Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Автореферати дисертацій (240)Реферативна база даних (1338)Книжкові видання та компакт-диски (391)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=ФОЛЬКЛОРН$<.>+<.>K=БАЛАД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 46
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.


Гуцульські говірки [Електронний ресурс] / під ред. Я. Закревської. - Л. : Інститут українознавства, 1997. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Передаємо до Ваших рук Короткий словник гуцульських говірок, що є відображенням основного лексичного складу одного з найцікавіших і найархаїчніших говорів південно-західного наріччя української мови. Гуцульські говірки мають давні традиції вивчення (понад 150 років), однак окремого завершеного й опублікованого словника, який охоплював би говірки всієї Гуцульщини, досі немає. Короткий словник гуцульських говірок є науково-популярним словником шкільного типу, призначеним насамперед для освітянських потреб і масового користувача. Його об’єктом є слово як лексико-словотвірна цілість, а не як відбиття системних регулярних фонетичних і граматичних особливостей, характерних для цих говірок. Пропонований словник є диференційним, тобто він не охоплює усієї лексики, яка функціонує у гуцульських говірках, а подає лише вибрану традиційну діалектну лексику, що не ввійшла до основного словникового складу сучасної української літературної мови. Короткий словник гуцульських говірок призначений для вчителів, які працюють у діалектному оточенні, для учнів, яким він полегшить засвоєння норм української літературної мови, для всіх, хто хоче ознайомитися з діалектним розмаїттям української мови; одночасно він полегшить читання творів художньої літератури, у яких автори використовують гуцульський говір із стилістичною метою, а також користування давніми і сучасними фольклорними й етнографічними матеріалами з Гуцульщини. Пропонований Словник є певним етапом у створенні повного академічного Словника гуцульських говірок, який укладає група мовознавців відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за принципами і засадами, що відповідають вимогам підготовки академічних діалектологічних видань. Основою його є багатотисячна картотека, яка, хоч і формувалася протягом тривалого часу, досі ще відкрита для поповнення. Авторський колектив плекає надію, що великий кількатомний Словник теж незабаром почне друкуватися окремими випусками, якщо на його підготовку до друку і публікацію будуть знайдені потрібні кошти, належна підтримка та розуміння меценатів і громадськості.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   наукове видання   
2.


Українські приказки, прислів'я і таке інше [Електронний ресурс] / уклад.: М. Номис, М. М. Пазяк. - К. : Либідь, 1993. - 768 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


І досі не втратила свого значення збірка етнографічних та фольклорних матеріалів українського етнографа, фольклориста, письменника і педагога М. Номиса (1823—1900), метою якого було зберегти для нащадків розповіді бувалих, старосвітських людей, цікаві факти з минулого різних українських станів і тим самим сприяти розвитку національної самосвідомості. Приказки та прислів'я, вміщені в книжці, охоплюють найрізноманітніші сфери життя, звичаїв, вірувань українського народу. Для студентів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться вітчизняною культурою, джерелами духовності українського народу.



Кл.слова:
фольклор -- загадка -- афоризм

   Тип видання:   словник   
3.

Жайворонок, В. В.
Знаки української етнокультури [Електронний ресурс] : словник-довідник / В. В. Жайворонок. - К. : Довіра, 2006. - 703 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник включає розміщену в абетковому порядку українську лексику, яка в народній мові має різноманітний етнокультурний підтекст. Вона витлумачується, коментується та ілюструється фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної художньої та літописної літератури, Біблії, "Слова о полку Ігоревім". Реєстр словника вміщує окремі власні назви (передусім історичні, церковні, міфологічні, антропонімічні та географічні найменування), з якими тісно переплетені історична доля та світогляд українського народу.



Кл.слова:
лексика -- український фольклор

   Тип видання:   монографія   
4.

Котляр, М. Ф.
Духовний світ літописання [Електронний ресурс] / М. Ф. Котляр. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 338 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена відбиттю в літописанні духовного життя давньо- руської народності ХІ–ХІІІ ст. Йдеться про ідейно-політичні мотиви складачів і редакторів південноруських літописних ізводів: Київського ХІІ ст. і Галицько- Волинського ХІІІ ст., про відображення у них історичної пам’яті народу. Використані також фольклорні джерела, що вплинули на літописців і відбились в їх працях. Написана простою, дохідливою мовою, монографія розрахована на науковців, викладачів і студентів.



Кл.слова:
давня історія -- Давня Русь -- історія літератури -- релігійна література -- релігія -- фольклор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Китова, С. А.
Полотняний літопис України [Електронний ресурс] : семантика орнаменту українського рушника / С. А. Китова. - Черкаси : Брама, 2003. - 224 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На основі зібраної автором за останнє десятиліття колекції з 700 зразків рушникової вишивки, колекцій краезнавчих музеів, шкільних кімнат народної творчості, досліджень, присвячених українській вишивціу книзі зроблена спроба аналізу рушникового орнаменту Середнього Подніпров'я. Праця є своєрідним путівником, що веде читача стежками пізнання вишиваних знаків та символів у паралельному зіставленні їх з мистецтвознавчими, етнографічними, фольклорними та археологічними відповідниками. Ілюстрації певною мірою роблять книгу зводом узагальнюючих матеріалів для майбутніх дослідників народного мистецтва краю. Книга розрахована на мистецтвознавців, фольклористів і етнографів, викладачів народознавчих дисциплін, студентів, школярів, всіх шанувальників народного мистецтва України.



Кл.слова:
рушник -- вишивка -- символіка -- народне мистецтво

   Тип видання:   енциклопедія   
6.

Баранов, Д. А.
Мужики и бабы [Електронний ресурс] : мужское и женское в русской традиционной культуре / Д. А. Баранов, О. Г. Баранова, Т. А. Зимина, Е. Л. Мадлевская. - СПб. : Искусство-СПБ, 2005. - 719 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Энциклопедия дает представление о главнейшем принципе, организующем всю систему классической культуры, — соотношении «мужское — женское». Впервые подобраны воедино и показаны комплексно сведения о взаимоотношении полов, половом символизме, распределении общественных, трудовых, репродуктивных ролей. Приводится широкий материал по народной магии, верованиям и фольклору, имеющий отношение большей частью к концу XIX—XX в. Авторы — работники Российского этнографического музея и Музея антропологии и этнографии им. Петра Великого — употребляют как эти идущих в ногу со временем изысканий, но и неопубликованные мат-лы из архива РЭМ (фонд Этнографического бюро В. Н. Тенишева), вместе с данным включают этнографические и фольклорные записи, подобранные в период экспедиций. Энциклопедия, рассчитанная на широкий читательский круг, станет занимательна и этнографам, фольклористам, антропологам — профессионалам, в сферу занятий которых входит проблематика пола и обычаев.



Кл.слова:
статевий смволізм -- статеві відносини -- репродуктивна роль

   Тип видання:   художня література   
7.

Рабле, Ф.
Гаргантюа и Пантагрюэль [Електронний ресурс] / Ф. Рабле. - М. : Эксмо, 2005. - 1076 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман великого французского писателя Франсуа Рабле «Гаргантюа и Пантагрюэль» – крупнейший памятник эпохи французского Ренессанса. Книга построена на широкой фольклорной основе, в ней содержится сатира на фантастику и авантюрную героику старых рыцарских романов.



Кл.слова:
роман

   Тип видання:   енциклопедія   
8.

Королев, К.
Мифология Британских островов [Електронний ресурс] : энциклопедия / К. Королев. - СПб. : Мидгард, 2007. - 633 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На мифологической карте Европы Британия издревле занимала особое положение. Мифология Британских островов - это своего рода `плавильный тигель`, в котором смешались воедино мифологические традиции кельтов и германцев, эпические мотивы бриттов, саксов, галлов и франко-норманнов, фольклорные сюжеты англичан, шотландцев, валлийцев и ирландцев. Настоящая книга - попытка нарисовать хотя бы несколькими мазками общую картину мифологии Британских островов, этой удивительной мифологической традиции, подарившей миру Оберона и Титанию, Гамлета и Мерлина, Глориану - Королеву фей, Робина Доброго Малого, Беовульфа и короля былого и грядущего.



Кл.слова:
міфологія

   Тип видання:   довідник   
9.


Словарь русских народных говоров [Електронний ресурс] : в 43 вып. / сост. Ф. П. Филин. - М. ; Ленинград : Наука, 1965-2008

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вып. 1 : А. - 1965. - 304 с.

Вып. 2 : Ба - Блазниться. - 1966. - 314 с.

Вып. 3 : Блазнишка - Бяшутка. - 1968. - 360 с.

Вып. 4 : В - Военки. - 1969. - 356 с.

Вып. 5 : Военство - Выростковый. - 1970. - 343 с.

Вып. 6 : Выросток - Гон. - 1970. - 358 с.

Вып. 7 : Гона - Депеть. - 1972. - 355 с.

Вып. 8 : Дер - ерепениться. - 1972. - 369 с.

Вып. 9 : Ерепеня - Заглазеться. - 1972. - 362 с.

Вып. 10 : Заглазки - Заросить. - 1974. - 388 с.

Вып. 11 : Зароситься - Зубрёнка. - 1976. - 363 с.

Вып. 12 : Зубрёха - Калумаги. - 1977. - 368 с.

Вып. 13 : Калун - Кобза. - 1977. - 358 с.

Вып. 14 : Кобзарик - Корточки. - 1978. - 376 с.

Вып. 15 : Кортусы - Куделюшки. - 1979. - 399 с.

Вып. 16 : Куделя - Лесной. - 1980. - 376 с.

Вып. 17 : Леснокаменный - Масленичать. - 1981. - 383 с.

Вып. 18 : Масленичек - Мутарсливый. - 1982. - 367 с.

Вып. 19 : Мутаситься - Накучить. - 1983. - 359 с.

Вып. 20 : Накучкать - Негоразд. - 1985. - 376 с.

Вып. 21 : Негораздый - Обвива. - 1986. - 360 с.

Вып. 22 : Обвивень - Одалбливать. - 1987. - 368 с.

Вып. 23 : Одале - Осеть. - 1987. - 375 с.

Вып. 24 : Осець-Отчураться. - 1989. - 368 с.

Вып. 25 : Отчурить - Первачок. - 1990. - 353 с.

Вып. 26 : Первее-Печетник. - 1991. - 351 с.

Вып. 27 : Печечки-Поделывать. - 1992. - 401 с.

Вып. 28 : Подель-Покороче. - 1994. - 433 с.

Вып. 29 : Покорочеть-Попритчиться. - 1995. - 350 с.

Вып. 30 : Поприугомонить-Почестно. - 1996. - 385 с.

Вып. 31 : Почестно-Присуть. - 1997. - 433 с.

Вып. 32 : Присуха - Протишь. - 1998. - 272 с.

Вып. 33 : Протка- Разлука. - 1999. - 362 с.

Вып. 34 : Разлуканье-Ревенька. - 2000. - 369 с.

Вып. 35 : Реветь - Рящик. - 2001. - 360 с.

Вып. 36 : С - Святковать. - 2002. - 344 с.

Вып. 37 : Свято - Скимяга. - 2003. - 416 с.

Вып. 38 : Скинать - Сметушка. - 2004. - 373 с.

Вып. 39 : Сметушка - Сопочить. - 2005. - 343 с.

Вып. 40 : Сопочка - Ссуворить. - 2006. - 346 с.

Вып. 41 : Ссувориться - Стригчись. - 2007. - 342 с.


Картотека словаря русских народных говоров - самое большое хранилище рус. диалектной лексики. В ней собрано более 2 млн. карточек, иллюстрирующих св. 300 тыс. диалектных слов и значений. В картотеке представлена лексика, обозначающая животный и растительный мир, рельеф, водоёмы, метеорологические явления, человека с его особенностями, орудия труда, промыслы и ремёсла, обычаи, обряды, игры, жилище, одежду, обувь и многое др. Это своеобразная энциклопедия жизни рус. народа, его материальной и духовной культуры, отражённой в языке. Картотека начала создаваться в 1958 по инициативе Ф. П. Филина, разработавшего теоретические принципы составления сводного словаря рус. народных говоров и наметившего круг источников, из которых должна выбираться диалектная лексика. В картотеке представлена диалектная лексика и фразеология по записям 19-20 вв. на всей территории распространения рус. языка. Собраны только диалектные слова, неизвестные в лит. языке, или слова, известные и в лит. языке, но обладающие диалектными значениями (т. н. семантические диалектизмы). Материалы, лёгшие в основу картотеки, делятся на четыре основные группы: 1) материалы, которым придана та или иная словарная (лексикографическая) форма (словари и словарики, толкования слов в текстах статей, в примечаниях и т. п.); 2) записи живой диалектной речи, лексикографически не обработанные (часто не содержащие толкований значений слов); 3) статьи, монографии, в которых диалектная лексика содержится в тексте, никак не выделяясь особо (иногда с толкованиями, иногда без толкований); 4) фольклорные материалы. Выявлено более 3,5 тыс. источников, большинство из которых обработано. Это областные словари, как старые, так и вышедшие в кон. 20 в., «Толковый словарь живого великорусского языка» В. И. Даля (т. 1-4, 1863-66; 7 изд., т. 1-4, 1978-80), специальные терминологические словари, издававшиеся в 19-20 вв. [«Опыт терминологического словаря сельского хозяйства, фабричности, промыслов и быта народного» В. Бурнашёва (т. 1-2, 1843-44), «Словарь волжских судовых терминов» С. П. Неустроева (1914), «Словарь Орехово-Зуевских текстильщиков» под ред. М. Н. Шабалина (в кн. «Орехово-Зуевский педагогический институт. Труды кафедры русского языка», 1960) и др.], материалы диалектологических исследований, в которых диалектная лексика является предметом специального рассмотрения, статьи и заметки об особенностях местной речи в губернских и епархиальных ведомостях, местных «памятных книжках», календарях, в «Трудах Общества российской словесности», в статистико-экономических и этнографических отчётах по краям, губерниям и уездам России. Это и этнографические исследования, публиковавшиеся в ж. «Живая старина» (2-я пол. 19 в.), и фольклорные материалы: «Великорусские сказки Пермской губернии» Д. К. Зеленина (1914), «Песни Дмитровского уезда Орловской губернии» В. Н. Добровольского (1905), «Песни, собранные П. Н. Рыбниковым» (1861) и др., сборники былин А. Ф. Гильфердинга, В. В. Григорьева, Н. Е. Ончукова, А. В. Маркова, сказки А. Н. Афанасьева, А. М. Смирнова и др. Особую ценность представляют рукописные материалы, хранящиеся в картотеке. В них зафиксировано много слов или значений слов, не отмеченных в других источниках. Эти сведения существуют только в записях собирателей диалектной лексики, хранящихся в картотеке. В зависимости от характера источников применялись различные способы выборки диалектной лексики из них. Словари и материалы, представляющие собой собрания слов в определённом (словарном) порядке, фотографировались или ксерокопировались, а затем разрезались и наклеивались на карточки. В ряде случаев разрезались и наклеивались на карточки печатные экземпляры словарей и словариков, что устраняло возможность ошибок и неточностей. Материалы, присылаемые собирателями в карточках, включаются в картотеку в том виде, в каком составлены собирателем. Картотека содержит информацию об исходной форме слова; фонетических и морфологических вариантах слова; значении или значениях слова; синонимических соответствиях; территориальном распространении слова (значения); ударении; времени фиксации слова; источнике выборки. Материалы картотеки, как правило, содержат контексты (иллюстрации), показывающие, как употребляется слово в живой народной речи, какова его сочетаемость, формы словоизменения. Большой интерес для исследователей диалектной лексики представляют разного рода примечания, суждения об особенностях функционирования слов в говорах, их истории и другие сведения, почерпнутые из многочисленных статей, монографий, диссертаций. Собранные в картотеке материалы (как и опубликованные выпуски «Словаря русских народных говоров», в. 1-29, 1965-95; изд. продолжается) явились источниками многих лексикологических исследований (монографии О. Д. Кузнецовой, Ф. П. Сороколетова, Л. А. Ивашко, О. В. Загоровской; диссертации И. А. Попова, О. Г. Пороховой, Н. В. Поповой, Н. И. Андреевой-Васиной; коллективные монографии «Диалектная лексика», в. 1-11, 1965-91, и др.). В картотеке работало более 600 отечественных и зарубежных исследователей. Картотека — результат деятельности широкого круга лиц, в т. ч. многих диалектологов, любителей рус. народного слова, присылавших в разное время свои материалы. Возникнув как база создания «Словаря русских народных говоров», картотека расширила сферу своего применения и сохраняется как самостоятельный источник изучения истории рус. языка, как источник «Словаря русских народных говоров», работа над которым продолжается. Картотека постоянно пополняется. Она хранится в виде карточек-цитат, расположенных в алфавитном порядке, в Ин-те лингвистических исследований РАН в С.-Петербурге. Ф. П. Сороколстов.



Кл.слова:
діалект

   Тип видання:   наукове видання   
10.


Гетьман Іван Мазепа: постать, оточення, епоха [Електронний ресурс] : зб. наук. праць / відп. ред. В. А. Смолій. - К. : Інститут історії України, 2008. - 398 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено проблеми внутрішньої та зовнішньої політики І. Мазепи, події Великої Північної війни 1700-1721 pp., представлено дослідження, присвячені окремим пам яткам української культури кінця XVII - початку XVIII ст., фольклорні інтерпретації образів гетьмана Мазепи та фастівського полковника Палія, рефлексії сучасних вчених щодо історіографічної оцінки постаті гетьмана у XIX ст..; документи, які ілюструють діяльність І. Мазепи, П. Орлика, а також щоденник шведського офіцера, який є змістовним джерелом щодо подій 1709 р. під Полтавою. Для науковців, аспірантів, студентів, а також - тих, хто цікавиться українською історією.



Кл.слова:
гетьман -- Військо Запорозьке

   Тип видання:   хрестоматія   
11.


Робін Гуд [Електронний ресурс] : переказ старовинних англійських народних балад : пер. с англ.. - К. : Веселка, 1969. - 214 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це книжка про відважного розбійника Робіна Гуда, оборонця бідних і знедолених; про його вірних друзів, Маленького Джона, Пурпурового Вілла, мірошниченка Мача та інших вбраних у зелене вільних стрільців, несхибних лучників, що ніколи один одного в біді не кидали; про дівчину Маріан, що відшукала Робіна Гуда в шервудському лісі й заступилася за нього перед королевою; про те, як Робін Гуд подолав ноттінгемського шерифа, переміг сера Гая Гісборна і здобув багато інших сміливих звитяг.



Кл.слова:
Середньовіччя -- історія Європи -- феодалізм -- класична література -- пригоди

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
12.
 


Фрезер, Д. Д.
Фольклор в Ветхом завете [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Д. Д. Фрезер. - М. : Издательство политической литературы, 1989. - 1274 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В этой работе известного английского этнографа и историка религии Дж. Дж. Фрэзера на огромном этнографическом и фольклорном материале выявляется генетическая связь христианства с первобытными верованиями людей, что наносит удар по утверждению христианских теологов о богоданности Библии и ставит ее в один ряд с другими памятниками древней литературы. Впервые в русском переводе издание было выпущено в 1931 г.Книга рассчитана на пропагандистов, преподавателей и студентов вузов, на всех, кто интересуется проблемами религии.



Кл.слова:
релігія -- біблія -- міфологія -- давня історія

   Тип видання:   зб. статей   
13.


Славянский и балканский фольклор [Електронний ресурс] : семантика и прагматика текста / отв. ред. С. М. Толстая. - М. : Индрик, 2006. - 560 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очередной (десятый) выпуск серии посвящен тексту как категории культуры, его семантической структуре, функциям и прагматическим характеристикам (запретам и предписаниям, связанным с исполнением, хранением, передачей текстов). На материале текстов разных жанров (быличек, мифологических текстов, легенд, заговоров, приговоров, паремий, игр) из разных славянских традиций исследуется структурное и функциональное соотношение элементов разных кодов в рамках одного "разнокодового" текста (например, обряда, игры), с одной стороны, и семантические взаимоотношения между субстанционально разными текстами - с другой. Особое внимание уделяется верованиям и мифологическим представлениям как единому семантическому субстрату архаических культурных текстов, минимальной содержательной единице фольклора - мотиву, а также роли языковой семантики, внутренней формы слова и языковых клише в конструировании фольклорных текстов.



Кл.слова:
міфологічний текст -- обряд -- легенда

   Тип видання:   зб. статей   
14.


Славянский и балканский фольклор [Електронний ресурс] : обряд, текст / отв. ред. Н. И. Толстой. - М. : Наука, 1981. - 275 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это очередной том серии публикаций, исследований и материалов по славянскому и балканскому фольклору. В нем рассматриваются вопросы соотношения фольклора и обряда, сравнительно-генетической и арсенальной характеристики фольклорных текстов. Публикуется более 70 новых записей эпических песен Полесья.



Кл.слова:
язичництво -- ритуал

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.


Русский эротический фольклор [Електронний ресурс] : песни, обряды и обрядовый фольклор, народный театр, заговоры, загадки, частушки / сост. А. Л. Топорков. - М. : Ладомир, 1995. - 652 с.. - (Русская потаенная литература)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Из-за ложной стыдливости собирателей и публикаторов русского фольклора, а также цензурных ограничений и гонений доселе оставались неведомы целые пласты народной словесности. Издаваемые тексты, несмотря на их подчас эпатирующий характер, глубоко укоренённых традиционных формах быта и сознания русских крестьян и отражают более естественное и свободное отношение к сексуально-эротической сфере, чем то, которое было характерно для городской культуры XIX-XX вв. Большинство материалов, включенных в том, публикуется впервые. Они извлечены из архивов известных фольклористов XIX первой трети XX в. (П.В. Киреевского, братьев Б.М. и Ю.М. Симакова, В.И. Симакова, Д.К. Зеленина и др.) или записаны в последние десятилетия участниками различных фольклорных и этнографических экспедиций. Впервые увидят свет в полном виде тексты из знаменитого сборника Кирши Данилова, опубликованного доныне лишь со значительными купюрами. Произведения обрядового фольклора сопровождаются описаниями семейных и календарных обрядов, в ходе которых они исполнялись. Тексты печатаются в соответствии с принятыми эдиционными нормами и сопровождаются научным комментарием.



Кл.слова:
весілля -- традиція -- обряд -- російський фольклор

   Тип видання:   довідник   
16.

Гринченко, Б. Д.
Литература Украинскаго фольклора. 1777-1900 [Електронний ресурс] : опыт библиографического указателя / Б. Д. Гринченко. - Чернігів : Земская типография, 1901. - 317 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У вказівнику вміщено бібліографічні описи видань з українського фольклору: записів фольклорних текстів, художніх творів з фольклорними сюжетами, критичні праці щодо українського фольклору, історії фольклористики та біографії її діячів.



Кл.слова:
фольклор

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Богданов, К. А.
Повседневность и мифология [Електронний ресурс] : исследования по семиотике фольклорной действительности / К. А. Богданов. - СПб. : Искусство-СПБ, 2001. - 438 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Первое среди отечественных гуманитарных исследований, всецело посвященное фольклористическому и культурно-антропологическому изучению повседневной жизни. Построено на материалах фольклора, этнографии, социальной психологии. Автор аргументированно показывает, какими мифологическими и ритуальными значениями обладают игра в жмурки и советская очередь, чиханье и курение, литературные и устные тексты, связанные с темой каннибализма. Адресовано специалистам по фольклору и этнографии, а также широким кругам гуманитариев, педагогам и студентам.



Кл.слова:
етнографія -- канібалізм -- культура повсякденності -- знакова система

   Тип видання:   зб. статей   
18.


Славянский и балканский фольклор [Електронний ресурс] : генезис, архаика, традиции / отв. ред. И. М. Шептунов. - М. : Наука, 1978. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В работе исследуются истоки фольклорной традиции славянских и балканских народов, рассматриваются обряды, обычаи и символы, связанные со славянской архаической народной культурой, даются генетические изыскания в области славянского фольклора, приводится много новых фольклорных записей, сделанных на территории Полесья.



Кл.слова:
обряд -- культура

   Тип видання:   наукове видання   
19.


Гетьман Іван Мазепа: постать, оточення, епоха [Електронний ресурс] : збірник наукових праць / НАН України, Ін-т іст. України ; відп. ред. В. А. Смолій ; відп. секр. О. О. Ковалевська. - К. : [б. в.], 2008. - 394 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено проблеми внутрішньої та зовнішньої політики І. Мазепи, події Великої Північної війни 1700–1721 рр., представлено дослідження, присвячені окремим пам’яткам української культури кінця XVII – початку XVIII ст., фольклорні інтерпретації образів гетьмана Мазепи та фастівського полковника Палія, рефлексії сучасних вчених щодо історіографічної оцінки постаті гетьмана у ХІХ ст.; документи, які ілюструють діяльність І. Мазепи, П. Орлика, а також щоденник шведського офіцера, який є змістовним джерелом щодо подій 1709 р. під Полтавою. Для науковців, аспірантів, студентів, а також тих, хто цікавиться українською історією.



Кл.слова:
політика -- культура -- гетьман

   Тип видання:   наукове видання   
20.


Говірка села Машеве Чорнобильського району [Електронний ресурс] : в 4 ч.. - К. : Довіра : Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій, 2003-2005

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Бідношия Ю.І., Дика Л.В. Тексти. - 2003. - 456 с.

Ч. 2 : Воронич Г.В., Москаленко Л.А., Пономар Л.Г. Тексти. - 2003. - 607 с.

Ч. 3 : Бідношия Ю.І. Матеріали до Лексичного атласу української мови. - 2003. - 225 с.

Ч. 4 : Бідношия Ю.І. та ін. Матеріали до Поліського етнолінгвістичного атласу. - 2005. - 704 с.


Книга є частиною монографічного опису говірки та традиційної культури с. Машеве, мешканці якого після Чорнобильської катастрофи 1986 року були компактно переселені в с. Лукаші Баришівського р-ну Київської обл. У1997-2001 роках від переселенців старшого віку здійснено аудіозапис різнотематичних розповідей, а також пісень, замовлянь, переказів і зразків малих фольклорних жанрів. Тексти паспортизовано, подано у фонетичній транскрипції та паралельно у призначеній для нефілологів транслітерації. Представлені матеріали зберігають адекватний мовно-культурний образ втраченої частини Полісся. Праця орієнтована на мовознавців, етнологів, фольклористів, соціологів, а також широке коло читачів.



Кл.слова:
катастрофа -- Полісся -- традиційна культура
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського