Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (17)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Турченко Г$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
Категорія:    
1.

Турченко Г. Ф. 
Південна Україна на зламі епох (1914 - 1922 рр.) / Г. Ф. Турченко. - Запоріжжя : Просвіта, 2005. - 323 c. - укp.

Висвітлено соціально-економічні та етнополітичні процеси в південноукраїнському регіоні в ХІХ - на початку ХХ ст. та в роки Першої світової війни і революції. Розглянуто питання модернізації краю та його інтеграції у складі загальноукраїнського національно-територіального комплексу. Проаналізовано вплив політичної боротьби у регіоні в 1917 - 1922 рр. на розгортання процесу націотворення, зміни у ставленні міжнародного співтовариства і місцевих політичних режимів щодо національного характеру та територіальної приналежності Південної України.

Освещены социально-экономические и этнополитические процессы в южноукраинском регионе в ХІХ - начале ХХ ст., а также в годы Первой мировой войны и революции. Рассмотрены вопросы модернизации края и его интеграции в составе общеукраинского национально-территориального комплекса. Проанализированы влияние политической борьбы в регионе в 1917 - 1922 гг. на развёртывание процесса нациообразования, изменения в отношении международного сообщества местных политических режимов относительно национального характера и территориальной принадлежности Южной Украины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Турченко Ф. Г. 
Південна Україна: модернізація, світова війна, революція (кінець XIX ст. - 1921 р.) : Іст. нариси / Ф. Г. Турченко, Г. Ф. Турченко. - К. : Генеза, 2003. - 304 c. - укp.

Розглянуто Південь України як окремий історичний регіон і запропоновано комплексне сприйняття його ролі і місця в історії України та сусідніх країн за умов капіталістичної модернізації, Першої світової війни і революції 1917 - 1921 рр. Розглянуто соціально-економічні та політичні процеси і події, що відбувалися в даному регіоні у зазначених хронологічних межах та відіграли важливу роль для формування майбутнього України, Росії та країн Центрально-Східної Європи.

Рассмотрен Юг Украины как отдельный исторический регион и предложено комплексное восприятие его роли и места в истории Украины и соседних стран в условиях капиталистической модернизации, Первой мировой войны и революции 1917 - 1921 гг. Рассмотрены социально-экономические и политические процессы и события, происходившие в данном регионе в отмеченных хронологических границах и сыгравшие важную роль в формировании будущего Украины, России и стран Центрально-Восточной Европы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)5 + Т3(4УКР7)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА642331 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Турченко Г. Ф. 
Південноукраїнський регіон у контексті формування модерної української нації (ХІХ - перша чверть ХХ ст.) : навч. посіб. / Г. Ф. Турченко; ДВНЗ "Запоріз. нац. ун-т". - Запоріжжя, 2008. - 342 c. - Бібліогр.: с. 339-341. - укp.

Розглянуто історію південного регіону України XIX - першої чверті XX ст. На широкій фактологічні базі охарактеризовано процеси, що відображають інтеграцію Півдня в національно-територіальному комплексі України в даний період, і пов'язані з цим націотворчі процеси в регіоні. Розкрито суперечливий вплив Першої світової війни на модернізацію та націотворення на його території. Проаналізовано вплив політичної боротьби на Півдні України в 1917 - 1922 рр. на інтенсифікацію націотворчих процесів. Охарактеризовано зміни у ставленні міжнародного співтовариства та місцевих політичних режимів до питання про національних характер і територіальну приналежність Півдня України. Увагу приділено еволюції поглядів більшовиків у 1918 - 1922 рр. на місце даного регіону в адміністративно-територіальному устрої радянської держави.

Рассмотрена история южного региона Украины XIX - первой четверти XX в. На широкой фактологической базе охарактеризованы процессы, отражающие интеграцию Юга в национально-территориальном комплексе Украины в данный период, и связанные с этим нациообразовательные процессы в регионе. Раскрыто противоречивое влияние Первой мировой войны на модернизацию и нациообразование на его территории. Проанализировано влияние политической борьбы на Юге Украины в 1917 - 1922 гг. на интенсификацию нациообразовательных процессов. Охарактеризованы изменения в отношении международного сообщества и местных политических режимов к вопросу о национальном характере и территориальной принадлежности Юга Украины. Уделено внимание эволюции взглядов большевиков в 1918 - 1922 гг. на место данного региона в административно-территориальном устройстве советского государства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)5-56 + Т3(4УКР7)61-56 + Ф51(4УКР7)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА710733 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Турченко Г. Ф. 
Південна Україна в контексті формування модерної української нації (XIX - початок 20-х рр. XX ст.) : Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Г. Ф. Турченко; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2006. - 39 c. - укp.

Проведено комплексне дослідження історії південного регіону України в XIX ст. - на початку 1920-х рр. у контексті формування модерної української нації. На широкій фактологічній базі охарактеризовано основні процеси, що відтворюють його інтеграцію у національно-територіальному комплексі України у даний період і пов'язані з цим націєтвірні процеси в регіоні. Розкрито суперечливий вплив Першої світової війни на модернізацію та націєтворення у південному регіоні України. Проаналізовано вплив політичної боротьби на даній території в 1917 - 1922 рр. на інтенсифікацію націєтвірних процесів. Досліджено зміни у ставленні міжнародного співтовариства та місцевих політичних режимів до питання про національний характер і територіальну належність Південної України. Висвітлено еволюцію поглядів більшовиків у 1918 - 1922 рр. щодо місця Півдня України в адміністративно-територіальному устрої радянської держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 + Т3(4УКР)61-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА347432 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Терно С. О. 
Розвиток критичного мислення старшокласників у процесі навчання історії : монографія / С. О. Терно; ред.: Г. Ф. Турченко; Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя, 2011. - 275 c. - Бібліогр.: 667 назв. - укp.

Висвітлено теоретичні аспекти дослідження та концептуальні засади розвитку критичного мислення (КМ) старшокласників у процесі навчання історії. Розкрито основи КМ як мислення усвідомленого, самостійного, рефлексивного, цілеспрямованого, обгрунтованого, контрольованого та самоорганізованого. Викладено методику розвитку КМ у контексті залучення школярів до розв'язання проблемних задач з використанням проблемних методів та інтерактивних форм навчання на підставі наукового діалогу та рефлексії пізнавальної діяльності. Визначено компоненти даної методики, зокрема, цільовий, змістовний, організаційний та результативний.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.220 + Ю983.513.1-4 + Т. р(4УКР)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА742469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Турченко Г. Ф. 
Етнічний склад міського населення Півдня України (за матеріалами всесоюзного перепису населення 1926 р.) / Г. Ф. Турченко, Д. В. Овчаренко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2009. - Вип. 27. - С. 185-192. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Проаналізовано особливості етнічного складу населення міст Півдня України в середині 1920-х рр. Надано характеристику етнічного складу населення міст на базі матеріалів Всесоюзного перепису населення 1926 р. Висвітлено чисельність і частку національних меншин у складі міського населення кожного з округів південноукраїнського регіону.


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР7)61-234

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Турченко Г. Ф. 
Регіональний рух у Південноукраїнському регіоні на початку ХХ століття / Г. Ф. Турченко, Є. П. Назарова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2011. - Вип. 30. - С. 138-148. - Бібліогр.: 110 назв. - укp.

Проаналізовано регіональний рух як складову суспільно-політичних рухів на Півдні України на початку ХХ ст. Висвітлено причини появи регіонального руху. Розглянуто проекти створення Південноросійської республіки, плани лейтенанта П. Шмідта по створенню республіки на Півдні України та діяльність організацій підприємців Півдня України у контексті регіонального руху. Охарактеризовано взаємини учасників українського національного і регіонального руху.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Турченко Г. Ф. 
Революція 1905 - 1907 рр.: Одеський Конвент / Г. Ф. Турченко, Є. П. Назарова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2011. - Вип. 31. - С. 103-111. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Висвітлено процес появи одеського Конвенту, органу революційної влади в Одесі в жовтні - грудні 1905 р. Охарактеризовано особовий склад цього органу. Проаналізовано діяльність Конвенту у контексті ідеї регіоналізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ-2Од)522

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Турченко Г. Ф. 
Південноукраїнський регіон у сфері інтересів Троїстого союзу: етнонаціональний вимір / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2010. - Вип. 28. - С. 145-150. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Проаналізовано місце південноукраїнського регіону в планах держав Троїстого союзу в роки Першої світової війни. Визначено, яким чином на зовнішню політику Німеччини, Австро-Угорщини та їх союзників впливав факт існування українського народу та його прагнення до національного визволення і створення своєї держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)523-612 + Т3(4УКР7)52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Турченко Г. Ф. 
Історичний вибір: Південна Україна чи Новоросія / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2010. - Вип. 29. - С. 77-87. - Бібліогр.: 49 назв. - укp.

Проаналізовано основні процеси, що демонструють інтеграцію Півдня в національно-територіальний комплекс України в ХIХ - на початку ХХ ст. Визначено специфіку імперської політики в південноукраїнському регіоні (Новоросії). Виділено особливості становища Півдня в 1917 - 1921 рр. і охарактеризовано вплив української влади на процес інтеграції південноукраїнського регіону до складу української держави. Показано еволюцію поглядів більшовиків у 1918 - 1922 рр. на національно-територіальний характер Півдня України і його місце в адміністративно-територіальному устрої держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)5-5 + Т3(4УКР7)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Турченко Г. Ф. 
Діяльність загальноросійських політичних партій та організацій у південноукраїнському регіоні в умовах Центральної Ради / Г. Ф. Турченко, О. С. Ядловська // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2012. - Вип. 33. - С. 68-80. - Бібліогр.: 73 назв. - укp.

Розглянуто процес розвитку загальноросійських партій і громадсько-політичних організацій на Півдні України за доби УЦР. Найбільшою популярністю серед населення регіону користувалися представники соціалістичних сил, які були репрезентовані на Півдні провідними соціалістичними партіями - більшовиками, меншовиками, есерами, есерами-максималістами. У регіоні набула розвитку діяльність енесів та анархістів. Підтримку населення регіону здобули кадети. Загальноросійські організації консервативного напряму, репрезентовані місцевими товариствами - "РУСЛО" (Херсон), "Свободная Россия" (Катеринослав) та ін., особливої популярності серед мешканців Півдня не мали. Ставлення загальноросійських сил до УЦР було неоднозначним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-32 + Т3(4УКР7)611-48

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Буряк Л. 
Схід і Південь України: час, простір, соціум : колект. монографія : у 2 т. Т. 1 / Л. Буряк, Я. Верменич, Т. Винарчук, Т. Водотика, О. Галенко, В. Головко, А. Киридон, Б. Короленко, С. Кульчицький, О. Любовець, В. Смолій, І. Тодоров, Г. Турченко, В. Шандра, Л. Якубова, О. Ясь. - Київ, 2014. - 377 c. - укp.

Здійснено теоретико-методологічне обгрунтування нових просторово-часових підходів до дослідження регіональної специфіки Сходу та Півдня України. Розглянуто історичні витоки диспропорцій та асиметрій у регіональному розвитку регіонів, глибинні причини відмінностей політичних орієнтацій, ментальності та історичної пам'яті населення. В основу покладено матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Дослідження Сходу і Півдня України в історичній ретроспективі: підсумки і проблеми" (червень 2014 р.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7) я43 + Т3(4УКР5) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В355461/1 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Турченко Г. Ф. 
Імперський проект "Новоросія": спроба реалізації царською владою та тимчасовим урядом / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2014. - Вип. 38. - С. 88-96. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Охарактеризовано основні спроби реалізації імперського проекту "Новоросія", тобто політики царського уряду, спрямованої на приєднання південноукраїнських земель до корінної російської території та невизнання українського характеру Півдня України; а також дій Тимчасового уряду Росії у 1917 р., спрямованих на виведення Півдня України з під юрисдикції Центральної Ради.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)611

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Турченко Г. Ф. 
Імперський проект "Новоросія": більшовицький варіант / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2014. - Вип. 39. - С. 75-83. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Проаналізовано сепаратистську політику більшовиків у південноукраїнському регіоні, який в контексті імперської політики щодо України сприймався як "Новоросія". Доведено, що у ставленні до південноукраїнського регіону більшовики продовжили традицію царської влади та Тимчасового уряду. Південь України вони вважали "Новоросією" - частиною етнічної Росії. Більшовики пішли шляхом створення у регіоні радянських республік, які підпорядковувалися радянському російському центру і виявилися нежиттєздатними. На 1919 р. більшовики відмовилися від ідеї відновлення радянських республік, а південноукраїнський регіон став частиною Радянської України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Турченко Г. Ф. 
Історична наука і сучасна гібридна війна Росії проти України / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2016. - Вип. 46. - С. 295-301. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Розглянуто обставини появи в 1764 році російського імперського проекту "Новоросія". "Новоросія" як адміністративно-територіальна одиниця в різних формах (губернія, генерал-губернаторство) існувала з 1764 р. і була остаточно ліквідована у 1872 р. Хоча і після її ліквідації ставлення до регіону не змінилося. Південна Україна сприймалася як частина Російської держави не лише в суто правовому значенні (як визнана у міжнародно-правових актах частина імперії), а навіть як частина етнічної Росії. У російському суспільстві домінувало принципове невизнання факту існування українців як окремого народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)5/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Турченко Г. Ф. 
Махновський рух і українська ідея / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2017. - Вип. 48. - С. 92-97. - Бібліогр.: 46 назв. - укp.

Розкрито еволюцію у ставленні махновців до національно-визвольної боротьби українців 1917 - 1921 рр. та української ідеї - від неприйняття до готовності діяти узгоджено з її прихильниками. Зроблено змогу відповісти на питання - чому виступаючи спочатку принциповими противниками суверенітету України, махновці наприкінці 1920 - на початку 1921 рр. схилялися до необхідності врахування національного фактору у визвольній боротьбі і навіть спільних дій з українськими силами. Наголошено на тому, що неспроможність двох сил - УНР та РПАУ(м) діяти узгоджено мала трагічні наслідки для української державності, адже розрізнені національні сили були поодинці зломлені військовою силою більшовиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611/612-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Турченко Г. Ф. 
Південь в період Української революції: націєтворення VS національна дезінтеграція / Г. Ф. Турченко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 50. - С. 55-68. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Мова йде про особливості Української революції початку ХХ ст. у південноукраїнському регіоні. Головну увагу зосереджується на національному відродженні і пов'язаних з ним процесах українського націєтворення, які відбувалися на Півдні України 1917 - на початку 1918 рр. Охарактеризовано антиукраїнська політики Тимчасового уряду і більшовицького Раднаркому Росії, спрямована на дезінтеграцію України, спроби відірвати від неї південний регіон, включивши його до складу Росії. Розкрито обставини, які привели до провалу цих спроб. Накреслено перспективи дальшого дослідження теми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)611

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Турченко Ф. Г. 
Історія України (1914-1945) : підруч. для здобувачів вищ. освіти ступеня бакалавра у галузі гуманітар. наук / Ф. Г. Турченко, Ю. О. Каганов, Г. Ф. Турченко. - Запоріжжя : Гельветика, 2020. - 367 c. - укp.

На підставі новітніх досягнень вітчизняної і зарубіжної історіографії подано систематичний виклад тем, присвячених минулому України за період з початку Першої світової війни 1914 р. до закінчення Другої світової війни 1945 р.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)604/622 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС67985 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Турченко Г. 
О. Оглоблин про схему історії України XIX - початку XX ст. (до 50-річчя творчого заповіту історика) / Г. Турченко, Ф. Турченко // Укр. іст. журн. - 2021. - № 1. - С. 107-121. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Мета дослідження - проаналізувати обставини формування і розкрити зміст наукової схеми історії Україні, яка охоплює період з кінця XVIII по початок XX ст. (до 1917 р.), розробленої в еміграції видатним українським істориком О. Оглоблиним. Методологія дослідження грунтується на комбінації загальнонаукових, історичних та міждисциплінарних прийомів наукового пізнання. Вперше показано, як протягом півстолітньої науково-дослідницької діяльності О. Оглоблин оновив погляд на історичний процес, який втілився у його проекті схеми історії України з кінця XVIII по початок XX ст. Висновки: необхідність створення нової аналітичної схеми була викликана об'єктивними умовами, які склалися в історичній науці після Української революції 1917 - 1921 рр. Попередня аналітична схема історії М. Грушевського, розроблена в 1904 р., мала узагальнюючий характер і не могла достатньо повно враховувати важливі історичні процеси, які відбувалися в Україні в XIX - на початку XX ст. Відчувалася потреба у її актуалізації відповідно до нових історичних умов. Спробу зробити це здійснив видатний український історик О. Оглоблин. Успішній роботі над схемою сприяв досвід дослідницької роботи в Україні, яку він проводив разом з іншими молодими дослідниками української неоромантичної історіографічної течії в 1920-х рр. Концепція О. Оглоблина не заперечує схему М. Грушевського, а є її продовженням і конкретизацією для умов "довгого XIX ст.". Історик виділив сім основних взаємозалежних процесів, комплексна розробка яких необхідна для формування наукового бачення історичного процесу в Україні в XIX - XX ст. Ідеться про територіальний, економічний і політичний процеси, а також процеси формування української провідної верстви, соціальної структури, української культури і модерної української нації. У результаті консолідації на основі цих процесів населення Лівобережної, Правобережної і Південної України відбувалося формування єдиного національно-територіального комплексу Великої України і формування модерної української нації, як необхідної умови досягнення державної незалежності. У завершеному вигляді зміст цієї аналітичної схеми О. Оглоблин оголосив у США у грудні 1970 р. Практичне значення дослідження полягає у тому, що його матеріали і висновки відкривають можливості для суттєвого поглиблення і оновлення сучасних уявлень про історичне минуле України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1-1(4УКР) + Т3(4УКР)57/60 + Т1(9=УКР)6-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського