Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (9)
Пошуковий запит: (<.>A=Филь О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Филь О. М. 
За крок до маршальського жезла : Моногр. / О. М. Филь; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Варта, 2005. - 168 c. - Библиогр.: с. 159-165 - укp.

Вперше у вітчизняній історіографії проведено узагальнене комплексне дослідження життя та діяльності І.Д.Черняховського, проаналізовано процес формування його світогляду та основні етапи розвитку військової кар'єри. На підставі вивчення та залучення до наукового обігу маловідомих архівних джерел встановлено нові факти з життя та діяльності командувача фронту. Здійснено спростування упереджених суджень про хід та характеристику бойових дій на початковому етапі Великої Вітчизняної війни та об'єктивну оцінку вагомого внеску І.Д.Черняховського у розвиток світового військового мистецтва.

Впервые в отечественной историографии проведено обобщенное комплексное исследование жизни и деятельности И.Д.Черняховского, проанализирован процесс формирования его мировоззрения и основные этапы развития военной карьеры. На основе изучения и введения в научный оборот малоизвестных архивных материалов установлены новые факты из жизни и деятельности командующего фронтом. Представлены опровержения предвзятых суждений о ходе боевых операций на начальном этапе Великой Отечественной войны и объективная оценка значительного вклада И.Д.Черняховского в развитие мирового военного искусства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц35(2)626-801 Черняховський І. + Т3(4УКР)622-8 Черняховський І.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663527 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Филь О. М. 
Життєвий шлях та військова діяльність І.Д.Черняховського (1907 - 1945 рр.) : Автореф. дис... канд. іст. наук / О. М. Филь; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 18 c. - укp.

Вивчено життєвий шлях і військові здобутки І.Д.Черняховського, з'ясовано його місце та роль як військового діяча. Проаналізовано основні етапи становлення І.Д.Черняховського як військового фахівця у передвоєнний період. Розглянуто його діяльність під час Великої Вітчизняної війни як командира дивізії, корпусу, командувача армією та Західного й 3-го Білоруського фронтів. Окреслено характерні риси І.Д.Черняховського як визначного воєначальника. Базуючись на архівних матеріалах, розкрито основні риси полководницького мистецтва І.Д.Черняховського, його участі в розробці та реалізації певних важливих стратегічних операцій Великої Вітчизняної війни, роль полководця у визволенні України від фашистських загарбників. Уточнено деякі біографічні дані життя І.Д.Черняховського, по-новому розкрито його діяльність на початку Великої Вітчизняної війни, під час здійснення Білоруської наступальної операції. Діяльність І.Д.Черняховського висвітлено у контексті подій розвитку радянського суспільства передвоєнного та воєнного часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Черняховський + Ц35(2)626-801 Черняховський І

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА346163 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лисенко О. 
Іван Кожедуб - найрезультативніший льотчик-винищувач антигітлерівської коаліції (до 100-річчя з дня народження) / О. Лисенко, О. Филь // Укр. іст. журн. - 2020. - № 3. - С. 187-198. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета цієї розвідки - спроба реконструкції історичного портрета одного з найяскравіших учасників Другої світової війни. Методологія дослідження грунтується на засадах історизму, використанні прийомів історичної біографістики та військово-історичної науки. Наукова новизна визначається залученням маловідомих архівних джерел, статистичних викладів із зарубіжних видань, що дало змогу не тільки відтворити цікаві деталі біографії знаного льотчика, а й визначити місце цієї постаті у шерегу кращих пілотів Другої світової війни. Висновки: особистість І. Кожедуба формувалася під впливом тогочасних реалій: партійної диктатури, ідеологічної індоктринації суспільства, а також важких соціально-побутових умов. Ці обставини визначили його світогляд і загартували характер, спонукаючи до самовдосконалення й навчання, розвиваючи вміння самостійно ухвалювати рішення та нести відповідальність за їх наслідки, а ще здатність цінувати людей, з якими він поділяв усі випробування воєнної доби. На підставі статистичних даних, проаналізованих вітчизняними та зарубіжними фахівцями, можна впевнено стверджувати, що І. Кожедуб став найрезультативнішим пілотом у збройних силах держав антигітлерівської коаліції. Констатується, що бойові заслуги цієї людини знаходять належне відображення у мнемонічних практиках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СОЮ)622.788

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лисенко О. 
Амет-Хан Султан - видатний син кримськотатарського народу (до 100-річчя з дня народження) / О. Лисенко, С. Сегеда, О. Филь // Укр. іст. журн. - 2020. - № 6. - С. 169-184. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета дослідження - простежити життєвий і ратний шлях одного з найвідоміших пілотів антигітлерівської коаліції, льотчика-випробувача, який долучився до створення новітньої авіаційної та космічної техніки СРСР. Методологія студії базується на застосуванні прийомів історичної біографістики, конкретно-історичних досліджень та компаративістики. Автор послуговуються спеціальною військовою та військово-історичною термінологією та здійснюють наукову реконструкцію історичного портрета на міждисциплінарних методиках і сучасних наукових підходах. Висновки: доля Амет-Хана Султана складалася подібно до шляхів багатьох його однолітків, які мріяли про романтику неба. Війна розкидала їх по фронтах Другої світової й одним присудила швидку смерть та забуття, а іншим - яскраві подвиги, незвичайні життєві траєкторії. Виховуючись у простій кримськотатарській родині та здобувши звичайну для його покоління середню освіту, майбутній пілот учинив за покликанням серця, а війна просто не залишила йому вибору. Однак для того, аби стати льотчиком такого рівня, треба було мати ще щось, окрім бажання пілотувати авіатехніку. Від природи кмітливий та емоційний, Амет-Хан Султан продемонстрував уміння тверезо оцінювати власні можливості, багато навчатися заради самовдосконалення, долати злами долі. Не пориваючи духовного й ментального зв'язку зі своїм стигматизованим народом, він як справжній громадянин намагався відновити історичну справедливість. Перебуваючи в "колі обраних", які долучалися до новітніх розробок радянського ВПК, Амет-Хан Султан і на цьому полі виявив себе як самовіддана, відповідальна, сповнена почуття обов'язку людина.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРИ)6-8 Амет-Хан Султан

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Филь О. 
Мародерство як спосіб ведення війни Російською Федерацією проти України та мотиваційний чинник російських військовослужбовців / О. Филь, Л. Хойнацька // Укр. іст. журн. - 2022. - № 4. - С. 129-138. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета дослідження - проаналізувати витоки, причини та наслідки, визначити основні риси масового мародерства серед військовослужбовців армії й інших силових струк тур Російської Федерації, що вторглися на терени України 24 лютого 2022 р. Методологія визначається загальними процедурами наукового пізнання, теоретичними напрацюваннями істориків, психологів, правознавців у галузі вивчення девіантної поведінки комбатантів. Застосовано полідисциплінарні підходи з використанням методів усної історії, воєнної антропології та соціальної психології. Автори послуговуються термінологічним апаратом, усталеним у сучасному науковому й інформаційному просторі. Наукова новизна полягає у спробі аналізу причин виникнення такого виду злочинів, як мародерство, здійснених на тимчасово окупованій території України військовослужбовцями збройних сил та інших силових структур Російської Федерації. Висновки: війна Росії проти України 2014 - 2022 рр. виявила хронічні проблеми морального порядку в російському суспільстві. Завдяки пропагандистським операціям у масовій свідомості громадян цієї країни відбулося скочування до правового нігілізму, аморальності, знецінення людського життя й демократичних цінностей. Ці тенденції повною мірою притаманні російській армії. В умовах війни мародерство для російських військовослужбовців є додатковим мотиватором для участі в бойових діях і способом матеріального збагачення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)129.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського