РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Cultural and humanitarian cooperation between Ukraine and Poland as an instrument of establishing interstate dialogue
Пошуковий запит: (<.>I=Ж73715<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 267
Представлено документи з 1 до 20
...

Shpakovskyi, L.

Cultural and humanitarian cooperation between Ukraine and Poland as an instrument of establishing interstate dialogue = Культурно-гуманітарна співпраця між Україною та Польщею як інструмент у налагодженні міждержавного діалогу


Зроблено ретроспективний аналіз проблеми налагодження міждержавного діалогу між Україною та Польщею на прикладі культурно-гуманітарної співпраці з поч. 1990-х рр. і дотепер. Доведено, що найбільш динамічно розвивається співпраця України і Польщі в галузі науки, освіти та мистецтва. Польща активно залучає українських студентів, викладачів, науковців у свої навчальні процеси, ділиться досвідом запровадження інновацій та реформування освітньої сфери. Розглянуто показові проекти наукової взаємодії. Важливою складовою у розвитку міждержавних відносин залишається проблема історичної пам'яті, що трактується в історіографії обох держав по-різному. Час від часу це стає причиною загострення стосунків України та Польщі. Зроблено ретроспективний аналіз спроб наукового осмислення історичного досвіду двох держав. Проаналізовано такі важливі аспекти, як оцінка подій минулого (зокрема, Волинської трагедії та операції "Вісла"), опіка над українськими і польськими похованнями, захист прав українців у Польщі й поляків в Україні. Попри успішні кроки обох держав до історичного примирення, подальший шлях цього процесу був і залишається неоднозначним. Утім, завдяки політичній волі та послідовності рішень Україна і Польща мають змогу подолати існуючі суперечності й укріплювати співпрацю у різних сферах державної взаємодії.



НАДХОДЖЕННЯ:
Environmental policy of Ukraine through the prism of memory on Chernobyl disaster

Perga, T. U.

Environmental policy of Ukraine through the prism of memory on Chernobyl disaster = Політика України щодо навколишнього середовища через призму пам'яті про Чорнобильську катастрофу


Презентовано новий підхід до дослідження індивідуальної, колективної та історичної пам'яті - через призму екологічних катастроф.



НАДХОДЖЕННЯ:
Memory studies: концептуальні засади дослідження

Осіпчук, С. М.

Memory studies: концептуальні засади дослідження


Розкрито зміст основних понять історії пам'яті, таких як "пам'ять", "колективна пам'ять", "ідентичність" тощо. Проаналізовано історію виникнення головних методологічних засад цього напряму досліджень, базованих на соціологічному підході до вивчення пам'яті, а також вплив психоаналітичної традиції.



НАДХОДЖЕННЯ:
Polish policy of religious revindication in Chelm and Southern Podlasie regions in 1937 - 1938

Perga, Iu.

Polish policy of religious revindication in Chelm and Southern Podlasie regions in 1937 - 1938 = Польська політика Ревіндикації на території Холмщини та Південного Підляшшя 1937 - 1938 рр.


Описано основні причини, які призвели до зміни політики Другої Речі Посполитої щодо української національної меншини в Холмщині та Південному Підляшші в другій половині 1930-х рр. Розкрито підготовку польського уряду до полонізації регіону та початок впровадження цієї політики в 1917 - 1938 рр.



НАДХОДЖЕННЯ:
The evolution of the social and political movements of Ukrainians in the Chelm and Podlasie regions in the first half of the 1930s and their impact on the state's mobilization potential

Perga, Iu.

The evolution of the social and political movements of Ukrainians in the Chelm and Podlasie regions in the first half of the 1930s and their impact on the state's mobilization potential = Еволюція суспільно-політичних рухів українського населення Холмщини та Підляшшя в першій половині 1930-х рр. та їх вплив на мобілізаційний потенціал держави


Розглянуто еволюцію суспільно-політичних рухів українців Холмщини та Підляшшя в першій половині 1930-х рр. та їх вплив на мобілізаційний потенціал держави. Розкрито зовнішні та внутрішні чинники, які призвели до якісних і кількісних змін в українському русі Холмщини й Підляшшя. Насамперед це вибори до парламенту 1930 р., під час яких місцеві українці втратили всіх представників у Сеймі та Сенаті й не могли відстоювати свої права на офіційному державному рівні. Іншим важливим чинником була світова економічна криза, яка болісно вдарила по польській економіці, насамперед по українських робітниках. У той самий час активізувало пропагандистську роботу місцеве відділення КПЗУ. Сукупність цих чинників призвела до переходу від освітньо-культурної діяльності товариств, мирних віч та мітингів під проводом українських парламентарів до озброєних мітингів, які часто закінчувалися сутичками з поліцією та людськими жертвами. Ця радикалізація українського суспільства і втрата довіри до центральної влади негативно позначились на лояльності населення до Польської держави та втрату нею мобілізаційного потенціалу в цьому регіоні. Така ситуація мала негативні наслідки для Польщі наслідки під час підготовки та перших місяців Другої світової війни.



НАДХОДЖЕННЯ:
The formation of inclusive education in the context of the modernization of secondary schools in contemporary Ukraine

Makhinko, A.

The formation of inclusive education in the context of the modernization of secondary schools in contemporary Ukraine = Становлення інклюзивної освіти у контексті модернізації загальноосвітньої школи у сучасній Україні


Висвітлено становлення інклюзивної форми освіти, динаміку зміни кількості інклюзивних класів у загальноосвітніх закладах, проаналізовано нормативно-правову базу та проблеми, що виникають у ході впровадження інклюзивного навчання до вітчизняної системи освіти.



НАДХОДЖЕННЯ:
The impact of the national policy of the Russian Empire on the Polish population and the Catholic Church in the Right-bank Ukraine in the late 18th - early 20th Ct.

Khytrovska, Y.

The impact of the national policy of the Russian Empire on the Polish population and the Catholic Church in the Right-bank Ukraine in the late 18th - early 20th Ct. = Вплив національної політики Російської імперії на становище польського населення та римо-католицької церкви в Правобережній Україні наприкінці XVIII - на початку ХХ ст.


Cпираючись на архівні документи й матеріали та спеціальну наукову літературу, проаналізовано національну політику царського уряду та її вплив на становище польського населення та Римо-католицької церкви в "Південно-Західному краї" наприкінці XVIII - на початку ХХ ст.



НАДХОДЖЕННЯ:
The participation of Ukrainian political parties of Chelm and Podlasie regions in parliamentary elections Second Polish Republic in 1928

Perga, I.

The participation of Ukrainian political parties of Chelm and Podlasie regions in parliamentary elections Second Polish Republic in 1928 = Участь українських політичних сил Xолмщини і Підляшшя в парламентських виборах II Речі Посполитої 1928 р.


Досліджено участь українських політичних сил Холмщини й Підляшшя в парламентських виборах II Речі Посполитої 1928 р.



НАДХОДЖЕННЯ:
The role of Ukrainian diaspora in the development of environmental movement in Ukraine of late 1980s - early 1990s

Perga, T.

The role of Ukrainian diaspora in the development of environmental movement in Ukraine of late 1980s - early 1990s = Роль української діаспори в розвитку екологічного руху України в кінці 1980-х - на початку 1990-х рр.


Досліджено роль української діаспори в Північній Америці у розвитку екологічного руху в Українській СРСР. Продемонстровано, що попри те, що наприкінці 1980-х - на початку 1990-х рр. діяльність української діаспори була спрямована переважно на підтримку національно-визвольного руху в республіці, складна екологічна ситуація в УРСР також привернула увагу закордонних українців. Виявлено два головні напрями діяльності діаспори, у ході яких було встановлено перші відносини з українськими екологічними активістами. Це - організація гуманітарної і медичної допомоги населенню територій, потерпілих від Чорнобильської аварії, та привернення уваги до широкого спектру екологічних проблем в Україні. З'ясовано, що в Канаді для допомоги у зв'язку з облисінням дітей у Чернівцях через отруєння було створено дві групи - CECU та ECOLOS, які діяли за сприяння Екологічної комісії Світового Конгресу Вільних Українців. У США підтримувати перших українських зелених активістів узялася група діаспори з Нью-Джерсі - AHRU. Саме при підтримці цих трьох груп було організовано перші тури до США й Канади українських екологічних активістів, зокрема членів української екологічної асоціації "Зелений світ". Доведено, що використання політичних, економічних і організаційних ресурсів української діаспори у Північній Америці сприяло встановленню відносин перших українських "зелених" з представниками бізнесу, політикуму та громадськими активістами цих країн. На цій основі в подальші роки почали впроваджуватися перші екологічні проекти та програми зі США і Канадою на державному та недержавному рівнях. Також українські екологічні організації було включено до мережі міжнародних і транснаціональних екологічних мереж. Зроблено висновок про вагому роль, яку відіграла українська діаспора у розвитку українського екологічного руху на прикінці 1980-х рр. - на початку 1990-х рр.



НАДХОДЖЕННЯ:
Time capsule: Michael Luchkovich and the famine

Cipko, S.

Time capsule: Michael Luchkovich and the famine


Проанализирована реакция украинской общественности в Канаде на украинский голод 1932 - 1933 гг. В частности освещается деятельность члена парламента, украинца по происхождению Михаила Лучковича, который 5 февраля 1934 г. выступил с речью в федеральном парламенте, сообщив о голоде в УССР и об акциях протеста украинской диаспоры.



НАДХОДЖЕННЯ:
Why is it important to study the history of the Holodomor - the genocide of the Ukrainian people

Klid, B.

Why is it important to study the history of the Holodomor - the genocide of the Ukrainian people = Чому важливо вивчати історії Голодомору - геноциду українського народу


Висвітлено основні етапи дослідження в українській діаспорі Голодомору 1932 - 1933 рр. та його впливу на формування української ідентичності. Визначено основні напрями подальшого дослідження важливої для України наукової проблеми.



НАДХОДЖЕННЯ:
Є. Є. Вікторовський та його математичні здобутки

Баштова, Л. С.

Є. Є. Вікторовський та його математичні здобутки


Проаналізовано науковий доробок, висвітлено життєвий шлях видатного київського математика Є. Є. Вікторовського, відомого працями в галузі теорії диференціальних рівнянь із розривним оператором, одного з засновників теорії оптимального керування.



НАДХОДЖЕННЯ:
Ідеальний алгоритм індукції

Клюйков, Р. С.

Ідеальний алгоритм індукції


Сучасна математика не може дійти згоди стосовно своїх основ, аксіом, виводів істинних знань та перспектив розвитку. І не зауважує, що ті самі питання ставилися до розгляду ще Платоном і вирішені вони його "Діалогами". Запропонована ієрархія узагальнень дає змогу зрозуміти винайдений Платоном алгоритм індукції, побудовані ним ідеальні числа, їх математику та використання всього цього для пошуку істини будь-яких міркувань. Індуктивно-дедуктивний метод Платона стає альтернативою аксіоматичному, спрощує навчання та використання математики, яка будується алгоритмом індукції без аксіом аж до Світового Розуму.



НАДХОДЖЕННЯ:
Ілля Мечников - лауреат Нобелівської премії, уродженець України

Паламарчук, Н. І.

Ілля Мечников - лауреат Нобелівської премії, уродженець України


Проаналізовано наукові здобутки, висвітлено життєвий шлях лауреата Нобелівської премії І. І. Мечникова.



НАДХОДЖЕННЯ:
Інтелектуальна власність: стан і перспективи її розвитку в Україні

Лихолат, А. О.

Інтелектуальна власність: стан і перспективи її розвитку в Україні


Проаналізовано систему функціонування інтелектуальної власності, проблеми охорони та законодавчого забезпечення її прав в Україні.



НАДХОДЖЕННЯ:
Інтерпретація роботи в "полі" у професійній діяльності українських зоологів

Соболєва, О. В.

Інтерпретація роботи в "полі" у професійній діяльності українських зоологів


Розглянуто проблему: як українські вчені-зоологи розуміли свою роботу в "полі", під час наукових експедицій. У досліджені розглядається, яку роль відіграє збирання емпіричних даних в експедиціях у формуванні професійної ідентичності та наукового етосу вчених природничих спеціальностей.



НАДХОДЖЕННЯ:
Інформаційна присутність УРСР у світі в добу Перебудови (1985 - 1990 рр.)

Махно, О. В.

Інформаційна присутність УРСР у світі в добу Перебудови (1985 - 1990 рр.)


Проаналізовано зміни державної інформаційної політики за доби Перебудови і Гласності, з'ясовано особливості інформаційної присутності України у світі.



НАДХОДЖЕННЯ:
Ісаак Мазепа в державотворенні в УНР доби Директорії

Гаврик, В. Г.

Ісаак Мазепа в державотворенні в УНР доби Директорії


На основі широкого кола спеціальної літератури та неопублікованих джерел розглянуто внесок Ісаака Мазепи у державне будівництво в Україні доби Директорії УНР.



НАДХОДЖЕННЯ:
Історіографія становлення університетської освіти в Наддніпрянській Україні в першій половині XIX ст.

Пилипенко, О. Є.

Історіографія становлення університетської освіти в Наддніпрянській Україні в першій половині XIX ст.


Розглянуто історіографію становлення університетської освіти в Наддніпрянській Україні в першій половині XIX ст. Автор періодизував розвиток історіографії даної проблеми. Проаналізовано основні документи Міністерства народної освіти, рішення вчених рад Київського і Харківського університетів та їх висвітлення в історичній літературі. Вивчено основні напрямки досліджень дореволюційних, радянських і сучасних істориків. Визначено здобутки та пробіли в проведених наукових пошуках. Окреслено подальші завдання наукових досліджень.



НАДХОДЖЕННЯ:
Історія обміну знаннями і технологіями (на прикладі міжнародного трансферу)

Лихолат, А. О.

Історія обміну знаннями і технологіями (на прикладі міжнародного трансферу)


Проаналізовано і систематизовано знання з історії міжнародного науково-технологічного обміну та обгрунтовано його завдання й функції як необхідної умови інноваційного розвитку України в процесі інтеграції у світовий і європейський науковий простір.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського