Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Пісчанська В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія:    
1.

Пісчанська В. В. 
Розробка енергозберігаючої технології виробництва вогнетривів для сифонного розливання сталі : Автореф. дис... канд. техн. наук : 05.17.11 / В. В. Пісчанська; Укр. держ. хім.-технол. ун-т. - Д., 2001. - 17 c. - укp.

Розроблено технологію отримання шамотного сифонного припасу безвипалювальним способом для вирішення проблеми економії паливно-енергетичних ресурсів у процесі виробництва алюмосилікатних вогнетривів, а також склади фосфатної зв'язки і вогнетривкої маси та оптимальні технологічні параметри виробництва безвипалювальних вогнетривів для сифонного розливання сталі. Дослідно-промислову партію безвипалювальних вогнетривів з позитивним результатом використано під час сифонного розливання сталей широкого сортаменту. Встановлено формування ефективної структури виробів у процесі служби, що забезпечує їх високу термічну стійкість, низьке розмивання струменем металу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л424.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА314564 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Пісчанська В. В. 
Вплив суперпластифікаторів на властивості низькоцементного корундового бетону / В. В. Пісчанська, І. В. Голуб, Г. С. Макарова, І. О. Соловйова // Зб. наук. пр. ПАТ "УкрНДІВогнетривів ім. А. С. Бережного". - 2011. - Вип. 111. - С. 161-165. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Проведено експериментальні дослідження щодо вивчення впливу виду та кількості домішки суперпластифікатора на змінення властивостей їх водних розчинів і пластифікацію алюмінаткальцієвого цементу. Наведено результати досліджень впливу кількості домішок пластифікаторів "С-3" і "СП-1" на показники властивостей низькоцементного корундового бетону. Виявлено відмінності в ефективності впливу домішок "С-3" і "СП-1" на пластифікацію цементного тіста і показники властивостей низькоцементного корундового бетону. Встановлено, що введення у склад бетонної суміші 0,05 % домішки суперпластифікатора забезпечує одержання бетону з низькою пористістю та високою механічною міцністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л424.95

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Онасенко Ю. А. 
Вплив конфігурації зерен і зернового складу заповнювача на властивості бетону / Ю. А. Онасенко, В. В. Пісчанська, Л. Д. Пилипчатін // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2012. - № 4/6. - С. 18-23. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

З використанням симлекс-гратчастого методу планування експерименту досліджено вплив конфігурації зерен і зернового складу заповнювача на властивості вогнетривкого низькоцементного шамотного бетону. Встановлено оптимальний зерновий склад заповнювача з зернами різної конфігурації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.001.3 + Н331.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пісчанська В. В. 
Вплив модифікатора на твердіння цементного каменю і властивості вогнетривкого бетону / В. В. Пісчанська, Г. С. Войтюк, Я. М. Пітак // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2014. - № 3/6. - С. 51-57. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Досліджено вплив модифікаторів на процеси гідратації, фазо- та структуроутворення цементного каменю на ранніх стадіях твердіння. Встановлено вплив триполіфосфату натрію та комплексного модифікатора, що містить триполіфосфат натрію та суперпластифікатор, на змінення швидкості гідратації та мікроструктуру цементного каменю, показники властивостей і мікроструктуру низькоцементного корундового бетону.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.006

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Пісчанська В. В. 
Вплив мікрокремнезему на фазовий склад і властивості шпінелеутворюючої композиції / В. В. Пісчанська, Г. С. Войтюк, Я. М. Пітак // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2015. - № 4/6. - С. 8-12. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Досліджено вплив кількості мікрокремнезему на фазовий склад композиційної суміші, що містить кальцій-алюмінатний цемент і шпінелеутворювальні реагенти - кальцинований глинозем і спечений периклаз, після випалу за 1 700 °C. Встановлено, що в результаті взаємодії алюмінатів кальцію цементу з мікрокремнеземом утворюється анортит, геленит і склофаза, які за підвищеного вмісту мікрокремнезему погіршують фізико-технічні властивості композита.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л424.95-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Пісчанська В. В. 
Вплив тривалості механічної обробки на кінетику тужавлення композиційного в'яжучого - суміші периклазового та кальцій-алюмінатного цементу / В. В. Пісчанська, І. А. Алєксєєнко // Зб. наук. пр. ПАТ "УкрНДІВогнетривів ім. А. С. Бережного". - 2015. - Вип. 115. - С. 154-161. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Виконано порівняльні дослідження кінетики тужавлення цементного тіста та змінення рН суспензій композиційних в'яжучих, які складаються з суміші в'яжучих - периклазового (ПЦ) та кальцій-алюминатного цементів (КАЦ), залежно від тривалості механічної обробки спеченого периклазу та суміші периклаз - КАЦ. Одержані результати показали, що збільшення тривалості подрібнення спеченого периклазу у вібраційному млині сприяє підвищенню гідравлічної активності зерен ПЦ і супроводжується значним прискоренням тужавлення цементного тіста. Встановлено, що спільний помел периклазу і КАЦ підвищує ефективність процесу подрібнення периклазу, сприяє зниженню швидкості тужавлення цементного тіста в результаті пасивації зерен периклазу клінкерними мінералами КАЦ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л457

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61063 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського