Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (13)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)414-53$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Вілкул Т. Л. 
Віче в Давній Русі у другій половині XI - XIII ст. : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / Т. Л. Вілкул; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2001. - 19 c. - укp.

Досліджено історію давньоруського віча та рецепцію цього явища в літописах XI - XIII ст. Проаналізовано літописні записи, які грунтуються на концепції побудови історичного наративу хронікального типу. Встановлено, що записи про віче відбивають безпосередньо факти соціального та політичного життя, містять наративні схеми. На підставі визначених нормативних моделей і системного аналізу давньоруської соціальної термінології реконструйовано соціальну природу та компетенцію віча. З'ясовано, що віче було зібранням соціальної верхівки, а склад його найчастіше ототожнювався з усією дружиною князя. Визначено основні напрямки його діяльності. Розкрито характерні риси уявлень про віче, які у своїй більшості були складовою частиною уявлень про князя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-53

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА315092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Білецький А. В. 
Святослав Хоробрий і Свенельд / А. В. Білецький // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 652. - С. 20-25. - Бібліогр.: 52 назв. - укp.

Висвітлено взаємовідносини воєводи Свенельда з князями Ігорем і Святославом. Обгрунтовано тезу про зрадливу діяльність Свенельда стосовно князя Святослава Хороброго.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Котляр М. Ф. 
З історії міського самоврядування на Русі / М. Ф. Котляр // Укр. іст. журн.. - 2016. - № 1. - С. 4-20. - укp.

Розглянуто установи міського управління на Русі, головним чином Південній, їх роль у налагодженні міського життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Біловус Л. 
Структура управлінських комунікацій середньовічної держави Київська Русь / Л. Біловус, Ю. Боднарчук, О. Гомотюк // Соціум. Документ. Комунікація. Сер. Іст. науки. - 2021. - Вип. 12. - С. 34-52. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження узагальнює структуру управлінської комунікації періоду ранньофеодальної держави Київська Русь як особливий вид соціальних комунікацій; виявляє типові риси в системі управлінських комунікацій культурних традицій народів, що перебували у безпосередній взаємодії; аналізуються історично сформовані риси управлінських комунікацій з метою встановлення причинно-наслідкових зв'язків якісного функціонування держави Київська Русь. Методологія дослідження полягає у застосуванні загальнонаукових методів дослідження (опис, порівняння, аналогія, аналіз та ін.), а також передбачає застосування порівняльно-історичного методу, історично типологічного, історично хронологічного. Наукова новизна роботи полягає у дослідженні поєднання культурних традицій агентів взаємовпливу в політичній системі управлінських комунікацій Київської Русі, як ефективної комунікаційної мережі, що зумовила тривалий розвиток середньовічної держави в умовах поліцентричності та територіальної розгалуженості. Розглянуто основні складові управлінсько-комунікативної моделі державного управління в Київській Русі як поєднання різних культурних традицій воїнів-варягів та автохтонів слов'ян. Окреслено умови застосування та якісні наслідки використання комунікативної системи для централізації держави й ефективного її розвитку упродовж тривалого періоду. Зосереджено увагу на історичній складовій політичних інституцій, які увійшли до управлінської моделі комунікацій Київської Русі. Висновки: управлінсько-комунікативна мережа Київської Русі сформувала симбіоз двох управлінських культур слов'янської та норманської правлячих традицій. Взаємопроникнення культур і стабільний еволюційний розвиток комунікаційної мережі сприяли якісному існуванню держави упродовж тривалого періоду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74618:Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ричка В. 
З історії міського (само)управління Київської Русі / В. Ричка // Укр. іст. журн. - 2021. - № 2. - С. 4-18. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто питання організації міського управління в Київській Русі. Мета робти - вивчення процесу складання форм міського управління та з'ясування компетенції органів общинного (земського) й наказного врядування. Методологічні засади дослідження визначає універсальний принцип історизму з притаманними йому методами герменевтичних процедур і контент-аналізу мовного коду літописних текстів. З'ясовано юридичну й політичну ідентичності міських громад Русі. Висновки: дослідженням не виявлено підтвердження самодостатності вічевих зборів городян. Віче не перетворилося на повноцінний інститут міського самоврядування. Громада могла контролювати діяльність князівської адміністрації, за нею визнавалося право вибору князя, але її адміністративна та судова муніципальна самостійність була обмеженою. Відносини князя й міської громади в києво-руські часи ще не ввібралися в міцні юридичні форми. Власницькі права князя, політична автономія міста, правний статус городян не були захищені імунітетом. Інститут феодального імунітету як форма політичної влади складається у Східній Європі лише на зламі XIII - XIV ст. У цей час дедалі виразнішою стає участь городян у суспільно-політичному житті Галичини та Волині. У містах, де зосереджувався торгово-лихварських капітал, народжувалися якісно нові форми організації й муніципальної юрисдикції громад, що набували окремої юридичної та політичної ідентичності, ставали каталізатором появи в Південно-Західній Русі наприкінці XIII ст. притаманних стандартам європейського Заходу ознак феодалізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-536

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського