Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (8)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Кадикало А$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Кадикало А.  
Інформація і віра як єдиний формат релігії / А. Кадикало // Укр. релігієзнавство. - 2004. - № 2. - С. 137-145. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э212

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69265 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Кадикало А.  
Смерть: ініціація чи небуття свідомості? / А. Кадикало // Укр. релігієзнавство. - 2005. - № 1. - С. 16-24. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э210.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69265 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Кадикало А.  
Наука і релігія у світоглядному контексті космології / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 578. - С. 69-73. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано проблему взаємовідносин релігійних уявлень про творення світу Богом і сучасних космологічних принципів. На підставі осмислення складності будови Всесвіту, співвідношення фізичної реальності та моральних принципів, понять "антропний принцип", "креаціонізм" розглянуто можливість формування науково-релігійного світогляду. Як наслідок можна вести мову про те, що пізнання нових рівнів буття створюють комплементарний світогляд науки та релігії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:В69 + Ч210.563 + В69

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Кадикало А.  
Значення принципу доповнюваності для переходу від пізнання до споглядання / А. Кадикало, І. Карівець // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 636. - С. 104-111. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто нову парадигму осягнення дійсності в межах взаємозв'язку принципу доповнюваності та споглядального способу життя (vita contemplativa). Показано, що стара парадигма, яка грунтувалася на пізнанні як протистоянні суб'єкта й об'єкта і яка зводила світ та людину до механічних утворень, породила сучасну моральну та екологічну кризи. Лише повернення до споглядального способу життя та визнання принципу доповнюваності як основи буття можуть вивести людство із стану занепаду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223.3 + Ю216.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Кадикало А. М. 
Проблема свідомості у контексті взаємодоповняльності релігійного та наукового дискурсів : Автореф. дис... канд. філос. наук / А. М. Кадикало; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2006. - 17 c. - укp.

Виконано філософський аналіз сутності поняття свідомості в науковому та релігійному аспектах, наведено огляд існуючих в історії релігійної та наукової думки основних підходів до вивчення взаємозалежності процесу пізнання, синкретичного та секулярного типів світогляду з урахуванням постнекласичної парадигми. Висвітлено особливості методологічних засобів постмодерного дискурсу, визначено домінанти та характерні риси інтерпретації феномену свідомості, розкрито дихотомічну природу людини з урахуванням релігійного та наукового типів знання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э210.33 + Э212 + Ю251.082.3 + Ю225.4 + Ю216.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА343014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Кадикало А.  
Відносність як поняття у філософії та науці: історична панорама та сучасність / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2011. - № 692. - С. 85-90. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проаналізовано зміст поняття "відносність" і його смислове наповнення залежно від змін наукових і філософських парадигм. Зазначено, що поняття "відносність" сьогодні має для науки та філософії фундаментальніше значення, ніж у класичній парадигмі, оскільки репрезентація дійсності у XXI ст. описується такими характеристиками як нелінійність, біфуркації, складність, неоднотипність тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223.221 + Ч210

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Кадикало А.  
Особливості взаємодії філософії та релігії в контексті постмодерної парадигми / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2010. - № 661. - С. 48-53. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто проблему екзегетики та розширення її меж за допомогою інтерпретації. Інтерпретацію розглянуто через призму постмодерної філософії, а також проаналізовано можливі варіації "граничної підстави" процесу тлумачення. Окреслено трансдисциплінарні сфери взаємодії релігії та філософії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.518.3 + Ю0 в2:Э + Э210.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кадикало А.  
Фізікалістські принципи матеріалістичної інтерпретації природи свідомості / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2012. - № 723. - С. 23-29. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано матеріалізм, що претендує на статус "найбільш" наукової теорії природи свідомості, аргументуючи свої претензії шляхом застосування фундаментальних понять природничих наук. Оскільки сучасне науково-природниче знання переживає період переосмислення та трансформації класичних уявлень про дійсність, то це безпосередньо впливає на інтерпретаційні потенції матеріалістичного розуміння природи свідомості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю210.1 + Ю216.262

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Кадикало А. 
Поняття об'єктивності як орієнтира межевості сучасного природничо-наукового пізнання / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2013. - № 750. - С. 17-22. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто та окреслено традиційний зміст наукових принципів у контексті їх взаємодії з предметом дослідження. Розглянуто трансформацію смислу традиційної об'єктивності та практичної об'єктивності у сфері сучасних фундаментальних дисциплін. Виявлено необхідність застосування нової інтерпретації поняття об'єктивності, яка вказує на зв'язок не з предметом дослідження, а з самим дослідником.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223.22 + Ю223.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Кадикало А. 
Проблемність визначення свідомості та штучний інтелект / А. Кадикало // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2014. - № 780. - С. 9-16. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто деякі аспекти фундаментальної філософської проблеми свідомості та інформаційну концепцію. Звернено увагу на сучасні концепції, які пояснюють свідомість як біокомп'ютер, зокрема нейрофілософії та теорії торсійних полів і розкрито не лише можливу варіативність інтерпретації природи свідомості, але їх неоднозначність, а інколи й суперечливість. Наголошується, що проблема свідомості є не суто філософською проблемою, але у контексті моделювання штучного інтелекту й інженерною проблемою навіть за умов її точної, прикладної інтерпретації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Кадикало А. 
"Стіна" Планка як агностичний принцип у фундаментальному науковому пізнанні / А. Кадикало // Humanitarian Vision. - 2016. - 2, № 1. - С. 79-86. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто тему можливих меж наукового пізнання та філософського принципу, який маніфестує ці межі. Вказано, що наукові пошуки мають певні вихідні принципи та установки, які пов'язані із абсолютними поняттями та категоріями незалежними від суб'єкта пізнання. Окреслено появу нового принципу "стіна" Планка, який з'явився як наслідок накладання обмеження на емпіричні спостереження у фундаментальній науці та внаслідок цього може одержати статус агностичного.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч215

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Кадикало А. 
Вплив ідей Канта на формування природничо-наукової гіпотези простору / А. Кадикало // Humanitarian Vision. - 2017. - 3, № 2. - С. 99-104. - Бібліогр.: 103 назв. - укp.

Розглянуто еволюцію та трансформацію уявлень про простір у філософії Канта. Пояснено причини відмови Канта від уявлень про абсолютний простір. За допомогою герменевтичного методу зроблено висновок, що внесок Канта сприяв розвитку наукових теорій про простір у природничих науках, зокрема мав вплив на концепції Гемгольца, Пуанкаре та інших.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Кадикало А. 
Репрезентація реальності: нейронаука та концепція Патриції Черчленд / А. Кадикало // Humanitarian Vision. - 2019. - 5, № 1. - С. 57-63. - Бібліогр.: 62 назв. - укp.

Досліджено спосіб пояснення репрезентації у сучасній концепції представниці нейрофілософії - П. Черчленд. Проаналізовано вплив термінології в галузі нейронаук на філософську модель репрезентації Черчленд. З'ясовано, що базові ідеї концепції Черчленд пов'язані з дослідженням еволюції нервових систем від простих з'єднань окремих нейронів до появи свідомості. Завдяки використанню аналітичного методу та елементів методу компаративістики, зроблено висновок про те, що концепція репрезентації П. Черчленд має низку переваг над традиційними філософськими концепціями, головною серед яких є можливість верифікації її окремих положень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252 в2:Е991.782

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Філософія: терміни і поняття : навч. енциклопед. слов. для студентів, аспірантів, докторантів, науковців та викладачів / Ю. О. Азарова, Е. Я. Баннікова, Т. І. Бутченко, А. Л. Васильчук, А. О. Васюріна, І. В. Владленова, С. О. Волковинський, С. О. Ганаба, В. В. Глазунов, Т. В. Гончарук-Чолач, О. М. Городиська, Г. О. Дичковська, М. А. Єрмоловський, В. А. Жадько, Н. І. Жигайло, О. Р. Завадська, А. М. Кадикало, Е. А. Кальницький, В. Ф. Капіца, І. І. Капріцин, І. В. Карівець, І. М. Ковальська-Павелко, А. М. Комісаренко, А. Д. Копитко, В. В. Кривошеїн, В. П. Культенко, А. Є. Лебідь, Т. В. Лисоколенко, Л. О. Лобик, Ю. О. Малишена, Є. М. Мануйлов, В. С. Микольченко; ред.: В. Л. Петрушенко. - Львів : Новий Світ - 2000, 2020. - 491 c. - укp.

Довідкова література була і залишається важливим елементом книжкових полиць ще з часів пізньої античності. Але стрімкий розвиток наук та наукової інформації, а разом із тим - поява доступних і швидких у дії електронних ресурсів ставить під знак запитання, з однієї сторони, доцільність створення словників та енциклопедій в книжкових версіях саме в наш час, а, з іншої сторони, вимагає ретельного продумування того, яким може бути зміст такого роду книжок. Виразними особливостями цього словника можна назвати такі. По-перше, він створений авторами (викладачами, науковцями) із різних регіонів України, і тому читачі, працюючи із даним словником, зможуть отримати уявлення про різні школи, стилі, підходи до трактувань філософської проблематики, що присутні в нашому вітчизняному інтелектуальному просторі. По-друге, енциклопедичний характер словника обумовив те, що в ньому висвітлена не лише суто філософська проблематика, а й так звані філософські аспекти або проблеми різних сфер існування сучасного соціуму і культури. По-третє, у словнику розкривається зміст як традиційних, усталених, визнаних історією філософії понять та філософських вчень, так і новітні терміни і поняття, деякі з яких можна віднести до сучасного філософського авангарду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю1/8 в3 я21

Шифр НБУВ: ВА865939 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського