Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>A=Лотоцька-Дудик У$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Лотоцька-Дудик У. Б. 
Гігієнічна оцінка паливних шлаків як фільтрувального матеріалу станцій водоочищення : Автореф. дис... канд. мед. наук : 14.02.01 / У. Б. Лотоцька-Дудик; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. - Л., 2004. - 20 c. - укp.

Проведено гігієнічну оцінку та обгрунтовано можливості застосування паливних шлаків Бурштинської, Придніпровської, Луганської та Змієвської ДРЕС як фільтрувального завантаження швидких фільтрів станцій водоочищення. Установлено відсутність змін органолептичних, фізико-хімічних, альгологічних та радіологічних показників якості води, що контактувала зі зразками досліджуваних матеріалів. Виявлено, що міграція неорганічних компонентів зі шлаків у воду не перевищувала гігієнічних рівнів та не було зареєстровано ефект потенціювання за коефіцієнтом комбінованої дії для речовин з однаковою лімітувальною ознакою шкідливості й класом токсичності та для речовин односпрямованої дії. Доведено, що досліджувані фільтрувальні матеріали не впливають на розвиток, розмноження та тривале виживання мікроорганізмів. Паливні шлаки не знижують ефективність хлорування води та не перешкоджають знезараженню фільтрів водоочисних станцій. Розраховано та експериментально доведено, що довготривале споживання води, яка контактувала з паливними шлаками, не призводить до розвитку патологічних змін в організмі теплокровних тварин і біологічних тест-об'єктів. Показано, що за умов використання паливних шлаків завдяки їх фільтрувальним властивостям покращуються органолептичні показники якості води та процеси сорбції бактеріального забруднення є більш ефективними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328905 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Крупка Н. О. 
Проблема утворення, обробки та утилізації відходів у Львівській області / Н. О. Крупка, У. Б. Лотоцька-Дудик // Довкілля та здоров'я. - 2015. - № 1. - С. 62-67. - укp.

З огляду на тенденцію до збільшення нагромадження відходів, що призводить до збільшення кількості несанкціонованих звалищ і полігонів. Проаналізовано шляхи утворення відходів і основні показники поводження з ними. Вивчено думку населення щодо впровадження роздільного збору твердих побутових відходів. Виділено основні проблеми поводження з відходами і шляхи їх вирішення. Обгрунтовано, що для вирішення проблеми освіти, обробки і утилізації відходів у Львівській області необхідно сформувати регіональний координаційних центр з поводження з відходами, впровадити основні методи знищення відходів із залученням нових технологій і інвестицій.

Учитывая тенденцию к увеличению накопления отходов, что приводит к увеличению количества несанкционированных свалок и полигонов. Проанализированы пути образования отходов и основные показатели обращения с ними. Исследовано мнение населения по поводу внедрения раздельного сбора твердых бытовых отходов. Выделены основные проблемы обращения с отходами и пути их решения. Обосновано, что для решения проблемы образования, обработки и утилизации отходов в Львовской области необходимо сформировать региональный координационный центр по обращению с отходами, внедрить основные методы уничтожения отходов с вовлечением новых технологий и инвестиций.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н931.103

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Кузьмінов Б. П. 
Професійні чинники та їхній вплив на здоров'я працівників взуттєвих виробництв / Б. П. Кузьмінов, У. Б. Лотоцька-Дудик // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2016. - № 1. - С. 74-83. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Актуальність дослідження зумовлена необхідністю оцінки умов праці у взуттєвій галузі з урахуванням технологій, обладнання, матеріалів у сучасних умовах виробництва та виявлення причинно-наслідкових зв'язків між чинниками виробничого середовища та здоров'ям працюючих. Проаналізовано основні професійних чинників та визначення їх впливу на здоров'я працюючих взуттєвої галузі. На основі результатів власних досліджень, наукових публікацій, статистичних даних проведено аналіз умов та характеру праці у взуттєвому виробництві, визначено їх вплив на формування донозологічних та патологічних станів у робітників. Трудова діяльність працівників взуттєвих підприємств виконується за наявності комплексної дії виробничих чинників. Монотонність праці, вимушена робоча поза поєднуються з забрудненням повітря робочої зони хімічними речовинами різних ступенів токсичності та наднормовими рівнями шуму та вібрації на окремих етапах технологічного процесу. У структурі захворюваності працівників взуттєвої галузі переважають хвороби нервової, дихальної та серцево-судинної систем, кістково-суглобового апарату. Серед професійних захворювань зустрічаються дерматози, бронхіальна астма, гінекологічні захворювання. Використання у технологічних процесах канцерогенних речовин призводить до розвитку раку порожнини носа, сечового міхура та лейкозів. Необхідним є розробка нормативно-методичної бази, яка б регламентувала умови праці у взуттєвій галузі на сучасному етапі виробництва. Це сприятиме зниженню негативного впливу виробничих чинників на здоров'я працівників, обгрунтуванню фактичних рівнів професійного ризику у взуттєвій промисловості та розробці заходів щодо зміцнення та збереження здоров'я працюючих.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.517.3-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лотоцька-Дудик У. Б. 
Особливості умов праці та вплив їх на здоров'я працівників легкої промисловості / У. Б. Лотоцька-Дудик, Н. О. Крупка // Довкілля та здоров'я. - 2016. - № 3. - С. 60-67. - укp.

Узагальнено дані про особливості умов праці та виробничий травматизм в різних галузях легкої промисловості, досліджено їх вплив на стан здоров'я і формування професійно-обумовленої патології працюючих.

В работе обобщаются данные об особенностях условий труда и производственном травматизме в разных отраслях легкой промышленности, исследуется их влияние на состояние здоровья и формирование профессионально-обусловленной патологии работающих.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.517-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Крупка Н. О. 
Стан якості питної води Львівщини протягом 2009 - 2015 років / Н. О. Крупка, У. Б. Лотоцька-Дудик // Довкілля та здоров'я. - 2016. - № 4. - С. 23-29. - укp.

Оценено качество питьевой воды по результатам лабораторных исследований и анкетного опроса населения, определены мероприятия, направленные на улучшение водообеспечения жителей г. Львов и области на ближайшую перспективу.

Оцінено якість питної води за результатами лабораторних досліджень і анкетного опитування населення, визначено заходи, спрямовані на покращання водозабезпечення мешканців м. Львів та області на найближчу перспективу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.5(4УКР-4ЛЬВ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Лотоцька-Дудик У. Б. 
Шкідливі виробничі чинники взуттєвих виробництв: шум та вібрація / У. Б. Лотоцька-Дудик // Мед. перспективи. - 2019. - 24, № 1. - С. 87-93. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Производство обуви является важной и перспективной отраслью легкой промышленности Украины. Почти на 300 предприятиях работает более 15 тыс. человек. Совершенствование технологий и оборудования, интенсификация производственных процессов на фоне их неполной механизации и автоматизации обуславливают наличие производственного шума и вибрации на рабочих местах, в частности в раскройных, вырубочных и сборочных цехах. Проанализированы уровни производственного шума и производственной вибрации на рабочих местах работников основных профессий: раскройщиков, вырубщиков деталей, литейщиков, клеймовщиков, брусовщиц, швей, обработчиков деталей верха и низа обуви, намазчиков клея, затяжчиков, сборщиков обуви, шершевальщиков, фрезеровщиков. Условия труда раскройщиков на раскройных машинах Gerber, швей, брусовщиц, заготовителей верха, литейщиков, сборщиков и затяжчиков обуви, намазчиков клея по шумовым нагрузкам относятся ко 2-му классу (допустимые). Условия труда раскройщиков на раскройных прессах, клеймовщиков, сборщиков верха обуви на швейных машинах тяжелого класса, шершевальщиков, фрезеровщиков и обработчиков низа обуви - к вредным (класс 3.1), на отдельных рабочих местах вырубщиков деталей (пресс ПВГ-8) и шершевальщиков - к вредным (класс 3.2). Эквивалентные корректированные уровни локальной и общей вибрации не превышают допустимых уровней. Наличие сопутствующих неблагоприятных производственных факторов обуславливает необходимость изучения как комбинированного, так и сочетанного действия шума и вибрации с последующей оценкой рисков для здоровья работающих в легкой промышленности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.517.3-43 + Р124.431.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Технології продуктів оздоровчого харчування : монографія / М. Я. Бомба, О. М. Вівчарук, Ю. В. Жиліщич, Б. В. Кректун, У. Б. Лотоцька-Дудик, С. В. Майкова, Г. В. Макогін, О. Б. Максимець, О. Б. Маслійчук, І. Г. Пандяк, І. В. Петлін, Н. Б. Сливка, Н. Я. Сусол, Л. О. Федина; ред.: М. Я. Бомба; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2023. - 336 c. - Бібліогр.: с. 304-335 та в кінці розд. - укp.

Розглянуто сучасні вітчизняні та світові тенденції розвитку харчових технологій, орієнтованих на виробництво харчових продуктів оздоровчого, профілактичного, функціонального та дієтичного призначення, що значно розширює і збагачує асортимент страв із оздоровчими властивостями. Наведено результати досліджень щодо вдосконалення технології виробництва харчових виробів завдяки доповненню їх нетрадиційними інгредієнтами функціонального спрямування. Обґрунтовано пропозиції щодо виробництва та поліпшення якості продуктів харчування, зокрема забезпечення населення країни необхідною кількістю харчової продукції оздоровчого призначення, яка відповідає основним принципам харчування третього тисячоліття, що є запорукою збереження генофонду нації


Індекс рубрикатора НБУВ: Л996.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71318 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського