Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (16)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Новосядлий Б$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія:    
1.

Чорній Ю.  
Інтерпретація розподілу квазарів по червоних зміщеннях у сучасних космологічних моделях / Ю. Чорній, Ю. Кулініч, Б. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2004. - 20, № 4. - С. 359-365. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В677.1 + В692

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Леонтьєв В. А. 
Еволюція кореляційної функції квазарів в $E bold LAMBDACDM-моделях формування структури Всесвіту / В. А. Леонтьєв, Б. С. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2004. - 20, № 3. - С. 252-259. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В677.14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Новосядлий Б. С. 
Збурення концентрацій іонів та електронів в епоху космологічної рекомбінації / Б. С. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2006. - 22, № 2. - С. 109-124. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Проаналізовано розвиток збурень концентрацій вільних електронів та іонів водню і гелію у період космологічної рекомбінації, зумовлених нерівноважною іонізаційно-рекомбінаційною кінетикою в області космологічних адіабатичних збурень густини речовини. На основі рівнянь кінетики рекомбінації водню та гелію одержано диференціальні рівняння для еволюції відносних збурень концентрацій іонізованого водню та гелію, які інтегруються числовим методом для стандартних значень параметрів космологічної моделі. Показано, що внаслідок сильної залежності швидкості іонізаційно-рекомбінаційних процесів від густини газу і температури, амплітуди відносних збурень концентрацій іонів в період, коли іонізаційно-рекомбінаційної рівноваги немає, суттєво більші від амплітуди адіабатичних збурень густини речовини. Для вільних електронів і протонів у момент максимальної швидкості рекомбінації вони у п'ять разів більші, ніж амплітуда збурення густини речовини, а для іонів гелію - у 18 разів. Така різниця амплітуд збурень концентрації іонів і збурень повної густини баріонної речовини, однак не проявляється безпосередньо у флуктуаціях температури реліктового випромінювання. Їх спостережувані прояви через флуктуації оптичної глибини та вплив на результати розрахунків поляризації реліктового випромінювання вивчаються.


Індекс рубрикатора НБУВ: В641.1 + В632.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Апуневич С.  
WMAP-2006: космологічні параметри і великомасштабна структура Всесвіту / С. Апуневич, Б. Венгльовська, Ю. Кулініч, Б. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2007. - 23, № 2. - С. 67-82. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В692

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Сергієнко О. М. 
Скалярне поле як темна енергія, що прискорює розширення Всесвіту / О. М. Сергієнко, Б. С. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2008. - 24, № 5. - С. 345-359. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В692 + В63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Апуневич С.  
Темна матерія та темна енергія у Всесвіті: астрофізичні підстави та теоретичні моделі / С. Апуневич, Ю. Кулініч, Б. Новосядлий, В. Пелих // Кинематика и физика небес. тел. - 2009. - 25, № 2. - С. 83-106. - Бібліогр.: 119 назв. - укp.

Надано загальний огляд проблеми темної матерії та темної енергії у спостережуваному Всесвіті. Питання висвітлено з точок зору галузей, на межі яких лежить ця фундаментальна задача, - астрофізичної та теоретико-фізичної, та підкреслено, що міждисциплінарний характер проблеми "темного" сектору Всесвіту може сприяти її вирішенню. Історичний розвиток проблематики не описано; увагу зосереджено на виявленні головних тенденцій і перспективних напрямків.


Індекс рубрикатора НБУВ: В632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Новосядлий Б. С. 
Великомасштабна структура та параметри космологічної моделі спостережуваного всесвіту : Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук / Б. С. Новосядлий; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. - К., 2007. - 36 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В692 в641.8,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350202 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Апуневич С.  
Перша астрономічна обсерваторія у Львові / С. Апуневич, О. Логвиненко, Б. Новосядлий, М. Ковальчук // Кинематика и физика небес. тел. - 2011. - 27, № 5. - С. 72-82. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Висвітлено стан астрономічних досліджень у Львові наприкінці XVIII ст., наведено відомості про перші документально підтверджені астрономічні спостереження, що здійснювалися у Львові. Змальовано обставини заснування та будівництва астрономічної обсерваторії при єзуїтському колегіумі (університеті), за архівними матеріалами встановлено дату заснування - 15 травня 1771 р. Досліджено роль, яку відігравала обсерваторія під час входження Галичини до Австро-Угорської імперії, зібрано та впорядковано біографічні дані про видатних астрономів та інженерів тієї доби, долі котрих пов'язані із Львівською обсерваторією.


Індекс рубрикатора НБУВ: В6 е(4УКР-4ЛЬВ-2Л) л41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Новосядлий Б. 
Гравітаційна стійкість темної енергії в галактиках та скупченнях галактик / Б. Новосядлий, М. Ціж, Ю. Кулініч // Кинематика и физика небес. тел. - 2014. - 30, № 2. - С. 3-15. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Проаналізовано поведінку скалярного поля як темної енергії Всесвіту за умов статичного світу галактик та скупчень галактик. Знайдено аналітичні розв'язки рівнянь еволюції збурень густини і швидкості темної матерії та темної енергії, які взаємодіють тільки гравітаційно, разом із збуреннями метрики у статичному світі з фоновою метрикою Мінковського. За їх допомогою показано, що квінтесенційна та фантомна темна енергія у статичному світі галактик та скупчень галактик є гравітаційно стійкою і під дією самогравітації вона може тільки осцилювати. У гравітаційних полях збурень темної матерії вона здатна монотонно згущуватись, але амплітуди збурень густини і швидкості у всіх масштабах залишаються малими. Проілюстровано також, як "акреція" фантомної темної енергії в область згущення темної матерії зумовлює формування від'ємного збурення густини ("войда") темної енергії.


Індекс рубрикатора НБУВ: В677 + В313.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Неоменко Р. 
Динаміка розширення Всесвіту у моделях з немінімально зв'язаною темною енергією / Р. Неоменко, Б. Новосядлий // Кинематика и физика небес. тел. - 2016. - 32, № 4. - С. 3-22. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Розглянуто модель темної енергії з баротропним рівнянням стану, яка взаємодіє з темною матерією гравітаційно та іншою силою, що зумовлює обмін енергією-імпульсом між ними. Обидва компоненти описуються наближенням ідеальної рідини, параметрами якої є параметр густини, параметр рівняння етапу та ефективна швидкість звуку. Розглянуто 3 види взаємодій між ними: взаємодію, незалежну від густих прихованих компонентів, взаємодію, пропорційну до густини енергії темної енергії та взаємодію, пропорційну до густини енергії темної матерії. На основі загальноковаріантних рівнянь збереження та рівнянь Айнштайна одержано рівняння, які описують динаміку розширення однорідного ізотропного Всесвіту та еволюцію густин обох компонентів для різних значень параметра взаємодії. Показано, що для цих 3-х видів взаємодій є області значень параметрів темної енергії та сили взаємодії, для яких густини темної енергії, темної матерії та їх сума можуть набувати від'ємних значень. Знайдено умови додатності густин енергії темної енергії та темної матерії. За цих умов встановлено обмеження на значення параметра взаємодії. Проаналізовано динаміку розширення Всесвіту з цими взаємодіями.


Індекс рубрикатора НБУВ: В692 + В313.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Новосядлий Б. С. 
Науково-освітній консорціум "ГеоГеліоАстрофізика" Західного наукового центру НАН України і МОН України / Б. С. Новосядлий // Геодинаміка. - 2017. - № 1. - С. 139-141. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Наведено інформацію про задачі, склад учасників і напрямки діяльності створеного у 2015 р. Науково-освітнього консорціуму "ГеоГеліоАстрофізика" Західного наукового центру НАН України і МОН України та наведено перелік доповідей, заслуханих на науковому семінарі консорціуму за перший рік роботи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д2е(4УКР)л + В63 е(4УКР)л

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Новосядлий Б. 
Молекули в ранньому Всесвіті / Б. Новосядлий, О. Сергієнко, В. М. Шульга // Кинематика и физика небес. тел. - 2017. - 33, № 6. - С. 3-16. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В69 + В36

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Новосядлий Б. С. 
Відкриття, що дали змогу по-новому подивитися на Всесвіт (Нобелівська премія з фізики 2019 р.) / Б. С. Новосядлий // Вісн. НАН України. - 2019. - № 12. - С. 20-27. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

8 жовтня Нобелівський комітет при Королівській шведській академії наук оголосив рішення про присудження Нобелівської премії з фізики в 2019 р. Половина премії дісталася канадсько-американському вченому Джеймсу Піблсу (James Peebles) "за теоретичні відкриття у фізичній космології". Другу половину премії поділили між собою швейцарські астрофізики Мішель Майор (Michel Mayor) і Дідьє Кело (Didier Queloz) "за відкриття екзопланети, що обертається навколо сонцеподібної зірки". Йдеться про першу, так би мовити, "теоретичну" частину премії.


Індекс рубрикатора НБУВ: В69 п7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Астрономія   
14.

Новосядлий Б. 
Темний сектор в космології: темна енергія на космологічних і астрофізичних масштабах / Б. Новосядлий // Укр. фіз. журн.. - 2019. - 64, № 11. - С. 990-1000. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.

Обговорено властивості та спостережно прояви динамічної темної енергії на космологічних й астрофізичних масштабах. Розглянуто динамічну темну енергію у вигляді квінтесенційних та фантомних скалярних полів з різними значеннями параметра рівняння стану та ефективної швидкості звуку. Проаналізовано еволюцію динамічної темної енергії і її вплив на динаміку розширення Всесвіту, формування гало і великих порожнин, її поведінка в статичному світі галактик, в околицях зірок та чорних дір. Розглянуто можливі випробування для встановлення природи темної енергії.


Індекс рубрикатора НБУВ: В69 + В632.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Астрономія у Львівському університеті (1661-2021) : монографія / С. Є. Апуневич, М. В. Ваврух, Н. В. Вірун, Є. Б. Вовчик, М. М. Ковальчук , Б. Я. Мелех, Б. С. Новосядлий, О. Л. Петрук, М. І. Стоділка; ред.: Б. С. Новосядлий; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів : ЛНУ ім. І. Франка, 2021. - 367, [8] c. - Бібліогр.: с. 187-312 - укp.

Відображено розвиток астрономічних досліджень та освіти у Львівському національному університеті імені Івана Франка від часу його заснування до тепер. Висвітлено біографії відомих науковців, які працювали в університеті у різні часи. Вперше наведено список астрономічних курсів від 1899 до 2021 р., теми виконаних тут і захищених дисертацій, теми науково-дослідних робіт 1970-2021 років, повну бібліографію праць за астрономічною тематикою за весь період, охоплений у книзі, та біографічні довідки їхніх авторів.


Індекс рубрикатора НБУВ: В6 е(4УКР-2ЛЬВ) л3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Обрії науки II. Історії часу : [матеріали доп. семінару] / Б. Новосядлий, І. Мриглод, Н. Карамишева, Ю. Щурко, І. Галецька, О. Сеник, З. Бауман, Н. Отріщенко, Б. Потятиник, О. Петрук, Ю. Головач, Я. Грицак; ред.: Ю. Головач, Я. Грицак, Б. Новосядлий; "Обрії науки", щомісячний міждисциплінарний семінар. - Львів : Укр. катол. ун-т, 2020. - 175 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3 + Ю251.201

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71269 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського