До 100-річчя Національної академії наук України та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського


Біографістика  

Краєзнавство  Джерелознавство  

Історія  


Політологія  

Держава і право  

Пам’яткознавство  

Заклади культури та історичної пам’яті  

Культура. Мистецтвознавство  

Природознавство  

cистема проходить тестування


Пошук у довіднику:  налаштування:           ТЕМИ та РУБРИКИ

Сортувати знайдені документи за: назвою датою
ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ
...
1.

 БЕССАРАБІЯ - Молдова
історичний регіон між ріками Дністер, Прут (прит. Дунаю) і гирлом Дунаю. Нині на його теренах – значна частина Одеської області, Чернівецької області та осносновна частина території Молдови.

2.

 БОЙКІВЩИНА
історико-етнографічний регіон на північних і південних схилах Карпат

3.

 БРАЦЛАВЩИНА
історична область в Україні у 14–18 століттях. Займала східну частину Поділля (територію теперішньої Вінницької і частину Черкаської, Кіровоградської та Одеської областей)

4.

 БУДЖАК
історична область на півдні України між гирлами Дунаю, Дністра та Чорним морем

5.

 БУКОВИНА
історичний регіон розташований між середньою течією Дністра та головним Карпатським хребтом у долинах верхньої течії Пруту та Сірету, нині ця територія входить до складу України (частина Чернівецької області) та Румунії (частина повіту Сучава)

6.

 ВОЛИНЬ
давньоруська історична область, історично-географічний край у басейні південних приток Прип'яті і верхів'ях Західного Бугу (його правих приток), у північно-західній частині сучасної України

7.

 ГАЛИЧИНА
історичний регіон, що включає територію Львівської, Івано-Франківської, більшість Тернопільської, південну частину Рівненської областей України (Східна Галичина) та південну і східну частини Підкарпатського воєводства Польщі (Західна Галичина)

8.

 ГУЦУЛЬЩИНА
український етнокультурний регіон, розташований у Західній Україні.

9.

 ДИСТРИКТ ГАЛИЧИНА (1941–1944)
адміністративна одиниця в період нацистської окупації під час Другої світової війни, що не відносилася до Райхскомісаріату Україна

10.

 ДОБРУДЖА - Румунія - Болгарія
історична місцевість в Європі, розташована між нижньою течією Дунаю й узбережжям Чорного моря

11.

 ДОНЕЧЧИНА
промисловий регіон, що охоплює Донецьку область без Приазов’я, південь Луганської області, а також прилеглі частини суміжних зі сходу і заходу областей – схід Дніпропетровської (Україна) та захід Ростовської області (Росія)

12.

 ДОНЩИНА - Росія
історико-географічний регіон (адміністративно-територіальна одиниця - Область Війська Донського - в Російській імперії)

13.

 ЗАКАРПАТТЯ
історико-географічний регіон на південному заході України (сучасна Закарпатська область)

14.

 ЗАКЕРЗОННЯ - Польща
науково-публіцистична назва західноукраїнських етнічних земель (Лемківщина, Підляшшя, Посяння, Холмщина), що 1945 р. не ввійшли до УРСР, бо знаходилися на захід від «лінії Керзона»

15.

 ЗАХІДНА УКРАЇНА
термін, який вживається для означення ряду історичних українських земель, а саме Буковини, Волині, Галичини, Поділля, Закарпаття, а також Західного Полісся

16.

 КИЇВЩИНА
історично-етнографічна частина України з центром у Києві, лівобережна частина котрої розташована у Придніпровській низовині, а правобережна частково у Поліській низовині та Придніпровській височині

17.

 КРИМ
півострів, розташований на півдні України, у межах Автономної Республіки Крим (з 1954 у складі УРСР/СРСР), Севастополя та частково півдня Херсонської області (північ Арабатської стрілки)

18.

 КУБАНЬ - Росія
історико-географічний регіон у північно-західній частині Кавказу. З кінця 18 ст. заселена чорноморськими козаками. З 1860 р. під назвою Кубанська область адміністративно-територіальна одиниця Російської імперії земля Кубанського козачого війська. Сьогодні це територія Краснодарського, Ставропольського країв, Адигеї, Ростовської області і Карачаєво-Черкесії Російської Федерації.

19.

 ЛЕМКІВЩИНА - Польща - Словаччина
історико-географічна область, на якій здавна проживала етнографічна група українців — лемки, розташована в Карпатах (між річками Сяном і Дунайцем)

20.

 ЛІВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА
історичне найменування частини України на лівому березі Дніпра, які ввійшли у склад Російської держави в другій половині 17 – 18 столітть внаслідок Андрусівської угоди (1667)

...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського