Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Яворовський О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Москаленко В. Ф. 
Гігієнічна освіта та наука у Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця: сторінки історії / В. Ф. Москаленко, О. П. Яворовський, Ф. Я. Ступак // Довкілля та здоров'я. - 2005. - № 3. - С. 65-72. - укp.

Висвітлено передісторію гігієнічної освіти та науки в Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця, яка починається з часу заснування медичного факультету Київського університету св. Володимира (1841). Викладання гігієни здійснювалось спочатку на кафедрі державного медицинознавства. У 1871 р. створюється перша на Україні самостійна кафедра гігієни, яку очолив В.А. Субботін. Початок XX ст. характеризується тенденцією до дифференціації гігієнічної науки, що відобразилося у введенні приват-доцентських курсів на кафедрі гігієни (1903,1906). В наступному важливим етапом диференціації стало створення профільних гігієнічних кафедр в Київському медичному інституті, що поряд з потребою в кадрах є передумовою для організації та розвитку окремого факультету з підготовки лікарів-профілактиків (1930). Студентам інших факультетів на цій кафедрі викладались всі розділи гігієнічної дисципліни.

Освещена предыстория гигиенического образования и науки в Национальном медицинском университете имени А.А. Богомольца, которая начинается со времени основания медицинского факультета Киевского университета св. Владимира (1841). Преподавание гигиены осуществлялось сначала на кафедре государственного врачебноведения. В 1871 г. создается первая в Украине самостоятельная кафедра гигиены, которую возглавил В.А. Субботин. На чало XX вв. характеризуется тенденцией к дифференциации гигиенической науки, что выразилось во введении приват-доцентских курсов на кафедре (1903, 1906). В последующем важным этапом дифференциации стало создание профильных гигиенических кафедр в Киевском медицинском институте, что наряду с потребностью в кадрах явилось предпосылкой для организации и развития отдельного факультета по подготовке врачей-профилактиков (1930). Студентам других факультетов на этой кафедре преподавались все разделы гигиенической дисциплины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р12 р3 + Р11(4УКР) р31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Яворовський О. П. 
Експериментальні дослідження впливу аніонних азобарвників на ембріональний розвиток ссавців / О. П. Яворовський , В. В. Дерпак , І. Г. Анісімова, Л. П. Запривода // Довкілля та здоров'я. - 2007. - № 2. - С. 3-7. - укp.

Експериментально вивчено ембріолетальний, тератогенний, ретардаційний ефекти впливу аніонних азобарвників за внутрішньошлункового надходження з 1-го до 19-го дня вагітності. Застосування аніонного азобарвника темно-коричневого 2Ч в діапазоні вивчених доз призводило до збільшення загальної та доімплантаційної загибелі ембріонів, не індукувало фенотипових і вісцеральних аномалій розвитку, але викликало вади розвитку кісткової системи тощо. Дія аніонного азобарвника сірого М не викликала підвищення антинатальної загибелі плодів білих щурів, появи зовнішніх вад і дефектів внутрішніх органів.

Экспериментально изучены эмбриолетальный, тератогенный, ретардационный эффекты влияния анионных азокрасителей при внутрижелудочном поступлении с 1-го по 19-й день беременности. Действие анионного азокрасителя темно-коричневого 2Ч в диапазоне изучаемых доз приводило к увеличению общей и доимплантационной гибели эмбрионов, не индуцировало фенотипических и висцеральных аномалий развития, однако вызывало уродства развития костной системы, общего развития плодов. Действие анионного азокрасителя серого М, дозы которого на порядок выше, не вызывало повышения антенатальной гибели плодов белых крыс, появления внешних уродств и дефектов развития внутренних органов и др.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.36*333-63 + Р716.212.2-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Яворовський О. П. 
Метил-третбутиловий ефір як глобальний забруднювач довкілля. Токсикологічні та екологічні аспекти ризику впливу в Україні / О. П. Яворовський, В. І. Зенкіна // Довкілля та здоров'я. - 2005. - № 4. - С. 75-80. - Бібліогр.: с. 80 - укp.

Зроблено аналітичний огляд наукових даних, одержаних з вітчизняних та зарубіжних джерел інформації, наведено дані відносно можливої потенційної та реальної небезпеки застосування в Україні метил-третбутилового ефіру. Проаналізовані фізико-хімічні властивості, параметри токсичності за різних шляхів надходження в організм експериментальних тварин і добровольців. Вміщено дані відносно біотрансформації, видалення з організму та можливих віддалених наслідків. Зроблено висновок про недостатність існуючих даних відносно оцінки ризику впливу метил-третбутилового ефіру на здоров'я різних категорій населення та екологічні системи в Україні.

Сделан аналитический обзор научных данных, полученных из разных отечественных и зарубежных источников информации, приведены данные относительно возможной потенциальной и реальной опасности применения в Украине кислородсодержащих присадок к бензинам - метил-третбутилового эфира (используется вместо тетраэтила свинца). Проанализированы физико-химические свойства, параметры токсичности при разных путях поступления в организм экспериментальных животных и добровольцев. Приведены данные относительно биотрансформации, удаления из организма возможных отдаленных эффектов. Сделан вывод о недостаточности имеющихся данных относительно оценки риска влияния метил-третбутилового эфира на здоровье различных категорий населения и экологические системы в Украине.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Сахарчук І. М. 
Науковий злет і трагічна доля вченого-гігієніста В.Я. Підгаєцького (документально-історичне та соціально-психологічне дослідження) / І. М. Сахарчук, О. П. Яворовський // Довкілля та здоров'я. - 2007. - № 3. - С. 74-79. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р12 д(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Сахарчук І. М. 
Науковий злет і трагічна доля вченого-гігієніста В.Я. Підгаєцького (документально-історичне та соціально-психологічне дослідження). Лікар, педагог, вчений / І. М. Сахарчук, О. П. Яворовський // Довкілля та здоров'я. - 2007. - № 2. - С. 75-78. - укp.

Висвітлено діяльність видатного українського вченого-гігієніста В.Я. Підгаєцького, обвинуваченого в участі неіснуючої контрреволюційної націоналістичної організації "Союз визволення Уккраїни".

Освещена деятельность выдающегося украинского ученого-гигиениста В.Я.Подгаецкого, который был обвинен в контрреволюционном заговоре и принадлежности к националистической организации "Союз освобождения Украины".


Індекс рубрикатора НБУВ: Р12 д(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Яворовський О. П. 
Сучасні погляди на механізм дії епоксидних сполук на організм людини / О. П. Яворовський , Л. О. Куюн, Ю. О. Паустовський, В. І. Зенкіна // Довкілля та здоров'я. - 2005. - № 3. - С. 3-10. - Бібліогр.: с. 10 - укp.

Вивчено основні прояви впливу епоксидів на організм. Виявлено декілька варіантів імунограм, апоптозу та кінетики виразності вільнорадикальних процесів та антиоксидантного захисту клітин та сироватки периферичної крові у робітників, які контактують з епоксидом протягом тривалого часу. Одержані дані можуть бути використані для створення тест-системи, яка дозволить проводити доклінічну діагностику, профілактику та лікування алергічного контактного дерматиту та інших професійних захворювань, виявляти осіб, що мають протипоказання для роботи з епоксидами. Оцінено стан здоров'я робітників, які контактують з епоксидами. Надано результати поглибленого гінекологічного обстеження жінок-робітниць, що свідчать про підвищення показників гінекологічної та екстрагенітальної патології.

Изучены основные проявления воздействия эпоксидов на организм. Выявлено несколько вариантов иммунограмм, апоптоза и кинетики выраженности свободнорадикальных процессов и антиоксидантной защиты клеток и сыворотки периферической крови у рабочих, непосредственно контактирующих с эпоксидами на протяжении длительного времени. Полученные данные могут использоваться для создания тест-системы, которая позволит проводить доклиническую диагностику, профилактику и лечение аллергического контактного дерматита и других профессиональных заболеваний; выявлять лиц, имеющих противопоказания для работы с эпоксидами. Оценено состояние здоровья рабочих, контактирующих с эпоксидами. Представлены результаты углубленного гинекологического обследования женщин-работниц, свидетельствующие о повышении показателей гинекологической и экстрагенитальной патологии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.12 + Р284.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Яворовський О. П. 
Особливості умов праці та стану здоров'я робітників, зайнятих виготовленням та застосуванням метилтретбутилового ефіру на НПЗ України / О. П. Яворовський, Ю. О. Паустовський // Довкілля та здоров'я. - 2008. - № 3. - С. 60-63. - укp.

Зазначено, що метилтретбутиловий ефір (МТБЕ) використовується в багатьох галузях промисловості, а саме, як нова антидетонаційна домішка до високооктанового бензину. Вивчено гігієнічні особливості технологічного процесу, умов і характеру праці, стану здоров'я робітників, зайнятих синтезом та використанням МТБЕ на різних нафтопереробних заводах України. Встановлено, що особливості технологічного процесу синтезу та використання МТБЕ створюють умови, за яких на робочих можуть впливати несприятливі хімічні фактори виробничого середовища-МТБЕ, метиловий спирт, вуглеводні, концентрації яких знаходяться на рівні ПДК або в певних випадках перевищують ПДК до 6,29 раза. Для контролю повітря робочої зони, атмосферного повітря, води та грунту необхідно розробити та втілити в практику санітарно-епідеміологічної служби новий високоточний метод визначення МТБЕ в навколишньому середовищі.

Указано, что метилтребутиловый эфир (МТБЭ) используется во многих отраслях промышленности, в частности, как новая антидетонационная добавка к высокооктановому бензину. Изучены гигиенические особенности технологического процесса, условий и характера труда, состояния здоровья рабочих, занятых синтезом и применением МТБЭ на разных нефтеперерабатываюших заводах Украины. Установлено, что особенности технологического процесса синтеза и применения МТБЭ создают условия, при которых на рабочих могут действовать неблагоприятные химические факторы производственной среды - МТБЭ, метиловый спирт, углеводороды, концентрации которых находятся на уровне ПДК или в определенных случаях превышают ПДК до 6,29 раз. Для контроля воздуха рабочей зоны, атмосферного воздуха, воды и почвы необходимо разработать и внедрить в практику санитарно-эпидемиологической службы новый высокоточный метод определения МТБЭ в этих средах, что даст возможность проводить систематический контроль МТБЭ в объектах окружающей среды и изучать его влияние не только на работающих, но и на население в целом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.506.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15205 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського