Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (5)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Пляцко Р$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Гайда Р.  
Іван Пулюй. 1845-1918 : Життєписно-бібліогр. нарис / Р. Гайда, Р. Пляцко; ред.: О. Купчинський; Наук. т-во ім. Шевченка у Львові. - Л., 1998. - 284 c. - (Визнач. діячі НТШ; 7). - Бібліогр.: с. 252-271. - укp.

Висвітлюються різні аспекти діяльності Івана Пулюя. Подано сконденсований творчий портрет І.Пулюя як високоталановитої людини у своїй багатогранності. Найбільше уваги приділено його фізичним дослідженням, які стосуються трьох напрямків молекулярної фізики, катодного проміння та Х-променів. Окремі питання присвячені електротехнічній діяльності науковця, його науково-популярним працям. Описано громадсько-політичну, перекладацьку та публіцистичну активність І.Пулюя. Подаються відомості про те, як поширювалося знання про нього серед кіл української (а частково і міжнародної наукової) громадськості. В додатках вміщено основні дати життя і діяльності, бібліографію праць І.Пулюя, список доступних публікацій про нього, а також передрук першої публікації молодого Пулюя "Споминка о Тернополі".


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 д(4Укр) Пулюй, І.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Пляцко Р. М. 
Про неосциляційні розв'язки рівнянь Матіссона / Р. М. Пляцко, О. Б. Стефанишин // Мат. методи та фіз.-мех. поля. - 2007. - 50, № 3. - С. 48-55. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Зазначено, що у ході дослідження можливих впливів спіну пробної частки на її рух у гравітаційному полі важливою проблемою є виділення серед множини розв'язків рівнянь Матіссона таких, що мають неосциляційний характер, на відміну від розв'язків так званого вайсенгофівського типу. Запропоновано метод розв'язання цієї проблеми, який реалізовано у випадку екваторіальних рухів частки у полі Шварцшильда. Для цього точні рівняння Матіссона з його ж доповнювальною умовою записано у вигляді системи рівнянь, що містить інтеграли енергії та кутового моменту як параметри. Показано, що розгляд цих рівнянь у наближенні, лінійному за початковими зміщеннями, дозволяє відшукати ті значення параметрів, які у випадку фіксованих початкових значень координат і швидкості частки є властивими саме неосциляційним розв'язкам.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.332 + В315.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж64699 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Пляцко Р. М. 
Теорія гравітаційної ультрарелятивістської спін-орбітальної взаємодії : Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.02 / Р. М. Пляцко; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2003. - 35 c. - укp.

Запропоновано теорію гравітаційної спін-орбітальної взаємодії в ультрарелятивістському діапазоні швидкості пробної частинки зі спіном на підставі аналізу системи рівнянь Матісона - Папапетру. Розроблено й ефективно використано нові зображення цих рівнянь через 3-вектор спіну та в термінах локальних супутніх величин. Одержано критерії, за якими гравітаційна спін-орбітальна взаємодія здатна суттєво змінити енергію, світову лінію та траєкторію частинки в гравітаційному полі Шварцшільда, досліджено залежність сили цієї взаємодії від орієнтації спіну за довільних відносних швидкостей частинки та джерела гравітаційного поля. Вивчено сумісні впливи гравітаційних спін-орбітальної та спін-спінової взаємодії на пробну частинку в полі Керра. Проаналізовано різні формулювання принципу еквівалентності за умов врахування специфіки гравітаційної ультрарелятивістської спін-орбітальної взаємодії. Згідно з одержаними числовими оцінками високоенергетичні частинки зі складу космічних променів можуть змінити своє електромагнітне випромінювання поблизу компактного джерела гравітаційного поля внаслідок впливу цієї взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА325257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пляцко Р. М. 
Точні рівняння Матісона - Папапетру для метрики Шварцшильда з використанням інтегралів руху / Р. М. Пляцко, О. Б. Стефанишин // Укр. фіз. журн. - 2011. - 56, № 9. - С. 869-879. - Бібліогр.: 51 назв. - укp.

Одержано нове представления точних рівнянь Матісона - Папапетру за умови Матісона - Пірані у гравітаційному полі Шварцшильда, що не містить третіх похідних від координат частинки зі спіном. Для цього використано інтеграли енергії та моменту кількості руху частинки, а також одне диференціальне співвідношення, яке випливає з рівнянь Матісона - Папапетру для довільної метрики. Запис рівнянь адаптовано для їх комп'ютерного інтегрування з метою подальших досліджень впливу взаємодії спіну частинки з кривизною простору-часу на її поведінку в гравітаційному полі без обмежень на швидкість та орієнтацію спіну.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.332 в641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Пляцко Р. М. 
Рівняння динаміки частинки зі спіном у загальній теорії відносності / Р. М. Пляцко, М. Т. Феник // Мат. методи та фіз.-мех. поля. - 2017. - 60, № 3. - С. 89-96. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Проаналізовано роль рівнянь Матіссона - Папапетру у виявленні закономірностей спін-гравітаційної взаємодїі за умов ультрарелятивістських рухів спінової частинки в полях чорних дір і нейтронних зір. Останнім часом ці рівняння активно використовуються для дослідження спін-гравітаційних ефектів. Водночас необхідно детальніше вивчити специфіку саме ультрарелятивістських рухів спінової частинки. Використано зображення рівнянь Матіссона - Папапетру у термінах супутніх тетрад, що надає змогу встановити фізичне підгрунтя особливостей спін-гравітаційних ефектів для спінових частинок. Сформульовано висновки, які випливають з одержаних нових розв'язків рівнянь Матіссона - Папапетру.


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж64699 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Гайда Р. П. 
Іван Пулюй. Життя і творчість : монографія / Р. П. Гайда, Р. М. Пляцко; ред.: О. Купчинський; Наук. т-во ім. Шевченка. - Вид. 2-ге, уточ. й допов. - Львів : Дослід.-вид. центр Наук. т-ва ім. Шевченка, 2019. - 219, [52] c. - (Українознав. наук. б-ка НТШ; число 50). - Бібліогр.: в підрядк. прим. - укp. - англ.

Висвітлено основні етапи життєвого та творчого шляху фізика, електротехніка, письменника перекладача і громадсько-політичного діяча другої половини XIX — початку XX ст І. Пулюя. Зазначено, що творча спадщина І. Пулюя вражає своїм різноманіттям у кожній із зазначених вище основних сфер. Пулюй як фізик — це віртуозний конструктор і експериментатор, новатор у своїх намаганнях пояснити спостережувані у дослідах явища на основі загальних законів природи та мікроскопічних уявлень про будову речовини. Як педагог, що не йде второваними шляхами, зумів поєднати у своїх лекціях, статтях і брошурах наукову строгість з прекрасним літературним стилем. Проаналізовано перекладацьку, просвітницьку, публіцистичну та громадсько-політичну діяльність І. Пулюя. Окреслено його розуміння ролі самостійної України як фактора безпеки, миру і стабільности в Європі та намагання пояснити таке геополітичне значення України політикам західних держав. Влучність аналізу І. Пулюя щодо розв'язання українського національного питання дають підставу розглядати його як нашого сучасника у розбудові української держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: В3 д(4УКР) Пулюй, І.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС66751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Фізика   
7.

Пляцко Р. М. 
Про реакцію спінової частинки на кривину простору-часу / Р. М. Пляцко, М. Т. Феник // Укр. фіз. журн.. - 2019. - 64, № 11. - С. 1052-1056. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Проаналізовано реакцію класичної (неквантової) спінової частинки на кривину простору-часу згідно з рівняннями Матісона-Папапетру. З точки зору спостерігача, супутнього до частинки у полі Шварцшильда, вона визначається гравітомагнітними компонентами гравітаційного поля. Величини цих компонент суттєво залежать від релятивістського фактора Лоренца, обчисленого за швидкістю частинки відносно шварцшильдівської маси. Як наслідок, прискорення спінової частинки відносно геодезичного руху є пропорційним до квадрата фактора Лоренца. Водночас інтенсивність електромагнітного випромінювання зарядженої спінової частинки пропорційна до четвертого степеня цього фактора.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського