Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (45)Автореферати дисертацій (3918)Реферативна база даних (22373)Книжкові видання та компакт-диски (1016)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>K=ВИНИКНЕНН$<.>+<.>K=ГЕОМЕТРІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 146
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Житецкий, П.
Очерк звуковой истории малорусского наречия [Електронний ресурс] / П. Житецкий. - Киев : Университетская типографія, 1876. - 376 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очерк звуковой истории малорусского наречия можна назвати першою ґрунтовною роботою П. Житецького. Цією працею він започаткував системне вивчення історичної фонетики української мови, здійснивши повний і систематичний опис фонетичної системи на основі давніх писемних пам’яток і живого діалектного мовлення. У цій праці він здійснив спробу з’ясувати походження і статус малоруського наріччя (тобто, української мови) за допомогою історичного методу. У межах свого дослідження Житецький розглядає історію розвитку вокалічної системи української мови, піднімає питання виникнення звука і, виводячи його з давніх о та е, зосереджує увагу на системі українського консонантизму, зупиняючись зокрема на характеристиці явища скупчення приголосних, на той час абсолютно не аналізоване. Важливим є також встановлення стійких тенденцій до рівноваги голосних і приголосних, акцентування наявності компенсаційних відношень між голосними і приголосними звуками. Це була фактично перша в українському мовознавстві праця, в якій звукові явища української мови розглядалися не відокремлено, а у внутрішньому зв’язку й історичній послідовності. Як додаток до своєї праці Житецький подав зразки писемної української мови XIV-XVII ст. і говірок української мови, доповнивши їх окремими характеристиками діалектів. Водночас серед недоліків праці треба назвати дещо застарілі уявлення про індоєвропейську та праслов’янську мови, часткове змішування мовних рівнів, зокрема фонетики й морфології тощо. Попри це концепція Житецького про зв’язок вокалізму й консонантизму зберегла актуальність у порівняльно-історичному мовознавстві ХХ ст., давши поштовх до виділення вокалічного і консонантного типів слов’янських мов, а диференційні фонетичні ознаки української мови, виділені Житецьким, лишаються валідними й досі.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- історія

   Тип видання:   підручник   
2.

Лозинський, М.
Сорок літ діяльності "Просьвіти" [Електронний ресурс] / М. Лозинський. - Львів : Просвіта, 1908. - 80 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія виникнення Товариства "Просвіта", його культурно-просвітницькі функцій. Характеристика діяльності просвітницької організації в часи першої світової війни, визвольних змагань і їх поразки. Ознайомлення із основними виданнями львівського товариства.



Кл.слова:
наукове товариство

   Тип видання:   методичний посібник   
3.

Боберський, І.
Рухові забави і ігри [Електронний ресурс] / І. Боберський. - 3-е вид. справ.. - Нью-Йорк : Січовий базар, 1917. - 80 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З давніх-давен в Україні будь-які зібрання дорослих і дітей супроводжувались ігровою діяльністю, найбільш поширеними різновидами якої були біг, скачки, стрільба з лука, кулачні бої, метання списа, а жінки та дівчата водили хороводи. Участь у грі дозволяла людині відійти від проблем повсякдення, запобігала виникненню сумнівів й недовіри до своїх сил. Педагоги всіх часів відзначали, що рухлива гра добродійно впливає на формування дитячої душі, розвиток фізичних сил і духовних здібностей.



Кл.слова:
фізкультура -- історія педагогіки

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Рудинський, М.
Архитектурне обличчя Полтави [Електронний ресурс] / М. Рудинський. - Полтава : [б. в.], 1919. - 36 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дане видання є збіркою головних архітектурних пам'яток міста Полтава кінця XVIII — початку XIX століття. Автор досліджує їх форму, деталі, історію виникнення, архітекторів. Аналіз архітектури спирається на історію міста (яка викладена у праці досить докладно і пояснює зв'язок між історичними подіями та зовнішнім виглядом Полтави). Розглядаються в основному храмові споруди (церква Спаса, Хрестоздвиженський монастир тощо).



Кл.слова:
архітектурна пам'ятка -- храмова споруда

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Грушевський, М. С.
Початки громадянства (генетична соціологія) [Електронний ресурс] / М. С. Грушевський. - Відень : Український соціологічний інститут, 1921. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Головна соціологічна праця Михайла Грушевського. Присвячена центральній проблемі тогочасної соціології — висвітленню причин і факторів створення соціальності, виникнення й існування людського суспільства.



Кл.слова:
суспільство -- соціум

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Тітов, Хв.
Стара вища освіта в Київській Україні 16 - поч. 19 ст. [Електронний ресурс] / Хв. Тітов. - К. : УАН, 1924. - 433 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі грунтовно досліджується стан та розвиток освіти в Україні від 15 до початку 19 ст. Зокрема вивчаються такі питання, як виникнення братських шкіл, братська школа в Києві, Києво-Могилянський колегіум та академія, відкриття Київської духовної семінарії 1819 р.



Кл.слова:
братська школа -- просвітництво -- Київська академія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.

Лапа, В. П.
Полтавські різьбарі. Яків Халабудний, Василь Гарбуз [Електронний ресурс] / В. П. Лапа. - Х. : Мистецтво, 1937. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розглядає поширення різьбярства на Полтавщині — історію виникнення і розвитку ремесла. Більш детально висвітлюється діяльність двох майстрів різьбярства — Якова Халабудного та Василя Гарбуза. Містяться біографії кожного різьбярів, описується їх творче становлення, аналізується техніка, манера виконання, додаються фото із зображеннями їх робіт.



Кл.слова:
різьбярство -- народна творчість

   Тип видання:   наукове видання   
8.
 


Колесса, Ф. М.
Українська усна словесність [Електронний ресурс] / Ф. М. Колесса. - Л. : Друк. Наук. Т-ва ім. Шевченка, 1938. - 643 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дане видання є працею етнографа, фольклориста, композитора, музикознавця і літературознавця Філарета Колесси. Темою дослідження є українська народна словесність, її виникнення та розвиток від дохристиянських часів до першої половини ХХ ст. Розглядаються різні форми народної творчості: думи, історичні пісні, байки, казки, колядки, щедрівки, анекдоти, загадки, заговори тощо.



Кл.слова:
фольклор -- літературознавство -- народна творчість

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 


Юшков, С. В.
Нариси з історії виникнення і початкового розвитку феодалізму в Київській Русі [Електронний ресурс] / С. В. Юшков. - Київ : Видавництво Академії Наук УРСР, 1939. - 210 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Питання про виникнення і початковий розвиток феодалізму в Київській державі, надзвичайна актуальність якого ясна кожному історикові, не можна визнати розробленим, хоч йому в радянській історіографії останнім часом віддавали багато уваги.



Кл.слова:
феодалізм -- Київська Русь -- медієвістика

   Тип видання:   методичний посібник   
Категорія: Математика   
10.
 



Розвиток логічного мислення учнів у процесі викладання математики в середній школі [Електронний ресурс] : методичний лист МО УРСР. - К. : Радянська школа, 1959. - 108 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Логічне мислення і його складові. Традиційні методи навчання. Методи проблемнорозвиваючого навчання і логічно-дидактичних ігор на уроках геометрії. Роль основних елементів шкільного учбового процесу вивчення геометрії у розвитку логічного мислення учнів.



Кл.слова:
шкільний курс -- логіка -- педагогіка -- дидактика

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.

Рыбников, К. А.
История математики [Електронний ресурс] : в 2 т. / К. А. Рыбников. - М. : Изд-во московского ун-та, 1960-1963

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1960. - 191 с.

Т. 2. - 1963. - 336 с.


Книга предназначена для того, чтобы служить учебником или учебным пособием по истории математики для студентов математических специальностей университетов. Автор надеется, что этот первый опыт систематического курса может оказаться полезным и для более широких кругов математиков — преподавателей, исследователей, научно-практических работников, стремящихся осмыслить исторический опыт своей науки, предпосылки и пути формирования современной математики. Характер рассматриваемых в книге вопросов таков, что от читателя потребуется некоторая математическая подготовка. В необходимых случаях даны разъяснения. Однако приводить подробные доказательства, систематически излагать содержание тех или иных дисциплин или иным способом заменять соответствующие учебники автор не имел возможности. Первый том настоящей книги посвящен истории математики до XVIII в. Он вышел в издательстве МГУ в конце 1960 г. На него поступили (как от советских ученых, так и от ученых ряда стран) многочисленные отклики. Они были благоприятными и облегчили автору решение трудной задачи написания настоящей книги. Второй том посвящен истории математики в XVIII и XIX вв. В большинстве глав содержатся, кроме того, материалы о развитии математики в начале XX в. Автор стремился осветить основные, определяющие моменты и стороны развития математики. Для их иллюстрации он обычно выбирал небольшое количество наиболее важных фактов



Кл.слова:
конічний зріз -- творчість Архімеда -- виникнення геометрії

   Тип видання:   монографія   
12.
 


Чубатий, Микола.
Княжа Русь-Україна та виникнення трьох східнословянських націй [Електронний ресурс] / М. Чубатий ; Записки наукового товариства Ім. Шевченка. - Ню Йорк ; Париж : [б. в.], 1964. - 161 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії автор утверджує альтернативний підхід до існуючого в той час у радянській історіографії офіційного погляду на Київську Русь, як «колиску трьох східнослов’янських народів». На основі глибокого аналізу історичних джерел він прослідковує процеси становлення східнослов’янських націй, вплив на них з боку російського імперського режиму з метою створення єдиної етнічно-політичної східнослов’янської спільноти. В книзі подано огляд історіографії питання, є покажчик імен та речей, підбірка тематичних карт.



Кл.слова:
Київська Русь -- нація -- історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
13.
 


Голосницкий, Лев Петрович.
Путешествие в прошлое [Електронний ресурс] / Л. П. Голосницкий. - М. : Гос. изд-во детской лит-ры министерства просвещения РСФСР, 1967

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Как и когда возникла жизнь на Земле? Каким образом развились те растения и животные, которые мы видим каждый день? Наконец, каким образом из животного царства выделился человек, приобретший со временем власть над природой? На все эти увлекательные вопросы и даёт ответ эта книга.



Кл.слова:
виникнення життя -- доісторичний світ

   Тип видання:   монографія   
14.

Пашук, Андрій Йосипович.
Суд і судочинство на Лівобережній Україні в XVII—XVIII ст. (1648—1782) [Електронний ресурс] / А. Й. Пашук. - Л. : Вид-во Львівського ун-ту, 1967. - 180 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на великому архівному матеріалі досліджується виникнення і діяльність судів на Україні в XVII—XVIII ст., розкривається класовий характер судочинства. Автор з марксистсько-ленінських позицій розглядає найважливіші віхи роботи судів, пам'ятники процесуального права, послідовно і обгрунтовано розвінчує тлумачення буржуазно-націоналістичних істориків про безкласовість тогочасного українського суспільства, про демократичність суду, права і судочинства. Книга розрахована на науковців, а також на всіх, кого цікавить історичне минуле українського народу.



Кл.слова:
законодавство -- юриспруденція

   Тип видання:   довідник   
15.

Редько, Юліан Констянтинович.
Довідник українських прізвищ [Електронний ресурс] / Ю. К. Редько ; за ред. І. Варченка. - К. : Радянська школа, 1968. - 256 с.. - (Бібліотека вчителя-словесника)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Хамула, Михайло.
Глиняни [Електронний ресурс] : місто моїх килимів / Михайло Хамула. - Нью-Йорк : М. Хамула, 1969. - 140 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Спогади автора. Історія розвитку Глинян і Глинянщини від найдавніших часів до закінчення Другої світової війни. Виникнення й розвиток українського килимарства та роль у цьому фабрики у Глинянах, що працювала до більшовицької окупації.



Кл.слова:
побут -- краєзнавство -- килимарство

   Тип видання:   навчальний посібник   
Категорія: Математика   
17.

Сивашинский, И. Х.
Неравенства в задачах [Електронний ресурс] / И. Х. Сивашинский. - М. : Мир, 1984. - 301 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга представляет собой сборник упражнений на доказательство и решение неравенств, на нахождение наибольших и наименьших значений. В книге имеются также задачи, связанные с неравенствами.



Кл.слова:
доведення нерівностей -- нерівність в геометрії

   Тип видання:   підручник   
18.

Престон-Мэф, К.
Фотографирование живой природы [Електронний ресурс] : практическое руководство / К. Престон-Мэф. - М. : Мир, 1985. - 165 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автори підручники ставили собі за мету дати студентам базові знання з теорії функціонування та розвитку макроекономічних систем, показати соціальну зумовленість виникнення відомих нині теоретичних концепцій з макроекономіки, їхні сильні сторони та обмеженість, узагальнити здобутки світової та вітчизняної мак-роекономічної науки. Кожна суттєва макроекономічна проблема розглядається всебічно, з позицій різних економічних шкіл та напрямів. Особлива увага приділяється кейнсіанству та неокласичним підходам до економічного аналізу. У додатках наводяться таблиці з основними макроекономічними показниками розвитку економіки України в роки незалежності.



Кл.слова:
фотографія -- пейзаж -- експозиція -- композиція

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Коваль, Алла Петрівна.
Пригоди слова [Електронний ресурс] / А. П. Коваль. - К. : Радянська школа, 1985. - 213 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка розповідає про історію виникнення в українській мові низки запозичених слів, насамперед тих, з якими при переході від мови до мови відбувалися різні "пригоди" - зміна форми, значення, забарвлення, вживання. Слова погруповано за тематичним принципом в окремі статті.



Кл.слова:
походження слів -- запозичені слова

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Біологічні науки   
20.

Симионеску, К.
Происхождение жизни [Електронний ресурс] : химические теории / К. Симионеску, Ф. Денеш. - М. : Мир, 1986. - 120 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проблема происхождения жизни в последние десятилетия привлекает все большее внимание, о чем свидетельствует рост числа публикаций на эту тему. Теоретические концепции и экспериментальные попытки получения в лаборатории примитивных живых систем вызывают интерес не только «узких» специалистов, но и самых широких кругов ученых и практиков, всех тех, кто сколько-нибудь задумывается о сущности жизни. Решение этой проблемы имеет огромное значение. 'Речь идет в конечном итоге о победе материалистического мировоззрения над какими бы то ни былг идеалистическими трактовками появления живого, i' Предлагаемая читателям книга румынских ученых К. Си-мионеску и Ф. Денеша посвящена химическим аспектам воз никновения предбиологических структур. Авторы, опирающиеся на концепцию академика А. И. Опарина, стоят на четких материалистических позициях, рассматривая жизнь как форму существования материи, закономерно возникающую при определенных условиях в процессе химической эволюции. Сущность их теории, названной «низкотемпературной», заключается как раз в выявлении тех условий, в которых могла возникнуть жизнь. Согласно их модели, основным источником энергии, инициировавшим первоначальные химические процессы, была холодная плазма, вызывавшая образование активных частиц — радикалов в газовой фазе при низком атмосферном давлении. Рекомбинация активных частиц на матрицах (например, апатитах) привела к образованию макромолекулярных соединений и далее к протобиополимерам, «выживанию» которых способствовало наличие на планете обширных поверхностей с низкой температурой (например, замерзшего первичного океана). Основными компонентами первичной атмосферы были, по мнению авторов, аммиак, метан и вода. К такой теоретической модели К. Симионеску и Ф. Денеш пришли на основе критического рассмотрения существующих в этой области концепций: термической (С. В. Фокс), дегидратирующих агентов (С. Поннамперума, Л. Оргел и др.), адсорбционной (А. Кдчальский). В книге дается их обзор с указанием на спорные места и противоречия.



Кл.слова:
виникнення життя
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського