Маслова, А. И.
Оценка возможных значений плотности атмосферы для различных условий орбитального полета [] !Otitkn.pft: FILE NOT FOUND! !oizd.pft: FILE NOT FOUND! !ospec.pft: FILE NOT FOUND! !oistaspk_H.pft: FILE NOT FOUND!

Рубрикатор НБУВ:
УДК:
 629.78 
Тематичні рубрики:


Шифр журнала:

Кл.слова (ненормированные):
cтатистический критерий -- эллипсоид рассеяния -- метод главных компонент -- твердотопливный двигатель -- ковариационная матрица
Анотація: Підвищення якості систем дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) багато в чому пов'язано з розвитком алгоритмів управління рухом космічних апаратів (КА). Серед нових завдань управління ставиться задача підтримки заданих параметрів орбіти на тривалому інтервалі часу. Для цього пропонується постійно (безперервно або дискретно) компенсувати збурюючі впливи на КА. Можливості сучасних електрореактивних двигунів дозволяють компенсувати значний аеродинамічний вплив на КА. Це, в свою чергу, відкриває можливість зниження діапазону робочих орбіт, що використовують КА ДЗЗ, до нетрадиційно низьких (дуже низьких або наднизьких) орбіт висотою близько 300 км. Використання таких наднизьких орбіт для КА ДЗЗ має ряд переваг. На низьких навколоземних орбітах один з основних збурюючих впливів чинить опір атмосфери Землі. Оцінка цього впливу необхідна на етапі попереднього проектування систем енергозабезпечення КА при розробці вимог до двигунів, що мають компенсувати збурюючі впливи. Мета статті - побудова оцінки можливих значень густини атмосфери, що дозволяють швидко провести передпроектні розрахунки аеродинамічного впливу на КА для заданих умов орбітального польоту. Оцінки побудовані на основі стандарту ГОСТ Р 25645.166-2004 "Атмосфера Земли верхняя. Модель плотности для баллистического обеспечения полетов искусственных спутников Земли" з врахуванням їхньої залежності від висоти і фіксованого рівня сонячної активності. Розглянуто вплив на густину атмосфери таких факторів, як добовий ефект розподілу густини, піврічний ефект, вплив зміни сонячної і геомагнітної активності. Проведено оцінки коефіцієнтів, що описують вплив цих факторів, на висотах (300 - 700) км і визначено умови, при яких вони приймають екстремальні (максимальні/мінімальні) значення. Визначено умови, при яких будуть спостерігатися екстремальні значення густини. В якості прикладу показано, що на висоті 300 км теоретично густина може змінюватися більш, ніж на 2 порядки (від 1,07 е-12 кг/м<^>3 до 1,22 е-10 кг/м<^>3). Використання результатів, представлених в статті, дозволяє швидко оцінити діапазон можливих значень аеродинамічного впливу на КА. !oprip481_H.pft: FILE NOT FOUND!