РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000124024<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Воробьев И. А. 
Динамика и жизненный цикл микротрубочек в клетке / И. А. Воробьев, И. С. Григорьев // Цитология и генетика. - 2003. - 37, № 2. - С. 22-38. - Библиогр.: 86 назв. - рус.

Зазначено, що мікротрубочки (МТ) в клітині постійно ростуть і скорочуються. Ця властивість МТ, спочатку відкрита in vitro, одержала назву динамічної нестабільності. Порівняння динамічної нестабільності in vitro та in vivo показує відмінність в поведінці МТ у двох системах. Особливостями МТ у живих клітинах у порівнянні з in vitro є висока швидкість росту (до 20 мкм/хв), мала тривалість періодів укорочення (в середньому - не більше 15 - 20 с) і наявність пауз. В багатьох клітинах тварин МТ ростуть від центросоми й утворюють радіальну систему. Показано, що в таких клітинах ріст МТ від центросоми процесивний, тобто відбувається практично без перерви, доки плюс-кінець не досягне краю клітини. Аналіз літературних і власних дослідних даних показує асиметричне чергування фаз: фаза росту змінюється паузою чи укороченням, в той час як укорочення ніколи не переходить в паузу, але завжди змінюється ростом. Доведено, що динамічна нестабільність МТ на краю клітини, обумовлена не тільки внутрішніми властивостями МТ, але і наявністю зовнішніх перешкод для їх росту. Поведінку МТ у клітині з радіальною системою запропоновано розглядати як динамічну нестабільність за наявності граничних умов. Граничними умовами є центросома, що забезпечує швидку ініціацію росту МТ, та край клітини, що обмежує елонгацію плюс-кінців. Ріст МТ відбувається з постійною середньою швидкістю, потенційна тривалість фази росту МТ може перевищувати радіус клітини. Укорочення МТ, як правило, значно менше, ніж її повна довжина, в цьому разі швидкість укорочення прямо пропорційна її тривалості. Випадкові швидкі укорочення плюс-кінців достатні для

оновлення мережі МТ протягом 10 - 20 хв у клітинах діаметром не більше 40 - 50 мкм. У клітинах більшого радіуса відновлення мережі МТ відбувається за той же час, однак досягається за допомогою іншого механізму. Він полягає у відділенні МТ від початку та наступної деполімеризації з мінус-кінця. Час обміну МТ під час мінус-кінцевого шляху обміну не залежить від радіуса клітини, а визначається частотою відділення МТ. Тому наявність невеликого числа вільних МТ з метастабільними мінус-кінцями значно зменшує час відновлення радіальної системи МТ. Підсумовуючи всі експериментальні дані, запропоновано схему життєвого циклу МТ в клітині. МТ росте від центросоми до краю клітини протягом кількох хвилин, її плюс-кінці осцилюють на краю клітини, потім МТ повністю деполімеризується. У клітинах невеликого розміру деполімеризація відбувається в результаті випадкового швидкого укорочення з плюс-кінця. У клітинах більшого розміру осциляції на краю продовжуються довше, і деполімеризація МТ настає в результаті відділення мінус-кінця та його укорочення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*551.322.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60216 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського