Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (3)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Морозовська Г$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія:    
1.

Обуховський В. В. 
Зародження мікродоменів у сегнетоелектричних кристалах / В. В. Обуховський, Г. М. Морозовська // Укр. фіз. журн. - 2003. - 48, № 10. - С. 1075-1080. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Вивчено можливість народження мікродоменів (МД) у сегнетоелектричних кристалах поблизу неоднорідностей конкретного типу - заряджених мікровключень всередині кристала. Мікровключення моделюється сферою, МД - циліндром з плоскими торцями та нескінченно тонкими доменними стінками. Показано, що необхідною умовою зародження МД є перевищення заряду дефекту над пороговим значенням. Радіус і заряд дефекту однозначно визначають розміри МД. У залежності від параметрів зарядженого дефекту можуть виникати макродомени, голкоподібні або лінзоподібні мікродомени.


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7 + В379.373

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Глинчук М. Д. 
Розмірні ефекти в сегнетоелектричних наноматеріалах / М. Д. Глинчук, Є. А. Єлісєєв, Г. М. Морозовська // Укр. фіз. журн. (Огляди). - 2009. - 5, № 1. - С. 34-60. - Бібліогр.: 143 назв. - укp.

Наведено та проаналізовано результати сучасних теоретичних та експериментальних досліджень сегнетоелектричних наноматеріалів. Продемонстровано істотний вплив розмірних і поверхневих ефектів на полярні та діелектричні властивості просторово-обмежених сегнетоелектричних систем різноманітної природи, зокрема, сегнетоелектриків типу зміщення та порядок - непорядок, релаксорних і віртуальних сегнетоелектриків та антисегнетоелектриків. Показано, що у разі зменшення розмірів сегнетоелектричних об'єктів, наприклад, виготовлених у вигляді нанопорошків, нанокомпозитів або тонких плівок, є можливим як пригнічення, так і підсилення їх сегнетоелектричних властивостей, а також поява сегнетоелектричних властивостей у віртуальних сегнетоелектриках та антисегнетоелектриках. Продемонстровано, що флексоелектричний зв'язок між градієнтами поляризації та деформації призводить до виникнення якісно нових ефектів у сегнетоелектричних наносистемах.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236 + В379.371.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988/огл. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Морозовська Г. М. 
Локальні полярно-активні властивості сегнетоелектриків та утворення їх нанодоменної структури : автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Г. М. Морозовська; Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України. - К., 2009. - 34 c. - укp.

Розвинуто феноменологічний опис локальних полярно-активних властивостей сегнетоелектриків. Побудовано термодинамічну теорію утворення нанодоменних структур за дії неоднорідних електричних полів. Розроблено аналітичну теорію локального п'єзоелектричного відгуку сегнетоелектрика на збудження електричним полем зовнішнього нанорозмірного джерела. Зіставлено результати теоретичних і експериментальних досліджень полярно-активних властивостей сегнетоелектриків і показано можливості самоузгодженого аналізу експериментальних даних. З застосуванням розробленого теоретичного підходу описано вплив електричних полів дефектів, розмірних ефектів і екранування зв'язаного заряду на реверсування поляризації у нанорозмірних областях сегнетоелектриків, локальний п'єзо-, піро- та діелектричний відгук полярно-активних матеріалів і процес утворення штучної доменої структрури в сегнетоелектриках. Зазначено, що результати проведених досліджень доцільно використовувати для самоузгодженого кількісного аналізу експериментальних даних сканувальної п'єзоелектричної силової мікроскопії, петель сегнето- та піроелектричного гістерезису у полярно-активних матеріалах, що має практичне значення для мініатюризації приладів наноелектроніки, які містять функціональні нелінійні сегнетоелектричні елементи. Використання аналітичних результатів дозволяє визначити оптимальні умови експерименту для формування масивів стабільних нанодоменів і адресного реверсування поляризації їх елементів за допомогою неоднорідного електричного поля зовнішнього нанорозмірного джерела (голки зона силового мікроскопа або дискового електрода), що може бути

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022 + В372.236,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА363908 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Морозовська Г. М. 
Фотоіндуковані процеси розсіювання світла та мікродоменоутворення в сегнетоелектриках : Автореф. дис. канд. фіз.-мат. наук : 01.04.05 / Г. М. Морозовська; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2003. - 20 c. - укp.

Розглянуто динамічні нелінійно-оптичні процеси у фоторефрактивних матеріалах без центру інверсії за умови їх стаціонарного опромінення лазерним світлом. Запропоновано аналітичний опис періодичного та нестаціонарного аксіально-симетричного фотоіндукованого розсіювання світла у фоторефрактивних кристалах. З використанням термінів теорії зв'язаних хвиль пояснено характерні риси даних ефектів: конічну просторову структуру та імпульсну часову поведінку, враховуючи не тільки поздовжній, але й поперечний фотогальванічний струм, поперечну нестійкість взаємодіючих пучків та ізотропний розподіл об'ємних флуктуацій діелектричної проникності. Досліджено процес утворення мікродоменів у сегнетоелектриках під впливом лазерного опромінення. Встановлено, що фото-мікродоменоутворення відбувається поблизу заряджених кластерів на межі освітленої області. Виявлено, що просторовий заряд локалізується на них завдяки фотогальванічному ефекту. За умови наближення густини заряду кластера до критичної, поздовжній розмір мікродомена значно перевищує поперечний, який визначається розміром кластера, в результаті мікродомен набуває голкоподібної форми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022 + В379.371.4,022 + В343.43,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА327947 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Морозовська Г. М. 
Ефекти пам'яті гетероструктур на основі полярно-активних наноплівок / Г. М. Морозовська, Г. С. Свєчніков // Укр. фіз. журн. (Огляди). - 2010. - 6, № 2. - С. 140-170. - Бібліогр.: 134 назв. - укp.

Зазначено, що сучасні досягнення інформаційних технологій залежать від швидкісних і високоємнісних пристроїв енергонезалежної пам'яті. Нині інтенсивно досліджують різноманітні альтернативи сучасним пристроям пам'яті з метою одержання більш потужних і функціональних пристроїв. Розглянуто сучасний стан теоретичних досліджень ефектів пам'яті гетероструктур на базі полярно-активних наноплівок та їх застосувань: енергонезалежної пам'яті на основі сегнетоелектричних наноплівок, резистивних сегнетоелектричних діодів і польових транзисторів, пам'яті на масивах нанодоменів і провідних доменних стінках, резистивної пам'яті з довільним доступом, що базується на явищі перемикання опору наноплівок оксидів перехідних металів, і мемристорної пам'яті. Значну увагу приділено континуальній теорії зарядових, польових і гістерезисних характеристик гетероструктур на базі наноплівок мемристорів, іоніків і твердих електролітів, впливу розмірних ефектів на перемикання спонтанної поляризації в наногетероструктурах типу сегнетоелектрик - напівпровідник. Розглянуто основні механізми перемикання поляризації й опору в полярно-активних наноплівках: електричний, електроміграційний і деформаційний.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236 + В372.6 + З973-045

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988/огл. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Морозовська Г. М. 
Локальний електромеханічний відгук тонких плівок напівпровідників-іоніків / Г. М. Морозовська, Г. С. Свєчніков, К. В. Деркач // Укр. фіз. журн. - 2011. - 56, № 11. - С. 1213-1220. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Проведено розрахунки локального електромеханічного відгуку тонких плівок напівпровідників-іоніків, викликаного локальними змінами концентрації іонів (стехіометричний внесок) і вільних електронів і дірок (електрон-фононна взаємодія внаслідок деформаційного потенціалу). Одержано динамічні деформаційно-вольтові петлі гістерезису в тонкій плівці іоніка-напівпровідника з рухливими акцепторами (донорами) та дірками (електронами). У випадку "блокуючих" електродів, які не пропускають іони, зміни концентрації дірок (електронів) вносять основний внесок у залежність механічного зміщення поверхні плівки від електричної напруги, прикладеної до зонда, що безпосередньо реєструється за допомогою методів сканувальної зондової мікроскопії (СЗМ). Таким чином, СЗМ переміщення поверхні іоніка-напівпровідника може надати важливу інформацію про локальні зміни зарядового стану акцепторів (донорів) та електрон-фононні кореляції через деформаційний потенціал.


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.226 + В376

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Єлісєєв Є. А. 
Полярні властивості та петлі гістерезису у багатошарових тонких плівках типу сегнетоелектрик/віртуальний сегнетоелектрик / Є. А. Єлісєєв, М. Д. Глинчук, Г. М. Морозовська, Я. В. Яковенко // Укр. фіз. журн. - 2012. - 57, № 10. - С. 1038-1049. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Яковенко Я. В. 
Поляризація та піроелектричний коефіцієнт в околі антиферодисторсійних доменних границь (на прикладі SrTiOVB3D) / Я. В. Яковенко, Є. А. Єлісєєв, С. В. Свєчніков, Г. М. Морозовська // Укр. фіз. журн. - 2012. - 57, № 12. - С. 1223-1231. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.8 в641 + В379.373 в641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Зубкова С. М. 
Кілька безкомпромісних кроків на шляху до сутності фізичних явищ (до 80-річчя члена-кореспондента НАН України М. Д. Глинчук) / С. М. Зубкова, Г. М. Морозовська // Вісн. НАН України. - 2015. - № 2. - С. 94-98. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

13 лютого 2015 р. виповнюється 80 років видатному вченому в галузі матеріалознавства і технології матеріалів, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки та премії ім. І. М. Францевича НАН України, доктору фізико-математичних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Майї Давидівні Глинчук.


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 д(4УКР) + Ж3 д(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Морозовська Г. М. 
Дослідження електроміграції та дифузії в скануючій зондовій мікроскопії твердих електролітів / Г. М. Морозовська, В. В. Обуховський, О. В. Удод, С. В. Калінін, О. Целев // Укр. фіз. журн.. - 2015. - 60, № 10. - С. 1027-1036. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Проведено числове моделювання та аналіз локального механо-електро-хімічного відгуку твердих електролітів у наближенні Больцмана - Планка - Нернста - Ейнштейна з урахуванням вегардівського механізму. Розрахована геометрія є типовою для експериментів у галузі сканувальної зондової мікроскопії електрохімічних деформацій (СЗМЕД). Розраховано частотні спектри різних компонент зміщення поверхні електроліту та глибини відгуку СЗМЕД, а також зміни концентрацій донорів, і проведено їх порівняльний аналіз.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г576.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Морозовська Г. М. 
Про стан та перспективи розвитку фізики фероїків в Україні : (за матеріалами наук. доп. на засід. Президії НАН України 13 груд. 2017 р.) / Г. М. Морозовська // Вісн. НАН України. - 2018. - № 2. - С. 42-52. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Доповідь охоплює широке коло питань, що мають важливе значення для вирішення актуальних проблем розвитку фізики фероїків в Україні. Зазначено, що фероїки є унікальними об'єктами для фундаментальних фізичних досліджень складних нелінійних процесів і явищ, які відбуваються в цих речовинах у мікро- і наномасштабі. Завдяки можливості керування фізичними властивостями фероїків за допомогою розмірних ефектів наноструктури на їх основі є одними з найперспективніших для застосувань у наноелектроніці, наноелектромеханіці, оптоелектроніці, нелінійній оптиці та інформаційних технологіях. У НАН України сформувалася наукова школа з фізики фероїків, характерною ознакою якої є глибока інтегрованість у міжнародну наукову спільноту. Українські вчені отримали ряд пріоритетних результатів, які мають фундаментальне значення для розуміння нелінійних фізичних процесів у нанофероїках, а також є важливими для їх новітніх застосувань у наноелектроніці.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.21 е(4УКР) л1 + В379.273.4 е(4УКР) л1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Шевлякова Г. В. 
Фероелектричні наночастинки в нанокомпозиті. Вплив розподілу за розмірами на температурні залежності піроелектричного і електрокалоричного перетворення / Г. В. Шевлякова, Г. С. Свєчніков, М. В. Морозовський, Г. М. Морозовська // Мікросистеми, Електроніка та Акустика. - 2020. - 25, № 3. - С. 27-35. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Із використанням теоретичного підходу Ландау - Гінзбурга - Девоншира для невзаємодіючих фероелектричних монодоменних сферичних наночастинок різних розмірів, поміщених у діелектричну матрицю, розраховано температурні залежності спонтанної поляризації, електрокалоричної зміни температури та піроелектричного (ПЕК) та електрокалоричного (ЕКК) коефіцієнтів. Проаналізовано зміни вигляду цих залежностей за різних значень параметрів усіченого нормального розподілу наночастинок за розмірами - найбільш імовірного радіусу (ІР) і дисперсії. Показано, що спонтанна поляризація, параметри максимумів ПЕК та ЕКК і електрокалоричної зміни температури за однакової величини дисперсії сильно залежать від найбільш ІР, а за однакової величини найбільш ІР слабко залежать від дисперсії. Отримані результати відкривають нову можливість керування піроелектричними та електрокалоричними параметрами фероелектричних нанокомпозитів через параметри розподілу наночастинок за розмірами, що може бути важливим для застосувань у перетворювачах енергії та мікроохолоджувачах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж364.206

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Стріха М. В. 
Про неможливість одержання стабільної негативної ємності в транзисторах MOSFET з ізоляторами на основі тонких шарів діелектрика та сегнетоелектрика / М. В. Стріха, Г. М. Морозовська // Сенсор. електроніка і мікросистем. технології. - 2022. - 19, № 1/2. - С. 19-29. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: З852.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24835 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського