РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж62333<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 367
Представлено документи з 1 до 20
...

Львів. нац. ун-т ім. І.Франка.


. – Л. – 2000

Висвітлено кирило-мефодіївську проблематику в працях учених України другої половини ХІХ - початку ХХ ст. Проаналізовано роль польської шляхти у формуванні світоглядних та ідеологічних засад українського монархізму досліджуваного періоду. Розглянуто деякі теоретичні проблеми дослідження омонімії у слов'янському мовознавстві. Розкрито деякі аспекти взаємодії чеської та української фразеологічних компаративних мікросистем у процесі перекладу. Описано тенденції розвитку сучасних польських гендерних досліджень.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Чорній В.

Львів. нац. ун-т ім. І.Франка.


. – Л. – 2002

Розглянуто питання державного кордону в білорусько-українських відносинах 1918 р. Проаналізовано еміграційну політику Польщі у Західній Україні в 1919 - 1939 рр. Розкрито причини і характер збройного конфлікту хорватських сербів у першій половині 1990 рр. Наведено порівняльну характеристику правописних систем української та сербської мов. Описано українські мотиви в польському кіно. Висвітлено класифікацію видів і типів пейзажів на основі романтизму і модернізму, їх спільні та відмінні риси.


Рассмотрены вопросы государственной границы в белорусско-украинских отношениях 1918 г. Проанализирована эммиграционная политика Польши в Западной Украине в 1919 - 1939 гг. Раскрыты причины и характер вооруженного конфликта хорватских сербов в первой половине 1990 гг. Приведена сравнительная характеристика орфографических систем украинского и сербского языков. Описаны украинские мотивы в польском кино. Освещены классификация видов и типов пейзажей на основе романтизма и модернизма, их общие и отличительные черты.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Чорній В.

Львів. нац. ун-т ім. І.Франка.


. – Л. – 2004

Розглянуто питання історії, мовознавства та літературознавства в слов'янознавчому аспекті. Проаналізовано державотворчі процеси у Центрально-Східній Європі після Першої світової війни, місце слов'янських народів у Європі, політичну ситуацію у регіоні. Висвітлено особливості трансформаційних процесів у Польщі та Україні в другій половині ХХ ст., питання соціально-економічної кризи у Югославії в середині 1950-х рр. Визначено тенденції розвитку офіційного чеського діловодства, основні форми реалізації словацьких фразеологічних одиниць, особливості модерністської фантастичної літератури у новелах та оповіданнях представника хорватського модернізму А.Г.Матоша. Розкрито причини глибокої кризи словацької соціально-побутової дитячої та юнацької прози у 1990-х рр.


Рассмотрены вопросы истории, языковедения и литературоведения в славяноведческом аспекте. Проанализированы государственные процессы развития в Центрально-Восточной Европе после Первой мировой войны, место славянских народов в Европе, политическая ситуация в регионе. Освещены особенности трансформационных процессов в Польше и Украине во второй половине ХХ ст., вопросы социально-экономического кризиса в Югославии в середине 1950-х гг. Определены тенденции развития официального чешского деловодства, основные формы реализации словацких фразеологических единиц, особенности модернистской фантастической литературы в новеллах и рассказах представителя хорватского модернизма А.Г.Матоша. Раскрыты причины глубокого кризиса словацкой социально-бытовой детской и юношеской прозы в 1990-х гг.



НАДХОДЖЕННЯ:
Конотація як компонент значення (на матеріалі українських, польських та англійських фразеологічних одиниць з компонентом <IB>вода<D>)

Головний редактор:

Чорній В.

Винниченко, С.

Конотація як компонент значення (на матеріалі українських, польських та англійських фразеологічних одиниць з компонентом вода): Вип. 55, 2005



НАДХОДЖЕННЯ:
Корені літературної фантастики у хорватському модернізмі

Климець, М.

Корені літературної фантастики у хорватському модернізмі: Вип. 55, 2005


Зроблено спробу визначити літературно-історичний статус жанру літературної фантастики, простежити її становлення і розвиток у хорватській літературі, проаналізувати особливості хорватської модерністської фантастичної літератури у контексті традиції творення літературної фантастики.



НАДХОДЖЕННЯ:
Маргінальний автобіографізм у чеській літературі: Богуміл Грабал та Йозеф Шкворецький

Мочерна, В.

Маргінальний автобіографізм у чеській літературі: Богуміл Грабал та Йозеф Шкворецький: Вип. 55, 2005


Розглянуто автобіографізм у творчості двох видатних чеських письменників другої половини ХХ ст. - Богуміла Грабала та Йозефа Шкворецького. Проаналізовано трилогію Б. Грабала "Весілля в домі" та роман Й. Шкворецького "Боягузи", в яких виділено спільні та відмінні ознаки їх автобіографічних модусів.



НАДХОДЖЕННЯ:
Розвиток фразеологічної науки у Польщі

Крайчинська, Г.

Розвиток фразеологічної науки у Польщі: Вип. 55, 2005


Розглянуто стислий огляд основних напрямів теорії і практики вивчення фразеологічної науки в Польщі. Зроблено спробу узагальнити теоретичне надбання польських фразеологів, які зосередили увагу на класифікації фразеологічних одиниць (ФО), фразеологічній варіантності та синонімії, нормативності вживання вибраних ФО, семантичній природі компонента ФО, історичній та діалектній фразеології.



НАДХОДЖЕННЯ:
Фільваркове господарство Речі Посполитої XVIII ст. в оцінці польської історіографії

Овсінський, Ю.

Фільваркове господарство Речі Посполитої XVIII ст. в оцінці польської історіографії: Вип. 55, 2005


Проаналізовано стан дослідження польською історіографією проблеми функціонування фільваркового господарства як базової господарської одиниці у Речі Посполитій XVIII ст. Простежено етапи формування й еволюції поглядів польських істориків на вказану проблему у XIX - XX ст. Зроблено висновок про спад в останні десятиріччя зацікавленості соціально-економічною тематикою (зокрема, фільварково-панщинними відносинами) Речі Посполитої на користь соціо-демографічної.



НАДХОДЖЕННЯ:
Український фольклор у розвідках польських дослідників (на матеріалі "Покуття" Оскара Кольберга)

Збир, І.

Український фольклор у розвідках польських дослідників (на матеріалі "Покуття" Оскара Кольберга): Вип. 55, 2005


Висвітлено історію фіксації українського фольклору польськими дослідниками упродовж XIX ст. Особливу увагу звернено на методику роботи польського дослідника Оскара Кольберга, який займався також збиранням і дослідженням українського фольклору. Прикладом цього є його фольклорно-етнографічна розвідка "Покуття", побудована за визначеним планом і розробленою методикою.



НАДХОДЖЕННЯ:
Традиції і новаторство у фантастичних оповіданнях Горана Трибусона

Вівчар, С.

Традиції і новаторство у фантастичних оповіданнях Горана Трибусона: Вип. 55, 2005


Досліджено фантастичні оповідання хорватського письменника Горана Трибусона, написані ним у 1973 - 1997 рр., у яких поєднуються традиційні для хорватської фантастики мотиви і постмодерністські тенденції. У постмодерністськи структурований текст письменник ввів традиційні для хорватської фантастики елементи фольклоризму, звернувся до містичної тематики, характерної для модерністів, які вважаються зачинателями фантастичного жанру у хорватській літературі, надавши цим темам нового трактування.



НАДХОДЖЕННЯ:
Січовий рух у Галичині й на Буковині початку ХХ ст. у загальнослов'янському контексті

Гуйванюк, М.

Січовий рух у Галичині й на Буковині початку ХХ ст. у загальнослов'янському контексті: Вип. 55, 2005


На підставі широкої джерельної бази розглянуто взаємини пожежно-гімнастичних товариств "Січ", які діяли в Галичині і Буковині напередодні Першої світової війни, з представниками слов'янських народів. Показано вплив польського та чеського сокільства на формування ідейних засад та організаційної структури січових товариств. Простежено стосунки "Січей" з провідними діячами слов'янських народів, а також їх складні взаємини з представниками польського етносу в Галичині.



НАДХОДЖЕННЯ:
Семантичні особливості фразеологізмів верхньолужицької мови з компонентом <IB>hlowa<D>

Моторний, О.

Семантичні особливості фразеологізмів верхньолужицької мови з компонентом hlowa: Вип. 55, 2005


Розглянуто семантичні особливості фразеологізмів верхньолужицької мови з компонентом hlowa. Дослідження проведено на матеріалі "Фразеологічного словника" верхньолужицької мови, збірок верхньолужицьких легенд та художніх творів верхньолужицькою мовою.



НАДХОДЖЕННЯ:
Новий тип дефініцій фразеологізмів у польських словниках

Кравчук, А.

Новий тип дефініцій фразеологізмів у польських словниках: Вип. 55, 2005


Проаналізовано переваги, так званих, контекстних дефініцій фразеологізмів у сучасних польських словниках. З'ясовано, що такі дефініції є інформативно ємнішими від традиційних, оскільки дають поняття про специфіку функціонування фразеологізму в тексті: представляють схему лексико-синтаксичної сполучуваності фразеологізму і доволі повно відображають денотативний та конотативний аспекти його значення.



НАДХОДЖЕННЯ:
Слов'янська балада епохи романтизму: генеза і проблема жанру

Петрухіна, Л.

Слов'янська балада епохи романтизму: генеза і проблема жанру: Вип. 55, 2005


Розглянуто генез балади як жанру у слов'янських літературах епохи романтизму. Простежено генологічний зв'язок літературної та фольклорної балади. Виявлено відмінності становлення балади як літературного жанру на західноєвропейському та слов'янському грунті. Надано стислий огляд розвитку баладного жанру в окремих слов'янських літературах епохи романтизму.



НАДХОДЖЕННЯ:
Міф Книги у творчості Тадеуша Новака

Фрис, І.

Міф Книги у творчості Тадеуша Новака: Вип. 55, 2005


Проаналізовано прояв міфу Книги в прозових творах Т. Новака. Книга трактується як символ найвищого розуму - вона означає мудрість, пошук правди, трансцендентне знання і право. Книга уособлює Всесвіт, надано їй сакральне значення. Написання Книги дає можливість врятувати від занепаду і профанації ідеалізований Т. Новаком світ села - тому цей мотив так часто трапляється в його творчості. Книга - це наближення до істини, адже її праджерелом є Біблія, з якої людина може почерпнути для себе взірці поведінки і практичні поради.



НАДХОДЖЕННЯ:
Семантичні запозичення у лексиці сучасної словацької мови (на матеріалі преси кінця ХХ - початку ХХI ст.)

Гуменна, О.

Семантичні запозичення у лексиці сучасної словацької мови (на матеріалі преси кінця ХХ - початку ХХI ст.): Вип. 55, 2005


Розглянуто семантичні запозичення у лексиці сучасної словацької мови на матеріалі засобів масової інформації кінця ХХ - початку ХХI ст. Встановлено критерії визначення нових семантичних запозичень (поява певного значення лексичної одиниці в англійській мові значно швидше, аніж у словацькій) і причини їх проникнення у словниковий фонд мови (становище англійської мови у сучасному світі, її функціонування у всіх сферах життя словацького суспільства).



НАДХОДЖЕННЯ:
Нові акростишні підписи святих Кирила і Мефодія

Панайотов, В.

Нові акростишні підписи святих Кирила і Мефодія: Вип. 55, 2005


Зроблено спробу прочитати підпис у вигляді акровірша у Iaienaiea u iіaaye ayіy - останньому творі Константина-Кирила Філософа. Цей підпис містить ім'я Кирила, а можливо, й ім'я Мефодія. Кирил використовував засіб акровірша; можливо, телевірша. Частина, що її містить в Iaienaiea u iіaaye ayіy, є графічно відділеною від цілого тексту. Щодо змін у тексті Iaienaiea u iіaaye ayіy зроблено припущення, що цей твір має декілька редакцій, перші здійснені ще в епоху Кирила і Мефодія, й текст ХIV ст. зазнав впливу усіх редакцій.



НАДХОДЖЕННЯ:
Польськомовна преса Львова як джерело до вивчення бджільництва українців Галичини (перша половина XIX ст.)

Мовна, У.

Польськомовна преса Львова як джерело до вивчення бджільництва українців Галичини (перша половина XIX ст.): Вип. 55, 2005


Проаналізовано народознавчі матеріали львівської польськомовної преси першої половини XIX ст. щодо бджільництва українців Галичини, яка виявляла значну зацікавленість українікою. Основний масив інформації з царини традиційної бджолярської культури накопичили "Rozprawy Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego", "Tygodnik Rolniczy i Przemyslowy" та "Gazeta Lwowska". Публікації цих періодичних видань розкривають широкий спектр питань з історії галицького бджільництва, стану його розвитку на початку століття, кризи 1840-х рр. та шляхів виходу з неї, фіксують типи селянських вуликів з різних етнографічних куточків краю і дають рекомендації щодо впровадження модифікованих зразків, догляду за бджолами. Львівські газети і часописи першої половини XIX ст. започаткували етнографічне дослідження традиційного пасічницького господарства українців Галичини та перших кроків його раціоналізації, а отже, стали важливим історичним джерелом вивчення автентичної традиційності українського етносу.



НАДХОДЖЕННЯ:
Високоосвічені болгари - провідники церковно-інституційного та релігійно-культурного життя Русі-України (остання чверть XIV - XV ст.)

Шпик, І.

Високоосвічені болгари - провідники церковно-інституційного та релігійно-культурного життя Русі-України (остання чверть XIV - XV ст.): Вип. 55, 2005


Висвітлено церковно-політичну та релігійно-культурну діяльність руських митрополитів, болгар за походженням, на тлі московсько-литовсько-польського суперництва й боротьби за київську митрополичу кафедру, а також широкомасштабного руху за відновлення первісного церковного верховенства Києва та спроб впровадження на Русі-Україні церковної унії. Визначено роль і значення високоосвічених болгар в історії української пізньосередньовічної духовності.



НАДХОДЖЕННЯ:
Внесок Вацлава з Олеська у розвиток слов'янського народознавства

Бородін, К.

Внесок Вацлава з Олеська у розвиток слов'янського народознавства: Вип. 55, 2005


Простежено зародження науки про народну творчість на території Польщі та Західної України. Висвітлено фольклористичну діяльність відомого польського культурного, громадського та політичного діяча, фольклориста Вацлава з Олеська.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського