Бази даних

Юристам - Реферативна інформація - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Юристам - Електронний каталог НБУВ (33)
Пошуковий запит: ((<.>U=Х$<.>)+(<.>RZN=Х$<.>))*((<.>U=Х$<.>)+(<.>RZN=Х$<.>))*(<.>U=Х809(4УКР)333$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

1.
Северинюк В.М. 
Українська мова в контексті української конституції / В.М. Северинюк // Держава та регіони. Сер. Право. - 2011. - Вип. 4. - С. 23-28. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Досліджено статус української мови за Конституцією України. Проблему розглянуто у таких аспектах: історичному, державно-політичному, правовому та національному. Проаналізовано тексти Конституцій України 1929, 1937, 1978, 1996 рр., Конституції СРСР 1977 р., а також Закону "Про мови в Українській РСР" 1989 р. Увагу приділено поняттю "державна мова" з погляду його офіційного та національного значень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)333 + Ш121(4УКР)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 

2.
Клименко Л. С. 
Державна мовна політика в Україні (теоретико-правовий аспект) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Л. С. Клименко; Відкритий міжнар. ун-т розв. людини "Україна". - К., 2013. - 20 c. - укp.

Висвітлено теоретико-правові аспекти державної мовної політики в Україні. Визначено та проаналізовано основні фактори, які впливають на формування та здійснення державної мовної політики, принципи та цілі, якими керується держава під час її реалізації. Досліджено історико-правовий аспект мовного питання в контексті реалізації прав людини на українських землях, а також теоретико-правовий статус національних меншин та їх право на користування рідною мовою. Проведено аналіз використання мов у таких важливих сферах життєдіяльності суспільства, як освіта та засоби масової інформації. Запропоновано напрями діяльності, якими повинна керуватися кожна демократична держава у здійсненні мовної політики у сфері освіти, а також радіомовлення та електронних засобів масової інформації. З'ясовано особливості здійснення державної мовної політики у країнах Прибалтики, Ірландії шляхом визначення її переваг та недоліків, а також можливості запозичення мовного досвіду цих країн на території України. Визначено перспективи та надано рекомендації щодо подальшого удосконалення мовної політики в цілому та мовного законодавства України зокрема.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР) + Х809(4УКР)333

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА397130 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Видання зберігається у :


3.
Лопушанська О. В. 
Адміністративно-правове регулювання мовної політики в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О. В. Лопушанська; Відкритий міжнар. ун-т розв. людини "Україна". - К., 2013. - 20 c. - укp.

Вперше розкрито особливості адміністративно-правового регулювання мовної політики в Україні, розроблено визначення понять "адміністративно-правове регулювання мовної політики", "мовна політика". Проаналізовано повноваження органів публічної адміністрації у сфері охорони та захисту державної мови і мов національних меншин. Запропоновано перспективи вдосконалення мовної політики з урахуванням позитивного досвіду зарубіжних країн. Досліджено принципи, форми та методи адміністративно-правового регулювання мовної політики. Здійснено аналіз правореалізації норм адміністративного права у сфері мовної політики. Запропоновано науково обгрунтовані проекти законодавчих документів щодо внесення змін і доповнень до вітчизняного законодавства, норми яких регулюють досліджуване питання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)333 + Ш121(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА404587 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Видання зберігається у :


4.
Ялова О. В. 
Конституційно-правові засади мовної політики та їх реалізація в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / О. В. Ялова; Нац. акад. внутр. справ. - К., 2012. - 20 c. - укp.

Висвітлено генезу мовної політики в Україні та питання методології наукових досліджень мовної політики. Розкрито зміст і подано правову оцінку концептуальним положенням юридичних, історичних, політологічних, соціологічних досліджень мовної політики в Україні та зроблено висновок про необхідність розширення саме юридичних досліджень у цій сфері. Викладено визначення понять "мовна політика в Україні" і "конституційно-правові засади мовної політики в Україні", подано бачення ознак мовної політики й уточнено перелік її складових. Проведено аналіз міжнародно-правового регулювання мовної політики та конституційного, законодавчого, підзаконного нормативно-правового регулювання мовної політики в Україні. Встановлено, що Конституція України достатньо повно визначає засади мовної політики, але вони вимагають їх подальшого законодавчого розвитку з урахуванням мовної ситуації, що складалася впродовж кількох століть, та відповідальної діяльності усіх суб'єктів мовної політики. Досліджено поняття реалізації конституційно-правових засад мовної політики в Україні, розкрито форми та подано перелік суб'єктів їх реалізації, а також виявлено деякі причини недостатньої ефективності формування та проведення мовної політики в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)333 + Ш121(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА391432 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Видання зберігається у :


5.
Гаврецька М. Й. 
Правовий режим української мови у Східній Галичині (1848 - 1939 рр.) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / М. Й. Гаврецька; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. - Київ, 2015. - 20, [1] c. - укp.

Комплексно в історико-правовому режимі досліджено правовий режим української мови в Східній Галичині в складі Австрійської (Габсбурзької) імперії, Австро-Угорської монархії (Австро-Угорщини), Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), Галицької Соціалістичної Радянської Республіки (ГСРР) та Республіки Польща (Другої Речі Посполитої). Проаналізовано особливості правового режиму української мови за законодавством Австрійської імперії, Австро-Угорщини, ЗУНР, ГСРР та Другої Речі Посполитої у сферах публічної влади та судівництва, самоврядування, освіти, книгодрукування та засобах масової інформації. Виявлено коло суб'єктів, наділених повноваженнями здійснювати правове регулювання режиму української мови в Східній Галичині у досліджуваний період.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-013 + Х809(4УКР)333

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА416736 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Видання зберігається у :


6.
Булик-Верхола С. З. 
Історико-правові аспекти функціонування української мови / С. З. Булик-Верхола, А. О. Верхола // Держава та регіони. Сер. Право. - 2018. - Вип. 1. - С. 5-10. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проаналізовано суспільно-правові аспекти функціонування української мови в діахронії. Взято до уваги суспільно-політичну ситуацію та соціально-культурні передумови формування української мови як державної. Визначено головне завдання мовної політики України, а саме: утвердження української мови - головної ознаки ідентичності української нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)333 + Ш121(4УКР)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 

7.
Ковальова Т. В. 
Застосування acquis communautaire у процесі реалізації державної мовної політики України щодо національних меншин (на прикладі Угорської національної меншини) / Т. В. Ковальова // Вісн. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. Сер. Держ. упр.. - 2020. - № 1. - С. 70-79. - Бібліогр.: 76 назв. - укp.

Розглянуто доктринальне і правове визначення національної меншини, її ознаки, досліджено acquis communautaire у сфері мовних відносин та окремі положення Європейської хартії регіональних мов або мов національних меншин як його основного правового інструмента в регулюванні мовних відносин. На прикладі угорської національної меншини в Україні показано, як Україна реалізує положення Хартії щодо забезпечення мовних прав угорців Закарпаття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УГО)341 + Х809(4УКР)333 + Ш121(4УКР=665.2)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15105:держ.упр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 

8.
Абрамова Д. С. 
Законодавче забезпечення державної мовної політики в Україні: теоретико-історичний аспект : автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.01 / Д. С. Абрамова; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Львів. регіон. ін-т держ. упр. - Львів, 2017. - 20 c. - Бібліогр.: с. 15-17 - укp.

Здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розкритті питань законодавчого забезпечення мовної політики України в історичній ретроспективі та обгрунтовує на теоретико-методологічному рівні перспективи її розвитку. У результаті аналізу стану наукової розробки теми, теоретико-методологічних підходів, що покладено в основу дослідження державного управління законодавчим забезпеченням мовної політики, визначено сутність мовної політики в системі державних пріоритетів, принципи її реалізації, основні напрями правового регулювання та перспективи розвитку законодавчого забезпечення державної мовної політики України. Удосконалено підходи до оцінювання стану зарубіжного та вітчизняного законодавства у сфері мовної політики на підставі комплексного аналізу чинників, що визначають критерії її розвитку. Узагальнено зарубіжний досвід законодавчим забезпеченням державної мовної політики та можливості його використання в Україні на основі визначення двох основних тенденцій країн ЄС та розвитку нового напряму мовної політики (multilingualism management - управління багатомовністю). З'ясовано шляхи підвищення ефективності державного управління забезпеченням мовної політики у сфері захисту прав національних меншин. Визначено пріоритетні напрями удосконалення державного управління законодавчим забезпеченням мовної політики у світлі сучасних викликів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)333-1 + Ш121(4УКР) к1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА429962 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Видання зберігається у :


9.
Шевченко В. С. 
Інститут державної мови в Україні: історико-правовий вимір : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / В. С. Шевченко; Приватний вищий навчальний заклад "Університет Короля Данила". - Івано-Франківськ, 2019. - 20 c. - укp.

Досліджено історичні та правові засади становлення та розвитку інституту державної мови в Україні. Сформовано і систематизовано джерела права, що стали основою формування інституту державної мови, зокрема, наголошено на їх функціональному значенні для формування цього інституту. На основі історичних джерел обґрунтовано тезу про те, що в Україні вже існувала правова традиція функціонування інституту державної мови, отже йдеться про відновлення статусу української мови як державної. Узагальнено практику вирішення юридичних спорів судами у сфері мовних відносин; з’ясовано, що вона є неоднозначною та суперечливою, однак прослідковується чітка тенденція до покращення ситуації стосовно статусу державної мови. Встановлено, що моделі правового регулювання мовних відносин визначаються мовною ситуацією, що історично склалася у конкретній країні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002,0 + Х809(4УКР)333

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА443954 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Видання зберігається у :

 
Національна юридична бібліотека
(НЮБ)

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського