РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж69253<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1674
Представлено документи з 1 до 20
...

. – Запоріжжя. – 2000

Розглянуто концептуальні проблеми вивчення історії Української революції, актуальні питання формування джерельної бази дослідження історії українського козацтва XVI - першої половини XVII ст., нові інтерпретації політичної історії середньовіччя в сучасній історіографії. Запропоновано деякі методичні підходи до аналізу підсумків переписів населення 1920 - 1930-х рр.як історичних джерел, а також аксіологічний (ціннісний) підхід до методології та методики історії.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2004

Висвітлено актуальні проблеми історії України та всесвітньої історії, питання теорії та методології історичної науки, археології. Проаналізовано устрій українських православних єпархій, традиційні засади та напрям їх еволюції наприкінці XVIII - в середині ХІХ ст., розвиток мережі сільських парафіяльних училищ у південноукраїнському регіоні в 1800 - 1861 рр. Розглянуто програми політичних партій про робітниче питання та економічні реформи на початку ХХ ст. Розкрито вплив протестантського фактора на конфесійну ситуацію України в ХХ ст. в історичному аспекті, національний чинник у розбудові автономії в Криму у 1991 - 1997 рр.


Освещены актуальные проблемы истории Украины и всемирной истории, вопросы теории и методологии исторической науки, археологии. Проанализированы строй украинских православных епархий, традиционные основы и направление их эволюции в конце XVIII - середине ХІХ ст., развитие сети сельских парафияльных училищ в южноукраинском регионе в 1800 - 1861 гг. Рассмотрены программы политических партий о рабочем вопросе и экономические реформы в начале ХХ ст. Изучено влияние протестантского фактора на конфессионную ситуацию Украины в ХХ ст. в историческом аспекте, раскрыт национальный фактор в развитии автономии в Крыму в 1991 - 1997 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2001

Висвітлено питання історії України та всесвітньої історії з найдавніших часів до наших днів. Розглянуто передумови, рушійні сили та характер селянського повстанського руху в УСРР у 1921 р. Проаналізовано міжконфесійні взаємини в Україні у 1920 - 1930-х рр. Описано репресії проти українського селянства після закінчення Другої світової війни.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Прем'єр. – 2001

Досліджено роль Запоріжжя у процесі формування козацької держави в Україні у 1640 -1660-і рр. Висвітлено особливості взаємин радянської влади та українського селянства в революційний період 1917 - середини 20-х рр. ХХ ст. Проаналізовано цінову політику більшовиків у роки непу. Розглянуто принципи і методи дослідження політичної діяльності радянських робітників у 1960 - 1980-і рр.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2002

Висвітлено маловідомі події боротьби населення проти політики Кримського ханства у Запорізькому краї в 1696 р. Проаналізовано соціальний потенціал українського державотворення напередодні Першої світової війни. Охарактеризовано дипломатичну діяльність Української Народної Республіки в Італії та Ватикані (1918 - 1920 рр.), діяльність Директорії Української Народної Республіки у галузі культури в 1918 - 1920 рр. Розглянуто актуальні питання розвитку соціально-культурної сфери Донбасу у другій половині 1920 - 1930 рр. Описано освітню політику німецько-фашистських загарбників на окупованій території України, а також "національну політику" нацистської Німеччини на окупованих польських територіях у вересні 1939 - червні 1941 рр.


Освещены малоизвестные события борьбы с политикой Крымского ханства в Запорожском регионе в 1696 г. Проанализирован социальный потенциал развития украинского государства накануне Первой мировой войны. Охарактеризована дипломатическая деятельность Украинской Народной Республики в Италии и Ватикане (1918 - 1920 гг.), деятельность Директории Украинской Народной Республики в области культуры в 1918 - 1920-х гг. Рассмотрены актуальные вопросы развития социально-культурной сферы Донбасса во второй половине 1920-х - 1930-е гг. Описана образовательная политика немецко-фашистских захватчиков на оккупированной территории Украины, а также "национальная политика" нацистской Германии на оккупированных польских территориях в сентябре 1939 - июне 1941 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2002

Висвітлено актуальні проблеми історії України, всесвітньої історії та археології. Проаналізовано зовнішньополітичні відносини між Директорією УНР та Німеччиною, історію взаємовідносин між баптистами та євангельськими християнами в СРСР у 1920 - 1930 рр. Розкрито міжнародні аспекти формування французької державності в епоху раннього Нового часу. Описано особливості поминально-поховального обряду некрополя Ольвії.


Освещены актуальные проблемы истории Украины, всемирной истории и археологии. Проанализированы внешнеполитические отношения между Директорией УНР и Германией, история взаимоотношений между баптистами и евангелистскими христианами в СССР в 1920 - 1930 гг. Раскрыты международные аспекты формирования французской государственности в эпоху раннего нового времени. Описаны особенности похоронного обряда некрополя Ольвии.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2003

Висвітлено актуальні проблеми історії України та всесвітньої історії. Проаналізовано становлення органів самоврядування міст Південної України в останній чверті XVIII - середині ХІХ ст. Розкрито соціальні аспекти діяльності УГКЦ в контексті сприяння розвитку галицького консерватизму кінця ХІХ - першої третини ХХ ст. Розглянуто проблеми становлення української нації у творчій спадщині визначного українського діяча П.Куліша, аграрне питання в програмних документах політичних партій в Україні на початку ХХ ст., проблему партійних взаємовідносин в українському політичному соціумі зазначеного періоду. Охарактеризовано діяльність російських анархістів-емігрантів напередодні Першої світової війни в 1911 - 1914 рр. Наведено результати сучасних історичних досліджень українського суспільства 1920 рр. Описано систему управління українським селом у період 1927 - 1929 рр., особливості оптимальної моделі адміністративно-територіального устрою радянської республіки в 1920 - 1930 рр. Висвітлено історію становлення автономії в Криму у 1921 - 1991 рр.


Освещены актуальные проблемы истории Украины и всемирной истории. Проанализировано становление органов самоуправления городов Южной Украины в последней четверти XVIII - середине ХІХ ст. Раскрыты социальные аспекты деятельности УГКЦ в контексте способствования развитию галицкого консерватизма конца ХІХ - первой трети ХХ ст. Рассмотрены проблемы становления украинской нации в творческом наследии известного украинского деятеля П.Кулиша, аграрный вопрос в программных документах политических партий в Украине в начале ХХ ст., проблема партийных взаимоотношений в украинском политическом социуме указанного периода. Охарактеризована деятельность русских анархистов-эмигрантов накануне Первой мировой войны в 1911 - 1914 гг. Приведены результаты современных исторических исследований украинского общества 1920 гг. Описаны система управления украинским селом в период 1927 - 1929 гг., особенности оптимальной модели административно-территориального строя советской республики в 1920 - 1930 гг. Освещена история становления автономии в Крыму в 1921 - 1991 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2004

Описано організаційний устрій православного духовенства Чорноморського флоту в 1900 - 1920-х рр. Висвітлено історію селянського повстанського руху на Катеринославщині у 1921 р. Проаналізовано компартійно-державну номенклатуру в Україні у роки колективізації сільського господарства. Розглянуто кримськотатарську проблему другої половини ХХ ст. в контексті національної політики та відносин між державою і народами в СРСР.


Описан организационный строй православного духовенства Черноморского флота в 1900 - 1920-х гг. Освещена история крестьянского повстанческого движения на Екатеринославщине в 1921 г. Проанализирована компартийно-государственная номенклатура в Украине в годы коллективизации сельского хозяйства. Рассмотрена крымскотатарская проблема второй половины ХХ ст. в контексте национальной политики и отношений между государством и народами в СССР.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2005

Проаналізовано вплив геополітичного становища Нової Січі на економічний розвиток Запорізького регіону у XVIII ст. Розглянуто питання фіскального адміністрування податкового механізму південної України в останній чверті XVIII - першій чверті XIX ст., використання російською владою військового потенціалу українського козацтва у першій третині ХІХ ст., а також його відродження на Катеринославщині в серпні - листопаді 1917 р. Висвітлено передумови українізації вищих органів влади у 1920-х рр., діяльність українознавчих наукових установ у США в другій половині ХХ - на початку ХХІ ст.


Проанализировано влияние геополитического положения Новой Сечи на экономическое развитие Запорожского региона в XVIII ст. Рассмотрены вопросы фискального администрирования налогового механизма южной Украины в последней четверти XVIII - первой четверти ХІХ ст., использования российской властью военного потенциала украинского казачества в первой трети ХІХ ст., а также его возрождения на Катеринославщине в августе - ноябре 1917 г. Освещены предпосылки украинизации высших органов власти в 1920-х гг., деятельность украиноведческих научных учреждений в США во второй половине ХХ - начале ХХІ ст.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя. – 2006

Розглянуто питання становлення системи освіти на півдні України наприкінці XVIII ст. Проаналізовано культурно-просвітницьку діяльність наукової інтелігенції Наддніпрянської України в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. Висвітлено проблеми формування модерної української нації в інтелектуальній спадщині українських радикал-демократів на початку ХХ ст., діяльність членів Наукового товариства ім. Т.Шевченка у створенні Українського університету у Львові в 1920 р., історіографію національно-культурних процесів в Україні в 1920 - на початку 1930-х рр. Розкрито роль харківської регіональної еліти у процесі формування національної ідентичності у різних регіонах України у пострадянську добу.


Рассмотрены вопросы становления системы образования на южной Украине в конце XVIII ст. Проанализирована культурно-просветительская деятельность научной интеллигенции Надднепрянской Украины во второй половине ХІХ - начале ХХ ст. Освещены проблемы формирования модерной украинской нации в интеллектуальном наследии украинских радикал-демократов в начале ХХ ст., деятельность членов Научного общества им. Т.Шевченка в создании Украинского университета во Львове в 1920 г., историография национально-культурных процессов в Украине в 1920 - начале 1930-х гг. Раскрыта роль харьковской региональной элиты в процессе формирования национальной идентичности в разных регионах Украины в постсоветскую эпоху.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

. – Запоріжжя: Просвіта. – 2007

Проаналізовано етнокультурні процеси в південній Україні наприкінці XVIII - першій половині ХІХ ст. Розглянуто питання вироблення системи військово-адміністративного управління південноукраїнськими козацькими військами у ХІХ ст. Висвітлено політику царського уряду у сфері національної освіти даного регіону в другій половині ХІХ - початку ХХ ст. Визначено етнічний склад населення Херсонської губернії у 1880-х рр. за матеріалами земських статистичних описів. Розкрито соціокультурні пріоритети православної духовної молоді в Україні наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. Вивчено проблему ставлення населення південної УСРР до політики коренізації в 1920-ті рр., ідеологічне підгрунтя окупаційної політики у соціокультурній сфері на території рейхскомісаріату "Україна" в період Другої світової війни, еволюцію етнонаціональної концепції ОУН. Описано етнодемографічні особливості розвитку сіл південної України у 1960 - 1980 рр., самоорганізаційні формування німецького етносу в контексті українського державотворення в 1990 - 1996 рр.


Проанализированы этнокультурные процессы в южной Украине конца XVIII - первой половины XIX ст. Рассмотрены вопросы выработки системы военно-административного управления южноукраинскими казаческими войсками в ХІХ ст. Освещена политика царского правительства в сфере национального образования данного региона во второй половине ХІХ - начала ХХ ст. Определен этнический состав населения Херсонской губернии в 1880-х гг. по материалам земских статистических описаний. Раскрыты социокультурные приоритеты православной духовной молодёжи в Украине конца ХІХ - начала ХХ ст. Изучены проблема отношения населения южной УССР к политике коренезации в 1920-е гг., идеологическая основа оккупационной политики в социокультурной сфере на территории рейхскомиссариата "Украина в период Второй мировой войны, эволюция этнонациональной концепции ОУН. Описаны этнодемографические особенности развития сёл южной Украины в 1960 - 1980 гг., самоорганизационные формирования немецкого этноса в контексте развития украинской государственности в 1990 - 1996 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. Запоріз. від-ня.


. – Запоріжжя: Просвіта. – 2008

Розглянуто питання розвитку української освіти на Буковині та Закарпатті наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. Проаналізовано діяльність загальноросійських політичних партій та організацій, суспільно-політичних рухів на початку ХХ ст. на півдні України. Наведено політичні результати виборів до українських установчих зборів у даному регіоні за доби правління Центральної Ради. Описано особливості колективізації та Голодомору 1932 - 1933 рр. Висвітлено історію націоналістичного руху на Наддніпрянщині під час Великої Вітчизняної війни. Вивчено політику радянської влади щодо культових пам'яток у 1950 - 1960 рр. в Україні. Визначено особливості розподілу та взаємодії виконавчої та законодавчої влади у державі в 1991 - 1996 рр.


Рассмотрены вопросы развития украинского образования на Буковине и Закарпатье в конце ХІХ - начале ХХ ст. Проанализирована деятельность общероссийских политических партий и организаций, общественно-политических движений в начале ХХ ст. в южной Украине. Приведены политические результаты выборов в украинские учредительные собрания в данном регионе в эпоху правления Центрального Совета. Описаны особенности коллективизации и Голодомора 1932 - 1933 гг. Освещена история националистического движения в Надднепрянском регионе в период Великой Отечественной войны. Изучена политика советской власти относительно культовых памяток в 1950 - 1960 гг. в Украине. Определены особенности распределения и взаимодействия исполнительной и законодательной власти в государстве в 1991 - 1996 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:
Політична еліта в історії України

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Політична еліта в історії України. – Запоріжжя: Просвіта, 2008


Розглянуто питання становлення радянської політичної системи. Розкрито феномен лідерства в політичному протистоянні за доби української революції 1917 - 1920 рр. Проаналізовано особливості формування та наслідки діяльності більшовицької номенклатури в радянській Україні у 1917 - 1938 рр. Визначено стереотипи світогляду чекістів під час "Великого терору" 1937 - 1938 рр. Висвітлено аспекти проблеми партійно-радянської номенклатури в Україні у 1945 - 1948 рр. Описано процес формування політичної еліти в країні у перехідний період 1989 - 1993 років.


Рассмотрены вопросы становления советской политической системы. Раскрыт феномен лидерства в политическом противостоянии в эпоху украинской революции 1917 - 1920 гг. Проанализированы особенности формирования и последствия деятельности большевистской номенклатуры в советской Украине в 1917 - 1938 гг. Определены стереотипы мировоззрения чекистов в период "Большого террора" 1937 - 1938 гг. Изучены аспекты проблемы партийно-советской номенклатуры в Украине в 1945 - 1948 гг. Описан процесс формирования политической элиты в стране в переходный период 1989 - 1993 годов.



НАДХОДЖЕННЯ:
Соціальні та національні чинники революцій і реформ в Україні: проблеми взаємовпливів (до 90-річчя УНР)

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Соціальні та національні чинники революцій і реформ в Україні: проблеми взаємовпливів (до 90-річчя УНР). – Запоріжжя: Просвіта, 2008


Висвітлено релігійний аспект суспільно-політичних процесів у Російській імперії останньої чверті XVIII - середини ХІХ ст. Проаналізовано етноконфесійну політику російського царизму в Правобережній Україні наприкінці XVIII - початку ХХ ст. Розглянуто питання реформування у сфері землеволодіння у даному регіоні в другій половині ХІХ ст. Викладено нові підходи в осмисленні історичного досвіду та уроків революційної доби 1917 - 1920 рр. в Україні. Розкрито проблему консолідації національних політичних сил східної та західної України на завершальному етапі першої світової війни. Описано модель національно-державного будівництва у добу Директорії, регіональні особливості встановлення влади Директорії на півдні України. Визначено тенденції змін виконавчо-управлінських структур обласних рад УРСР у другій половині ХХ ст., закономірності посткомуністичних трансформацій у пострадянський період.


Освещен религиозный аспект общественно-политических процессов в Российской империи последней четверти XVIII - середины ХІХ вв. Проанализирована этноконфессиальная политика русского царизма в Правобережной Украине конца XVIII - начала ХХ вв. Рассмотрены вопросы реформирования в сфере землевладения в данном регионе во второй половине ХІХ в. Изложены новые подходы в осмыслении исторического опыта и уроков революционной эпохи 1917 - 1920 гг. в Украине. Раскрыта проблема консолидации национальных политических сил восточной и западной Украины на завершающем этапе первой мировой войны. Описаны модель национально-государственного строительства в эпоху Директории, региональные особенности установления власти Директории на юге Украины. Определены тенденции изменений исполнительно-управленческих структур областных советов УССР во второй половине ХХ ст., закономерности посткоммунистических трансформаций в постсоветский период.



НАДХОДЖЕННЯ:
Військо Запорозьке як символ свободи і незалежності

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Військо Запорозьке як символ свободи і незалежності: матеріали Міжнар. наук. конф., 16 - 17 жовт. 2009 р., Запоріжжя. – Запоріжжя: Просвіта, 2009


Висвітлено ідею соборності у сприйнятті політичної еліти української козацької держави. Проаналізовано російський фактор у контексті трансформації політики козацької старшини щодо гетьманської влади у середині XVII ст. Описано структуру і функції інститутів державної влади доби Б. Хмельницького. Розглянуто питання уніфікації військових звань козаків після зруйнування Запорозької Січі за матеріалами документів Азовської губернської канцелярії. Розкрито роль неокозацької еліти в українському національно-визвольному русі в 1917 - 1985 рр. Особливу увагу приділено регіональній історії українського козацтва.


Освещена идея соборности в восприятии политической элиты украинского казаческого государства. Проанализирован русский фактор в контексте трансформации политики казаческой старшины относительно гетманской власти в середине XVII ст. Описаны структура и функции институтов государственной власти эпохи Б. Хмельницкого. Рассмотрены вопросы унификации военных званий казаков после разрушения Запорожской Сечи по материалам документов Азовской губернской канцелярии. Раскрыта роль неоказаческой элиты в украинском национально-освободительном движении в 1917 - 1985 гг. Внимание уделено региональной истории украинского казачества.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Запоріз. нац. ун-т.


. – Запоріжжя: Просвіта. – 2009

Проаналізовано політику в Запорізькому регіоні (ЗР) у період національної революції 1917 - початку 1918 рр., політичну програму махновського руху. Висвітлено адміністративні та соціально-політичні зміни в ЗР на початку 1920-х рр. Визначено запорізькі органи партійно-державного контролю у 1920 - початку 1930-х рр. як невід'ємну складову радянського режиму. Розкрито роль керівників Запорізької області (ЗО) в номенклатурній еліті УРСР у 1943 - 1953 рр. Розглянуто питання русифікації, дерусифікації та націєтворення у ЗО в 1959 - 1989 рр. Вивчено головні тенденції суспільно-політичного розвитку ЗО в період перебудови наприкінці 1989 р. - серпні 1991 р. Описано партійно-політичні процеси в ЗО під час виборчих кампаній 2004 - 2006 рр.


Проанализированы политика в Запорожском регионе (ЗР) в период национальной революции 1917 - начала 1918 гг., политическая программа махновского движения. Освещены административные и социально-политические изменения в ЗР в начале 1920-х гг. Определены запорожские органы партийно-государственного контроля в 1920 - начале 1930-х гг. как неотъемлемая составляющая советского режима. Раскрыта роль руководителей Запорожской области (ЗО) в номенклатурной элите УССР в 1943 - 1953 гг. Рассмотрены вопросы русификации, дерусификации и нациеобразования в ЗО в 1959 - 1989 гг. Изучены главные тенденции общественно-политического развития ЗО в период перестройки конца 1989 г. - августе 1991 г. Описаны партийно-политические процессы в ЗО в период избирательных кампаний 2004 - 2006 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:
Використання документів Азовської губернської канцелярії у дослідженні історії Південної України

Головний редактор:

Турченко Ф. Г.

Олененко, А. Г.

Використання документів Азовської губернської канцелярії у дослідженні історії Південної України: Вип. 27, 2009


Зазначено, що документація Азовської губернської канцелярії відбиває основні події та процеси, що відбувались на теренах Південної України в останній чверті XVIII ст., тож багато істориків, які займалися вивченням історії Південної України, у своїх дослідженнях використовували документальні джерела канцелярії Азовської губернії. Матеріали документів Азовської губернської канцелярії використовувались цими дослідниками у межах вивчення адміністративно-територіального устрою Південної України, запорізької спадщини та долі запорізького козацтва після скасування Запорізької Січі, документообігу установ південноукраїнських губерній, економічного розвитку регіону, історії заселення півдня України, історії містобудування та ін.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вільгельм Фрік - від поліцейського службовця Веймарської Республіки до міністра внутрішніх справ Третього Рейху

Давлєтов, О. Р.

Вільгельм Фрік - від поліцейського службовця Веймарської Республіки до міністра внутрішніх справ Третього Рейху: Вип. 27, 2009


Досліджено внесок одного з представників нацистської еліти у процес легального приходу НСДАП до влади. Проаналізовано деструктивну діяльність В. Фріка в уряді Веймарської республіки.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вітчизняна історіографія кінця XIX - початку XX ст. Про специфіку розвитку англійського театру епохи відродження

Зубик, Н. О.

Вітчизняна історіографія кінця XIX - початку XX ст. Про специфіку розвитку англійського театру епохи відродження: Вип. 27, 2009


Проаналізовано специфіку розвитку вітчизняних шкіл медієвістів кінця XIX - початку XX ст. з проблем історії англійського театру доби Відродження та оцінено значення робіт цих науковців для подальшого розвитку досліджень з історії середньовіччя та раннього нового часу.



НАДХОДЖЕННЯ:
Групи державних селян Південної України в першій половині XIX ст.

Ликова, В. В.

Групи державних селян Південної України в першій половині XIX ст.: Вип. 27, 2009


Розглянуто соціальні групи, що складали категорію державних селян Південної України в першій половині XIX ст., а також історичне походження, особливості правового становища, землеволодіння та землекористування різних груп державних селян.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського