Шепетько, Є. М.
Тактика та результати хірургічного лікування ускладнених постбульбарних та юкстапапілярних виразок [Text] !Otitkn.pft: FILE NOT FOUND! !oizd.pft: FILE NOT FOUND! !ospec.pft: FILE NOT FOUND! !oistaspk_H.pft: FILE NOT FOUND!

Рубрикатор НБУВ:
Тематичні рубрики:


Шифр журнала:

Кл.слова (ненормированные):
постбульбарна виразка -- юкстапапілярна виразка -- реімплантація -- великий дуоденальний сосочок
Анотація: Мета роботи - створення алгоритму хірургічного лікування хворих із ускладненими постбульбарними (ПБВ) і юкстапапілярними (ЮПВ) дуоденальними виразками (ДВ). Матеріали та методи. Досліджено 243-х пацієнтів, з яких 199 прооперовано з приводу ускладнених ПБВ і 44 - ЮПВ дуоденальних виразок. Дослідження розділено на два етапи: 1-й (1983 - 1992 рр.) - до розробки нових методик оперативних втручань, 2-й (1993 - 2002 рр.) - застосування розроблених методик оперативних втручань, що передбачали систему адекватного дренування холедоха і панкреатичної протоки та реімплантацію (за показаннями) зони великого дуоденального сосочка (ВДС) у дванадцятипалу (ДПК) або порожню (ПК) кишку. Відзначено, що ЮПВ у 70,5 % випадків ускладнюються стенозом та у 81,8 % випадків - пенетрацією, тоді як ПБВ - відповідно у 42,7 % і 61,3 % випадків. У 72,7 % випадків ЮПВ відзначено пенетрацію у підшлункову залозу. Для ЮПВ є характерним важчий ступінь тяжкості кровотечі у порівнянні з ПБВ. У 51,6 % випадків ЮПВ зафіксовано кровотечу тяжкого ступеня, що ускладнилася геморагічним шоком у 16,1 % пацієнтів. 189 (77,8 %) оперативних втручань виконано із застосуванням однієї з методик ваготомії (ВТ). Серед операцій без ВТ застосовано: у восьми випадках - пілоропластику, в одному - дуоденопластику, у 3-ох - антрумектомію з реімплантацією ВДС у ДПК або ПК та у 42-ох - резекцію шлунка. У порівнянні з першим етапом у другому значно збільшилась частка оперативних втручань (ОВ) на базі селективної ВТ із антрумектомією (32,5 %). Післяопераційна летальність у хворих з ускладненими ПБВ знизилася з 10,3 до 8,4 %, а в
пацієнтів із ускладненими ЮПВ - з 33,3 до 14,3 %. Після резекції шлунка одержано 55,5 % добрих віддалених результатів і 44,5 % - задовільних і незадовільних. Після ОВ на основі ВТ і дренуючої операції одержано тільки відмінні та добрі результати у рівній кількості. Після селективної ВТ із антрумектомією у 33,3 % пацієнтів відмічено відмінні та у 66,7 % - хороші результати. Віддалені результати лікування за розробленими на другому етапі оперативними методиками показали, що 53,3 % респондентів почувають себе відмінно, 26,7 % - добре і тільки 20 % - задовільно. ЮПВ становлять 18,1 % усіх ускладнених ПБВ і 0,84 % усіх ускладнених ДВ. ЮПВ ускладнюються стенозом значно частіше (70,5 %), ніж ПБВ (42,7 %). Тактика хірургічного лікування у випадку ПБВ є активно-індивідуалізованою, а у випадку ЮПВ - активно-очікуваною та раціональною. У разі ускладнених ЮПВ доцільною є дуоденопластика з трансдуоденальним транспапілярним дренуванням холедоха, а за значного ураження в зоні ВДС та у випадку гігантських папілярних виразок - реімплантація ВДС у ДПК або ПК за розробленими методиками, які дозволили знизити кількість післяопераційних ускладнень і післяопераційну летальність до 14,3 %, або в 2,3 рази. !oprip481_H.pft: FILE NOT FOUND!

Дод. точки доступу:
Фомін, П. Д.; Заплавський, О. В.; Шепетько, О. Є.; Щербина, М. В.; Смерека, Г. В.

Видання зберігається у :