РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000122788<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пуріш Л. М. 
Вплив інгібітора корозії на адгезію до сталі сульфатвідновлювальних бактерій та продукування ними екзополімерного комплексу / Л. М. Пуріш, Л. Г. Асауленко, Ж. П. Коптєва, І. П. Козлова // Мікробіол. журн. - 2004. - 66, № 4. - С. 78-85. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

У лабораторних дослідах показано, що клітини сульфатвідновлювальних бактерій як агресивного штаму Desulfovibrio sp. Kiev-10, так і неагресивного штаму Desulfovibrio desulfuricans Kiev-45 здатні продукувати екзополімерні комплекси (ЕПК). Планктонні (вільноплаваючі) клітини сульфатвідновлювальних бактерій продукують більшу кількість екзополісахаридів (ЕПС) в ЕПК, ніж клітини біоплівки, утвореної на сталі. Встановлено індукуючу дію металу на синтез ЕПС сульфатвідновлювальними бактеріями. У біоплівці агресивного штаму Desulfovibrio sp. Kiev-10 вміст вуглеводів у ЕПС є вищим, ніж у планктонних бактерій, а також у порівнянні з біоплівкою менш агресивного штаму Desulfovibrio desulfuricans Kiev-45. Питома продукція ЕПС агресивного штаму в біоплівці, утвореній на сталі, на три порядки перевищує таку саму в планктонних клітин. Установлено, що за присутності інгібітора корозії N-децилпіридинію хлориду (високомолекулярна сполука азотовмісної поверхнево-активної речовини катіонного типу) зменшується кількість адгезованих на сталі клітин сульфатвідновлювальних бактерій. Показано, що під впливом інгібітора корозії синтез ЕПС у біоплівці, яка утворюється сульфатвідновлювальними бактеріями на сталі, блокується, а в планктоні, навпаки, стимулюється.


Ключ. слова: сульфатвідновлювальні бактерії, біоплівка, адгезія, екзополімерний комплекс, екзополісахариди, інгібітор корозії
Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*873

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського