Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Ruban I$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Ruban I. V. 
An approach to cyber security support = Підхід до забезпечення кібернетичної безпеки / I. V. Ruban // Системи оброб. інформації. - 2015. - Вип. 11. - С. 6-8. - Бібліогр.: 6 назв. - англ.

Розглянуто базові поняття кібернетичної безпеки, кібернетичної системи. Наведено базову класифікацію вразливостей кібернетичної системи, проаналізовано механізм кібернетичної атаки і запропоновано системну модель кібернетичної безпеки.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70474 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Ruban I. 
Segmentation of the images obtained from onboard optoelectronic surveillance systems by the evolutionary method / I. Ruban, H. Khudov, V. Khudov, I. Khizhnyak, O. Makoveichuk // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2017. - № 5/9. - С. 49-57. - Бібліогр.: 49 назв. - англ.

Викладено сутність простішого еволюційного методу сегментування (ПЕМС) оптико-електронного зображення, який відноситься до мурашиних методів. Проведено вдосконалення ПЕМС зображення. Проведено перевірку працездатності простішого та удосконаленого еволюційних методів сегментування на контрольному прикладі. Проведено експериментальні дослідження щодо сегментування еволюційним методом зображення, що одержано з бортової системи оптико-електронного спостереження.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Ruban I. 
Segmentation of optical-electronic images from on-board systems of remote sensing of the earth by the artificial bee colony method / I. Ruban, H. Khudov, O. Makoveichuk, I. Khizhnyak, V. Khudov, V. Podlipaiev, V. Shumeiko, O. Atrasevych, A. Nikitin, R. Khudov // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 2/9. - С. 37-45. - Бібліогр.: 28 назв. - англ.

Встановлено, що відомі методи сегментування зображень не можуть бути напряму застосовані до сегментування оптико-електронних зображень бортових систем дистанційного зондування Землі (БС ДЗЗ). Сформульовано математичну задачу сегментування таких зображень. Встановлено, що результатом сегментування зображень БС ДЗЗ є розділення зображення на штучні об'єкти (об'єкти інтересу) та природні об'єкти (фон). Запропоновано для сегментування зображень використання методу штучної бджолиної колонії (МШБК). Викладено сутність методу, який передбачає визначення положень агентів, їх міграцію, умов зупинки ітераційного процесу за критерієм мінімуму цільової функції та визначення оптимального значення порогового рівня. Введено цільову функцію, що має фізичний смисл суми дисперсії яскравості сегментів сегментованого зображення. Сформульовано оптимізаційну задачу сегментування зображення БС оптико-електронного спостереження, яка полягає в мінімізації цільової функції за певних припущень та обмежень. Наведено результати експериментального дослідження застосування МШБК до сегментування оптико-електронного зображення (ОЕЗ). Експериментальні дослідження сегментування ОЕЗ підтвердили працездатність МШБК. На сегментованому зображенні для прикладу визначено можливі об'єкти інтересу, а саме: ємності з нафтою або паливом для літаків, літаки, аеродромні споруди тощо. Проведено візуальну оцінку якості сегментування. Розраховано помилки першого та другого роду. Встановлено, що застосування МШБК надасть можливість підвищити якість обробки ОЕЗ. У цьому випадку помилки сегментування першого та другого роду знижені в середньому на величину від 7 до 33 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ruban I. 
Method for determining elements of urban infrastructure objects based on the results from air monitoring / I. Ruban, H. Khudov, O. Makoveichuk, I. Khizhnyak, N. Lukova-Chuiko, G. Pevtsov, Y. Sheviakov, I. Yuzova, Y. Drob, O. Tytarenko // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 4/9. - С. 52-61. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

Запропоновано двоетапний метод визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на зображеннях із систем повітряного моніторингу. На першому етапі методу запропоновано на зображеннях визначати контури об'єктів. Як метод визначення контурів обрано вдосконалений метод Канні. Розглянуто основні етапи вдосконаленого методу Канні щодо визначення контурів об'єктів на зображеннях із систем повітряного моніторингу. На другому етапі запропоновано використання перетворення Хафа. Визначено особливості методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на кольорових зображеннях із систем повітряного моніторингу. На відміну від відомих, у методі враховано особливості формування зображення з систем повітряного моніторингу, виділяються кольорові канали, у кожному кольоровому каналі виділяються контури та геометричні примітиви; проводиться зворотне об'єднання кольорових каналів і визначаються елементи об'єктів міської інфраструктури у просторі вихідного зображення. Наведено результати застосування методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на типовому кольоровому зображенні з системи повітряного моніторингу. На результуючому зображенні для прикладу визначено елементи об'єктів міської інфраструктури: дороги, будинки, вулиці, елементи забудови тощо. Проведено візуальну оцінку якості обробки типового кольорового зображення з системи повітряного моніторингу. Розраховано помилки першого та другого роду. Встановлено, що застосування двоетапного методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на зображенні з системи повітряного моніторингу надасть можливість підвищити якість обробки оптико-електронних зображень. У цьому випадку помилки визначення елементів об'єктів міської інфраструктури першого та другого роду знижені в середньому на величину 13 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.8 + З970.632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ruban I. 
Construction of methods for determining the contours of objects on tonal aerospace images based on the ant algorithms / I. Ruban, H. Khudov, O. Makoveichuk, M. Chomik, V. Khudov, I. Khizhnyak, V. Podlipaiev, Y. Sheviakov, O. Baranik, A. Irkha // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 5/9. - С. 25-34. - Бібліогр.: 24 назв. - англ.

Запропоновано метод визначення контурів об'єктів на тонових аерокосмічних зображеннях (АКЗ) на базі мурашиних алгоритмів (МА). Метод, на відміну від відомих, враховує особливості формування зображення, для визначення контурів застосовується МА. Визначення контурів об'єктів на зображенні зведено до розрахунку цільової функції, сукупності ділянок руху агентів і концентрації феромону на маршрутах руху агентів. Проведено обробку тонового зображення для визначення контурів об'єктів методом на базі МА. З метою зменшення кількості "сміттєвих" об'єктів викладено основні принципи та етапи методу багатомасштабної обробки (БМО) АКЗ на базі МА. Визначення контурів на зображеннях із різним значенням масштабного коефіцієнту проведено методом на основі МА. Додатково проведено перемасштабування зображень з різним значенням масштабного коефіцієнта до вихідного розміру та розрахунок зображення-фільтра. Результуюче зображення є попіксельним добутком вихідного зображення та зображення-фільтра. Проведено БМО тонових АКЗ із різним значенням масштабу методами на основі МА. Встановлено, що використання БМО зменшує кількість "сміттєвих" об'єктів. У той же час за рахунок БМО визначаються не контури об'єктів, а об'єкти повністю. Проведено оцінку помилок першого та другого роду під час визначення контурів об'єктів на тонових АКЗ на базі МА. Встановлено, що у разі використання розроблених методів помилки першого та другого роду визначення контурів на тонових АКЗ знижені в середньому на величину 18 - 22 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + З970.632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Martovitsky V. 
Model monitoring network infrastructure based on standard FIPA = Модель моніторингу мережної інфраструктури на основі стандарту FIPA / V. Martovitsky, I. Ruban, N. Lukova-Chuiko, E. Kortyak, Ye. Kruglikov // Системи оброб. інформації. - 2020. - Вип. 2. - С. 71-77. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

Розглянуто проблеми створення систем моніторингу процесу функціонування мережної інфраструктурі розподілених комп'ютерних систем. Для реструктуризації даних моніторингу потрібно гармонізація інформації, яка може бути приведена до єдиного представлення, або розширення структур даних шляхом додавання унікальних ознак, що дозволяють зіставляти дані з різних джерел. Так чи інакше, ця задача дуже трудомістка, особливо для віддалених один від одного сховищ, так як вимагає і технічної, і організаційної взаємодії від джерел. Крім того, після реструктуризації даних буде потрібна які сна модифікація засобів доступу до інформації з урахуванням нових структур даних. У зв'язку з цим пропонується модель системи збору і зберігання даних, що забезпечує роботу з множиною різнорідних джерел, шляхом їх інтегрування з метою отримання більш повного збору інформації, що зв'язана. Система заснована на мультиагентному підході і дозволяє не припиняти обробку запитів при виконанні модифікацій набору і структур, які використовуються в базах даних. Сформовано загальну структуру системи моніторингу, яка дозволяє оцінити не тільки стан окремих компонентів розподілених комп'ютерних систем, а і стан функціонування розподілених комп'ютерних систем в цілому. Представлено модель процесу функціонування мультиагентної системи моніторингу аномалій функціонування компонентів розподілених комп'ютерних систем на основі стандарту FIPA, що деталізує процес моніторингу аномалій в функціонуванні розподілених комп'ютерних систем і дозволяє інтегрувати систему моніторингу з іншими компонентами системи кібернетичного захисту. При проектуванні МАС використовувався стандарт FIPA, що регламентує її загальну архітектуру, способи взаємодії агентів, життєвий цикл агента. Модель системи моніторингу призначених для вирішення завдань збору та зберігання параметрів отриманих від датчиків, що характеризуються не тільки їх цільовими функціями, але і функціональними можливостями, що забезпечують реалізацію цільових функцій, ієрархією і ступенем паралелізму вирішення завдань, однорідністю або різнорідністю модульної структури, організацією збору інформації в режимі реального часу, обробки даних і мережного обміну інформацією з абонентами.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70474 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Ruban I. 
Method for determining elements of urban infrastructure objects based on the results from air monitoring / I. Ruban, H. Khudov, O. Makoveichuk, I. Khizhnyak, N. Lukova-Chuiko, G. Pevtsov, Y. Sheviakov, I. Yuzova, Y. Drob, O. Tytarenko // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 4/9. - С. 52-61. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

Запропоновано двоетапний метод визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на зображеннях із систем повітряного моніторингу. На першому етапі методу запропоновано на зображеннях визначати контури об'єктів. Як метод визначення контурів обрано вдосконалений метод Канні. Розглянуто основні етапи вдосконаленого методу Канні щодо визначення контурів об'єктів на зображеннях із систем повітряного моніторингу. На другому етапі запропоновано використання перетворення Хафа. Визначено особливості методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на кольорових зображеннях із систем повітряного моніторингу. На відміну від відомих, у методі враховано особливості формування зображення з систем повітряного моніторингу, виділяються кольорові канали, у кожному кольоровому каналі виділяються контури та геометричні примітиви; проводиться зворотне об'єднання кольорових каналів і визначаються елементи об'єктів міської інфраструктури у просторі вихідного зображення. Наведено результати застосування методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на типовому кольоровому зображенні з системи повітряного моніторингу. На результуючому зображенні для прикладу визначено елементи об'єктів міської інфраструктури: дороги, будинки, вулиці, елементи забудови тощо. Проведено візуальну оцінку якості обробки типового кольорового зображення з системи повітряного моніторингу. Розраховано помилки першого та другого роду. Встановлено, що застосування двоетапного методу визначення елементів об'єктів міської інфраструктури на зображенні з системи повітряного моніторингу надасть можливість підвищити якість обробки оптико-електронних зображень. У цьому випадку помилки визначення елементів об'єктів міської інфраструктури першого та другого роду знижені в середньому на величину 13 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.8 + З970.632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ruban I. 
Construction of methods for determining the contours of objects on tonal aerospace images based on the ant algorithms / I. Ruban, H. Khudov, O. Makoveichuk, M. Chomik, V. Khudov, I. Khizhnyak, V. Podlipaiev, Y. Sheviakov, O. Baranik, A. Irkha // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 5/9. - С. 25-34. - Бібліогр.: 24 назв. - англ.

Запропоновано метод визначення контурів об'єктів на тонових аерокосмічних зображеннях (АКЗ) на базі мурашиних алгоритмів (МА). Метод, на відміну від відомих, враховує особливості формування зображення, для визначення контурів застосовується МА. Визначення контурів об'єктів на зображенні зведено до розрахунку цільової функції, сукупності ділянок руху агентів і концентрації феромону на маршрутах руху агентів. Проведено обробку тонового зображення для визначення контурів об'єктів методом на базі МА. З метою зменшення кількості "сміттєвих" об'єктів викладено основні принципи та етапи методу багатомасштабної обробки (БМО) АКЗ на базі МА. Визначення контурів на зображеннях із різним значенням масштабного коефіцієнту проведено методом на основі МА. Додатково проведено перемасштабування зображень з різним значенням масштабного коефіцієнта до вихідного розміру та розрахунок зображення-фільтра. Результуюче зображення є попіксельним добутком вихідного зображення та зображення-фільтра. Проведено БМО тонових АКЗ із різним значенням масштабу методами на основі МА. Встановлено, що використання БМО зменшує кількість "сміттєвих" об'єктів. У той же час за рахунок БМО визначаються не контури об'єктів, а об'єкти повністю. Проведено оцінку помилок першого та другого роду під час визначення контурів об'єктів на тонових АКЗ на базі МА. Встановлено, що у разі використання розроблених методів помилки першого та другого роду визначення контурів на тонових АКЗ знижені в середньому на величину 18 - 22 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.9 + З970.632

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Martovitsky V. 
Model monitoring network infrastructure based on standard FIPA = Модель моніторингу мережної інфраструктури на основі стандарту FIPA / V. Martovitsky, I. Ruban, N. Lukova-Chuiko, E. Kortyak, Ye. Kruglikov // Системи оброб. інформації. - 2020. - Вип. 2. - С. 71-77. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

Розглянуто проблеми створення систем моніторингу процесу функціонування мережної інфраструктурі розподілених комп'ютерних систем. Для реструктуризації даних моніторингу потрібно гармонізація інформації, яка може бути приведена до єдиного представлення, або розширення структур даних шляхом додавання унікальних ознак, що дозволяють зіставляти дані з різних джерел. Так чи інакше, ця задача дуже трудомістка, особливо для віддалених один від одного сховищ, так як вимагає і технічної, і організаційної взаємодії від джерел. Крім того, після реструктуризації даних буде потрібна які сна модифікація засобів доступу до інформації з урахуванням нових структур даних. У зв'язку з цим пропонується модель системи збору і зберігання даних, що забезпечує роботу з множиною різнорідних джерел, шляхом їх інтегрування з метою отримання більш повного збору інформації, що зв'язана. Система заснована на мультиагентному підході і дозволяє не припиняти обробку запитів при виконанні модифікацій набору і структур, які використовуються в базах даних. Сформовано загальну структуру системи моніторингу, яка дозволяє оцінити не тільки стан окремих компонентів розподілених комп'ютерних систем, а і стан функціонування розподілених комп'ютерних систем в цілому. Представлено модель процесу функціонування мультиагентної системи моніторингу аномалій функціонування компонентів розподілених комп'ютерних систем на основі стандарту FIPA, що деталізує процес моніторингу аномалій в функціонуванні розподілених комп'ютерних систем і дозволяє інтегрувати систему моніторингу з іншими компонентами системи кібернетичного захисту. При проектуванні МАС використовувався стандарт FIPA, що регламентує її загальну архітектуру, способи взаємодії агентів, життєвий цикл агента. Модель системи моніторингу призначених для вирішення завдань збору та зберігання параметрів отриманих від датчиків, що характеризуються не тільки їх цільовими функціями, але і функціональними можливостями, що забезпечують реалізацію цільових функцій, ієрархією і ступенем паралелізму вирішення завдань, однорідністю або різнорідністю модульної структури, організацією збору інформації в режимі реального часу, обробки даних і мережного обміну інформацією з абонентами.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70474 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Ruban I. 
Assessing the detection zones of radar stations with the additional use of radiation from external sources = Оцінка зон виявлення оглядових радіолокаційних станцій при додатковому використанні випромінювання сторонніх джерел / I. Ruban, H. Khudov, V. Lishchenko, O. Pukhovyi, S. Popov, R. Kolos, T. Kravets, N. Shamrai, Yu. Solomonenko, I. Yuzova // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2020. - № 6/9. - С. 6-17. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

This paper reports the assessment of the detection zone of survey radar stations under a mode of single-place location. The detection zone under this mode significantly depends on the properties of the single-position effective surface of air objects scattering. The assessment of the detection zone of survey radar stations under a mode of the distributed location has been performed. It was established that the dimensions of the detection zone of air objects under a mode of the distributed location depend not only on the characteristics of the transmitting and receiving positions but on the system's geometry and the information combining technique as well. It was established that the size and nature of the detection zones of air objects under a mode of distributed reception depend on the distance to the base line and the degree of suppression of the penetrating signal in the receiving position. The detection zone of survey radar stations was estimated when the modes of single-position and distributed location merge. It was established that the shape of an air object detection zone depends on the design features of a particular air object and would take a different form for different types of air objects. However, the general trend to increase the size of the detection zone and reduce the dependence of its shape on the foreshortening of an air object when the merged modes of single-position and distributed reception is inherent in all types of air objects. The quality of using the merging of single-position and distributed reception modes at the predefined flight altitude of an air object was assessed. It was established that the application of the non-coherent combination of the single-position and distributed processing channels would increase the size of the detection zone of stealth aircraft objects by at least 30 % compared to the size of the single-position radar detection zone.


Індекс рубрикатора НБУВ: З95-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ruban I. 
Researching priority directions in the area of data mining = Дослідження пріоритетних напрямів в області інтелектуального аналізу даних / I. Ruban, I. Ilina, M. Mozhaiev // Системи упр., навігації та зв'язку. - 2020. - Вип. 4. - С. 59-63. - Бібліогр.: 26 назв. - англ.

В епоху глобальної інформатизації соціальні мережі набувають величезного значення для отримання різної інформації користувачами мереж. Але необхідно враховувати, що соціальні мережі такі як Facebook, Twitter, Instagram містять мільярди необроблених неструктурованих даних, обробка яких дійсно є досить складним завданням для дослідження. Інтелектуальний аналіз даних дозволяє отримати поточну інформацію з великої кількості наборів даних, структурувати, і після проведеного аналізу отримати знання шляхом виявлення закономірностей між даними, що надає можливість прогнозування змін в мережі, які сталися на основі взаємодій інформаційних потоків та подій. Ця інформація застосовується в різних областях, таких як бізнес, освіта, медицина, кібербезпека і т.д. Область інтелектуального аналізу даних досягла величезних успіхів з моменту свого зародження до нинішнього рівня, але Data Mining продовжує стикається з багатьма проблемами, особливо при обробці даних соціальних мереж. Проаналізовано різні методи інтелектуального аналізу даних, які використовуються для аналізу соціальних мереж, а також вивчення найбільш пріоритетних напрямків в області інтелектуального аналізу на основі проведеного огляду різних досліджень, а також фокусує увагу на області інтелектуального аналізу даних в соціальних мережах, що буде використано в подальших дослідженнях.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73223 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Makoveіchuk O. 
Development of a method for improving stability method of applying digital watermarks to digital images = Розробка методики підвищення стійкості методів вбудови цифрових водяних знаків в цифрові зображення / O. Makoveіchuk, I. Ruban, N. Bolohova, A. Kovalenko, V. Martovytskiy, T. Filimonchuk // Eastern-Europ. J. of Enterprise Technologies. - 2021. - № 3/2. - С. 45-56. - Бібліогр.: 25 назв. - англ.

A technique for increasing the stability of methods for applying digital watermark into digital images is presented. A technique for increasing the stability of methods for applying digital watermarks into digital images, based on pseudo-holographic coding and additional filtering of a digital watermark, has been developed. The technique described in this work using pseudo-holographic coding of digital watermarks is effective for all types of attacks that were considered, except for image rotation. The paper presents a statistical indicator for assessing the stability of methods for applying digital watermarks. The indicator makes it possible to comprehensively assess the resistance of the method to a certain number of attacks. An experimental study was carried out according to the proposed method. This technique is most effective when part of the image is lost. When pre-filtering a digital watermark, the most effective is the third filtering method, which is averaging over a cell with subsequent binarization. The least efficient is the first method, which is binarization and finding the statistical mode over the cell. For an affine type attack, which is an image rotation, this technique is effective only when the rotation is compensated. To estimate the rotation angle, an affine transformation matrix is found, which is obtained from a consistent set of corresponding ORB-descriptors. Using this method allows to accurately extract a digital watermark for the entire range of angles. A comprehensive assessment of the methodology for increasing the stability of the method of applying a digital watermark based on Wavelet transforms has shown that this method is 20 % better at counteracting various types of attacks.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Martovytskyi V. 
Development of methods for generation of digital watermarks resistant to distortion = Розробка методів генерації стійкого до спотворень цифрового водяного знаку / V. Martovytskyi, I. Ruban, N. Bolohova, O. Sievierinov, O. Zhurylo, O. Permiakov, A. Nosyk, D. Nepokrytov, I. Krylenko // Eastern-Europ. J. of Enterprise Technologies. - 2021. - № 6/2. - С. 103-116. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Active attacks and natural impacts can lead to two types of image-container distortions: noise-like and geometric. There are also image processing operations, e.g. scaling, rotation, truncation, pixel permutation which are much more detrimental to digital watermarks (DWM). While ensuring resistance to removal and geometric attacks is a more or less resolved problem, the provision of resistance to local image changes and partial image deletion is still poorly understood. The methods discussed in this paper are aimed at ensuring resistance to attacks resulting in partial image loss or local changes in the image. This study's objective is to develop methods for generating a distortion-resistant digital watermark using the chaos theory. This will improve the resistance of methods of embedding the digital watermark to a particular class of attacks which in turn will allow developers of DWM embedding methods to focus on ensuring the method resistance to other types of attacks. An experimental study of proposed methods was conducted. Histograms of DWMs have shown that the proposed methods provide for the generation of DWM of a random obscure form. However, the method based on a combination of Arnold's cat maps and Henon maps has noticeable peaks unlike the method based on shuffling the pixels and their bits only with Arnold's cat maps. This suggests that the method based only on Arnold's cat maps is more chaotic. This is also evidenced by the value of the coefficient of correlation between adjacent pixels close to zero (0,0109) for color DWMs and 0,030 for black and white images.


Індекс рубрикатора НБУВ: М894

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Fesenko T. 
Improving of the decision-making model in the processes of external quality assurance of higher education = Удосконалення моделі прийняття рішень у процесах зовнішнього забезпечення якості вищої освіти / T. Fesenko, I. Ruban, K. Karpenko, G. Fesenko, A. Kovalenko, A. Yakunin, H. Fesenko // Eastern-Europ. J. of Enterprise Technologies. - 2022. - № 1/3. - С. 74-85. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

The peculiarities of external quality assurance processes in the higher education management system are considered. It is noted that the quality of educational programs (EP) of higher education institutions is controlled by quality assurance agencies (QAAs) using an accreditation system. The key features of the accreditation process in terms of peer review are identified. The problem of accreditation process management, namely the subjectivity and lack of consistency of expert decisions, is highlighted. The correlation method was applied to determine the interdependencies in expert assessments (competence, meaningful orientation of judgments, and perception of the linguistic rating scale). The identified types of variables make it possible to explain the existing measure of subjectivity that affects the collective conclusion of experts. A comprehensive methodology for quantitative evaluation of the EP quality under conditions of uncertainty based on the relative importance of the relevant criteria and subcriteria, as well as the levels of expert competence using the apparatus of fuzzy mathematics, is proposed. A basic model for the formation of a collegial expert opinion on the EP quality has been developed using the example of a system of quality criteria approved by the Ukrainian QAA. Variations in the expert values of the weight coefficients and parameters of fuzzy numbers in the context of the linguistic rating scale ("A - B - E - F") made it possible to use the means of a computational experiment. The application of this model will allow managers to positively influence the existing ambiguity of the assessment method, which requires being guided by standard criteria and at the same time determining the EP innovativeness. In general, the application of the proposed evaluation tools on the quality of EP allows experts and managers to make decisions at a higher level of academic and managerial culture.



Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського