Рєзнік, А. В.
Ультразвукове ехо біомінералізації щитоподібної залози [] !Otitkn.pft: FILE NOT FOUND! !oizd.pft: FILE NOT FOUND! !ospec.pft: FILE NOT FOUND! !oistaspk_H.pft: FILE NOT FOUND!

Рубрикатор НБУВ:
УДК:
Тематичні рубрики:


Шифр журнала:

Кл.слова (ненормированные):
щитоподібна залоза -- ультразвукове дослідження -- кальцифікація -- вузли -- псамомні тільця -- патологічна біомінералізація
Анотація: За останні десятиліття відмічається надзвичайне поширення патології щитоподібної залози (ЩЗ), яке пов'язують з багатьма факторами, в тому числі з покращанням інструментальної діагностики. Наприклад, під час фізикального обстеження у 4 - 7 % здорової популяції у ЩЗ виявляються вузли, в той же час ультразвукове дослідження (УЗД) залози оцінює їх поширеність серед населення в 17 - 27 %. Більшість вузлової патології ЩЗ є доброякісною, проте приблизно в 4 - 14 % вузли мають злоякісну природу. Мета роботи - дослідження зв'язку між ультрасонографічними ознаками кальцифікації та морфологічними змінами тканини ЩЗ. Дослідження проводилось на 110-ти біопсіях, одержаних під час оперативних втручань з приводу проліферативних захворювань ЩЗ, які супроводжувалися патологічною біомінералізацією (I група - 20 випадків змішаного зобу (ЗЗ), II група - 10 аутоімунного тиреоїдиту (АІТ) та дифузного токсичного зобу (ДТЗ), 20 - фолікулярних аденом (ФА), 30 - фолікулярного раку ЩЗ (ФРЩЗ), 30 - папілярного раку ЩЗ (ПРЩЗ)), які проводились на базі Сумського обласного клінічного онкологічного диспансеру (СОКОД) та Сумської обласної клінічної лікарні (СОКЛ). Всі пацієнти перед операцією проходили УЗД ЩЗ на базі СОКОД, СОКЛ та клініки "Флоріс". Для доброякісних патологічних процесів ЩЗ, які супроводжуються вузлоутворенням (ЗЗ та ФА), характерна наявність дуго- та кільцеподібної кальцифікації капсули (по 40 % у кожній групі) з поширенням патологічної мінералізації на тканину вузла (50 % ЗЗ та 40 % ФА) та формуванням великих, переважно аморфних кальцифікатів. Окремою групою можна виділити захворювання ЩЗ дифузного характеру - ДТЗ та АІТ. Для вказаних захворювань переважною є картина грубої кальцифікації або солітарних утворень з гладенькими краями (у сумі - до 60 %). Значною часткою проявів біомінералізації за тиреоїдитів є поліморфні мікрокальцифікати. Оскільки процеси утворення вузлів у разі АІТ та ДТЗ розвиваються з меншою частотою, ніж за інших захворювань ЩЗ (ЗЗ, пухлини), виявлення дуго- та кільцеподібних об'єктів під час УЗД можна використовувати для диференційної діагностики вузлової патології ЩЗ. Злоякісні пухлини ЩЗ також мають свої відмінності у переважній формі кальцифікації. Для ФРЩЗ переважним є утворення грубих кальцифікатів з нерівними поліциклічними краями (70 %). В той же час, для ПРЩЗ характерним є утворення мікрокальцифікатів (80 %), які під час гістологічного дослідження ідентифікуються як псамомні тільця (ПТ). Патологічна мінералізація у ЩЗ потенційно має велике діагностичне значення. Знання клініцистами морфологічного підгрунтя та генезису найбільш поширених ультрасонографічних паттернів допоможе покращити якість диференційної діагностики тиреоїдної патології. Хворих з ознаками кальцифікації ЩЗ потрібно ретельно обстежувати, використовуючи додаткові інструментальні методи дослідження та тонкоголкову аспіраційну біопсію з подальшим цитологічним дослідженням. !oprip481_H.pft: FILE NOT FOUND!

Дод. точки доступу:
Гапченко, А. В.; Гапченко, В. В.; Старків, М. П.; Москаленко, Р. А.