Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Настека М$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Представлено документи з 1 до 2

      
1.

Цивунін В. В. 
Порівняльні психотропні та знеболювальні властивості інгібіторів натрійзалежного котранспортера глюкози 2 типу (SGLT2) дапагліфлозину й емпагліфлозину / В. В. Цивунін, С. Ю. Штриголь, М. В. Настека, Є. О. Нехороша // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2022. - 16, № 3. - С. 147-158. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Мета дослідження - оцінити вплив інгібіторів натрій-глюкозного котранспортера 2 типу (SGLT2) дапагліфлозину та емпагліфлозину на емоційно-стресову реакцію інтактних тварин у тесті "Відкрите поле", на тривожність, депресивну поведінку, пам'ять, фізичну витривалість, а також на біль різного походження. Експерименти виконано на безпородних білих мишах. Протидіабетичні препарати групи інгібіторів SGLT2 дапагліфлозин (50 мг/кг) та емпагліфлозин (20 мг/кг) вводили в шлунок у вигляді суспензії подрібнених таблеток за 30 - 40 хв до тестування. Психотропні ефекти досліджували в тестах "Відкрите поле", "Піднесений хрестоподібний лабіринт", "Підвішування мишей за хвіст", "Умовна реакція пасивного уникання", "Плавання з навантаженням". Для вивчення впливу на центральний компонент больової чутливості використано тест "Гаряча пластина", на периферичний - тест "Оцтовокислі корчі". Дапагліфлозин та особливо емпагліфлозин зменшують депресивну поведінку в тесті "Підвішування за хвіст". Емпагліфлозин також виявляє ноотропні властивості, покращуючи пам'ять у тесті "Умовна реакція пасивного уникнення". На показники тривожності в тесті "Піднесений хрестоподібний лабіринт" і на поведінку мишей у тесті "Відкрите поле" обидва інгібітори SGLT2 суттєво не впливають (тенденційне збільшення орієнтовно-дослідницької активності в тесті "Відкрите поле" під впливом емпагліфлозину відповідає в цілому стимулювальній спрямованості дії препарату). Обидва препарати не збільшують фізичну витривалість у тесті "Плавання з навантаженням". Дапагліфлозин, але не емпагліфлозин, чинить знеболювальний ефект у тесті "Гаряча пластина", що вказує на центральний механізм знеболювальної дії. У тесті "Оцтовокислі корчі" обидва препарати не виявили ефекту, що свідчить про відсутність у них виразного периферичного компоненту аналгетичної активності. Таким чином, інгібітори SGLT2 мають плейотропні властивості. Емпагліфлозин характеризується стимулювальним впливом на ЦНС, чинить антидепресивний і ноотропні ефекти, що може бути корисним для корекції афективних і когнітивних порушень, а дапагліфлозин завдяки центральним знеболювальним властивостям може розглядатися як перспективний засіб для корекції больових синдромів при цукровому діабеті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Настека М. В. 
Імплементація принципів сталого розвитку сільськогосподарськими підприємствами України / М. В. Настека // Наук. вісн./Одес. нац. екон. ун-т. - 2022. - № 11/12. - С. 14-19. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Запропоновано підхід до тлумачення поняття "сталий розвиток", що визначається як процес здійснення господарської діяльності, включаючи виробництво та реалізацію товарів, робіт і послуг, на основі синергетичного підходу до процесу взаємодії господарської діяльності, економіки, екології та соціальні системи, що забезпечують ефективність своїх функцій, набувають елементів подальшого розвитку в оперативно-стратегічний період. Зокрема, акцентовано увагу на корпоративній діяльності в умовах воєнного стану. Управління сталим розвитком сільськогосподарських підприємств (СГП) у глобальному середовищі є складним системним процесом, пов'язаним із такими аспектами управління підприємством, як управління конкурентоспроможністю, стратегічне управління, екологічне управління, управління соціальним розвитком, міжнародне управління та цілі. Одним із них є виробництво екологічно безпечних харчових продуктів, які задовольняють потреби споживачів з урахуванням сформованої культури споживання і прогнозованих потреб майбутніх поколінь. Виявлено особливості та розроблено принципи управління цим процесом. Основним завданням роботи є акцентування уваги на діяльності суб'єктів підприємницької діяльності під час воєнного стану та продовження реалізації ідей сталого розвитку, що запроваджуються Організацією Об'єднаних Націй. Використано комплекс загальнонаукових і спеціальних методів наукового пізнання. Відповідно до поставленої мети, об'єкта, предмета та завдань дослідження використано такі методи: діалектичний, формальний, порівняльний, синтезу та аналізу, юридичного тлумачення, історичний метод. У процесі дослідження сформовано основні завдання, що постають перед СГП України на шляху реалізації принципів сталого розвитку. Запровадження принципів сталого розвитку у діяльності українських СГП є важливим критерієм їх конкурентоспроможності на світовому ринку.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-96

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72117 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського