Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Ліхтарьов І. А. 
Основні принципи та досвід проведення комплексної дозиметричної паспортизації населених пунктів України / І. А. Ліхтарьов, Л. М. Ковган, С. В. Масюк, О. М. Іванова, М. І. Чепурний, З. Н. Бойко, В. Б. Герасименко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 75-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_7
Мета огляду - узагальнення результатів Комплексної дозиметричної паспортизації (що проводилась у 1991 - 2014 рр.) населених пунктів (НП) України, які зазнали радіоактивного забруднення після Чорнобильської аварії. Дозиметрична паспортизація відіграла ключову роль у Загальнодержавній програмі ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на всіх етапах контролю поточного радіаційного стану та підтримки прийняття рішень щодо різних видів втручань і соціальних пільг населенню радіоактивно забруднених територій. Роботи, виконані в межах дозиметричної паспортизації, не мали аналогів серед досліджень, які мали місце після інших широкомасштабних промислових та комунальних аварій як за масштабами, так і за тривалістю радіоекологічного та дозиметричного моніторингів. Новаторськими стали методологічні підходи до оцінки паспортної дози НП, а також до визначення концепції річної дози, як дози для прийняття рішень для введення прямих і непрямих контрзаходів для НП України. Впродовж усього поставарійного періоду було видано 16 Збірок загальнодозиметричної паспортизації, які акумулюють результати сотень тисяч спектрометричних, радіохімічних та ЛВЛ-вимірювань, що були проведені у 1991 - 2014 рр. на радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської аварії територіях. Розраховані на основі цих вимірювань річні паспортні дози (та їх компоненти) є унікальною інформацією, що кількісно характеризує рівень та часову динаміку радіаційного стану для кожного з 2162 НП 74 районів 12 областей впродовж усього післяаварійного періоду. Завдяки роботам з дозиметричної паспортизації було створено унікальні за своєю структурою і змістом бази даних, які містять кількісні характеристики територіально-часового розподілу і динаміки змін низки важливих радіологічних показників, а саме: вміст 137Cs та 90Sr у продуктах харчування (молоці та картоплі) місцевого виробництва (понад 500 тис. вимірів); понад 1,3 млн. вимірів вмісту радіоцезію в організмі мешканців НП України; близько 100 тис. оцінок доз опромінення (окремо зовнішнього і внутрішнього) жителів НП, які розташовані на радіоактивно забруднених територіях. Результати дозиметричної паспортизації виконували роль одного з основних дозових критеріїв під час узагальнення наслідків Чорнобильської аварії, представлених у Національних доповідях за перші 15, 20 та 25 років після аварії.
  Повний текст PDF - 8.592 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ліхтарьов І.
  • Ковган Л.
  • Масюк С.
  • Іванова О.
  • Чепурний М.
  • Бойко З.
  • Герасименко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ліхтарьов І. А. Основні принципи та досвід проведення комплексної дозиметричної паспортизації населених пунктів України / І. А. Ліхтарьов, Л. М. Ковган, С. В. Масюк, О. М. Іванова, М. І. Чепурний, З. Н. Бойко, В. Б. Герасименко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 75-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ліхтарьов Ілля Аронович (1935–2017) (технічні науки)
  • Іванова Олена Миколаївна (економічні науки)
  • Іванова Ольга Миколаївна (медичні науки)
  • Іванова Ольга Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського