РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000123702<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Джеків Р.  
Двовимірна гравітація у трьох та чотирьох вимірах / Р. Джеків // Укр. фіз. журн. - 2004. - 1, № 1. - С. 3-9. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Зазначено, що двовимірну гравітацію можна одержати, досліджуючи рух біля горизонту в термінах чотиривимірного Шварцшильдового метричного тензора. До двовимірної гравітації призводить також редукція тривимірного гравітаційного члена Черна - Саймонса. В обох випадках відзначено новітні явища: в першому - фотони набувають маси та розпадаються, а в другому - існують однорідні розв'язки, що порушують симетрію, та кінковий розв'язок, що інтерполює з ними. Почнімо з деяких загальних зауважень щодо нефізичних студій, зокрема зі спроби звести теорію гравітації до двовимірного простору-часу - на лінію у просторі! Беручися до двовимірної фізики, треба обгрунтувати, чому варто марнувати час у таких нижчевимірних світах. Звичайно, підставою є вже те, що тема цікава й піддається математичному опису, до того ж можна одержати щось корисне для фізики реального світу, де математичне дослідження часто буває надскладним. По суті, саме таке обгрунтування дав 1884 року Едвін Ебот у своїй чудовій книжці "Площинна країна", де наголошено потребу вивчати планарні явища. Проте ми - фізики, тому маємо піти далі й з'ясувати, чи ця мандрівка може дати якісь застосунки до справжньої фізики. На щастя, впродовж років виявилося, що такі застосунки справді існують. Тривимірні планарні калібрувальні теорії дуже продуктивні у фізиці конденсованих середовищ, що рясніє планарними системами, подібними до ефекту Холла. В термінах планарної гравітації, як виявилося, можна адекватно описати фізичні процеси поблизу космічних струн. Її формалізм дає змогу розвіяти парадокси подорожей у часі, продемонструвавши, що, попри численні твердже

ння супротивного змісту, на тлі космічних струн це неможливо. Навіть лінійні негеометричні теорії поля у двох просторочасових вимірах знайшли фізичне застосування в описі солітонних явищ у полімерах і призвели до відкриття дробового заряду ферміонів. Проте двовимірні гравітаційні моделі типу тієї, що з Тейтельбоймом запропоновано двадцять років тому, донедавна не знаходили фізичного відповідника. Щоб заповнити цю прогалину, спочатку описано деякі недавні праці щодо двох вимірів. Вони добре узгоджуються з новітнім підходом до чотиривимірної гравітаційної теорії, яку запропонували Дафлін та ін. Розглянуто нову двовимірну гравітаційну модель дилатонного типу, що випливає з редукції вимірності тривимірного гравітаційного члена Черна - Саймонса.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.332

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988/огл. Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського