ясна, велика біла і миргородська породи свиней при однаковій живій масі мали різні забійні й м'ясні якості.


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-455.473

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бирта Г.А. 
Влияние генотипа на мясные качества свиней / Г.А. Бирта, Ю.Г. Бургу // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2012. - № 1. - С. 112-114. - Библиогр.: 3 назв. - рус.

Генетичні дослідження дозволили встановити ступінь спадковості господарсько корисних ознак, а також їх взаємозв'язок за певних умов годівлі й утримання свиней. Знання цих показників і використання їх у селекційно-племінній роботі надає змогу удосконалювати породи в бажаному напрямі продуктивності. Розділити ознаки, залежні лише від внутрішніх чинників або тільки від зовнішніх умов, практично неможливо. Проте можна визначити ступінь впливу тих й інших на формування конкретних властивостей тварин у процесі їх розвитку. Це особливо важливо по відношенню до ознак, що обумовлюють продуктивні якості тварин. Дані проведених досліджень підтверджують, що за однакових умов годівлі й утримання полтавські м'ясні, великі білі та миргородські свині за однакової живої маси мали різні забійні і м'ясні якості.


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-6 + П65-33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського