Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Таірова Т$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Таірова Т. М. 
Кількісна оцінка ризику виникнення аварії на об'єкті підвищеної небезпеки / Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2007. - Вип. 13. - С. 43-50. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.652.52-99

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Таірова Т. М. 
Ризики виникнення вібраційної хвороби у механізаторів сільськогосподарських підприємств / Т. М. Таірова, Є. І. Марчишина // Пробл. охорони праці в Україні. - 2008. - № 15. - С. 106-112. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Зазначено, що несприятливі шкідливі чинники виробничого середовища призводять до виникнення професійних захворювань. Вібраційна патологія займає друге місце серед професійних захворювань (20 %). Особливо небезпечною є поштовхоподібна вібрація, що викликає мікротравми різних тканин із наступними реактивними змінами. Вона реєструється в водіїв машин, трактористів, бульдозеристів, машиністів екскаваторів. Для розрахунку ймовірності виникнення професійного захворювання у тракториста використано логіко-графічну модель дерево відмов. Побудова дерева відмов "VIBRHV1" як моделі випадкового процесу дозволила здійснити вибір варіантів ефективного керування ризиком і розробити заходи щодо зменшення рівня захворювання на вібраційну хворобу в господарстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.540-4 + Р124.431.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Єсипенко А. С. 
Дослідження деяких аспектів настання раптової смерті працівників на робочому місці / А. С. Єсипенко, О. А. Сліпачук, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2011. - Вип. 21. - С. 29-37. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено деякі аспекти настання раптової смерті працівників на робочому місці через незадовільний стан здоров'я. Встановлено зв'язок настання смерті з часом, який минув з дати медичного огляду, віком, професією померлих і рівнем шкідливості та небезпечності виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Єсипенко А. С. 
Дослідження динаміки змін і тенденцій стану умов та безпеки праці в Україні / А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2011. - Вип. 21. - С. 111-118. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Наведено результати досліджень динаміки змін тенденцій стану умов і безпеки праці на підприємствах, в установах, організаціях України за 2007 - 2010 рр. Узагальнення й аналіз проведено на базі інформації звітів форми N 1-УБ. Визначено основні напрямки вдосконалення звітності в сфері охорони праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-648

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Єсипенко А. С. 
Дослідження тенденції виробничого травматизму як основа розробки механізмів для його профілактики / А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2011. - Вип. 20. - С. 102-114. - укp.

Зазначено, що аналіз нещасних випадків на виробництвах України є одним із основних і необхідних шляхів розробки механізмів профілактики та попередження травматизму. Наведено результати дослідження смертельного травматизму на виробництві за 2005 - 2009 рр., визначено його стан, тенденції та масштабність проблеми, закономірності та ступень впливу різних факторів на травматизм, встановлено травмонебезпечні професії в травмонебезпечних видах економічної діяльності (ТНВЕД). Запропоновано заходи щодо попередження травматизму для підприємств всіх видів економічної діяльності та додаткові заходи - для підприємств найбільш ТНВЕД.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-648.5 + Р124.42 + Р11(4УКР)026.245.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Таірова Т. М. 
Сучасні підходи забезпечення безпеки на об'єктах транспорту газу / Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2009. - № 17. - С. 112-120. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано основні причини, що сприяють виникненню та розвитку аварійних ситуацій на газопроводах. Розглянуто типові сценарії аварій та вражальні чинники аварійних ситуацій. Представлено алгоритм імовірнісного аналізу безпеки промислового газопроводу за допомогою методу логічного аналізу, тобто методу "Дерева відмов" та "Дерева подій". Кількісні значення ймовірностей виникнення вражальних чинників у випадку найвірогіднішої аварійної ситуації на промисловому газопроводі - розгерметизації газопроводу та витоку газу - одержано за допомогою інтегрованого комп'ютерного програмного продукту "IRRAS". За результатами розрахунку дерева подій "MGT" встановлено, що на створення аварійної ситуації на трубопроводах найбільше впливають корозійне та механічне пошкодження трубопроводів, а також помилки персоналу, порушення ним правил техніки безпеки.


Індекс рубрикатора НБУВ: О76 н63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Єсипенко А. С. 
Аналіз виробничого травматизму в регіонах України та обгрунтування заходів щодо його запобігання / А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова, М. О. Радіонов; ред.: М. О. Лисюк; НАН України, Держ. служба гірн. нагляду та пром. безпеки України, ДУ "Нац. НДІ пром. безпеки та охорони праці" (ДУ "ННДІПБОП"). - К. : ДУ "ННДІПБОП", 2012. - 107 c. - Бібліогр.: с. 107. - укp.

Розглянуто світовий і вітчизняний досвід аналізу стану травматизму на виробництві, особливості виробничого травматизму з тяжким і смертельним наслідками в Україні та в промислово розвинених регіонах, проаналізовано проблемні питання, що потребують першочергового вирішення. Запропоновано обгрунтовані заходи, спрямовані на запобігання виробничому травматизму зі смертельним наслідком, що стався під час виконання певних робіт на підприємствах України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.245.8 + Р124.424.58

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА762943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Дєньгін А. П. 
Тіньовий сектор економіки - один із чинників прихованого травматизму в Україні / А. П. Дєньгін, А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2012. - Вип. 23. - С. 3-13. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Наведено результати досліджень щодо існування неформального сектора ринку праці як складової тіньової економіки. Проаналізовано наявні матеріали статистики щодо тіньової економіки та стану неформального сектора ринку праці, статистичні дані про стан травматизму в Україні, а також матеріали попередніх досліджень з цього питання, висвітлених у засобах масової інформації, в тому числі на веб-сайтах Інтернету. Надано оцінку негативного впливу неформального сектора ринку праці на стан охорони праці в Україні. Запропоновано науково обгрунтовані пропозиції щодо запобігання цього впливу.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-962 + У9(4УКР)248.5 + Х879(4УКР)246

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Дєньгін А. П. 
Дослідження впливу тіньового ринку праці на стан виробничого травматизму в Україні / А. П. Дєньгін, А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2012. - Вип. 23. - С. 13-25. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Зазначено, що аналіз нещасних випадків на виробництвах України є одним із основних і необхідних шляхів розробки механізмів профілактики та попередження травматизму. Наведено результати дослідження травматизму на виробництві за 2005 - 2009 рр. і зазначено щодо характеру впливу тіньового ринку праці на безпеку праці та формування показників стану виробничого травматизму в процесі господарської діяльності з урахуванням сектора неформальної зайнятості населення. Надано пропозиції щодо зниження рівня виробничого травматизму в процесі господарської діяльності в тіньовому неформальному секторі ринку праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-962 + У9(4УКР)248.5 + Х879(4УКР)246

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Дєньгін А. П. 
До питання вивченості стану дотримання законодавства про охорону праці на тіньовому ринку праці / А. П. Дєньгін, А. С. Єсипенко, Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2012. - Вип. 24. - С. 3-13. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Наведено результати дослідження стану дотримання законодавства про охорону праці в тіньовому ринку праці у зв'язку з зростанням кількості порушень трудових прав громадян у цьому секторі ринку праці. Дослідження проведено шляхом узагальнення та аналізу наявних матеріалів статистики стосовно стану тіньового сектора ринку праці, статистичних даних про стан травматизму, а також матеріалів попередніх досліджень з цього питання, висвітлених в засобах масової інформації, в тому числі на веб-сайтах в Інтернеті. Встановлено, що проблеми виконання вимог законодавства про охорону праці, а саме з погляду дотримання безпечних умов праці, стану виробничого травматизму як загального, так і з смертельним наслідком, обов'язкового розслідування нещасних випадків тощо системно не висвітлено та не досліджено. Науково обгрунтовано пропозиції щодо забезпечення захисту здоров'я і життя працюючих на тіньовому ринку праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)245

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Таірова Т. М. 
Аналіз та прогнозування вікової диференціації виробничого травматизму в Україні / Т. М. Таірова // Пробл. охорони праці в Україні. - 2012. - Вип. 24. - С. 49-58. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Наведено результати аналізу повікового розподілу тяжко та смертельно травмованих на виробництві, що надав змогу виявити значні відмінності у віці серед тяжко та смертельно травмованих і визначити ті вікові групи, які мають найвищий рівень травматизму. Для встановлення чіткої тенденції змін досліджуваних рядів динаміки використано такий статистичний прийом як аналітичне вирівнювання рядів динаміки способом найменших квадратів. Вирівнювання за цим способом надало можливість відобразити загальну тенденцію ряду динаміки та виразити її певним математичним рівнянням (функцією, що апроксимується) та розрахувати теоретичні значення на майбутній період. Запропонований методологічний підхід прогнозування травматизму за віковими групами надає змогу своєчасно та адекватно зробити практично значущі висновки та обгрунтувати рекомендації щодо розробки профілактичних заходів.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-648.5 + Р124.424.58

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Таірова Т. М. 
Прогнозування виробничого дорожньо-транспортного травматизму в Україні / Т. М. Таірова // Вестн. ХНАДУ. - 2012. - Вып. 59. - С. 232-236. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Наведено результати досліджень стану травматизму на виробництві внаслідок дорожньо-транспортних пригод, які сталися з працівниками під час виконання ними трудових обов'язків, розроблено математичну модель, що надає змогу прогнозувати цей вид травматизму на найближчий час.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.245.85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Таірова Т. М. 
Дослідження взаємозв'язку специфічних умов праці в будівельній галузі з профісійними захворюваннями працівників / Т. М. Таірова, К. Н. Ткачук, Р. В. Бирса // Проблеми охорони праці в Україні. - 2015. - Вип. 29. - С. 70-81. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Проаналізовано основні, притаманні тільки будівельній галузі, особливості, такі як непостійна і нестабільна трудова зайнятість, постійна змінність структури робочої сили, висока плинність кадрів, залучення до виконання робіт працівників на основі договору-підряду або за цивільно-правовою угодою. Досліджено вплив широкого кола шкідливих чинників на працівників будівельної галузі залежно від конкретної професії та роботи, яку вони виконують. Вивчено ризики будівельних професій і встановлено взаємозв'язок специфіки галузі та умов праці з професійними захворюваннями працівників.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)310-642 + Х879(4УКР)246 + Р124.53-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Єсипенко А. С. 
Дослідження впливу наглядової діяльності на рівень виробничого травматизму / А. С. Єсипенко, О. А. Сліпачук, Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2013. - Вип. 26. - С. 9-17. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено існуючий стан оцінювання рівня впливу наглядової діяльності на рівень виробничого травматизму. Встановлено, що за даними наукових публікацій цій проблемі присвячено ряд робіт. Але в них запропоновано лише методи оцінки окремо стану наглядової роботи та стану виробничого травматизму. Взаємного зв'язку між критеріями оцінки вказаних показників не встановлено. Для можливості здійснення об'єктивної оцінки впливу наглядової діяльності на рівень виробничого травматизму та ефективності проведення заходів державного нагляду за дотриманням законодавства про охорону праці запропоновано методику оцінки ефективності наглядової роботи з погляду її впливу на рівень виробничого травматизму. Вплив наглядової діяльності на виробничий травматизм, тобто ефективність проведеної наглядової роботи, пропонується оцінювати шляхом зіставлення значень інтегрального бального показника наглядової діяльності зі значеннями узагальненого показника рівня травматизму. Запропонована методика оцінки ефективності проведеної наглядової роботи дозволяє проводити системний аналіз впливу наглядової діяльності на рівень виробничого травматизму та оцінювати ефективності наглядової роботи в розрізі територіальних структур Держгірпромнагляду України.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-648.5 + Х879(4УКР)245 + Р124.424.58

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Таірова Т. 
Сучасні технічні рішення зниження негативного впливу шуму на здоров’я молоді / Т. Таірова, С. Кривко, А. Биковський // Гуманіт. вісн. ДВНЗ "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди" : наук.-теор. зб. - 2014. - Вип. 34. - С. 153-160. - Бібліогр.: 8 назв - укp.

Запропоновано нові технічні рішення щодо зниження негативного впливу шуму на здоров’я студентської молоді. Студенти тривалий час перебувають у навчальних приміщеннях під впливом шумового компонента, який негативно впливає на вегетативну нервову систему, серце, кровообіг. Шкідлива дія шуму на молодий організм виявляється в широкому діапазоні: від суб’єктивних подразників – до об’єктивних патологічних змін в органах слуху, центральній нервовій та серцево-судинній системах. З метою зменшення рівня повітряного та структурного шуму і забезпечення вимог санітарних норм у навчальних приміщеннях було досліджено використання мастики «ДЕМПФІШТОРМ – АКРО» для нанесення її на підлогу і стелі та вібро- і звукопоглинальних композитних матеріалів типу «БІЗОН-МАРСО» для облицювання внутрішніх або зовнішніх поверхонь. Облицювання стін у навчальному приміщенні проводили віброзвукопоглинальними листовими матеріалами типу «БІЗОН-МАРСО», теплозвукоізолювальними базальтовими плитами з віброзвукопоглинальним покриттям і оздоблювальними матеріалами. Товщину кожного шару віброзвукопоглинальних матеріалів розраховували за відповідними формулами залежно від частоти і рівня зовнішнього шуму. При визначенні ефективності застосування звукопоглинальних облицювань ураховували акустичні характеристики приміщення, його форму, розташування в ньому джерел шуму і робочих місць. Найбільш ефективним виявилося звукопоглинальне облицювання стель у невисоких приміщеннях великої площі, оскільки в низьких приміщеннях великої площі підлога і стеля є такими поверхнями, що сильно відбивають звук. За результатами проведених досліджень рекомендовано при виконанні ремонтних робіт або будівництві навчальних приміщень використання високоефективних віброзвукопоглинальних композитних матеріалів для облицювання внутрішніх або зовнішніх поверхонь.

Предложены новые технические решения относительно снижения негативного воздействия шума на здоровье студенческой молодежи. Студенты длительное время находятся в учебных помещениях под влиянием шумового компонента, который негативно влияет на вегетативную нервную систему, сердце, кровообращение. Вредное воздействие шума на их организм проявляется в широком диапазоне: от субъективных раздражителей – к объективным патологическим изменениям в органах слуха, центральной нервной и сердечно-сосудистой системах. С целью уменьшения уровня воздушного и структурного шума и обеспечения требований санитарных норм в учебных помещениях было исследовано использование мастики для нанесения ее на пол и потолки и виброзвукопоглощающих композитных материалов типа «БИЗОН-МАРСО» для облицовки внутренних или наружных поверхностей. Облицовку стен в учебном помещении проводили виброзвукопоглощающими листовыми материалами, базальтовыми плитами с виброзвукопоглощающим покрытием и отделочными материалами. Толщину каждого слоя виброзвукопоглощающих материалов рассчитывали по соответствующим формулам в зависимости от частоты и уровня внешнего шума.

The paper proposes new technical solutions concerning the reduction of negative effects of noise on health of students’ youth. Students stay for a long time in classrooms under the influence of noise component, which negatively effects on the autonomic nervous system, heart and blood circulation. The harmful effect of noise on their organism is manifested in a wide range - from the subjective irritation to the objective pathological changes in the organs of hearing, central nervous and cardiovascular systems. In order to reduce the level of air and structural noise and to fulfill the requirements of sanitary norms in classrooms was investigated mastic «DEMPFISHTORM – ACRO» to apply it on the floor and ceilings and composite absorbing sound and vibration materials such as «Bison-Mars» for facing internal or external surfaces. Wall covering in classrooms was made from absorbing materials of sound and vibration sheet materials like «Bison-Mars», heat basalt slabs with composite absorbing sound and vibration materials and finishing materials. The thickness of each layer of composite absorbing sound and vibration materials was calculated according to corresponding formulas which depend on the frequency and level of the external noise.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.111 + Р121.897

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Таірова Т. М. 
Визначення впливу соціально-економічних показників на виробничий травматизм в Україні / Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2014. - Вип. 27. - С. 53-61. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Наведено результати дослідження впливу соціально-економічних показників на рівень виробничого травматизму в Україні. Розроблено математичні моделі, які відображають зв'язок виробничого травматизму, в тому числі зі смертельним наслідком, з соціально-економічними показниками. Проведено порівняльну оцінку вірогідності статистичних показників виробничого травматизму в Україні і в країнах ЄС.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)248.5 + Р124.424.58

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Білостоцька В. О. 
Про методи оцінювання економічних збитків від виробничого травматизму / В. О. Білостоцька, Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2014. - Вип. 28. - С. 53-62. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Розглянуто проблему оцінки впливу збитків від виробничого травматизму на економіку країни. Проаналізовано відомі методики визначення і розрахунків збитків, починаючи з першої роботи - моделі ТУТА і закінчуючи розробками у ДУ "ННДІПБОП". Акцентовано увагу на виділенні прямих, непрямих і повних витрат на охорону праці. Наведено основні складові вказаних витрат. Зроблено висновок, що розгляд саме прямих витрат у постіндустріальних країнах зумовлюється високою заробітною платою, де відображаються усі витрати відтворення робочої сили. Необхідність розрахунку повних витрат у постсоціалістичних країнах диктується низькою заробітною платою і відповідно низькою ефективністю засобів охорони праці. Вказано на необхідність дослідження повних витрат на відтворення робочої сили відповідно до поточних економічних умов України.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)248.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Таірова Т. М. 
Проблеми виробничого травматизму на транспорті / Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2015. - Вип. 30. - С. 45-57. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено результати досліджень травматизму на транспорті внаслідок дорожньо-транспортних пригод, що сталися з працівниками при виконанні трудових обов'язків, проаналізовано домінуючі причини його настання та події, що призвели до дорожньо-транспортних пригод, з урахуванням віку травмованих. Розроблено математичні моделі, що характеризують залежність виробничого травматизму через ДТП від професійного стажу та технічного стану транспортних засобів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4Укр)026.245.85 + Х879(4Укр)246

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Таірова Т. М. 
Аналіз наукових досліджень з проблематики виробничого травматизму / Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2016. - Вип. 31. - С. 27-43. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Проаналізовано наукові дослідження, спрямовані на зниження рівня виробничого травматизму в Україні на макро- і мікрорівні. Досліджено вплив внутрішніх (безпосередніх) і зовнішніх факторів на рівень виробничого травматизму. Запропоновано комплексний підхід до аналізу виробничого травматизм з урахуванням внутрішніх і зовнішніх факторів впливу, зокрема таких як економічні показники, наглядова діяльність і стан нормативно-правового забезпечення.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)248.5 + Р11(4Укр)026.245.8 + Х879(4Укр)246

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Таірова Т. М. 
Проблемні питання охорони праці в Україні / Т. М. Таірова // Проблеми охорони праці в Україні. - 2016. - Вип. 32. - С. 3-15. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано стан виробничого травматизму і безпеки праці на підприємствах країни за останні 15 років, розглянуто деякі питання гармонізації законодавства з охорони праці, сформульовано проблемні питання охорони праці, вирішення яких буде сприяти запобіганню виробничому травматизму в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)248 + Х879(4Укр)25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського