До 100-річчя Національної академії наук України та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського




Біографістика  





Краєзнавство  



Джерелознавство  

Історія  


Політологія  

Держава і право  

Пам’яткознавство  

Заклади культури та історичної пам’яті  

Культура. Мистецтвознавство  













Природознавство  







Записки товариства імені Шевченка. Т. 157 : Окіншевич Л. О. Значне військове товариство в Україні-Гетьманщині XVII-XVIII ст. (1948)

адреса матеріалу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0006593


Тип рерусу: Періодика


Назва(и):
ЗАПИСКИ ТОВАРИСТВА ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА
Т. 157 : ЗНАЧНЕ ВІЙСЬКОВЕ ТОВАРИСТВО В УКРАЇНІ-ГЕТЬМАНЩИНІ XVII-XVIII СТ.
Автор(и):Окіншевич Лев Олександрович
Дата(и):1948


 Переглянути документ   


Опис документа:

Записки товариства імені Шевченка : вид-во, присвяч. науці і письменству укр.-рус. народу. - Львів : Накладом Т-ва імені Шевченка.

Окіншевич, Лев Олександрович.

Т. 157 : Значне військове товариство в Україні-Гетьманщині XVII-XVIII ст. / Л. Окіншевич. – Мюнхен: Заграва. – 1948. – 230, [1] c.

Зміна місця видання з 1948 р.


      Зміст

  1. Шляхетські і військово-службові елементи зверхнього шару козацтва до 1648 року. Повстання 1648-1654 років в Україні. Шляхетська служба у козацькому війську за Хмельниччини. Перші роки оформлення організації знатного військового товариства, як зверхньої групи, в Гетьманській Україні. Знатне військове товариство на Гетьманщині у 1650-1670 роки. Північна частина Лівобережної України та Стародубщина, як місце його усталення та оформлення. - С. 5-18.
  2. Україна-Гетьманщина в кінці XVII і на початку XVIII ст. Елементи і зародки станового оформлення зверхнього шару населення. Товариші бунчукові, значні товариші полку, товариші значкові. Стародубський полк, як терен, на якому вперше утворювалися нові соціальні форми. Гетьманські дворяни. - С. 19-39.
  3. Завершення організації значного товариства в 20-х роках XVIII ст. Вплив російських порядків. Відокремлення розряду "військових товаришів". Товариство бунчукове в 20-30-х рр. XVIII ст. Розповсюдження інституту значкових товаришів на південні полки. - С. 40-50.
  4. Характер зобов’язань і служби значного військового товариства. Служба з населених маєтків. Соціальний склад значного військового товариства. Соціальне положення його. Його вимоги "належної чести". Освіта, життя та побут значного товариства у XVIII ст. - С. 51-79.
  5. Дані про соціальний склад знатного товариства XVIII ст. та про його попередню службу. Кількісний склад різних розрядів знатного товариства. Дані про склад знатних товаришів за їх віком. Товариші перестарілі та абшитовані. Спроба обійти ліміти значкового товариства встановленням інституту "асигнованих" у значкове товариство та "подвідомих полковій канцелярії". Призначення з розрядів знатного товариства на уряди державно-військової організації України-Гетьманщини. - С. 80-103.
  6. Форма організації шляхетства України-Гетьманщини в XVIII ст. Її політичний зміст. Спроби прирівняти розряди знатного товариства до російських чинів. Форми прийняття до значного товариства. Виключення з рядів значних, товаришів. Курінний поділ бунчукових товаришів. Компути значного товариства і їх соціальне значення. Питання про командування загонами значних товаришів. Сполучення ранг значного товариства з посадами української адміністрації в кінці XVIII ст. - С. 104-119.
  7. Шляхетська служба в Україні XVIII ст. Служба знатного товариства за завданнями центральних і місцевих установ Гетьманщини. Види службових навантажень шляхетства: військова служба, виконання воєнних доручень, участь у судівництві, скарбова служба, участь у переписах-ревізіях. Дипломатичні доручення знатному товариству. "Різні" справи, що їх виконують бунчукові, військові й значкові товариші. Кари за невиконання службових доручень і заходи примусу для їх виконання. Характер служби українського поміщика XVIII ст. і елементи в ньому закріпачення дворянського стану. - С. 120-152.
  8. Станове оформлення зверхньої верстви Гетьманщини. Її привілеї щодо участи у владі. Судові пільги. Право на володіння населеними маєтностями. Податкові пільги. Питання про спадковість шляхетських прав. Кроки до більшого замкнення зверхнього стану. Здобуття українськими дідичами прав російського дворянства. - С. 153-171.
  9. Література питання. Погляди шляхетської історіографії. Погляди М. Костомарова, О. Лазаревського, В. Модзалевського, О. Грушевського. Праці Д. Міллера та О. Єфименкової. Погляди В. Мякотіна. Погляд на знатне військове товариство М. Слабченка та полеміка його з М. Василенком. - С. 172-186.
  10. Додатки І-ХХІІ. - С. 187-219.
  11. Resümee. - С. 220-230.


Довідки про авторів:

 ОКІНШЕВИЧ ЛЕВ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Довідки про колективи:

 НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА (НТШ)

Випуски

Записки товариства імені Шевченка
Випуски за 1948 рік:

Архів всіх випусків

Теми:

  • Гетьманська Україна (1648–1782)


  • Рубрики:

     ГЕТЬМАНЩИНА

     

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського