Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>A=Якимович-Чапран Д$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
Категорія:    
1.

Якимович-Чапран Д. Б. 
Лексика на позначення наукових понять з мовознавства у пам'ятках української мови XVI - XVII ст. : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Д. Б. Якимович-Чапран; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2009. - 19 c. - укp.

Опрацьовано здобутки української та закордонної термінознавчої науки у галузі теорії терміна та комплексного семантико-генетичного та структурного аналізу назв мовознавчих понять, уживаних у різножанрових пам'ятках української мови XVI - XVII ст. Виявлено особливості, притаманні давнім науковим найменуванням. Запропоновано використовувати термін "лексема на позначення наукового поняття" у студіях над спеціальною лексикою ранніх історичних періодів, а сукупність наукових лексем передавати назвами "лексика на позначення наукових понять" або "термінна лексика". Зафіксований лексичний матеріал, який формує окрему групу наукових мовознавчих назв, поділено за тематичним принципом на вісім різних за обсягом і рівнем системної організації підгруп, у межах яких виділено сементичні підгрупи та певні семантичні ряди. Найпоширеніші лексичні явища - синонімія, гіперо-гіпонімія та полісемія, а приклади омонімії й антонімії поодинокі. В структурному аспекті спостережено певну перевагу числа уніермів (різної частиномовної належності) над терміносполуками. У XVI - XVII ст. науковці використовували всі відомі способи термінотворення, надаючи перевагу способу калькулювання та сементичної деривації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 в3 + Ш141.14-34:Ш1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА362320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Якимович-Чапран Д. 
Синонімія в українській мовознавчій термінолексиці XVI - XVII ст. / Д. Якимович-Чапран // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2013. - № 765. - С. 124-131. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Проаналізовано погляди українських і закордонних термінознавців на проблему синонімії в термінолексиці. Розглянувши синонімні ряди назв мовознавчих понять, зафіксованих в українських писемних пам'ятках XVI - XVII ст., автор стверджує, що в ранні періоди розвитку термінолексики синонімія була дуже поширеним явищем і відігравала позитивну роль. Надано перелік екстра- та інтралінгвістичних причин виникнення синонімних рядів обсягом від 2 до 11 членів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:Ш1 + Ш1 в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Якимович-Чапран Д. Б. 
Внесок авторської спілки Адельфотес в українське термінотворення кінця XVI - XVII ст. / Д. Б. Якимович-Чапран // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2016. - № 842. - С. 165-170. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто 101-ну мовознавчу терміноназву, засвідчену в українськомовній частині "Граматики" спілки Адельфотес. Аналіз мотиваційної бази, граматичних і семантичних особливостей, походження номенів та їх складників надає підстави стверджувати, що львівським науковцям 1591 р. вдалося створити першу систему термінолексики з морфології та фонетики, яка доволі добре надавалася для опису української та грецької мов і стала основою для граматичних праць науковців подальших поколінь.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського