Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (7)Книжкові видання та компакт-диски (169)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-310$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 190
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Бондаренко О. С. 
"І назвав Адам ім'я своїй жінці: Єва...": чоловік і жінка в дзеркалі мовних культур : моногр. / О. С. Бондаренко; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. - Кіровоград : ТОВ "Імекс-ЛТД", 2008. - 160 c. - Бібліогр.: с. 131-146. - укp.

Розглянуто спільне та відмінне у лексико-семантичній структурі концептів "чоловік" і "жінка" в українській і англійській мовах. Визначено принципи структурування гендерно маркованої лексики та структуровано лексико-семантичне поле назв осіб чоловічої/жіночої статі у даних мовах.

Рассмотрены общие и отличительные черты в лексико-семантической структуре концептов "мужчина" и "женщина" в украинском и английском языках. Определены принципы структурирования гендерно маркированной лексики и структурировано лексико-семантическое поле названий лиц мужского/женского пола в данных языках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА695651 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Гармаш О. Л. 
Утворення телескопійних лексичних інновацій в англійській мові та особливості їх перекладу / О. Л. Гармаш // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2004. - № 3. - С. 111-116. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Зазначено, що у процесі словотворення формуються не лише нові лексичні одиниці, а і нові способи та засоби їх утворення. Одним з поширених засобів словотвору останніх десятиліть можна вважати скорочення, серед яких виділяється телескопія. Наведений фактичний матеріал свідчить про те, що особливою властивістю телескопізмів є формальна та семантична пов'язаність з іншими лексичними одиницями, структурна та смислова мотивованість.


Ключ. слова: лексикологія, словотвір, телескопія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310 + Ш143.21-20

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Благодарна О. М. 
Номінативні засоби вербалізації концепту РОБОТА та їх частиномовна класифікація (на матеріалі англійської мови) / О. М. Благодарна // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2007. - № 2. - С. 94-102. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Наведено опис номінативних засобів вербалізації концепту РОБОТА та їх частиномовну класифікацію на підставі інтеграції даних англомовних лексикографічних джерел. Для цього усі засоби вербалізації концепту РОБОТА поділено на класичні (слова) та некласичні (вільні словосполучення, фразеологічні словосполучення із зв'язаним значенням та ідіоми) номінації. Встановлено, що у відповідності до свого значення та типових функцій у висловленні усі засоби вербалізації концепту РОБОТА розподілено у наступні категорії: субстантивна, ад'єктивна, дієслівна та адвербіальна.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Андрейчук Н. І. 
Деякі особливості вербалізації концепта "доля" в українській та англійській мовах / Н. І. Андрейчук, І. А. Мамажанова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 586. - С. 47-51. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Показано результати дослідження концепта "доля" в українській та англійській мовах, яке здійснювалось з метою виявлення особливостей засобів його вербалізації. Підгрунтям проведеного аналізу об'єкта є твердження, що семантика мовного знака - основне джерело знань про вміст концепта. Аналіз, спрямований на експлікацію семантичної структури мовних одиниць, що вербалізують досліджуваний концепт в українській та англійській мовах, дав можливість порівняти специфіку знань та уявлень про долю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Прикарпатська І.  
Реалізація акту мови "побажання" в українській мові та американському варіанті англійської мови з точки зору міжкультурної прагматики / І. Прикарпатська // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 586. - С. 80-84. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Вивчено культурні відмінності вербальної поведінки американців та українців, носіїв своїх рідних мов, при виконанні акту мови "побажання". Комунікативну поведінку обох груп респондентів розглянуто в межах наведених їх моделей культур. Дослідження грунтується на емпіричних даних, зібраних за допомогою методу анкетування, які проаналізовано та класифіковано на двох рівнях: ситуаційному та лексико-семантичному.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Пимонова Т. Г. 
Лексикализация концепта БОГАТСТВО в современном английском языке / Т. Г. Пимонова // Зап. з ром.-герм. філол. - 2006. - Вип. 18. - С. 168-175. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Яценко М. О. 
Актуалізація аксіологічного змісту концептів IBмаскулінністьD та IBфемінінністьD у сучасному англомовному художньому дискурсі : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. О. Яценко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2008. - 20 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310 + Ш5(0)943.21-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА361739 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Таценко Н. В. 
Засоби реалізації мегаконцептів IBпростір, час, інформаціяD в сучасній англійській мові (на матеріалі інновацій віртуальної реальності) : автореф. дис... канд. філол. наук.: 10.02.04 / Н. В. Таценко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2009. - 20 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА362246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Іваненко Н. В. 
Лексико-семантичне поле IBДОБРОD в українській та англійській мовах : автореф. дис... канд. філол. наук / Н. В. Іваненко; Київ. нац. лінгв. ун-т. - К., 2007. - 20 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА354910 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Потапчук С. С. 
Семантико-когнітивна структура концепту ЧИСТИЙ в англійській та українській мовах : автореф. дис... канд. філол. наук / С. С. Потапчук; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2008. - 20 c. - укp.

Проведено цілісний зіставно-типологічний аналіз семантико-когнітивної структури концепту "чистий" в англійській і українськй мовах у контексті його номінативної та ідеографічної репрезентації. З урахуванням положень зіставної лінгвокультурології та теорії концептуального аналізу здійснено структурно-семантичну реконструкцію даного концепту та виявлено принципи його семантико-концептуальної організації в англійській та українській мовних картинах світу. Визначено набір концептуальних (опозитивність, трансгресивність) і семантичних ('clean - fresh'/'чистий - свіжий') ознак аналізованого концепту з урахуванням складових його структури (понятійної, асоціативно-образної, ціннісної). Виокремлено та зіставлено семантичні поля концепту "чистий" за умов порівняння з їх ядерною та периферичною зонами. Виявлено основні семантико-ідеографічні сфери даного концепту (фізично чистий, морально чистий). З'ясовано аксіологічну маркованість та визначено асоціативні зв'язки дослідженого концепту з урахуванням його концептуальних корелятів ("сімейні стосунки", "праця", "почуття").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА357946 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Жарковська І. В. 
Семантичні та функціональні особливості англомовних номінацій конфлікту : автореф. дис... канд. філол. наук / І. В. Жарковська; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 20 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА354241 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Пімонова Т. Г. 
Вербалізація концепту WEALTH/POVERTY в англомовній картині світу (лінгвокогнітивне дослідження на матеріалі лексикографічних джерел) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Т. Г. Пімонова; Донец. нац. мед. ун-т ім. М. Горького. - О., 2010. - 23 c. - укp.

Описано фрагмент англомовної картини світу, що відбиває погляди соціуму на дихотомію "багатство/бідність". Проаналізовано узуальні мовні одиниці у форматі слово, словосполучення, паремія, що виступають конституентами номінативних полів WEALTH та POVERTY. Виявлено закономірності групування сем у смислові пучки, що виступають каналами доступу до когнітивної структури цілісного дихотомічно організованого вербалізованого концепту WEALTH/POVERTY. Визначено фактор опозитивної диференціації двох субконцептів: WEALTH - "численність (надмірність) матеріальних ресурсів" і POVERTY - "нестача (брак) матеріальних ресурсів". Розкрито специфіку антропоцентризму й аксіологічності кожного з двох вербалізованих субконцептів, описано їх культурно-історичні та морфологічні витоки. З'ясовано роль концептуальних метафор в усвідомленні англомовним етносом явищ багатства та бідності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА383410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Семегин Т. С. 
Динаміка семантичної структури бінарних концептів ПРЕКРАСНИЙ/ПОТВОРНИЙ в англійській та українській мовах : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Т. С. Семегин; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 20 c. - укp.

Запропоновано новий підхід до порівняльно-історичного вивчення семантичної структури бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в англійській та українській мовах. Розроблено методику зіставлення семантичної структури таких бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в англійській та українській мовах. Встановлено спільні закономірності та відмінності у формуванні первісних семантичних і концептуальних ознак у структурі бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в обох мовах. Проаналізовано змістове наповнення ядерної, навколоядерної та периферійної зон семантичної структури бінарних концептів "прекрасний/ потворний" у синхронії. Виявлено зміни у розвитку значень імен-концептів "прекрасний/ потворний", їх лексем-вербалізаторів, паремій та компаративних фразеологізмів у зіставлюваних мовах: від радіально-ланцюжкового механізму зчеплення значень у семантичній структурі концепту - до радіального.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА379509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Семенчук А. Б. 
Інноваційні засоби об'єктивації концепту тероризм (на матеріалі англійської мови) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / А. Б. Семенчук; Херсон. держ. ун-т. - Херсон, 2010. - 20 c. - укp.

Досліджено проблему об'єктивації концепту "тероризм" інноваційними засобами англійської мови, які виникли у її складі на початку XXI ст. Проаналізовано способи формування нових дериваційних засобів, вивчено структурно-семантичні особливості фразеологічних інновацій та досліджено шляхів їх утворення, виявлено механізми семантичної деривації. Побудовано фреймову модель концепту "тероризм", розкрито суть явища білатерального зміщення концептів. Здійснено семантичний аналіз інновацій, який актуалізується у феномені війна мовних знаків, що включає війну форми та змісту мовних знаків. Виявлено особливості впливу об'єктивації концепту "тероризм" на лексико-фразеологічну систему сучасної англійської мови, простежено шляхи асиміляції запозичень до складу мови-реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА374522 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Сторчак О. Г. 
Концепти ВАЖКИЙ і ЛЕГКИЙ у сучасному англомовному дискурсі : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. Г. Сторчак; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2010. - 20 c. - укp.

Визначено зміст і структуру концептів "важкий/легкий", лексичні засоби їх об'єктивації в сучасній англійській мові та механізми реалізації даних концептів "важкий/легкий" у сучасних художньому, науковому та теологічному дискурсах. Розглянуто концепти "важкий" і "легкий" як сукупності узагальнених вербалізованих і невербалізованих індивідуальних смислів про стани "бути/вважати важким/легким". Встановлено, що концепти "важкий/легкий" об'єктивуються за допомогою таких лексичних засобів, як іменники, прикметники, прислівники, дієслова, ад'єктивовані дієприкметники, словосполучення, фразеологізми та речення. Доведено, що концепти "важкий" і "легкий" використано для актуалізації фізичного, емоційного, інтелектуального та духовного досвіду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310 + Ш5(0)943.21-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА377976 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Романюха М. В. 
Метафорична вербалізація концептосистеми ECONOMY в сучасному англомовному медіадискурсі : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. В. Романюха; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. - О., 2011. - 21 c. - укp.

Розроблено параметри комплексної типології одиниць метафоричного поля концептосистеми ECONOMY, що сприяє розбудові методології когнітивної теорії метафори. Розкрито нерівноцінне образне втілення концептів, які утворюють цю концептосистему. З урахуванням специфіки медіадискурсу розкрито велику роль метафори в концептуалізації економічних знань, адресованих нефахівцям. Виокремлено основні лінгвокультурні особливості вербалізації концептосистеми ECONOMY в медіадискурсі. Змодельовано зональну структуру виявленого її метафоричного поля, в якому за принципом частотності виокремлено ядерну, медіальну, а також периферійну зони. Охарактеризовано функціональну спрямованість метафоричних моделей кожної зони. Виявлено функціональну спорідненість моделей ядра метафоричного поля концептосистеми ECONOMY, що дозволило ввести поняття інтегрованої мегамоделі високого рівня абстракції ECONOMY IS STRIFE, яка актуалізує в концептосистемі ECONOMY домінуючу ідею рішучої боротьби. Запропоновано класифікацію метафоричних моделей залежно від їх евристичного потенціалу в процесі образного втілення концептосистеми ECONOMY.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310 + Ш143.21-715

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385025 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Сальтевська М. Ю. 
Метафоричне втілення концепту КРИЗА у сучасному англомовному газетному дискурсі : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. Ю. Сальтевська; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2011. - 20 c. - укp.

Наведено результати когнітивно-дискурсивного дослідження концептуальних метафор КРИЗИ, актуалізованих у сучасному англомовному газетному дискурсі. Зазначено, що концептуальний простір корелятів метафор КРИЗИ є складною ієрархічною мережею доменів, кожен з яких є мережею парцел, а кожна парцела містить концепти. Ця ієрархічна мережа структурується за допомогою пропозиціональних схем базисних фреймів, які формують мережу характеристик корелятів, що проектуються на референтний домен і втілюються в синтаксичних одиницях, які актуалізують концептуальні метафори КРИЗИ в досліджуваному дискурсі. Визначено високий потенціал метафоризації, яким характеризуються домени/парцели ЛЮДИНА, ПРЕДМЕТ, ФЕНОМЕНАЛЬНА СУТНІСТЬ. Найбільшу ефективність у проясненні понняттєво-ціннісного змісту референтного концепту КРИЗА виявляють кореляти, що осмислюють його в термінах ПРИРОДНИХ СТИХІЙ і ЯВИЩ/КАТАКЛІЗМІВ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Наумук О. В. 
Мовні засоби вербалізації поради: когнітивний та прагматичний аспекти : монографія / О. В. Наумук; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк, 2012. - 211 c. - Бібліогр.: 414 назв - укp.

Наведено результати комплексного дослідження когнітивних і прагматичних характеристик мовних засобів вираження порад у сучасній англійській мові. З'ясовано прагмалінгвістичний статус висловлювання поради для розуміння її мовної сутності. Визначено місце висловлювання поради у площині волевиявлення. Встановлено диференціальні ознаки мовленнєвого акту поради й описано структуру комунікативної ситуації поради. Розкрито механізм когнітивних процесів продукування та сприйняття рекомендованої дії. Виявлено роль оцінного й аргументативного компонентів у продукуванні поради. Запропоновано класифікацію прагматичних модифікацій мовленнєвого акту поради.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА750635 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Пефтієва О. Ф. 
Образність як семантичний компонент лексичного значення слова: лінгвокогнітивний аспект (на матеріалі іменників-найменувань особи в англійській та українській мовах) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / О. Ф. Пефтієва; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2011. - 20 c. - укp.

Здійснено комплексне зіставне дослідження образного компонента лексичного значення слова в лінгвокогнітивному аспекті на матеріалі іменників-найменувань особи в англійській й українській мовах. Встановлено критерії добору образних іменників-найменувань особи (ОІНО) англійської й української мов, створено корпус ОІНО, запропоновано модель концептуального аналізу. Визначено статус образного компонента у структурі лексичного значення слова, сформульовано когнітивну модель утворення образності, окреслено її когнітивні параметри. Досліджено структурні типи ОІНО з погляду їх ймовірного впливу на утворення образності. Описано специфіку лексикографічної репрезентації образності в англійській й українській мовах. Визначено семантичний обсяг поняттєвого й образного складників мікроконцептів, виявлено типи кореляційних зв'язків, зіставлено образний семантичний простір макроконцепту PERSON / ЛЮДИНА в англійській та українській мовних картинах світу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш143.21-310

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА386428 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Ваховська О. В. 
Вербалізація концепту ГРІХ в англомовному дискурсі XIV - XXI ст. : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Ваховська; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2011. - 20 c. - укp.

Досліджено зміст та структуру концепту Гріх, вербалізованого засобами англійської мови, та їх діахронічного варіювання в англомовному світському дискурсі XIV - XXI ст. Гріх визначено як лінгвокультурний релігійно-етичний соціорегулятивний концепт. Семантичні зв'язки лексем-найменувань гріха, об'єднаних семою "порушення", структурують лексико-семантичне поле з двома мікрополями "порушення моральне / Божественного закону", що організують семантичний простір його номінацій у вигляді мережі концептів, профільованих у концептуальних доменах релігійне та світське. Когнітивні метафори гріха утворено корелятами поняттєвих груп "Фізичний об'єкт", "Людина", "Тварина", "Рослина". Репрезентантами гріха у метоніміях є диявол, жінка, ознака, колір та їх експлікації, умотивовані християнськими символами. У діахронії найсуттєвіше змінюється оцінна складова гріха з негативної до нейтральної та позитивної.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-310 + Ш143.21-03 + С2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА386161 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського