Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Salyha Y$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія:    
1.

Salyha Y. 
Toxic effect of chlorpyrifos on hippocampal neurons IBin vitroD / Y. Salyha // Біологія тварин. - 2010. - 12, № 1. - С. 163-168. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 + Р627-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Salyha Yu. 
Biological effects assessment of chlorpyrifos and some aspects of its neurotoxicity = Оцінка біологічного впливу хлорпірифосу і деякі аспекти його нейротоксичності / Yu. Salyha // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2010. - Вип. 54. - С. 3-14. - Бібліогр.: 55 назв. - англ.

Подано загальний огляд хлорпірифосу - одного з найпоширеніших у світі фосфорорганічних пестицидів. Огляд не вичерпує всіх проблем біохімії хлорпірифосу. Зроблено спробу дати огляд численних літературних даних, що стосуються механізмів нейротоксичності хлорпірифосу. Відомо, що хлорпірифос є інгібітором ацетилхолінестерази і що висока чутливість холінестераз до фосфорорганічних інгібіторів робить ці інгібітори надзвичайно токсичними для центральної нервової системи. Сьогодні хлорпірифос продовжує викликати значний дослідницький інтерес. За останні п'ять років з'явилися деякі нововведення у питаннях, що стосуються механізмів нейротоксичності хлорпірифосу, зокрема неодноразово продемонстровано, що його токсичність не лімітується інгібуванням холінестерази, а може мати інші механізми дії. Зведено наявну літературу, що стосується даного питання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Dzen Ye. O. 
Certain biochemical parameters and activity of antioxidant enzymes in bull blood under the influence of chelate chromium compounds = Некоторые биохимические показатели и активность антиоксидантных ферментов в крови бычков под действием хелатного соединения Хрома / Ye. O. Dzen, I. V. Luchka, Y. T. Salyha, O. G. Malyk // Біологія тварин. - 2015. - 17, № 1. - С. 48-54. - Бібліогр.: 18 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.92

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Rosalovsky V. P. 
Biochemical and haematological changes in peripheral blood of rats exposed to chlorpyrifos: protective effect of vitamins A and E combination = Зміни біохімічних і гематологічних показників периферичної крові щурів за дії хлорпірифосу: захисний вплив вітамінів А та Е / V. P. Rosalovsky, S. V. Grabovska, Yu. T. Salyha // Біол. студії. - 2015. - 9, № 3/4. - С. 57-68. - Бібліогр.: 28 назв. - англ.

Хлорпірифос є високотоксичною фосфорорганічною сполукою. Він залишається одним з найбільш поширених інсектицидів. Основний механізм його токсичності пов'язаний з інгібуванням холінестерази. Поряд із антихолінестеразними механізмами хлорпірифос може чинити вплив через інші біохімічні механізми, зокрема, через порушення про- і антиоксидантний баланс викликати генерацію вільних радикалів та спричиняти оксидаційний стрес. Ми вивчили дію вітамінів А і Е на основні гематологічні та біохімічні параметри периферичної крові щурів через годин 12 після одноразової інтоксикації хлорпірифосом. Введення хлорпірифосу у дозі 70 мг/кг спричиняло зниження загальної кількості еритроцитів, тромбоцитів і загального вмісту гемоглобіну. Ми виявили зниження стійкості еритроцитів периферичної крові до кислотного гемолізу у щурів інтоксикованих хлорпірифосом. Отруєння хлорпірифосом спричиняє зростання кількості продуктів перекисного окислення ліпідів: гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів. Введення вітамінів А і Е при інтоксикації спричиняє нівелюючий ефект на формування продуктів перекисного окислення ліпідів. У разі інтоксикації хлорпірифосом активність каталази зростала, тоді як активність супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази і вміст відновленого глутатіону знижувались. Виявлено, що поєднання вітамінів А і Е викликає коригувальний вплив на кількість тромбоцитів, вміст гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів у периферичній крові щурів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.2-642:Г275 + Р419.46-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Rosalovsky V. P. 
Changes in glutathione system and lipid peroxidation in rat blood during the first hour after chlorpyrifos exposure = Зміни глутатіонової системи та пероксидного окислення ліпідів у крові щурів під впливом хлорпірифосу протягом першої години після його введення / V. P. Rosalovsky, S. V. Grabovska, Yu. T. Salyha // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 5. - С. 124-132. - Бібліогр.: 26 назв. - англ.

Зазначено, що хлорпірифос - високотоксична, фосфорорганічна сполука, яка широко використовується в багатьох інсектицидах. Разом з антихолінестеразною дією, вплив хлорпірифосу на організм може реалізовуватись за допомогою інших біохімічних механізмів, у тому числі через порушення прооксидантно-антиоксидантного балансу та індукування вільнорадикального оксидативного стресу. Особливості виникнення та перебігу цих явищ до кінця не з'ясовано. Мета роботи - дослідити вплив хлорпірифосу на основні параметри глутатіонової системи антиоксидантного захисту та процеси пероксидного окиснення ліпідів у крові щурів у часовій динаміці (впродовж однієї години) одразу після введення хлорпірифосу дослідним тваринам. Встановлено, що одноразове введення щурам хлорпірифосу в дозі 50 мг/кг спричиняло, поряд з лінійним зниженням бутирилхолінестеразної активності, зростання активності глутатіонпероксидази та глутатіонредуктази, а також змінювало рівень відновленого глутатіону, ТБК-активних продуктів і гідропероксидів ліпідів. Найвагоміші зміни досліджуваних показників мали місце на 15- і 30-й хвилинах після введення хлорпірифосу в організм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 + Р284.121

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Yavorska N. Ya. 
Preliminary comparative phytochemical screening and antioxidant activity of varieties Vaccinium corymbosum L. (Ericaceae) shoot' extracts = Попередній порівняльний фітохімічний скринінг і антиоксидантна активність екстрактів пагонів різних сортів Vaccinium corymbosum L. (Ericaceae) / N. Ya. Yavorska, N. M. Vorobets, Yu. T. Salyha, O. I. Vishchur // Біологія тварин. - 2020. - 22, № 4. - С. 3-8. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Сорти Vaccinium corymbosum L. (Ericaceae) широко відомі у різних регіонах всіх континентів із відповідним кліматом. До нині переважно використовували плоди цих рослин, решту - вегетативну надземну частину, яка залишалась під час обрізання кущів - не застосовували. Тим часом пагони інших видів Ericaceae здавна використовують як сировину для потреб фармації, медицини та ветеринарії. Використано методи біохімічного скринінгу для виявлення різних груп фітохімічних речовин у пагонах трьох сортів V. corymbosum, інтродукованих в Україні, за допомогою якісних хімічних тестів, щоб надати загальне уявлення про природу компонентів, присутніх у рослинному матеріалі, особливо з антиоксидантною активністю (АОА). Визначено вміст екстрактивних речовин в отриманих екстрактах на різних стадіях розвитку рослин та їх АОА з використанням методу уловлювання радикалів із DPPH. Фітохімічний скринінг екстрактів пагонів трьох сортів V. corymbosum (Bluejay, Bluecrop, Elliott) показав наявність вуглеводів, редукуючих цукрів, фенолів, флавоноїдів, танінів, флобатаннінів, гідрохінону та арбутину, які проявляють антиоксидантні властивості; вміст екстрактивних речовин залежить від розчинника та стадії розвитку рослини. У водних витяжках Bluejay найбільшу кількість екстрактивних речовин спостерігали у період цвітіння та на початку зимового періоду; у Bluecrop - під час плодоношення та на початку зимового періоду; а у Elliott - на початку зимового періоду. Таким чином, можна стверджувати про перспективність вивчення у пагонів V. corymbosum антимікробних, протизапальних, антидіабетичних властивостей, а також можливостей їх застосування як кормової добавки до корму для тварин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.925.21Eri*87 + П258.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського