Буратинський, І. М.
Моделювання використання систем акумулювання для перенесення надлишкової електричної енергії сонячної електростанції [] !Otitkn.pft: FILE NOT FOUND! !oizd.pft: FILE NOT FOUND! !ospec.pft: FILE NOT FOUND! !oistaspk_H.pft: FILE NOT FOUND!

Рубрикатор НБУВ:
 З637 
УДК:
Тематичні рубрики:


Шифр журнала:

Кл.слова (ненормированные):
моделювання -- енергосистема -- графік електричного навантаження -- сонячна фотоелектрична електростанція -- система накопичення електричної енергії -- собівартість
Анотація: Особливість роботи сонячних фотоелектричних електростанцій (СЕС) полягає у залежності потужності генерації від погодних умов, що призводить до максимального виробництва електричної енергії у полуденні години доби. Через зниження споживання електричної енергії, недостатню потужність на розвантаження гідроакумулюючих електростанції в об'єднаній енергосистемі України та специфіку виробництва електричної енергії на СЕС вже відбуваються вимушені диспетчерські обмеження рівня потужності генерації на них. Для перенесення обсягів електричної енергії у світі використовуються системи накопичення електричної енергії (СНЕ), які працюють на базі літій-іонних акумуляторних батарей. Батарейні системи мають ряд переваг порівняно з іншими системами акумулювання, що дозволяє їх впровадження майже на будь-яких об'єктах електроенергетики. За допомогою СНЕ можна отримувати прибуток, через купівлю електричної енергії в період низьких цін та її відпуск у період високих цін, що дозволяє споживачам зекономити кошти на її оплату. Проведено моделювання використання СНЕ для перенесення надлишкової електричної енергії СЕС. Для проведення дослідження та виявлення надлишкової потужності СЕС добовий графік електричного навантаження (ГЕН) зрівняно до потужності окремої електростанції. У результаті проведеного дослідження визначено оптимальний час заряджання та розряджання акумуляторів, з якого видно, що потреба переносити надлишкову електроенергію на СЕС виникає у обідні години дня, а їх розряджання у пік ГЕН енергосистеми. Промодельована сукупна робота СЕС сумарною встановленою потужністю фотоелектричних модулів на рівні 10 МВт (DC) та CHE ємністю 3,75 МВт-год. Для досліджуваного дня визначено необхідну потужність СНЕ на рівні 1,58 МВт. За допомогою методики середньозваженої собівартості добового виробництва та зберігання електричної енергії проведено техніко-економічну оцінку перенесення за допомогою CHE надлишкової потужності СЕС. При розрахунку собівартості зберігання враховано вартість перенесеної електричної енергії з СЕС. З результатів техніко-економічних розрахунків видно, що при вартості обладнання станом на 2020 р. собівартість відпуск надлишкової електричної енергії з СНЕ зростає порівняно з відпуском з СЕС. З врахуванням деяких прогнозних припущень розраховано собівартість відпуску електричної енергії з CHE, для режиму перенесення надлишковою потужності СЕС на 2025 та 2030 рр. !oprip481_H.pft: FILE NOT FOUND!